Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα μια παραγγελια απο amazon.uk και το μετανιωσα. Επικοινωνησα με το amazon και μου ειπαν πως το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να μην δεχθω το δεμα και οταν επιστρεψει να παρω τα χρηματα μου πισω. Η αποστολη εγινε με iparcel. Προχτες λοιπον χτυπησε η πορτα μου και ηταν ενα παιδι απτα ελτα με το πακετο. Του εξηγησα την κατασταση και μου ειπε οτι θα δηλωσει αρνηση παραλαβης και το δεμα θα γυρισει πισω. Σημερα λοιπον εκει που καθομουν σκεφτηκα οτι το παιδι δεν μου αφησε κανενα χαρτι που να δηλωνει οτι εγω αρνηθηκα να το παραλαβω. Και το δεμα δεν εχει καποιο tracking number για την επιστροφη. Εμενα λοιπον τι με διασφαλιζει απτο να μην "χαθει" το δεμα? Για καλη μου τυχη εχω το κινητο του διανομεα αποθηκευμενο. Εχει κανεις παροιμοια εμπειρια η καποια συμβουλη να μου δωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Donmitsos10 είπε

Εκανα μια παραγγελια απο amazon.uk και το μετανιωσα. Επικοινωνησα με το amazon και μου ειπαν πως το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να μην δεχθω το δεμα και οταν επιστρεψει να παρω τα χρηματα μου πισω. Η αποστολη εγινε με iparcel. Προχτες λοιπον χτυπησε η πορτα μου και ηταν ενα παιδι απτα ελτα με το πακετο. Του εξηγησα την κατασταση και μου ειπε οτι θα δηλωσει αρνηση παραλαβης και το δεμα θα γυρισει πισω. Σημερα λοιπον εκει που καθομουν σκεφτηκα οτι το παιδι δεν μου αφησε κανενα χαρτι που να δηλωνει οτι εγω αρνηθηκα να το παραλαβω. Και το δεμα δεν εχει καποιο tracking number για την επιστροφη. Εμενα λοιπον τι με διασφαλιζει απτο να μην "χαθει" το δεμα? Για καλη μου τυχη εχω το κινητο του διανομεα αποθηκευμενο. Εχει κανεις παροιμοια εμπειρια η καποια συμβουλη να μου δωσει?

Οπως έχουμε ξαναπεί, η i-parcel εξυπηρετείται στην Ελλάδα από την ISS.gr, που βρίσκεται στον Άλιμο.

Η ISS.gr στέλνει τα δέματα στην ELTA Courier και με νέο κωδικό φτάνουν στους παραλήπτες.

Εάν δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με τα ELTA Courier της περιοχής σου, για να πάρεις τη διαβεβαίωση που ζητάς, μπορείς να επικοινωνήσεις με την ISS οι υπάλληλοι της οποίας είναι πολύ εξυπηρετικοί.

Η τελευταία ερώτησή σου είναι εκτός πραγματικότητας, δεδομένου ότι τόσο τα ELTA Courier όσο και οι υπόλοιπες δύο μεταφορικές, κάνουν, απλά, τη μεταφορά του δέματος και την παράδοση στο χώρο σου.

Η αρμόδια για την επιστροφή χρημάτων είναι η Αγγλική Αμαζόνα, και, όπως πρέπει να γνωρίζεις, η Αμαζόνα έχει την πρώτη after sales πολιτική στον κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, makfil είπε

Οπως έχουμε ξαναπεί, η i-parcel εξυπηρετείται στην Ελλάδα από την ISS.gr, που βρίσκεται στον Άλιμο.

Η ISS.gr στέλνει τα δέματα στην ELTA Courier και με νέο κωδικό φτάνουν στους παραλήπτες.

Εάν δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με τα ELTA Courier της περιοχής σου, για να πάρεις τη διαβεβαίωση που ζητάς, μπορείς να επικοινωνήσεις με την ISS οι υπάλληλοι της οποίας είναι πολύ εξυπηρετικοί.

Η τελευταία ερώτησή σου είναι εκτός πραγματικότητας, δεδομένου ότι τόσο τα ELTA Courier όσο και οι υπόλοιπες δύο μεταφορικές, κάνουν, απλά, τη μεταφορά του δέματος και την παράδοση στο χώρο σου.

Η αρμόδια για την επιστροφή χρημάτων είναι η Αγγλική Αμαζόνα, και, όπως πρέπει να γνωρίζεις, η Αμαζόνα έχει την πρώτη after sales πολιτική στον κόσμο.

Αν το δεμα δεν παραδοθει ποτε στην amazon δεν θα παρω ποτε το refund. Και αν δεν παραδοθει εγω καπου θα πρεπει να στραφω για την αξια του δεματος. Εξου και η ερωτηση μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Donmitsos10 said:

οχι δεν υπεγραψα τιποτα. Μπορω σε περιπτωση που γινει στραβη να διεκδικησω τα χρηματα μου απτα ελτα? 

Απλα του ειπες οτι δεν θελεις το δεμα και το πηρε και εφυγε; Τι γινεται κανονικα σε αυτες τις περιπτωσεις; Makfil διαφωτισε εμας τους ασχετους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpaso1 είπε

Απλα του ειπες οτι δεν θελεις το δεμα και το πηρε και εφυγε; Τι γινεται κανονικα σε αυτες τις περιπτωσεις; Makfil διαφωτισε εμας τους ασχετους!

ετσι ακριβως. Ουτε υπεγραψα τιποτα ουτε μου αφησε κατι καθως εφευγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@elpaso1

Δεν καταλαβαίνω γιατί έκανες αυτή την ερώτηση, πολύ περισσότερο αφού συμμετέχεις σ' αυτό και σε άλλα σχετικά νήματα για τις αγορές από το εξωτερικό.

Πόσες φορές έχουμε μιλήσει για τα δέματα από Κίνα που δεν θέλουμε να παραλάβουμε επειδή χρεώθηκαν με έξοδα εκτελωνισμού;

Και, σου θυμίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για κάποιον Κινέζο αναξιόπιστο πωλητή αλλά για την Αμαζόνα.

13 λεπτά πριν, Donmitsos10 είπε

ετσι ακριβως. Ουτε υπεγραψα τιποτα ουτε μου αφησε κατι καθως εφευγε

Και τι θα ήθελες να υπογράψεις, εκτός από την παραλαβή;

Και τι να σου αφήσει, αφού δεν παρέλαβες το δέμα σου;

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, elpaso1 said:

Απλα του ειπες οτι δεν θελεις το δεμα και το πηρε και εφυγε; Τι γινεται κανονικα σε αυτες τις περιπτωσεις; Makfil διαφωτισε εμας τους ασχετους!

Συνήθως πέφτει καμια ψιλή, αλλά αν γυμνάζεσαι γενικά δεν κάνουν και πολλά φοβούνται και το παίρνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε επειδη το κουραζουμε. Προφανως και εισαι γνωστης. Προφανως και μου συμβαινει πρωτη φορα και δεν εχω την αναλογη εμπειρια για να ξερω. Το μονο που σκεφτηκα ειναι οτι εχω ενα πακετο που περιμενω να επιστρεψει πισω στο amazon, δεν εχω tracking number και δεν εχω και καποιο αποδεικτικο οτι δεν το παρελαβα και ζητησα να σταλει πισω. Αυτο με ανησυχει και επειδη τα χρηματα ειναι αρκετα σκεφτομαι τι μπορει να παει στραβα και αν παει (απτο να χαθει στο δρομο μεχρι να το φαει ο μεταφορεας και να πει οτι χαθηκε) πως θα παρω τα χρηματα μου πισω. Καλυτερα να ελεγες το και το ξεκαθαρα και ωραια παρα να μιλας με αυτο το τονο. Η μοιρασε τη γνωση που εχεις ή μην απαντας καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, makfil said:

@elpaso1

Δεν καταλαβαίνω γιατί έκανες αυτή την ερώτηση, πολύ περισσότερο αφού συμμετέχεις σ' αυτό και σε άλλα σχετικά νήματα για τις αγορές από το εξωτερικό.

Πόσες φορές έχουμε μιλήσει για τα δέματα από Κίνα που δεν θέλουμε να παραλάβουμε επειδή χρεώθηκαν με έξοδα εκτελωνισμού;

Και, σου θυμίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για κάποιον Κινέζο αναξιόπιστο πωλητή αλλά για την Αμαζόνα.

Και τι θα ήθελες να υπογράψεις, εκτός από την παραλαβή;

Και τι να σου αφήσει, αφού δεν παρέλαβες το δέμα σου;

Τι συμμετεχω βρε φιλε; Ειχα να κανω ποστ μηνες εδω μεσα.. Ουτε ξερω τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις. Καλο ειναι να υπαρχει καποιο επισυναπτομενο στην 1η σελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Donmitsos10 είπε

Ρε φιλε επειδη το κουραζουμε. Προφανως και εισαι γνωστης. Προφανως και μου συμβαινει πρωτη φορα και δεν εχω την αναλογη εμπειρια για να ξερω. Το μονο που σκεφτηκα ειναι οτι εχω ενα πακετο που περιμενω να επιστρεψει πισω στο amazon, δεν εχω tracking number και δεν εχω και καποιο αποδεικτικο οτι δεν το παρελαβα και ζητησα να σταλει πισω. Αυτο με ανησυχει και επειδη τα χρηματα ειναι αρκετα σκεφτομαι τι μπορει να παει στραβα και αν παει (απτο να χαθει στο δρομο μεχρι να το φαει ο μεταφορεας και να πει οτι χαθηκε) πως θα παρω τα χρηματα μου πισω. Καλυτερα να ελεγες το και το ξεκαθαρα και ωραια παρα να μιλας με αυτο το τονο. Η μοιρασε τη γνωση που εχεις ή μην απαντας καθολου

Αν δεν παραλάβεις, το δεμα γυρίζει πισω

Υπάρχουν δυο περιπτώσεις

1 να παραλάβει το αμαζον και ολα καλα

2 να μην παραλάβει το αμαζον και να χαθεί

Και στις δυο περιπτώσεις παιρνεις τα λεφτά σου πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, taths3717 είπε

σχετικά με το χαράτσι 15 ευρό απο ΕΛΤΑ ,

μετά απο ένα μηνα  σχεδόν που πλήρωσα 30 ευρο στα ελτα για δυο δέματα,

εχτές μου τα επέστρεψε τα ελτα.

Αυτό είναι καλό νέο και είναι η 1η φορά που διαβάζουμε τέτοια επιστροφή χρημάτων.

8 ώρες πριν, Donmitsos10 είπε

Ρε φιλε επειδη το κουραζουμε. Προφανως και εισαι γνωστης. Προφανως και μου συμβαινει πρωτη φορα και δεν εχω την αναλογη εμπειρια για να ξερω. Το μονο που σκεφτηκα ειναι οτι εχω ενα πακετο που περιμενω να επιστρεψει πισω στο amazon, δεν εχω tracking number και δεν εχω και καποιο αποδεικτικο οτι δεν το παρελαβα και ζητησα να σταλει πισω. Αυτο με ανησυχει και επειδη τα χρηματα ειναι αρκετα σκεφτομαι τι μπορει να παει στραβα και αν παει (απτο να χαθει στο δρομο μεχρι να το φαει ο μεταφορεας και να πει οτι χαθηκε) πως θα παρω τα χρηματα μου πισω. Καλυτερα να ελεγες το και το ξεκαθαρα και ωραια παρα να μιλας με αυτο το τονο. Η μοιρασε τη γνωση που εχεις ή μην απαντας καθολου

Σου έγραψα από το 1ο post ότι αγόρασες από τη μεγαλύτερη αλυσίδα στον πλανήτη με την καλλίτερη after sales πολιτική, αλλά εσύ απάντησες ότι θέλεις να κυνηγήσεις τα ΕΛΤΑ, επειδή δεν υπέγραψες κάποιο χαρτί (τι είδους χαρτί να σου δώσει ο υπάλληλος στην άρνησή σου να παραλάβεις ένα δέμα;) και δεν σου έδωσε να υπογράψεις (αφού το μόνο που είχε να υπογράψεις ήταν η παραλαβή του δέματος). Κοινός νους χρειάζεται για τα αυτονόητα.

Σου έδωσα πλήρεις οδηγίες, για να διώξεις τις όποιες φοβίες και ανησυχίες σου, και να πάς στα ELTA Courier της περιοχής σου ή να τηλεφωνήσεις στην ISS (διεύθυνση και τηλέφωνο) για να μάθεις την επιστροφή του δέματος και εσύ συνέχιζες να ζητάς αποδεικτικό ότι δεν παρέλαβες!!!. Που διάβασες ότι ο ταχυδρόμος ή ο υπάλληλος courier έχει υποχρέωση να σου δώσει απόδειξη ότι δεν παρέλαβες το δέμα σου; 

Όχι μόνο δεν κατάλαβες τίποτε από όσα έγραψα ξεκάθαρα για το θέμα σου, αλλά έφτασες στο σημείο να δίνεις και συμβουλές για το τι και πως θα γράφω. Και αν δεν το έχεις καταλάβει ακόμη, μοιράζομαι με τους συμφορουμίτες τις γνώσεις και την εμπειρία μου πολλά χρόνια πριν γίνεις μέλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...