Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξιζουν καταγγελια, στην παγκοσμια ενωση ταχυδρομειων.
Ποια ειναι η καθιερωμενη, παγκοσμια πρακτικη;
Πληρωνω ταχυδρομικα τελη, οταν ΣΤΕΛΝΩ κατι.
Οχι οταν ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΩ!

Πως λοιπον, εφοσον εχω ηδη πληρωσει ταχυδρομικα κοστη κατα την παραγγελια μου στον αποστολεα,
με βαζουν να πληρωσω οταν παω να παραλαβω κατι;
Με την ιδια λογικη, να πληρωνω και τον καθε ενδιαμεσο ταχυδρομικο ντ@β@ντζη, μεχρι να φτασει το δεματακι στα χερια μου!

Πειτε μου αν εχω αδικο στον ανωτερο συλλογισμο.

Ειναι δεδομενο, το εχω καταλαβει εδω και χρονια,
οτι η Ελλαδα οπως εχει πει κι ο αειμνηστος Καραμανλης,
οτι εχει μετατραπει η χωρα σε ενα 'απεραντο φρενοκομειο'.

Αναζητητες του αυτονοητου σε αυτη τη χωρα. Μια ζωη.

 

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τον συλλογισμο σου.

Για οτι παραλαβεις απο χωρες της ΕΕ δεν πληρωνεις φραγκο καθως υπαρχει τελωνειακη συμφωνια. Για οσες χωρες δεν υπαρχει συμφωνια (μεταξυ οποιαδηποτε χωρας παγκοσμια, οχι μονο μεταξυ χωρων της ΕΕ και εκτος) υπαρχει χρεωση τελωνειου.

Αν ταξιδεψεις με αεροπλανο προς και απο τριτη χωρα θα γνωριζεις πως μπορουν να ελεγξουν τα πραγματα σου και να χρεωθεις με τελη εισαγωγης φανταζομαι. Το ιδιο ισχυει και σε αυτη την περιπτωση αλλα δεν ταξιδευεις εσυ, μεσολαβει το ταχυδρομειο.

Θα ηταν πιο λογικο βεβαια να υπηρχε παγκοσμια πιο αυστηρος ελεγχος για παρανομα/επικινδυνα αντικειμενα αλλα να μην υπαρχει καμια χρεωση αλλα δε λειτουργει ετσι και το ξερουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@minreader

Μπερδεύεις το κόστος αποστολής ενός δέματος από τον πωλητή μιας τρίτης χώρας στον αγοραστή στην Ελλάδα, δηλαδή τα μεταφορικά, με τα διάφορα τέλη που χρεώνονται στη διαδικασία εκτελωνισμού του δέματος στην Ελλάδα. Το αν αυτά τα τέλη χρεώνονται σωστά ή όχι, είναι άλλο θέμα και δεν έχει σχέση με τα μεταφορικά που στηρίζεις τη σκέψη σου.

Και για να τη μεταφέρω σε άλλο παράδειγμα, παραγγέλνεις από την Κίνα ένα αντικείμενο, ζητάς να το στείλουν με courier,  και πληρώνεις το κόστος και τα (αυξημένα) μεταφορικά. Όταν φτάσει το δέμα στην Ελλάδα, σου ζητάει η courier αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα κλπ. Θα υποστηρίξεις πάλι την ίδια σκέψη; Μάλλον. Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Εχω ένα tracking τύπου EE1000577643819UB01020003A0A το οποίο βλέπω ότι έχει μπει Ελλάδα,πήρα στα ΕΛΤΑ και μου λένε ότι το tracking είναι πολύ μεγάλο και δεν το εμφανίζει στο σύστημα τους ώστε να μου πουν το αντίστοιχο δικό τους .Η τελευταία ειδοποίηση του 17track ήταν αυτή·Μήπως κάποιος γνωρίζει τι μπορεί να σημαίνει;Επειδή παραγγέλνω πρώτη φορά από Κίνα.Ευχαριστω εκ των προτέρων .

 

2020-02-18 20:52

GR, PARCEL IS HANDLED

2020-02-17 22:23

GR, Import customs clearance completed

2020-02-16 07:02

BE, Flight landed in destination country

2020-02-15 11:40

CN, Flight departed from origin country

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Labros636 τα EE είναι σταλμένα με SpeedPak δεν μπορείς να τα παρακολουθήσεις εντός Ελλάδος είναι untracked

Επεξ/σία από radiotv
όνομα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, radiotv είπε

Labros636 τα EE είναι σταλμένα με SpeedPak δεν μπορείς να τα παρακολουθήσεις εντός Ελλάδος είναι untracked

Κατάλαβα,ευχαριστώ πολύ.

καμια ιδέα τι μπορεί να σημαίνει το parcel is handled?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι μεγεθος ειναι το δεμα σου αλλα σε παλιοτερο ποστ στο ινσομνια με παρομοιο κωδικο, κολλησαν αυτοκολλητο ελτα μικροδεματα και το εστειλαν με κωδικο ελτα. Ισως να βρισκεται σε αυτο το σταδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Δεν ξερω τι μεγεθος ειναι το δεμα σου αλλα σε παλιοτερο ποστ στο ινσομνια με παρομοιο κωδικο, κολλησαν αυτοκολλητο ελτα μικροδεματα και το εστειλαν με κωδικο ελτα. Ισως να βρισκεται σε αυτο το σταδιο.

Δεν είναι και πολύ μικρό .Ειναι ένα σταντ από πλεξιγκλάς 2 επιπέδων αξίας 11€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Labros636 είπε

Δεν είναι και πολύ μικρό .Ειναι ένα σταντ από πλεξιγκλάς 2 επιπέδων αξίας 11€

Αχα

Αν λοιπον ειναι δεμα, ακολουθει αλλη διαδρομη απο το επιστολικο ταχυδρομειο. Συνηθως λιγο πιο αργη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Αχα

Αν λοιπον ειναι δεμα, ακολουθει αλλη διαδρομη απο το επιστολικο ταχυδρομειο. Συνηθως λιγο πιο αργη.

Ωχ κατάλαβα,ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

@minreader

Μπερδεύεις το κόστος αποστολής ενός δέματος από τον πωλητή μιας τρίτης χώρας στον αγοραστή στην Ελλάδα, δηλαδή τα μεταφορικά, με τα διάφορα τέλη που χρεώνονται στη διαδικασία εκτελωνισμού του δέματος στην Ελλάδα. Το αν αυτά τα τέλη χρεώνονται σωστά ή όχι, είναι άλλο θέμα και δεν έχει σχέση με τα μεταφορικά που στηρίζεις τη σκέψη σου.

Και για να τη μεταφέρω σε άλλο παράδειγμα, παραγγέλνεις από την Κίνα ένα αντικείμενο, ζητάς να το στείλουν με courier,  και πληρώνεις το κόστος και τα (αυξημένα) μεταφορικά. Όταν φτάσει το δέμα στην Ελλάδα, σου ζητάει η courier αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα κλπ. Θα υποστηρίξεις πάλι την ίδια σκέψη; Μάλλον. Όχι.

 

Μιλω για δεματα κατω των 22 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μιλω για δεματα κατω των 22 ευρω.

Ποια είναι η διαφορά των κάτω των 22€ με τα πάνω, αφού ΟΛΑ περνάνε από το τελωνείο;

Δημιουργήθηκε πρόβλημα από 3/2/20 με το τέλος των 15€ που ήθελαν να εφαρμόσουν τα ΕΛΤΑ και στα κάτω των 22€ αλλά διευθετήθηκε μόλις χθες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. 

Διάβασα. Κάπου ότι στο banggood αν παραγγείλεις κ βάλεις direct priority mail δεν έχεις θέμα χρεώσεων από τελωνείο. 

Ισχύει; 

Θέλω μια ip camera 50euro.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. 

Διάβασα. Κάπου ότι στο banggood αν παραγγείλεις κ βάλεις direct priority mail δεν έχεις θέμα χρεώσεων από τελωνείο. 

Ισχύει; 

Θέλω μια ip camera 50euro.

Ναι. ισχύει για τα αντικείμενα που το μαγαζί προσφέρει με τη συγκεκριμένη μέθοδο αποστολής (PDM).

Η μέθοδος αυτή γίνεται με διαφορετικά εθνικά ταχυδρομεία και τελευταία χρησιμοποιεί το Γερμανικό. πριν από ένα μήνα αγόρασα κινητό και παρέλαβα χωρίς χρέωση εξόδων εκτελωνισμού γιατί φαίνεται αν να έρχεται από χώρα της ΕΕ.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...