Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

έχω 2-3 παραγγελίες απο αρχή Δεκεμβρίου απο Banggood η οποία έχει κολλησει απο τέλος του έτους.

2019-12-27 15:03 Guangzhou, delivered to air transport

2019-12-27 15:01 Guangzhou, delivered to air transport

2019-12-03 22:29 Guangzhou, leaving Guangzhou International, next stop , Guangzhou International

2019-12-03 22:10 Guangzhou, arriving at Guangzhou International

2019-12-03 14:32 Guangzhou, Guangzhou International has been exported directly sealed

2019-12-03 02:28 Guangzhou, leaving the International Shijing Business Department, the next stop " Guangzhou International"

2019-12-02 18:36 Guangzhou City, "International Shijing Business Department" has received, pitcher: Qiu Zhiyu

2019-12-01 14:37 Logistics order created

Έχει καποιος παρόμοιο θέμα απο τότε;
Επεξ/σία από sakis_the_fraud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sakis_the_fraud είπε

Καλησπέρα παιδιά,

έχω 2-3 παραγγελίες απο αρχή Δεκεμβρίου απο Banggood η οποία έχει κολλησει απο τέλος του έτους.

2019-12-27 15:03 Guangzhou, delivered to air transport

2019-12-27 15:01 Guangzhou, delivered to air transport

2019-12-03 22:29 Guangzhou, leaving Guangzhou International, next stop , Guangzhou International

2019-12-03 22:10 Guangzhou, arriving at Guangzhou International

2019-12-03 14:32 Guangzhou, Guangzhou International has been exported directly sealed

2019-12-03 02:28 Guangzhou, leaving the International Shijing Business Department, the next stop " Guangzhou International"

2019-12-02 18:36 Guangzhou City, "International Shijing Business Department" has received, pitcher: Qiu Zhiyu

2019-12-01 14:37 Logistics order created

Έχει καποιος παρόμοιο θέμα απο τότε;
5 ώρες πριν, FKLDS είπε

(λογικότατο, σε όλες τις αποστολές για κάποιο χρονικό διάστημα και μέχρι να φτάσει Ελλάδα, δεν φαίνεται πουθενα).

 

Θα εμφανιστεί μόλις σκαναριστεί σε ευρωπαϊκό έδαφος (φαντάζομαι PDM αποστολή). Υπομονή.

Επεξ/σία από FKLDS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι σε κάποια tracking τα βάζουν με Ολλανδικό και τα στέλνουν με άλλο ταχυδρομείο. Με αποτέλεσμα αφού δεν πάει Ολλανδία το δέμα, να μένει το tracking στάσιμο, το Ολλανδικό ταχυδρομείο να σου λέει ότι δεν θα έρθει με εμάς και να ταξιδεύει το δέμα, αν ταξιδεύει, στα τυφλά. Άντε να δεις το δέμα σου σε κάνα flyt express ότι έφυγε για Αγγλία.

Επεξ/σία από tsanakalykos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ήξερα οτι αγορές από χώρες εκτός ευρωπαικής ένωσης είναι στον μήνα. Όπως ήταν παλιά. Και λιγότερο 2-3 εβδομάδες. Όμως καταλαβαίνω τώρα ότι λόγο τελωνείου θέλει πάνω από μήνα κοντά δύο μήνες και για μένα ακόμα άγνωστο. Οι παραγγελίες έγιναν Δεκέμβριο, σε μια βδομάδα τα έστειλαν. Υπάλληλος του ΕΛΤΑ στο τηλ με τρόμαξε γιατί λέει η μία η αποστολή φαίνεται οτι έφτασε εδώ αλλά το δέμα λέει μπορεί να μην είναι μέσα?! λέω τι εννοείτε, δεν καταλάβαινα, ούτε εκείνη καταλαβαίνει και μου είπε να ζητήσω από τον πωλητή λέει να ξεκινήσει έρευνα του δέματος με την ταυτότητά του. Ότι να ναι πιο χωριό δεν γίνεται. Αν δείτε τις ονομασίες των PC Cases στο Express είναι δύο αρκετά γνωστές στα HTPC η Realan και η RGeek. Αυτοί πουλάνε σε όλο τον κόσμο. Και πετυχαίνω μία υπάλληλο να μ λέει παλαβά.

FKLDS, το case που παράγγειλα κάνει περίπου 32 και η low profile ψύξη 22 ευρώ. Για αυτό που τα χρειάζομαι είναι μια χαρά. Στην Ελλάδα (και ευρώπη) κυκλοφορεί μόνο ένα πανάκριβο της Streacom το οποίο ζητάει 100 επειδή είναι Ολλανδικό και αυτό προωθούν και δεν μ' αρέσει κιόλας. Είναι και εκτός του κόστους που υπολόγισα. Δεν έχω καμία ουσιαστική αμφιβολία για την Κίνα, ούτε κάνω πράγματα χωρίς να ρωτάω, το μιλάω πρώτα. Αυτό που με ξενερώνει είναι τα γνωστά τα ''ελληνικά'' χάλια και οι εγωιστικοί διάλογοι - αντίλογοι. DHL είχα επιλέξει φίλε τρόπο αποστολής, βιάζεσαι, και με ενημέρωσε ο πωλητής οτι η DHL ζητάει ακόμη 30 ευρώ γιατί λέει είναι δυσπρόσιτη η περιοχή μου, κάτι που δεν ισχύει, δεν είναι δυσπρόσιτη. Έγινε ακύρωση, refund και ξανα παραγγελία με registered airmail.

Και στην τελική αν τα σούφρωσαν (τσίμπησαν) με γεία τους με χαρά τους, το είδε του άρεσε το πήρε στο όνομά μου. Να το χαίρεται. Δεν υπάρχει μεγάλη εμπιστοσύνη σε αυτά. Προτιμώ αυτό από το να μην ξέρω τίποτα και να με κοροιδεύει το κράτος, ο κάθε υπάλληλος και η γραφειοκρατία. Εδώ στη περιοχή που μένω, πήρα μητρική από amazon Γερμανία. Την ανέλαβε η DHL και όταν έφτασε την έκανε πάσα στην Speedex. Ο ''οδηγός'' της Speedex αν τον κάνει η μάνα του το παιδί οδηγό το κουτί το είχε σπίτι του γιατί λέει τα αυτοκόλλητα δεν έγγραφαν επάνω το τηλέφωνο. Είχε δίκαιο αλλά ήξερε που μένω. Ο πιτσιρίκος μένει 3 χιλιόμετρα από εμένα. Ο ίδιος μια άλλη φορά το πήρε το δέμα και το έκανε βόλτες απ΄το πρωί και το απόγευμα το γύρισε πίσω στα γραφεία. Πάει 5 το απόγευμα και λέω γιατί αυτό; Ε λέει θα του παράπεσαι. Βρε κάνε καμιά άλλη δουλειά είπα να τους πω. Επείδη θέλουν να κάνουν οικονομία στο καύσιμο ώστε να κάνουν ας πούμε μαζικές παραδόσεις λένε και ψεμματάκια.

Επομένως, το case αυτό (και η ψύκτρα) για μένα είναι σημαντικά. Πέρασαν 20 μέρες στο τελωνείο τι γίνεται μετά;

 

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα.

Εχω καιρο να γραψω εδω,περιμενω πακετακια απο AliExpress και εχουν αργησει πολυ.Τι συμβαίνει?Λογο Χριστουγέννων μαλλον?Γιατί ρωτησα τον ταχυδρόμο σημερα και μου λεει εχει πεσει ησυχία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω θέμα με amazon.de όποιος μπορεί ας βοηθήσει! Υποτίθεται ότι ήρθε το δέμα Ελλάδα αλλά δεν δόθηκε σε καμία εταιρία κούριερ στην Ελλάδα ούτε στα ΕΛΤΑ! Δείτε το ιστορικό μία και η απάντηση της amazon ήταν: επικοινωνήσαμε την i-parcel και θα σας ειδοποιήσουμε μόλις επικοινωνήσουν και αυτοί με εμάς για το πότε θα το κάνουν παράδοση! Για την ταλαιπωρία και για τη μη τήρηση του χρόνου παράδοσης σας ζητάμε συγγνώμη και θα σας γίνει full refund το ποσό των μεταφορικών τις επόμενες εργάσιμες μέρες! image.png.7e9bd515c6880aec618d32b63d3c2406.png

τα στοιχεία τα έχω δώσει σωστά και ας γράφουν λάθος διεύθυνση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, risingsun είπε

Παιδια καλησπέρα.

Εχω καιρο να γραψω εδω,περιμενω πακετακια απο AliExpress και εχουν αργησει πολυ.Τι συμβαίνει?Λογο Χριστουγέννων μαλλον?Γιατί ρωτησα τον ταχυδρόμο σημερα και μου λεει εχει πεσει ησυχία...

Μεγάλος όγκος αγορών στην BF και αργίες στο Τελωνείο για Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά και Θεοφάνεια έχουν αυτό το αποτέλεσμα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε Χριστούγεννα το ίδιο γίνεται παντα αργούν περισσότερο κάποια συστημένα από Νοέμβριο τώρα άρχισαν να εμφανίζονται ότι έχουν έρθει κάποια άλλα ακόμη στην αναμονή. 

Έχω ένα δέμα στο τελωνείο από 11 Δεκεμβρίου σκέφτομαι να πάρω τηλ αν δεν δω τίποτα αυτές τις μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsanakalykos είπε

Έχω θέμα με amazon.de όποιος μπορεί ας βοηθήσει! Υποτίθεται ότι ήρθε το δέμα Ελλάδα αλλά δεν δόθηκε σε καμία εταιρία κούριερ στην Ελλάδα ούτε στα ΕΛΤΑ! Δείτε το ιστορικό μία και η απάντηση της amazon ήταν: επικοινωνήσαμε την i-parcel και θα σας ειδοποιήσουμε μόλις επικοινωνήσουν και αυτοί με εμάς για το πότε θα το κάνουν παράδοση! Για την ταλαιπωρία και για τη μη τήρηση του χρόνου παράδοσης σας ζητάμε συγγνώμη και θα σας γίνει full refund το ποσό των μεταφορικών τις επόμενες εργάσιμες μέρες! 

τα στοιχεία τα έχω δώσει σωστά και ας γράφουν λάθος διεύθυνση!

Η αμαζόνα δεν είναι κινεζομάγαζο αλλά η 1η εταιρεία στον κόσμο με μεγάλο δίκτυο και εξαιρετική after sales policy.

Διάβασε εδώ όλα τα στοιχεία (διεύθυνση, τηλέφωνο κλπ) της ISS.gr που εξυπηρετεί την i-parcel στην Ελλάδα.

Τηλεφώνησε και μάθε που βρίσκεται το δέμα σου. Είναι πολύ εξυπηρετικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makfil είπε

Η αμαζόνα δεν είναι κινεζομάγαζο αλλά η 1η εταιρεία στον κόσμο με μεγάλο δίκτυο και εξαιρετική after sales policy.

Διάβασε εδώ όλα τα στοιχεία (διεύθυνση, τηλέφωνο κλπ) της ISS.gr που εξυπηρετεί την i-parcel στην Ελλάδα.

Τηλεφώνησε και μάθε που βρίσκεται το δέμα σου. Είναι πολύ εξυπηρετικοί.

βρέθηκε. απλά το Ελτά πόρτα-πόρτα το είχε το δέμα, ενώ μου εμφάνισε άλλο courier! Είχα και εγχώρια παραγγελία από Ελτά και είδα την ενημέρωση στο κινητό μόνο για το εγχώριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tsanakalykos είπε

βρέθηκε. απλά το Ελτά πόρτα-πόρτα το είχε το δέμα, ενώ μου εμφάνισε άλλο courier! Είχα και εγχώρια παραγγελία από Ελτά και είδα την ενημέρωση στο κινητό μόνο για το εγχώριο!

Ναι, το έχω γράψει στο post ότι η ISS παραδίδει τα δέματα στα ELTA Courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει παραγγελία στις 17/1 από Banggood, η οποία έγινε shipped αυθημερόν με priority direct mail. Το tracking έως και σήμερα, μορφής cs.....de, δεν εμφανίζει τπτ.

Επειδή πρώτη φορά μου τυχαίνει το ψαξα και το μόνο που βρήκα είναι στο site της flyt express να εμφανίζει αναχώρηση 18/1 από Κίνα. Φαντάζομαι μέχρι να φτάσει Γερμανία δεν αλλάζει το στάτους?

Επειδή 31/12 είχα κάνει παραγγελία με τον ίδιο ακριβώς τρόπο από το ίδιο site μέσα σε 3 μέρες εμφανίστηκε στο 17track, στις 9/1 έφυγε από Γερμανία και 16/1 μου παραδόθηκε.

Ήμουν τυχερός την πρώτη φορά? Η απλά δεν έχει ανανεώσει η dhl το στάτους? Η δεν έχει ανοιχτει το δεμα στην Γερμανία? Η λόγω γιορτών? Φαντάζομαι όλα τα παραπάνω, απλά ρωτάω μπας και καποιοι με την εμπειρία τους έχουν κάτι νά πουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkasta είπε

Έχω κάνει παραγγελία στις 17/1 από Banggood, η οποία έγινε shipped αυθημερόν με priority direct mail. Το tracking έως και σήμερα, μορφής cs.....de, δεν εμφανίζει τπτ.

Επειδή πρώτη φορά μου τυχαίνει το ψαξα και το μόνο που βρήκα είναι στο site της flyt express να εμφανίζει αναχώρηση 18/1 από Κίνα. Φαντάζομαι μέχρι να φτάσει Γερμανία δεν αλλάζει το στάτους?

Επειδή 31/12 είχα κάνει παραγγελία με τον ίδιο ακριβώς τρόπο από το ίδιο site μέσα σε 3 μέρες εμφανίστηκε στο 17track, στις 9/1 έφυγε από Γερμανία και 16/1 μου παραδόθηκε.

Ήμουν τυχερός την πρώτη φορά? Η απλά δεν έχει ανανεώσει η dhl το στάτους? Η δεν έχει ανοιχτει το δεμα στην Γερμανία? Η λόγω γιορτών? Φαντάζομαι όλα τα παραπάνω, απλά ρωτάω μπας και καποιοι με την εμπειρία τους έχουν κάτι νά πουν..

Ακριβώς τα ίδια σε εμένα με ίδιες ημερομηνίες! 1 πήρα από PostNL  και μου ήρθε και 2 δεν πήγαν Ολλανδία ενώ ήταν pre-advised (PDM) και πάνε μέσω Αγγλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gkasta είπε

Έχω κάνει παραγγελία στις 17/1 από Banggood, η οποία έγινε shipped αυθημερόν με priority direct mail. Το tracking έως και σήμερα, μορφής cs.....de, δεν εμφανίζει τπτ.

Επειδή πρώτη φορά μου τυχαίνει το ψαξα και το μόνο που βρήκα είναι στο site της flyt express να εμφανίζει αναχώρηση 18/1 από Κίνα. Φαντάζομαι μέχρι να φτάσει Γερμανία δεν αλλάζει το στάτους?

Επειδή 31/12 είχα κάνει παραγγελία με τον ίδιο ακριβώς τρόπο από το ίδιο site μέσα σε 3 μέρες εμφανίστηκε στο 17track, στις 9/1 έφυγε από Γερμανία και 16/1 μου παραδόθηκε.

Ήμουν τυχερός την πρώτη φορά? Η απλά δεν έχει ανανεώσει η dhl το στάτους? Η δεν έχει ανοιχτει το δεμα στην Γερμανία? Η λόγω γιορτών? Φαντάζομαι όλα τα παραπάνω, απλά ρωτάω μπας και καποιοι με την εμπειρία τους έχουν κάτι νά πουν..

Αποκλείεται να έχεις παραγγείλει 17/1 και την επομένη να έχει φύγει από Κίνα. Μήπως τότε ξεκίνησε το ταξίδι μέσα στην Κίνα;

Όταν θα το παραλάβει το Γερμανικό ταχυδρομείο θα το δεις στο site της DHL και θα το παρακολουθείς εκεί για να δεις τον 10ψήφιο κωδικό που θα πάρει όταν θα φτάσει στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...