Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, makfil είπε

Ποια είναι η διαφορά των κάτω των 22€ με τα πάνω, αφού ΟΛΑ περνάνε από το τελωνείο;

Δημιουργήθηκε πρόβλημα από 3/2/20 με το τέλος των 15€ που ήθελαν να εφαρμόσουν τα ΕΛΤΑ και στα κάτω των 22€ αλλά διευθετήθηκε μόλις χθες. 

Επειδη με τα τοσα που ειπωθηκαν και συνεβησαν μπερδευτηκα:

τι ισχυει τελικα:

- για δεματακια κατω των 22 ευρω, που δεν φερουν πρασινο χαρτακι τελωνειου

Ή θα φερουν ολα πλεον πρασινο χαρτακι;

3ευρω ή 0 ευρω χρεωση απο τα Ελτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι τελωνειακοί που ελέγχουν την εισαγωγή δεμάτων, οφείλουν να κολλάνε το πράσινο αυτοκόλλητο σε όσα έχουν αξία κάτω των 22€, οπότε ο παραλήπτης δεν θα έχει καμία χρέωση από τα ΕΛΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, makfil είπε

Οι τελωνειακοί που ελέγχουν την εισαγωγή δεμάτων, οφείλουν να κολλάνε το πράσινο αυτοκόλλητο σε όσα έχουν αξία κάτω των 22€, οπότε ο παραλήπτης δεν θα έχει καμία χρέωση από τα ΕΛΤΑ.

Οποτε, δεν βλεπω καποια ανατροπη τελικα, σε σχεση με οσα ισχυαν μεχρι τωρα. Σωστα;;;;

----------

Η επομενη 'φοβία' μου, ειναι για την επικειμενη καταργηση της ατελειας των 22 ευρω... ελπιζω ως τοτε, να εχει βρεθει ξεκαθαρος τροπος υπολογισμου τυχον εξτρα κοστους, με αυτοματοποιημενο τροπο, και εκ των προτερων γνωστο στον πελατη-παραληπτη, κι οχι να ειναι 'οτι κληρωσει' στο τελωνειο...ασε που αν δεν γινει κατι τετοιο, ουτε τα τελωνεια θα μπορεσουν να ανταπεξελθουν... Ελπιζω η ΕΕ οντως να ετοιμαζει κατι συγκροτημενο, γιατι απο Ελλαδα δεν περιμενω τιποτε της προκοπης...σε θεματα οργανωσης, ειμαστε κλαψτα χαραλαμπε...και δε βαριεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι, αλλά μένει να δούμε αν θα έχουμε περιπτώσεις χρέωσης των 3€.

2. Μέχρι το τέλος του χρόνου πρέπει να έχουν αποφασίσει τα κράτη μέλη την εφαρμογή του νέου συστήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια υπηρχε μια καθυστερηση απο τη στιγμη που εφτανε κατι στο κδ αττικης, οκ (οχι παντα)

Αυτη τη φορα ομως χτυπησαν ρεκορ, απο την εκφορτωση στο κδ αττικης ηδη τρεις μερες και δεν εχει μπει στη διαλογη!

Ποσα κοντεϊνερ περιμενουν στη σειρα για σκαναρισμα που τρεις+ μερες δεν φτανουν αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν από λίγο μίλησα με ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι οι διανομείς Αττικής είναι σε απεργία, αυτή την εβδομάδα στην γειτονιά μου δεν έχει περάσει ταχυδρόμος,μένω στην Δυτική Αθήνα, νομίζω ότι οι καθυστερήσεις παραδώσεων πλέον θα σπάσουν ρεκόρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, radiotv είπε

πριν από λίγο μίλησα με ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι οι διανομείς Αττικής είναι σε απεργία, αυτή την εβδομάδα στην γειτονιά μου δεν έχει περάσει ταχυδρόμος,μένω στην Δυτική Αθήνα, νομίζω ότι οι καθυστερήσεις παραδώσεων πλέον θα σπάσουν ρεκόρ

Εχεις δικιο. Μολις τσεκαρα και οι απεργιες συνεχιζονται αφου ηδη εχουν διωξει 1200 ατομα. Με τοσα λιγοτερα ατομα δε γινεται να λειτουργησουν σωστα πλεον.

Θα γινει μπαχαλο με τα δεματα. Ακριβως αυτο που θελουν οσοι επιθυμουν τη διαλυση των ελτα προς οφελος ιδιωτων (κατα τη γνωμη  μου) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Εχεις δικιο. Μολις τσεκαρα και οι απεργιες συνεχιζονται αφου ηδη εχουν διωξει 1200 ατομα. Με τοσα λιγοτερα ατομα δε γινεται να λειτουργησουν σωστα πλεον.

Θα γινει μπαχαλο με τα δεματα. Ακριβως αυτο που θελουν οσοι επιθυμουν τη διαλυση των ελτα προς οφελος ιδιωτων (κατα τη γνωμη  μου) 

μόνο με αλλαγή προσωπικού θα δουλέψουν σωστά τα ΕΛΤΑ, οι τωρινοί υπάλληλοι έχουν χαμηλό βαθμό παραγωγικότητας. https://bankingnews.gr/index.php?id=482742

Επεξ/σία από radiotv
link
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiotv είπε

μόνο με αλλαγή προσωπικού θα δουλέψουν σωστά τα ΕΛΤΑ, οι τωρινοί υπάλληλοι έχουν χαμηλό βαθμό παραγωγικότητας. https://bankingnews.gr/index.php?id=482742

Διαφωνω

"Δημιουργικη λογιστικη" κατα το βολευειν ημετερους.

Συγκριση με τα ελτα και οχι με τα ελτα κουριερ, βολικο. Αν πιστευει καποιος πως οσοι φυγουν ειναι οι υψηλομισθοι και οι "μη παραγωγικοι" κανει λαθος αφου οι κηφηνες διευθυνταδες, οι μανατζαραιοι και οι συμβουλοι ειμαι βεβαιος πως θα αυξηθουν. 

Τα ελτα παραγουν κοινωνικο/δημοσιο κερδος (το συνυπολογιζουν αυτο?) αλλα πολλα ζηταει μαλλον η πλεμπα. Θα φτασουμε σε σημειο να μας ζηταν να πληρωνουμε τελος εισπνοης αερα (εδω ο ολλανδος λεει πως το νερο δεν ειναι δημοσιο αγαθο, εκει θα κολλησουν?)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω αρκετές παραγγελίες στο AliExpress, πάνω από 15 ημέρες, οι οποίες δεν φεύγουν από Κίνα,  αντίθετα τα ίδια τα παραγγέλνω από eBay και φεύγουν σχετικά γρήγορα, είναι λόγω του ιού ή μας έχουν κάνει ban?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, radiotv είπε

έχω αρκετές παραγγελίες στο AliExpress, πάνω από 15 ημέρες, οι οποίες δεν φεύγουν από Κίνα,  αντίθετα τα ίδια τα παραγγέλνω από eBay και φεύγουν σχετικά γρήγορα, είναι λόγω του ιού ή μας έχουν κάνει ban?

Και εμένα πολλοί από το aliexpress μετά από ημέρες δεν τα έχουν στείλει καν. Δεν ξέρω τι παίζει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2020 στις 9:43 ΠΜ, radiotv είπε

πριν από λίγο μίλησα με ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι οι διανομείς Αττικής είναι σε απεργία, αυτή την εβδομάδα στην γειτονιά μου δεν έχει περάσει ταχυδρόμος,μένω στην Δυτική Αθήνα, νομίζω ότι οι καθυστερήσεις παραδώσεων πλέον θα σπάσουν ρεκόρ

και γω το ίδιο, βρίσκονται στο ΚΜΔ στο Ίλιον. Πήρα τηλέφωνο και τους ρώτησα αν μπορώ να τα παραλάβω από εκεί και μου είπαν "όχι, έχουμε απεργία". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2020 στις 2:39 ΜΜ, radiotv είπε

έχω αρκετές παραγγελίες στο AliExpress, πάνω από 15 ημέρες, οι οποίες δεν φεύγουν από Κίνα,  αντίθετα τα ίδια τα παραγγέλνω από eBay και φεύγουν σχετικά γρήγορα, είναι λόγω του ιού ή μας έχουν κάνει ban?

 

Στις 21/2/2020 στις 2:45 ΜΜ, studiokristo είπε

Και εμένα πολλοί από το aliexpress μετά από ημέρες δεν τα έχουν στείλει καν. Δεν ξέρω τι παίζει.

Πιθανόν να είναι σύμπτωση. Είχα 3-4 από ali και οι 2 έφυγαν σχεδόν αμέσως. Οι άλλες έκαναν αρκετά.

Στις 21/2/2020 στις 9:43 ΠΜ, radiotv είπε

πριν από λίγο μίλησα με ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι οι διανομείς Αττικής είναι σε απεργία, αυτή την εβδομάδα στην γειτονιά μου δεν έχει περάσει ταχυδρόμος,μένω στην Δυτική Αθήνα, νομίζω ότι οι καθυστερήσεις παραδώσεων πλέον θα σπάσουν ρεκόρ

 

20 λεπτά πριν, kokos198 είπε

και γω το ίδιο, βρίσκονται στο ΚΜΔ στο Ίλιον. Πήρα τηλέφωνο και τους ρώτησα αν μπορώ να τα παραλάβω από εκεί και μου είπαν "όχι, έχουμε απεργία". 

Φαύλος κύκλος. Κάνουν απεργία επειδή θεωρούν ότι έχουν λίγο προσωπικό. Ως αποτέλεσμα δημιουργείται μεγαλύτερο πρόβλημα.

Σε σοβαρές χώρες σέβονται την κοινωνία αλλά και την διαμαρτυρία. Π.χ. σε Ασιατικές χώρες φοράνε κάτι για να δηλώσει διαμαρτυρία χωρίς να κάνουν κακό στο σύνολο αν η δουλειά τους είναι σημαντική. Η κοινωνία με τη σειρά της το σέβεται διότι οι προϊστάμενοί τους αισθάνονται ντροπή όταν οι υφιστάμενοί τους διαμαρτύρονται (εξωγήινες κοινωνικές συνειδήσεις αυτές στη δύση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε πότε σταματάνε τις απεργίες τους;

Έχω 7 παραγγελίες από εντός Ευρώπης από αρχές του μήνα, που ακόμα δεν έχουν έρθει και ένα συστημένο από Γερμανία που έχει κολλήσει το τράκιγκ του στις 13/02.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...