Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, gkasta είπε

Έχω κάνει παραγγελία στις 17/1 από Banggood, η οποία έγινε shipped αυθημερόν με priority direct mail. Το tracking έως και σήμερα, μορφής cs.....de, δεν εμφανίζει τπτ.

Επειδή πρώτη φορά μου τυχαίνει το ψαξα και το μόνο που βρήκα είναι στο site της flyt express να εμφανίζει αναχώρηση 18/1 από Κίνα. Φαντάζομαι μέχρι να φτάσει Γερμανία δεν αλλάζει το στάτους?

Επειδή 31/12 είχα κάνει παραγγελία με τον ίδιο ακριβώς τρόπο από το ίδιο site μέσα σε 3 μέρες εμφανίστηκε στο 17track, στις 9/1 έφυγε από Γερμανία και 16/1 μου παραδόθηκε.

Ήμουν τυχερός την πρώτη φορά? Η απλά δεν έχει ανανεώσει η dhl το στάτους? Η δεν έχει ανοιχτει το δεμα στην Γερμανία? Η λόγω γιορτών? Φαντάζομαι όλα τα παραπάνω, απλά ρωτάω μπας και καποιοι με την εμπειρία τους έχουν κάτι νά πουν..

Ακριβώς τα ίδια σε εμένα με ίδιες ημερομηνίες! 1 πήρα από PostNL  και μου ήρθε και 2 δεν πήγαν Ολλανδία ενώ ήταν pre-advised (PDM) και πάνε μέσω Αγγλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, makfil είπε

Αποκλείεται να έχεις παραγγείλει 17/1 και την επομένη να έχει φύγει από Κίνα. Μήπως τότε ξεκίνησε το ταξίδι μέσα στην Κίνα;

Όταν θα το παραλάβει το Γερμανικό ταχυδρομείο θα το δεις στο site της DHL και θα το παρακολουθείς εκεί για να δεις τον 10ψήφιο κωδικό που θα πάρει όταν θα φτάσει στην Ελλάδα.

Ναι αυτό εννοώ.. Ότι ξεκίνησε το ταξίδι μέσα στην Κίνα 18/01. Πόσες μέρες χρειάζεται συνήθως να φτάσει Γερμανία??

Εντωμεταξυ τσεκαρω την προηγούμενη παραγγελία που ειχα κάνει. 30/12 πληρωμη- 31/12 εμφανίστηκε στην dhl. Τώρα γιατί μετά από 7 μέρες δεν έχει εμφανιστεί καν?

Screenshot_2020-01-24-23-01-42-567_yqtrack.app.jpg

Επεξ/σία από gkasta
Προσθήκη screenshot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν στάνταρ χρόνοι αφού εξαρτάται από ποια αποθήκη θα φύγει το δέμα μέχρι να φτάσει στο αεροδρόμιο αναχώρησης.

Δεν χρειάζεται άγχος στις αγορές από Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχω κανένα άγχος. Χαλαρός είμαι. Απλά ρωτάω από περιέργεια μήπως κάποιος ξέρει κάτι. Μου κάνει εντύπωση 1 βδομάδα να μην έχει ενεργοποιηθεί το τρακινγκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkasta είπε

Όχι δεν έχω κανένα άγχος. Χαλαρός είμαι. Απλά ρωτάω από περιέργεια μήπως κάποιος ξέρει κάτι. Μου κάνει εντύπωση 1 βδομάδα να μην έχει ενεργοποιηθεί το τρακινγκ. 

Για να σου φύγει η απορία, στην τελευταία παραγγελία μου, από Banggood την 23/12/19, ο κωδικός ξεκίνησε το ταξίδι  στην Κίνα την 3/1/20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Στην πρώτη ήμουν τυχερός κι έφυγε την επόμενη μέρα και τώρα πάω να σε προσπεράσω και σένα, αν σκεφτούμε ότι έχουν γιορτές εκεί..

Στο site που έβαλε ο φίλος.μου βγάζει αυτό https://global.cainiao.com/detail.htm?mailNoList=A000092001160JNP&spm=a3708.7860688.0.d01

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkasta είπε

Οκ. Στην πρώτη ήμουν τυχερός κι έφυγε την επόμενη μέρα και τώρα πάω να σε προσπεράσω και σένα, αν σκεφτούμε ότι έχουν γιορτές εκεί..

Στο site που έβαλε ο φίλος.μου βγάζει αυτό https://global.cainiao.com/detail.htm?mailNoList=A000092001160JNP&spm=a3708.7860688.0.d01

Αφού έχεις κωδικό του Γερμανικού ταχυδρομείου γιατί ψάχνεις σε άλλα sites;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Άμα κάνει και κάνα 20ημερο όπως του φίλου από πάνω στην μεταφορά την κάτσαμε. Κι ακόμα δεν έχει ξεκινήσει καν από εκεί. Εντάξει τζάκποτ είναι οι παραγγελίες από εκεί στο επίπεδο του πότε θα παραλάβεις. Την κάνεις και το ξεχνάς. Οπότε ερθει

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Αφού έχεις κωδικό του Γερμανικού ταχυδρομείου γιατί ψάχνεις σε άλλα sites;

Μπας και βρω κάποια κίνηση...γιατί με το γερμανικό δεν μου εμφανίζει τπτ

CS640047705DE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkasta είπε

Κατάλαβα. Άμα κάνει και κάνα 20ημερο όπως του φίλου από πάνω στην μεταφορά την κάτσαμε. Κι ακόμα δεν έχει ξεκινήσει καν από εκεί. Εντάξει τζάκποτ είναι οι παραγγελίες από εκεί στο επίπεδο του πότε θα παραλάβεις. Την κάνεις και το ξεχνάς. Οπότε ερθει

Μπας και βρω κάποια κίνηση...γιατί με το γερμανικό δεν μου εμφανίζει τπτ

CS640047705DE

Έβαλα τον κωδικό σου και λέει

We expect your shipment details shortly. Please note, however, that we can only provide information about shipments if the sender has sent the shipment or the shipment data to us.

Επομένως, δεν το έχει παραλάβει ακόμη το Γερμανικό ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ αρχάς ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες που δίνεις. Αν έχω καταλάβει το bg το έχει δώσει σε μεταφορική που το παραδίδει σε μεταφορική στην Γερμανία. Οπότε μέχρι να φτάσει Γερμανία το πακέτο, δεν εμφανίζεται τπτ. Σωστά? Επίσης που το τσεκαρεις αυτό και είδες αυτό το μήνυμα? Ok το είδα στο site της dhl..

Επεξ/σία από gkasta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, gkasta είπε

Κατ αρχάς ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες που δίνεις. Αν έχω καταλάβει το bg το έχει δώσει σε μεταφορική που το παραδίδει σε μεταφορική στην Γερμανία. Οπότε μέχρι να φτάσει Γερμανία το πακέτο, δεν εμφανίζεται τπτ. Σωστά? Επίσης που το τσεκαρεις αυτό και είδες αυτό το μήνυμα?

Τα δέματα από Κίνα, ταξιδεύουν πάντα με μια κινέζικη μεταφορική μέσα στην αχανή Κίνα, μέχρι να φτάσουν στο αεροδρόμιο αναχώρησης, όπου παραδίδονται στο ευρωπαικό ταχυδρομείο που θα αναλάβει τη μεταφορά του στην Ευρώπη και από εκεί στην Ελλάδα.

Η αποστολή από Banggood με το Γερμανικό ταχυδρομείο, με το οποίο πειραματίζεται τους τελευταίους μήνες, φτάνει στη Γερμανία, ταξιδεύει οδικώς μέχρι το Feucht από όπου φεύγει από Γερμανία και πάλι οδικώς φτάνει στην Ελλάδα και το παραλαμβάνει η DHL, του δίνει νέο 10ψήφιο αριθμό και αν είσαι Αθήνα ή όπου έχει κατάστημα το φέρνει η ίδια ή αν δεν έχει, το στέλνει με συνεργαζόμενη.

Όλη η πορεία του δέματος φαίνεται εδώ, αφού το παραλάβει βέβαια.

Επεξ/σία από makfil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...