Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρήγγειλα από Aliexpress δύο πράγματα για τον υπολογιστή μου για να τον κλείσω mini κουτάκι και αερόψυξη 32 ευρώ και 22 αντίστοιχα με registered China air mail πριν τις γιορτές χριστούγεννα - πρωτοχρονιά για εμας, τώρα σε μια βδομάδα είναι οι 'γιορτές της άνοιξης'  στην Κίνα (η αλλαγή του έτους 2020) και στο ΕΛΤΑ μ λένε ότι να ναι. Η αποστολή του δεύτερου δέματος δεν φαίνεται πουθενά μετά την αποστολή του από Κίνα και το πρώτο 'φαίνεται' ότι πάτησε Ελλάδα και περιμένει εκτελωνισμό. Πέρασαν πάνω από 20 μέρες και ακόμη καμία εξέλλιση. Στο τηλέφωνο άκουσα για φόρτο εργασίας και άλλα χαζά και τώρα πλέον οτι δεν υπάρχει δέμα.. που είναι το δέμα.. κυριολεκτικά.. μεταφορικά.. ποιά είναι η αλήθεια.. πέρασε - δεν πέρασε έλεγχο.. κάποιος το έκρυψε - το πήρε για πάρτι του.. μήπως δεν τα είδανε ακόμη τα δέματα.. πολλά ερωτηματικά και θαυμαστικά (!!!???) αλλά και ~!@$#%^&~!@&^!@#%^^ δεν μπορώ να κάνω να κάνω υποθέσεις. Ετοιμάστε τα οχυρά έρχομαι να σας τα πάρω σαν τον Αισχύλο με τους Επτά επί Θήβας.

αν πήρε κάποιος τα δέματα μου από εκεί στο τελωνείο - κούριερ που ανέλαβε την μεταφορά και με διαβάζεις τώρα see you in hell που....κι! 

Δεν έχω λόγο να μην εμπιστεύομαι την Κίνα κυριολεκτικά, εκεί προμηθεύουν με τα προιόντα τους όλο τον κόσμο.. είναι αρκετά τυπικοί μ' αυτά και καλά κάνουν, το πρόβλημα βρίσκεται εδώ στη χώρα.. και επικοινωνιακά κανένα πρόβλημα, έκανα δύο παραγγελίες από βιασύνη και άλλαξα γνώμη, μου επέστρεψε τα χρήματα μετά από λίγες μέρες, αυτά που περιμένω όμως δεν υπάρχουν πουθενά ενώ το κουτί φαίνεται εδώ..

ε που...κι με ακούς, καλοφάγοτα ρε. Περίμενε να δεις κουτσιλιά που σου ρχετε.. 

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Παρήγγειλα από Aliexpress δύο πράγματα για τον υπολογιστή μου για να τον κλείσω mini κουτάκι και αερόψυξη 32 ευρώ και 22 αντίστοιχα με registered China air mail πριν τις γιορτές χριστούγεννα - πρωτοχρονιά για εμας, τώρα σε μια βδομάδα είναι οι 'γιορτές της άνοιξης'  στην Κίνα (η αλλαγή του έτους 2020) και στο ΕΛΤΑ μ λένε ότι να ναι. Η αποστολή του δεύτερου δέματος δεν φαίνεται πουθενά μετά την αποστολή του από Κίνα και το πρώτο 'φαίνεται' ότι πάτησε Ελλάδα και περιμένει εκτελωνισμό. Πέρασαν πάνω από 20 μέρες και ακόμη καμία εξέλλιση. Στο τηλέφωνο άκουσα για φόρτο εργασίας και άλλα χαζά και τώρα πλέον οτι δεν υπάρχει δέμα.. που είναι το δέμα.. κυριολεκτικά.. μεταφορικά.. ποιά είναι η αλήθεια.. πέρασε - δεν πέρασε έλεγχο.. κάποιος το έκρυψε - το πήρε για πάρτι του.. μήπως δεν τα είδανε ακόμη τα δέματα.. πολλά ερωτηματικά και θαυμαστικά (!!!???) αλλά και ~!@$#%^&~!@&^!@#%^^ δεν μπορώ να κάνω να κάνω υποθέσεις. Ετοιμάστε τα οχυρά έρχομαι να σας τα πάρω σαν τον Αισχύλο με τους Επτά επί Θύβας.

αν πήρε κάποιος τα δέματα μου από εκεί στο τελωνείο - κούριερ που ανέλαβε την μεταφορά και με διαβάζεις τώρα see you in hell που....κι! 

Δεν έχω λόγο να μην εμπιστεύομαι την Κίνα κυριολεκτικά, εκεί προμηθεύουν με τα προιόντα τους όλο τον κόσμο.. είναι αρκετά τυπικοί μ' αυτά και καλά κάνουν, το πρόβλημα βρίσκεται εδώ στη χώρα.. και επικοινωνιακά κανένα πρόβλημα, έκανα δύο παραγγελίες από βιασύνη και άλλαξα γνώμη, μου επέστρεψε τα χρήματα μετά από λίγες μέρες, αυτά που περιμένω όμως δεν υπάρχουν πουθενά ενώ το κουτί φαίνεται εδώ..

ε που...κι με ακούς, καλοφάγοτα ρε. Περίμενε να δεις κουτσιλιά που σου ρχετε.. 

Γενικά μπορεί να κάνουν έως και 2 μήνες να έρθουν Ελλάδα τα δέματα 2 δέματα από Νοέμβριο που στάλθηκαν το ένα εμφανίστηκε σήμερα και το άλλο πριν λίγες μέρες υπάρχει μια περίπτωση να ήρθε και να μην το χτύπησαν με αποτέλεσμα να μην σου εμφανίζεται ακόμη. Επίσης αν αργήσει λίγο ακόμη ζήτησε επιστροφή χρημάτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, makfil είπε

Αν έδινες κωδικό παρακολούθησης, ίσως, μπορούσαμε να βοηθήσουμε για τον ... χαμένο θησαυρό

δεν κατάλαβα ειρωνεία;  RV295780004CN, RV281420108CN πάρε τους κωδικούς και βοήθα και εσύ φίλε. Θυσαυρός είναι ναι, ζήλεψες; Και το χάσιμο χρόνου, χρημάτων και το νευρικό παιχνίδι που παίζουν γάτα με ποντίκι. Βρωμάει η δουλειά, πήγαν οι ποντικοί να βρουν ποντίκια να κυνηγήσουν γάτες. Στην φουνάρα εμείς είμστε οι μεγάλες γάτες)

 

9 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Γενικά μπορεί να κάνουν έως και 2 μήνες να έρθουν Ελλάδα τα δέματα 2 δέματα από Νοέμβριο που στάλθηκαν το ένα εμφανίστηκε σήμερα και το άλλο πριν λίγες μέρες υπάρχει μια περίπτωση να ήρθε και να μην το χτύπησαν με αποτέλεσμα να μην σου εμφανίζεται ακόμη. Επίσης αν αργήσει λίγο ακόμη ζήτησε επιστροφή χρημάτων. 

θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων και μπορεί να  το ξανα παραγγείλω, το χρειάζομαι και είναι σημαντικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, qrstuv είπε

δεν κατάλαβα ειρωνεία;  RV295780004CN, RV281420108CN πάρε τους κωδικούς και βοήθα και εσύ φίλε. Θυσαυρός είναι ναι, ζήλεψες; Και το χάσιμο χρόνου, χρημάτων και το νευρικό παιχνίδι που παίζουν γάτα με ποντίκι. Βρωμάει η δουλειά, πήγαν οι ποντικοί να βρουν ποντίκια να κυνηγήσουν γάτες. Στην φουνάρα εμείς είμστε οι μεγάλες γάτες)

θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων και μπορεί να  το ξανα παραγγείλω, το χρειάζομαι και είναι σημαντικό. 

Το δέμα σου πρέπει να στάλθηκε απλά ενδέχεται να είναι Αθήνα και να μην το έχουν περάσει από σκαν για αυτό και δεν φαίνεται ακόμη περίμενε λίγες μέρες ακόμη μήπως σου εμφανιστεί το ίδιο έπαθα κι εγώ με δύο δέματα εμένα από Νοέμβριο εμφανίστηκε πριν λίγες μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, qrstuv είπε

δεν κατάλαβα ειρωνεία;  RV295780004CN, RV281420108CN πάρε τους κωδικούς και βοήθα και εσύ φίλε. Θυσαυρός είναι ναι, ζήλεψες; Και το χάσιμο χρόνου, χρημάτων και το νευρικό παιχνίδι που παίζουν γάτα με ποντίκι. Βρωμάει η δουλειά, πήγαν οι ποντικοί να βρουν ποντίκια να κυνηγήσουν γάτες. Στην φουνάρα εμείς είμστε οι μεγάλες γάτες)

Δυστυχώς, δεν είσαι ικανός να καταλάβεις ούτε το χιούμορ με τις τελίτσες

Συνέχισε το μονόλογό σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, makfil είπε

Δυστυχώς, δεν είσαι ικανός να καταλάβεις ούτε το χιούμορ με τις τελίτσες

Συνέχισε το μονόλογό σου

χιούμορ δεν είδα πουθενά, αντιθέτως για μένα έτσι είναι, είναι σηματνικό. Αν είναι η περιέργεια που σε τρώει τότε ψάξε στο aliexpress για mini pc cases αυτό μπορώ να πω μόνο. Και αν βρεις πιο όμορφο, απλό, οικονομικό και πρακτικό με δυνατότητα να το πάρουμε ενημέρωσε. Που πήγες σχολείο; Και στον διάλογο σε έχω.

 

22 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Το δέμα σου πρέπει να στάλθηκε απλά ενδέχεται να είναι Αθήνα και να μην το έχουν περάσει από σκαν για αυτό και δεν φαίνεται ακόμη περίμενε λίγες μέρες ακόμη μήπως σου εμφανιστεί το ίδιο έπαθα κι εγώ με δύο δέματα εμένα από Νοέμβριο εμφανίστηκε πριν λίγες μέρες. 

από Κίνα ο πωλητής μου έστειλε τηλέφωνα επικοινωνίας εδώ μα τα τελωνεία Αθήνα - Θεσσ/νίκης και ελτα. Το ΕΛΤΑ μου είπε να ζητήσω λέει από τον πωλητή να ανοίξει έρευνα αγοράς, inquiry application των δεμάτων για το που κόλλησαν, αν βρίσκονται κάπου αλλού (?) γιατί πέρασαν 20 μέρες αναμανός για τον έλεγχο τελωνείου .Είναι μπροστά τους και δεν τα βλέπουν (?) Καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ είσαι φάουλ, ο makfil τόσα χρόνια είναι από τους λίγους που πάντα είναι πρόθυμος με ευγένεια να βοηθήσει με τις γνώσεις που έχει επί του θέματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, qrstuv είπε

χιούμορ δεν είδα πουθενά, αντιθέτως για μένα έτσι είναι, είναι σηματνικό. Αν είναι η περιέργεια που σε τρώει τότε ψάξε στο aliexpress για mini pc cases αυτό μπορώ να πω μόνο. Και αν βρεις πιο όμορφο, απλό, οικονομικό και πρακτικό με δυνατότητα να το πάρουμε ενημέρωσε. Που πήγες σχολείο; Και στον διάλογο σε έχω.

από Κίνα ο πωλητής μου έστειλε τηλέφωνα επικοινωνίας εδώ μα τα τελωνεία Αθήνα - Θεσσ/νίκης και ελτα. Το ΕΛΤΑ μου είπε να ζητήσω λέει από τον πωλητή να ανοίξει έρευνα αγοράς, inquiry application των δεμάτων για το που κόλλησαν, αν βρίσκονται κάπου αλλού (?) γιατί πέρασαν 20 μέρες αναμανός για τον έλεγχο τελωνείου .Είναι μπροστά τους και δεν τα βλέπουν (?) Καληνύχτα.

Επειδή το έχω πάθει πρόσφατα σήμερα μου έκανε ενημέρωση από αρχές Δεκεμβρίου ένα δεμα ότι βρίσκεται Αθήνα πάνω από μηνα. Όταν το δέμα φύγει από Κίνα δεν φαίνεται πουθενά και αν έχει φτάσει παρά μόνο αν από το τελωνείο ανοίξουν τον σάκο η ότι άλλο είναι και το περάσουν από σκάνερ τότε μόνο φαίνεται ότι βρίσκεται αθηνα. Γενικά αυτές τις μέρες γίνεται χαμός να φανταστείς δέματα από Δεκέμβριο που έχουν έρθει κανονικά Αθήνα γράφουν αναμονή για τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω που γράφεται ότι το PDM του Banggood είναι μέσω του ολλανδικού ταχυδρομείου και κάποια λόγω φόρτου φεύγουν με το γερμανικό, αλλά εμένα 2 από τις 5 παραγγελίες που έχω κάνει είναι με το αγγλικό! 1 σήμερα παρέλαβα από ολλανδικό κανονικά πάντως στο χρόνο του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsanakalykos είπε

Διαβάζω που γράφεται ότι το PDM του Banggood είναι μέσω του ολλανδικού ταχυδρομείου και κάποια λόγω φόρτου φεύγουν με το γερμανικό, αλλά εμένα 2 από τις 5 παραγγελίες που έχω κάνει είναι με το αγγλικό! 1 σήμερα παρέλαβα από ολλανδικό κανονικά πάντως στο χρόνο του!

Αυτό που παρατηρείται από την αρχή του 2019 είναι ότι ενώ αρχικά είχε το Ολλανδικό ταχυδρομείο μόνο για την αποστολή PDM, παρουσιάστηκαν αρκετά προβλήματα, πειραματίστηκε με το Αγγλικό, παρουσίασε και αυτό προβλήματα και τώρα δοκιμάζει το Γερμανικό.

Στο τελευταίο φαίνεται ότι χρησιμοποιούνται κωδικοί που έχουν χρησιμοποιηθεί πρόσφατα και αυτό μπερδεύει αρκετά τον αγοραστή/παραλήπτη ,στην αρχή, όταν ψάχνει με τα γνωστά tracking sites, μέχρι να δει τον κωδικό του στο site του Γερμανικού ταχυδρομείου να ταξιδεύει προς τον ίδιο, και να ησυχάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makfil είπε

Αυτό που παρατηρείται από την αρχή του 2019 είναι ότι ενώ αρχικά είχε το Ολλανδικό ταχυδρομείο μόνο για την αποστολή PDM, παρουσιάστηκαν αρκετά προβλήματα, πειραματίστηκε με το Αγγλικό, παρουσίασε και αυτό προβλήματα και τώρα δοκιμάζει το Γερμανικό.

Στο τελευταίο φαίνεται ότι χρησιμοποιούνται κωδικοί που έχουν χρησιμοποιηθεί πρόσφατα και αυτό μπερδεύει αρκετά τον αγοραστή/παραλήπτη ,στην αρχή, όταν ψάχνει με τα γνωστά tracking sites, μέχρι να δει τον κωδικό του στο site του Γερμανικού ταχυδρομείου να ταξιδεύει προς τον ίδιο, και να ησυχάσει.

makfil μαζί είχαμε δει το δέμα μου που το έδειχνε στο flyt για Αγγλία από τις 06/01 που το πέρασαν τελωνείο και μετά αποστολή, αλλά από κει και πέρα δεν το έχω δει πουθενά μετά από 14 μέρες! στο universal το βγάζει pre-advised ακόμα στις 17 days in transit! τι μπορώ να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, hasiotis_john είπε

Αδερφέ είσαι φάουλ, ο makfil τόσα χρόνια είναι από τους λίγους που πάντα είναι πρόθυμος με ευγένεια να βοηθήσει με τις γνώσεις που έχει επί του θέματος.

δεν βοήθησε όμως. Μπορεί να βοηθάει φιλαράκια μόνο. Αν θες την γνώμη μου αυτά τα ζούμε καθημερινά όχι μόνο εγώ, αλλά κόσμος. Και εγώ είμαι τύπος που πρέπει να πεις κάτι σαράντα φορές για να το καταλάβω, αλλά ειρωνίες - ασυνεννοησίες τις αποφεύγω και άμα έιναι κάτι σημαντικό στο λέω. Κανένα πρόβλημα, καλή συνέχεια. Είναι μεγάλο θέμα για συζήτηση. Θα έχεις παρατηρήσει μπορεί και όχι δεν ξέρω, οτι πολύς κόσμος που ασχολείται με windows υπολογιστές κτλπ είναι λίγο παρτάκιδες. Ξέρουν πολλά αλλά δεν βοηθάνε καθόλου ή λένε κάτι πολύ γενικό για το political correct που λένε.. Ευχαριστώ το insomnia για τη φιλοξενία.

 

27 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Επειδή το έχω πάθει πρόσφατα σήμερα μου έκανε ενημέρωση από αρχές Δεκεμβρίου ένα δεμα ότι βρίσκεται Αθήνα πάνω από μηνα. Όταν το δέμα φύγει από Κίνα δεν φαίνεται πουθενά και αν έχει φτάσει παρά μόνο αν από το τελωνείο ανοίξουν τον σάκο η ότι άλλο είναι και το περάσουν από σκάνερ τότε μόνο φαίνεται ότι βρίσκεται αθηνα. Γενικά αυτές τις μέρες γίνεται χαμός να φανταστείς δέματα από Δεκέμβριο που έχουν έρθει κανονικά Αθήνα γράφουν αναμονή για τελωνείο. 

ευχαριστώ για τη βοήθεια, καλή τύχη, αν έρθουν ποτέ τα δέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tornado είπε

ρε φιλε δυναμιτες αγορασες?

δες εδω τι παιζει, 100 φορες η λεξη return....

https://postal.ninja/en/track/VA3M4W

το πακετο σου γυρναει γυρω γυρω απο το πεκινο απο υπηρεσια σε υπηρεσια,

και οχι δεν εφυγε ακομα πεκινο ειναι και παιζει το γυρω γυρω ολοι....

  Απόκρυψη περιεχομένων

και στη μεση ο φλογερος ;)

Όχι φίλε ένα γυναικείο κολάν είναι αξίας 8 ευρώ τπτ το ιδιαίτερο δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει αυτό πραγματικά αδιανόητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2020 στις 11:34 ΠΜ, makfil είπε

Υπάρχει η περίπτωση, λόγω Αμαζόνας και κόστους κοντά στο όριο της ατέλειας (22€), να μην χρεώσουν έξοδα, ακόμη και αν σταματήσει στο τελωνείο.

Έχουμε εξέλιξη..

Αριθμός: YT*************060
Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν
Χώρα: Κίνα -> Ελλάδα
Προορισμός:

Αφετηρία:
2020-01-21 15:00, Shipped, Custom clearance completed.
2020-01-21 08:15, Ready to Ship, Custom clearance processing.
2020-01-18 13:27, AMSTERDAM - NETHERLANDS, Arrive at international airport to abroad | AMSTERDAM AIRPORT
2020-01-17 21:08, HONG KONG - CHINA, Departure from airport to destination country
2020-01-15 22:00, HONGKONG - CHINA, Arrive at international airport to abroad
2020-01-15 16:58, SHENZHEN, Departed Facility In processing center
2020-01-14 11:39, SHENZHEN, Shipment has been processed in operational center
2020-01-14 00:05, SHENZHEN, Arrived at Sort Facility SHENZHEN
2020-01-08 09:52, Shipment information received
======================================
Powered by www.17track.net

Από αυτό μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα ή όχι ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...