Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Εκεί στο τελωνείο απορώ τι κάνουν οκ γιορτές αλλά όχι και 35 μέρες τώρα και ούτε που έλεγξαν ούτε ένα και μετά έχω και δέματα που έχουν σταλθεί πριν ένα μήνα και ακόμη να βγάλει ότι ήρθαν. Μέσα στα Χριστούγεννα είχαν πετάξει δύο δέματα την ίδια μέρα με την ίδια πτήση το ένα είχε έρθει τέλος Δεκεμβρίου το άλλο άφαντα παίζει να το έχασαν 

Η περίοδος του ΔΕΚ με τη BF και τις γιορτές έχει κάθε χρόνο τα ίδια προβλήματα.

Μαζεύονται δέματα βουνό που δεν χωράνε στις αποθήκες και μένουν στο ύπαιθρο, με ότι αυτό σημαίνει.

Έχουμε ξαναπεί ότι οι αγορές από το εξωτερικό δεν θέλουν άγχος, αλλά υπομονή ...

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Η ερίοδος του ΔΕΚ με τη BF και τις γιορτές έχει κάθε χρόνο τα ίδια προβλήματα.

Μαζεύονται δέματα βουνό που δεν χωράνε στις αποθήκες και μένουν στο ύπαιθρο, με ότι αυτό σημαίνει.

Έχουμε ξαναπεί ότι οι αγορές από το εξωτερικό δεν θέλουν άγχος, αλλά υπομονή ...

Το θέμα είναι ότι είναι αρκετά σε πολλά δέματα στο AliExpress μου ζητάει να ανοίξω dispute διότι ξεπέρασε τους 2 μήνες σε κάποια. Επίσης πέρυσι από τον Νοέμβριο μου είχαν χάσει σχεδόν όλα τα δέματα καμία 10 ήταν σίγουρα και μετά καθόμουν να βάλω άκρη με τους Κινέζους ότι δεν τους κοροϊδεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2019 στις 9:30 ΠΜ, makfil είπε

Δεν έχω ακριβώς όμοια περίπτωση, αλλά μια πρόσφατη παραγγελία μου με αποστολή με PDM , με το Ολλανδικό ταχυδρομείο, κόλλησε στο "pre-advised"  και μετά από 2 μήνες περίπου μου επέστρεψαν τα χρήματα, μετά από παρέμβαση του Paypal.

παρόμοιο πρόβλημα! είμαι στις 2 εβδομάδες στο pre-advised και 3 φορές μίλησα live chat μαζί τους και μου είπαν με τα πολλά να περιμένω 2 εργάσιμες και αν δεν προχωρήσει η αποστολή, να μου κάνουν μέχρι και refund!

Στις 13/1/2020 στις 10:03 ΜΜ, Stam53 είπε
12/1/2020, 10:09:11 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
11/1/2020, 12:08:01 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
11/1/2020, 08:30:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
27/12/2019, 13:49:47 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Αργά ή γρήγορα, ΟΛΑ έρχονται.

καλά μην παίρνεις και όρκο ότι έρχονται και ΟΛΑ! πέφτει πιστόλι σε κάποιες περιπτώσεις που κάτι γίνεται, είτε από απατεώνες, είτε από χάσιμο πακέτου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsanakalykos είπε

παρόμοιο πρόβλημα! είμαι στις 2 εβδομάδες στο pre-advised και 3 φορές μίλησα live chat μαζί τους και μου είπαν με τα πολλά να περιμένω 2 εργάσιμες και αν δεν προχωρήσει η αποστολή, να μου κάνουν μέχρι και refund!

Εάν έχει περάσει η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης άνοιξε θέμα στο Paypal, εάν έχεις πληρώσει μέσω αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελευταία έχει από AliExpress κάποια δέματα μου βγάζει ότι τα έχω παραλάβει ενώ δεν τα έχω παραλάβει για κάποιο λόγο όταν το βλέπω κατευθείαν στέλνω μήνυμα στους πωλητές για παν ενδεχόμενο ότι δεν το έχω παραλάβει δυστυχώς κάποια φαίνονται μεσω του tracking κάποια άλλα όμως δεν εχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, overpower είπε

@makfil Στην περιπτωση που απλα δεν θελησει να παραλαβει η φιλη μου, τι γινεται?

Από τα λίγα που έμαθα είναι ότι αν έχει τελωνείο θα το δει στο tracking και μετά θα έρθει λογικά και ένας φάκελος που θα λέει το ποσό που είναι σε περίπτωση που αρνηθεί να πληρώσει νομίζω πάει υπέρ του κράτους κάτι τέτοιο και χάνει τα χρήματα που έδωσε υπάρχει μια πιθανότητα αν δεχτεί ο πωλητής και γίνει επιστροφή του προϊόντος και σου κάνει μετά από καιρό επιστροφή χρημάτων αν δεν δεχτεί τα χάνει ολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, overpower είπε

Το θεμα ειναι οτι δεν ηταν γνωστο αν θα σταλει απο Αγγλικα ή Κινα, μιας και στο faq αναφερουν οτι εξαρταται απο το προιον. Τεσπα, θα περιμενω την απαντηση

Και αν δεν ξερει καποιος απο που ερχεται απλα υποθετει πως ερχεται απο Αγγλια???

Δεν επρεπε να ρωτησει πριν παραγγειλει κατι που κοστιζει τοσα χρηματα?

Τωρα ειναι ερμαιο του κρατους, της μεταφορικης και του Κινεζου. Ας αναψει ενα κερακι στον Αη Φοουν και ας προσευχηθει το δεμα να επεστρεψει στον Κινεζο και εκεινος να σκεφτει πως αφου "μεχρι κι ο Βουδας δινει δευτερη ευκαιρια" να επιστρεψει το ποσο της αρχικης τιμης καθως τα ταχυδρομικα πανε ακλαυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, overpower είπε

@makfil Στην περιπτωση που απλα δεν θελησει να παραλαβει η φιλη μου, τι γινεται?

Πες στην φιλη σου ότι με τέτοιο "ξύρισμα" που θα τις κάνουν στο Τελωνείο δεν θα ξανά χρειαστεί χαλάουα ποτέ ξανά...

Αν αρνηθεί τότε θα κάνει ευτυχισμένο κάποιον Τελωνειακό κατά 95%

Ένα 5% να τα επιστρέψει πίσω και να ανάψει καμία λαμπάδα μήπως και αν ο Κινέζος δώσει έστω ένα μικρό ποσοστό απότα χρήματα.....

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

Εάν έχει περάσει η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης άνοιξε θέμα στο Paypal, εάν έχεις πληρώσει μέσω αυτού.

σε 2 εργάσιμες θα επικοινωνήσω και πάλι μαζί τους. μου είπε για refund. θα γλιτώσω έτσι και κάποιες μέρες αν τελικά γίνει το refund. όχι γιατί τους εξήγησα ότι μία άλλη παραγγελία μου με την ίδια ημερομηνία είναι ήδη αεροδρόμιο Ελλάδας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, overpower είπε

@makfil Στην περιπτωση που απλα δεν θελησει να παραλαβει η φιλη μου, τι γινεται?

Στο έγραψα παραπάνω, αλλά ας τα ξαναπούμε.

Εάν δεν παραλάβει, το δέμα επιστρέφεται στον πωλητή, αλλά, σ' αυτή την περίπτωση, είναι δύσκολο να σου επιστρέψει τα χρήματα, αφού τα έξοδα βαύνουν τον παραλήπτη.

Χρειάζεται συνεννόηση με τον πωλητή  και όχι να το παίξει κινέζος όπως έλεγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, makfil είπε

Στο έγραψα παραπάνω, αλλά ας τα ξαναπούμε.

Εάν δεν παραλάβει, το δέμα επιστρέφεται στον πωλητή, αλλά, σ' αυτή την περίπτωση, είναι δύσκολο να σου επιστρέψει τα χρήματα, αφού τα έξοδα βαύνουν τον παραλήπτη.

Χρειάζεται συνεννόηση με τον πωλητή  και όχι να το παίξει κινέζος όπως έλεγες.

Εννοουσα με αυτα που διαβασα παραπανω και που το εχω δει και αλλου. Υπαρχει πιθανοτητα το τελωνειο να της ερθει σε μορφη εφοριας ή καπου αλλου?

Θα την ενημερωσω σχετικα. Μου απαντησε το καταστημα στο οτι ειναι ευθυνη του αγοραστη, ξανα επισημανα οτι δεν φαινεται καπου το τυχων τελωνειο στην Mobile εκδοση και βλεπουμε. Πρωτου ξεκινησουν τα εξοδα για τα αποθηκευτρα, δεν ειναι δωρεαν για κανα 2-3 μερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, δεν της έρχεταιι με άλλο τρόπο.

Το θέμα είναι ότι η εταιρεία courier προσπαθεί με κάθε τρόπο να εισπράξει την αμοιβή της και τα έξοδα και θα πιέζει.

2 ώρες πριν, tsanakalykos είπε

σε 2 εργάσιμες θα επικοινωνήσω και πάλι μαζί τους. μου είπε για refund. θα γλιτώσω έτσι και κάποιες μέρες αν τελικά γίνει το refund. όχι γιατί τους εξήγησα ότι μία άλλη παραγγελία μου με την ίδια ημερομηνία είναι ήδη αεροδρόμιο Ελλάδας!

Δεν επιστρέφουν χρήματα τόσο εύκολα. Σου λένε να περιμένεις 2 μέρες, μετά θα σου πουν μια βδομάδα κλπ, για να σε τρενάρουν.

Δεν απάντησες πότε είναι η εκτιμώμενη παράδοση.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το AliExpress μου έχει σπάσει τα νεύρα 3 φορά μου λέει ήρθε δέμα ενώ δεν το έχω παραλάβει απορώ με ποιο δικαίωμα αυτόματα λέει ότι το παρέλαβα χωρίς να το έχω παραλάβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dinos234 είπε

Αυτό το AliExpress μου έχει σπάσει τα νεύρα 3 φορά μου λέει ήρθε δέμα ενώ δεν το έχω παραλάβει απορώ με ποιο δικαίωμα αυτόματα λέει ότι το παρέλαβα χωρίς να το έχω παραλάβει. 

Μπορείς να ανεβάσεις την απάντηση, αν είναι γραπτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...