Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Ωραία.

Dispute ανοίγεις αφού περάσει το παραπάνω χρονικό όριο ή όχι;

Πχ στο eBay πρέπει να περάσει πρώτα η ημερομηνία και μετά να κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια…

Αν εχει περάσει ο χρόνος παράδοσης που λέει συνήθως έχεις ένα μικρό χρονικό όριο να ανοίξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα μια παραγγελία από το Αγγλικό Amazon, μια θήκη και ένα keyboard cover για laptop συνολικής αξίας £22 και κάτι ψιλά δλδ €27 και κάτι ψιλά. Δεν έγραφε ή δεν πρόσεξα ότι το πακέτο/μαγαζί είναι στη Κίνα και δεν μου έγραψε πουθενά να προπληρώσω τελωνείο κλπ. Δεν είναι fullfiled από Amazon. Το φάγαμε το τελωνείο ή στέλνουν πρώτα Αγγλία και μετά εδώ;
Ευχαριστώ όποιον απαντήσει και είχε ανάλογη εμπειρία.

Επεξ/σία από soiramk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιό ειναι το επομενο βήμα στο track μετα το feucht της Γερμανίας.Δειχνει κατευθείαν Ελλάδα η εχει καποιο ενδιαμεσο σταθμο.Εχω απελπιστει με αυτο το χαλι και με τα ποδια να το στελναν θα ειχε έρθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pel999 είπε

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιό ειναι το επομενο βήμα στο track μετα το feucht της Γερμανίας.Δειχνει κατευθείαν Ελλάδα η εχει καποιο ενδιαμεσο σταθμο.Εχω απελπιστει με αυτο το χαλι και με τα ποδια να το στελναν θα ειχε έρθει

Ερχεται οδικως και συνηθως κανει ενα δεκαημερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι έρχεται οδικώς οσο για το δεκαημερο εχει απο 28/12 εκει στο feucht αυτο που θελω να μαθω ειναι αν στο track γραφει καποια αλλη περιοχη η χωρα η κατευθειαν αθηνα η θεσσαλονικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει από όλο τον πλανήτη, αλλά από Αμερική ποτέ! :P θέλει μια φίλη μου ένα βιβλίο που το βρίσκω μόνο στο Αμερικάνικο Amazon, η τιμή του είναι στα 14€ +6€ μεταφορικά, είμαι καλυμμένος για τελωνείο σωστά;

Τα βιβλια νομιζω εξαιρούνται.

Προσοχη μήπως συνοδεύεται με CD ή είναιμέρος καποιου πακέτου και τότε δεν θεωρείται "βιβλίο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Pel999 είπε

Το ξερω οτι έρχεται οδικώς οσο για το δεκαημερο εχει απο 28/12 εκει στο feucht αυτο που θελω να μαθω ειναι αν στο track γραφει καποια αλλη περιοχη η χωρα η κατευθειαν αθηνα η θεσσαλονικη

Ενδιαμεσα περασε απο Νυρεμβεργη και μετα κατευθειαν Αθηνα το δικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, soiramk είπε

Έκανα μια παραγγελία από το Αγγλικό Amazon, μια θήκη και ένα keyboard cover για laptop συνολικής αξίας £22 και κάτι ψιλά δλδ €27 και κάτι ψιλά. Δεν έγραφε ή δεν πρόσεξα ότι το πακέτο/μαγαζί είναι στη Κίνα και δεν μου έγραψε πουθενά να προπληρώσω τελωνείο κλπ. Δεν είναι fullfiled από Amazon. Το φάγαμε το τελωνείο ή στέλνουν πρώτα Αγγλία και μετά εδώ;
Ευχαριστώ όποιον απαντήσει και είχε ανάλογη εμπειρία.

Μαλλον θα το φας, τριγωνικη απο Αγγλια και να μην περναει τελωνειο δεν εχω δει μεχρι σημερα (καποιος αλλος ισως).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soiramk είπε

Έκανα μια παραγγελία από το Αγγλικό Amazon, μια θήκη και ένα keyboard cover για laptop συνολικής αξίας £22 και κάτι ψιλά δλδ €27 και κάτι ψιλά. Δεν έγραφε ή δεν πρόσεξα ότι το πακέτο/μαγαζί είναι στη Κίνα και δεν μου έγραψε πουθενά να προπληρώσω τελωνείο κλπ. Δεν είναι fullfiled από Amazon. Το φάγαμε το τελωνείο ή στέλνουν πρώτα Αγγλία και μετά εδώ;
Ευχαριστώ όποιον απαντήσει και είχε ανάλογη εμπειρία.

Oταν δεν είναι fullfilled by amazon δεν προπληρωνεις τελωνειακά τέλη. Αρα το πιθανότερο είναι να χρεωθείς. Λεω πιθανότερο γιατί μπορεί να περάσει έτσι (μικρή πιθανότητα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pel999 είπε

Το ξερω οτι έρχεται οδικώς οσο για το δεκαημερο εχει απο 28/12 εκει στο feucht αυτο που θελω να μαθω ειναι αν στο track γραφει καποια αλλη περιοχη η χωρα η κατευθειαν αθηνα η θεσσαλονικη

Η πύλη εισόδου κάθε ταχυδρομικού δέματος στην Ελλάδα είναι η Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θα μας τρελανουν μου φαίνεται. Τωρα μπηκα στο tracking και μου λεει οτι εφτασε στην χωρα προορισμου και μου εβγαλε εναν next tracking number και τον πληκτρολογισα και μου βγαζει οτι το δεμα ειναι στην Σπάρτη δηλαδη καμια σχεση με την περιοχη μου ενω μπηκα με το παλιο tracking σε αλλο και μου λεει ειναι αθηνα.Τι μπορω να κανω γιατι βλεπω να καταλιγοι αλλου και να τρεχω παλι;

Επεξ/σία από Pel999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dinos234 είπε

Ξέρει κανείς τι γίνεται με αγορές από Τουρκία αν έχει τελωνείο ? 

Γιατί να μην έχει τελωνείο;

Είναι στην ΕΕ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...