Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα παλι, παραγγελια εφτασε απο Ινδονησια σε τρεις ημερες και βρισκεται στο κεντρο διανομης της περιοχης μου απο την προηγουμενη Τεταρτη, χωρις να γινει προσπαθεια παραδοσης. Ο ταχυδρομος περναει, αφηνει την απλη αλληλογραφια αλλα το συστημενο τιποτα. Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, makfil είπε

Μακάρι να είναι αυτή η απεργία, το μοναδικό σου πρόβλημα αυτή την περίοδο.

Ναι ειναι προβλημα.

Εχω δωσει ενα σκασμο λεφτα και ειμαι σε αναμονη για τα αυτονοητα. Εγω οπως και πολλοι αλλοι απ οτι βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μας εφταναν τα προβληματα με το τελωνειο, τωρα εχουμε και με τα Ελτα.

Πιστευω οτι ειναι στο χειροτερο σημειο λειτουργιας που μπορω να θυμηθω, εδω και δεκαετιες!

Εχει να ερθει ταχυδρομος στο σπιτι μου, στη γειτονια μας, μπορει και 3 βδομαδες!

Βλεπω να ληγουν λογαριασμοι δεκο, να γινεται χαμος με ανανεωσεις καρτων τραπεζων που ληγουν, καλα για δεματακια ουτε καν λογος...

Απορω δε, που τα στοιβαζουν στα τοπικα ελτα, τοσα δεματα + αλληλογραφια, που δεν διανεμεται...

Τετοιο χαλι, δεν υπηρξε ποτε.

Δεν βλεπω φως, θα διαλυθει το συμπαν με την δυσλειτουργια των Ελτα, κοντα ένα μηνα τωρα...

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταία φορά που είδα ταχυδρόμο στην γειτονιά μου (Δυτική Αθήνα) ήταν στις 13 Φεβρουαρίου, κάνουν απεργία γιατί τους βάζουν να καλύψουν μεγαλύτερη περιοχή δηλαδή να δουλεύουν 8ωρο από το 5ωρο που είχαν καλομάθει όταν υπήρχαν οι συμβασιούχοι που έδιωξαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρέθυμνο πάντως μια χαρά δουλεύουν οι ταχυδρόμοι. Κάθε μέρα φέρνουν δέματα και τα υπόλοιπα! Ο δικός μου πάντως της περιοχής μου, δεν έχει σταματήσει ποτέ! Λογικά απεργία μόνο Αθήνα έχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγω εχω δεματα που ήρθαν σε μια βδομαδα απο κίνα (με τριγωνική  αποστολή)

μέχρι το κεντρο διαλογης της περιοχής μου (είναι στη γειτονια μου) και είναι εκει κολλημένα 10 μέρες ενω

πάντα έφευγαν αυθημερον ή το πολύ την επομένη για το ταχυδρομείο.

Έχουν στάσεις εργασίας λεει κάθε μέρα αλλά νομίζω οτι επιτηδες αφήνουν τα δέματα από Κίνα και δεν τα ακουμπάνε

επειδή φοβούνται τον ιο.

Την εσωτερική αλληλογραφία κουτσα - στραβα την προχωρουν.

Επίσης δέμα από τέλη νοεμβρίου εφυγε απο κίνα και σκαναρίστηκε μέσα φεβρουαρίου στο αεροδρόμιο (απλα οτι ήρθε Ελλάδα)

μένει να γίνει έλεγχος τελωνείου , να κάνει τις γύρες του εντός Ελλάδας και να πάει να στογγυλοκαθίσει στο τοπικό κέντρο

διαλογής της γειτονιάς μου όπου θα το κοιτάνε οι ταχυδρομικοί από μακρυά  για βδομάδες (μήνες?) έως ότου

σταματήσουν οι τηλεοράσεις να λένε για κορωνογιους...

 

Επεξ/σία από nkar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα δεν ειναι οι απεργιες και οι στασεις, ουτε και ο κορωνοιος φανταζομαι. Οι συμβασεις εργασιας των ταχυδρομων εληξαν και η Αττικη εμεινε με το μισο προσωπικο. Λογικο ειναι να μην παραδιδουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nkar είπε

Επίσης δέμα από τέλη νοεμβρίου εφυγε απο κίνα και σκαναρίστηκε μέσα φεβρουαρίου στο αεροδρόμιο (απλα οτι ήρθε Ελλάδα)

μένει να γίνει έλεγχος τελωνείου , να κάνει τις γύρες του εντός Ελλάδας και να πάει να στογγυλοκαθίσει στο τοπικό κέντρο

διαλογής της γειτονιάς μου όπου θα το κοιτάνε οι ταχυδρομικοί από μακρυά  για βδομάδες (μήνες?) έως ότου

σταματήσουν οι τηλεοράσεις να λένε για κορωνογιους...

Θα σου έρθει. Χθες παρέλαβα δέμα από Κίνα (untracked) που είχε σταλεί στις 05/12 (82 μέρες...). Όπου, είχα ενημερώσει τον πωλητή στις 70 μέρες ότι δεν είχα παραλάβει και μου είπε ότι το ξανάστειλε (αφού με ρώτησε αν ήθελα refund).

Επεξ/σία από spysif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, spysif είπε

Θα σου έρθει. Χθες παρέλαβα δέμα από Κίνα (untracked) που είχε σταλεί στις 05/12 (82 μέρες...). Όπου, είχα ενημερώσει τον πωλητή στις 70 μέρες ότι δεν είχα παραλάβει και μου είπε ότι το ξανάστειλε (αφού με ρώτησε αν ήθελα refund).

Σε ποια περιοχή είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

ρε παιδια απο αλι και τρισ-αλι αγοραζουμε ελευθερα ή οχι? δεμα μικροτερο των 2 ευρω..και αν ναι με ποιον τροπο επιλεγω?

Τι εννοείς με το "ελεύθερα";

Και βέβαια αγοράζεις, αν εννοείς για τη χρέωση των ΕΛΤΑ (15€) αφού έληξε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο το ειδα για το 15ευρω....γενικα εννουσα γιατι βλεπω εδω https://techvalue.gr/agores-apo-kina-209/ ο τυπος λεει:

"Επειδή με ρωτάτε καθημερινά! Το AliExpress ΕΙΝΑΙ MARKET PLACE, όχι ένα συγκεκριμένο κατάστημα. Αυτό σημαίνει πως εκατομμύρια πωλητές από την Κίνα κατά βάση καταχωρούν ότι έχουν για πούλημα και ο καθένας έχει τις δικές του μεθόδους αποστολής. Κατά 99% οι πωλητές του AliExpress ΔΕΝ διαθέτουν μεθόδους αποστολής για αποφυγή τελωνείου. Για την ακρίβεια δεν τους νοιάζει αν εσείς θα πληρώσετε τελωνείο, είναι δικό σας πρόβλημα όχι δικό τους. Banggood και GearBest που προτείνονται στον οδηγό έχουν καταχωρημένα εκατομμύρια προϊόντα και τα πιο πολλά από αυτά διαθέσιμα με μέθοδο αποστολής για να μην περάσει τελωνείο. AliExpress χωρίς τελωνείο και Ελλάδα δεν πάνε μαζί!"

και με φοβησε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panagiotis54 είπε

ναι αυτο το ειδα για το 15ευρω....γενικα εννουσα γιατι βλεπω εδω https://techvalue.gr/agores-apo-kina-209/ ο τυπος λεει:

"Επειδή με ρωτάτε καθημερινά! Το AliExpress ΕΙΝΑΙ MARKET PLACE, όχι ένα συγκεκριμένο κατάστημα. Αυτό σημαίνει πως εκατομμύρια πωλητές από την Κίνα κατά βάση καταχωρούν ότι έχουν για πούλημα και ο καθένας έχει τις δικές του μεθόδους αποστολής. Κατά 99% οι πωλητές του AliExpress ΔΕΝ διαθέτουν μεθόδους αποστολής για αποφυγή τελωνείου. Για την ακρίβεια δεν τους νοιάζει αν εσείς θα πληρώσετε τελωνείο, είναι δικό σας πρόβλημα όχι δικό τους. Banggood και GearBest που προτείνονται στον οδηγό έχουν καταχωρημένα εκατομμύρια προϊόντα και τα πιο πολλά από αυτά διαθέσιμα με μέθοδο αποστολής για να μην περάσει τελωνείο. AliExpress χωρίς τελωνείο και Ελλάδα δεν πάνε μαζί!"

και με φοβησε..

Αυτή η δημοσίευση αφορά δέματα που κοστίζουν περισσότερο από 22 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά γιατί μέχρι 22 ευρώ δεν πληρώνεις Τελωνείο.

Οπότε μέχρι τα 22 ευρώ αγοράζεις με τον φτηνότερο τρόπο αν θέλεις…

Για πάνω από 22 ευρώ ή αγοράζεις από Ali και το παίζεις στην ρουλέτα αν χρεωθείς ή πας και αγοράζεις από Banggood και GearBest και επιλέγεις πχ Priority Direct Mail.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

ναι αυτο το ειδα για το 15ευρω....γενικα εννουσα γιατι βλεπω εδω https://techvalue.gr/agores-apo-kina-209/ ο τυπος λεει:

"Επειδή με ρωτάτε καθημερινά! Το AliExpress ΕΙΝΑΙ MARKET PLACE, όχι ένα συγκεκριμένο κατάστημα. Αυτό σημαίνει πως εκατομμύρια πωλητές από την Κίνα κατά βάση καταχωρούν ότι έχουν για πούλημα και ο καθένας έχει τις δικές του μεθόδους αποστολής. Κατά 99% οι πωλητές του AliExpress ΔΕΝ διαθέτουν μεθόδους αποστολής για αποφυγή τελωνείου. Για την ακρίβεια δεν τους νοιάζει αν εσείς θα πληρώσετε τελωνείο, είναι δικό σας πρόβλημα όχι δικό τους. Banggood και GearBest που προτείνονται στον οδηγό έχουν καταχωρημένα εκατομμύρια προϊόντα και τα πιο πολλά από αυτά διαθέσιμα με μέθοδο αποστολής για να μην περάσει τελωνείο. AliExpress χωρίς τελωνείο και Ελλάδα δεν πάνε μαζί!"

και με φοβησε..

Ναι, το Ali είναι μια κινέζικη πλατφόρμα, όπως το ebay, με δικούς του όρους και κανόνες και γνωρίζεις ότι αγοράζεις αποκλειστικά από Κίνα.

Κάθε πωλητής στέλνει με τη δική του μέθοδο, όπως και στο ebay, και, φυσικά, κάθε πωλητής δεν συγκρίνεται με τους κολοσσούς του μεγέθους Banggood που ψάχνει και βρίσκει μεθόδους αποστολής στην Ευρώπη, χωρίς να περνάνε τα δέματα από Ελληνικό τελωνείο. Αλλά αυτό ισχύει για αντικείμενα αξίας πάνω από 22€, όπως κινητά, tablet κλπ και όχι ψιλοπράγματα που αγοράζουμε συνήθως από πωλητές του Ali.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...