Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Panos_G2 είπε

Παιδια εχω παραγγειλει θηκη για το κινητο απο εναν πωλητη στο ebay απο 7/1 καθως και αποστολη την ιδια μερα. Μεχρι σημερα δεν εχει ερθει. Το tracking λεει "has arrived to the destination country".  Μιλησα με τον πωλητη και μου να μου ξανα στειλει. Λογικα αυτη θα ερθει απλα δεν ειμαι 100% σιγουρος. Του λεω κανε refund αν και οταν ερθει σου γυρναω τα χρηματα σου πισω. Απανταει δεν μπορει να κανει refund γτ εχει οριο σε αυτα και τα εχει ξεπερασει. Λεει να ανοιξω θεμα μεσω paypal και να με αποζημιωσει μεσα απο εκει. Ισχυει αυτο με το οριο το γνωριζει κανεις; Πως λετε να κινηθω; Το ξερω οτι ειναι κουκουρουκου το ταχυδρομειο για αυτο κανω υπομονη μεχρι να ερθουν τα δεματα. Σαν πωλητης γενικα φαινεται κομπλε με παρα πολλες πωλησεις. 

Κάνε λίγη υπομονή ακόμα. Κι εμένα έχουν αργήσει πολλά πακετάκια, μερικά από μέσα Δεκεμβρίου τα έχω παραγγείλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, Beth13 είπε

Κάνε λίγη υπομονή ακόμα. Κι εμένα έχουν αργήσει πολλά πακετάκια, μερικά από μέσα Δεκεμβρίου τα έχω παραγγείλει. 

Ναι εχω ενα και απο τελη Δεκέμβρη. Παρελαδα ενα πριν κανα 10 ημερο, δλδ εκει που εκλεινε τους 2 μηνες αλλα γενικα υπομονη.  Πλεον κανουν παρα πολυυ καιρο και να δουμε ποτε θα στρωσει η κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά τις καθυστερήσεις που παρατηρούνται τον τελευταίο καιρό, στις αγορές από Κίνα, κυρίως, με εντυπωσίασε η περίπτωση παραγγελιας ενός usb stick 3.0 128GB την 21/2/20 και η παράδοσή του χθες από τον ταχυδρόμο της περιοχής μου (σε 17 μέρες από την παραγγελία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, makfil είπε

Παρά τις καθυστερήσεις που παρατηρούνται τον τελευταίο καιρό, στις αγορές από Κίνα, κυρίως, με εντυπωσίασε η περίπτωση παραγγελιας ενός usb stick 3.0 128GB την 21/2/20 και η παράδοσή του χθες από τον ταχυδρόμο της περιοχής μου (σε 17 μέρες από την παραγγελία).

Μαλλον θαβονται σακοι και ανοιγονται οι πιο προσφατοι προς τους πιο παλιους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panos_G2 είπε

Μαλλον θαβονται σακοι και ανοιγονται οι πιο προσφατοι προς τους πιο παλιους. 

Πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στο ότι ήταν επιστολικό ταχυδρομείο και όχι δέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στους φίλους.Σημερα, μόλις την 6η εργάσιμη από τη στιγμή που η παραγγελία έφυγε από το κατάστημα της Αγγλίας το παιχνίδι έφτασε στα χέρια μου.Εφτασε σε άριστη κατάσταση, με προσεγμένη συσκευασία.Ειμαι πολύ ικανοποιημένος τόσο από τον πωλητή όσο και από το ταχυδρομείο τόσο της Αγγλίας όσο και τα ΕΛΤΑ.Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια.

Επεξ/σία από paris2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τα τα ταααανννν..... Έφτασε το απροσδόκητο πακέτο! Σε μολις περίπου 4 μήνες! Με πάνω απο εναν μήνα αναμονή στο τελωνειο για έλεγχο, για ένα "τελωνειακώς ελεύθερο". Πραγματικά ειχα πιστέψει οτι δεν θα έφτανε ποτέ....

Υ.Γ. Οριακά τραβήχτηκε το screenshot στην 27αρα μου.... 🤣

Screenshot (35).png

Επεξ/σία από flogerakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, flogerakos είπε

Τα τα τα ταααανννν..... Έφτασε το απροσδόκητο πακέτο! Σε μολις περίπου 4 μήνες! Με πάνω απο εναν μήνα αναμονή στο τελωνειο για έλεγχο, για ένα "τελωνειακώς ελεύθερο". Πραγματικά ειχα πιστέψει οτι δεν θα έφτανε ποτέ....

Υ.Γ. Οριακά τραβήχτηκε το screenshot στην 27αρα μου.... 🤣

Screenshot (35).png

1.flogerakos υπήρχε και πρόβλημα από Κίνα,12 φορές δείχνει αποστολή αντικειμένου

2.ενημερώθηκα από την εξυπηρέτηση πελατών ΕΛΤΑ ότι υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση από Τουρκία στα αντικείμενα με logistics U....TR που στέλνει η Yanwen αλλά και του τύπου SY.... που στέλνει η Sunyou (αυτά έρχονται από άλλη Χώρα).Η κατάσταση θυμίζει το τελευταίο τρίμηνο του 2018 με πολλά χαμένα πακέτα και για τις δύο εταιρείες logistics.

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, radiotv είπε

2.ενημερώθηκα από την εξυπηρέτηση πελατών ΕΛΤΑ ότι υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση από Τουρκία στα αντικείμενα με logistics U....TR που στέλνει η Yanwen αλλά και του τύπου SY.... που στέλνει η Sunyou (αυτά έρχονται από άλλη Χώρα).Η κατάσταση θυμίζει το τελευταίο τρίμηνο του 2018 με πολλά χαμένα πακέτα και για τις δύο εταιρείες logistics.

Έχω ένα UH...TR (untracked), που πάνω από μήνα μου δείχνει στο 17track "Destination Country, Item arrived to destination country." Ελπίζω πως κάποια στιγμή μέσα στο μήνα να το παραλάβω. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, specre είπε

Έχω ένα UH...TR (untracked), που πάνω από μήνα μου δείχνει στο 17track "Destination Country, Item arrived to destination country." Ελπίζω πως κάποια στιγμή μέσα στο μήνα να το παραλάβω. 😕

έχω 10 ίδια σε αυτή την κατάσταση εδώ και δίμηνο+, έχω ξεκινήσει τα refund

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, radiotv είπε

έχω 10 ίδια σε αυτή την κατάσταση εδώ και δίμηνο+, έχω ξεκινήσει τα refund

Βλεπω σημερα ενα προχωρησε και κατευθυνεται προς το ταχυδρομειο της περιοχης μου. Ηταν παραγγελια 30/12. Εχω παρει refund αλλα λογικα θα το δωσω πισω αν παραλαβω και ειναι ολα καλα. Οποτε λογικα σιγα σιγα θα αρχιζουν να ερχονται ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωριζουμε τωρα με τον κορωνοϊο εαν θα συνεχισουν να γινονται παραγγελιες κανονικα απο το εξωτερικο; Να κανω τωρα οσο προλαβαινω; Αγοραζω απο Αγγλια και Αμερικη κυριως. Ετσι οπως παμε σε λιγες ημερες αυτες οι χωρες θα εχουν κοκκινο συναγερμο, οπως εχει η Ιταλια πλεον. Και μετα ερχεται και η σειρα μας. Οποτε τοτε κλεινουν τα συνορα;

Επεξ/σία από elpaso1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειτα απο 107 μερες επιτελους παρελαβα. Με το που εμφανιστηκε στο τοπικο ΕΛΤΑ πηγα να δοκιμασω την τυχη μου. Η υπαλληλος μου ειπε οτι μολις εφτασε ενας σακος με 800 δεματα και θα ειμαι πολυ τυχερος αν εχει βγει το δικο μου, και να ξαναδοκιμασω απο Δευτερα. Ευτυχως η θεα τυχη χαμογελασε και μαλιστα δυο φορες, καθως το mi pad 4 αξιας 176ε με μεταφορικα ειχε αυτοκολλητο τελωνειακως ελευθερο, παρολο που ειχα στειλει παραστατικο paypal στο τελωνειο (πριν μου ζητηθει).

Screenshot_20200313-120403_Chrome.jpg

Screenshot_20200313-120557_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mixschino είπε

Επειτα απο 107 μερες επιτελους παρελαβα. Με το που εμφανιστηκε στο τοπικο ΕΛΤΑ πηγα να δοκιμασω την τυχη μου. Η υπαλληλος μου ειπε οτι μολις εφτασε ενας σακος με 800 δεματα και θα ειμαι πολυ τυχερος αν εχει βγει το δικο μου, και να ξαναδοκιμασω απο Δευτερα. Ευτυχως η θεα τυχη χαμογελασε και μαλιστα δυο φορες, καθως το mi pad 4 αξιας 176ε με μεταφορικα ειχε αυτοκολλητο τελωνειακως ελευθερο, παρολο που ειχα στειλει παραστατικο paypal στο τελωνειο (πριν μου ζητηθει).

Screenshot_20200313-120403_Chrome.jpg

Screenshot_20200313-120557_Gallery.jpg

Ολόκληρο σίριαλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις κανεις τωρα με τον κορωνοϊο καμια παραγγελια Απο Αμερικη; Την δεχονται; Ρωταω επειδη ο τραμπ εχει απαγορευσει τις πτησεις. Περιλεμβανει και τις παραγγελιες ή μονο ταξιδιωτικες πτησεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...