Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά τι γίνεται με τα απλα δεματακια απο κινα?Καθυστερούν παρα πολυ.Περιμενω δεματακι απο τελη Γενάρη και κλασικα θα ειναι σε κανα σακο που δεν έχει ανοιχτεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Dev1l είπε

Καλησπέρα παιδιά, ξέρουμε κατά προσέγγιση χρόνο παράδοσης από Αγγλία μέσω Royal Mail ? (International Tracked)

Έχω το ίδιο πρόβλημα με την ίδια εταιρία για δέμα από Amazon σκέψου. Περιμένω 1 μήνα+ , έχω μιλήσει 2 φορές μαζί τους, οι ίδιοι άψογοι, μου επέστρεψαν το delivery fee και μετά την αξία του προϊόντος, αλλά καμία ενημέρωση. Μπορεί να έρθει μπορεί να μην έρθει και ποτέ. Αν έρθει μου είπαν, δώρο από την Amazon και μπορώ να το κρατήσω :P

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Έχω το ίδιο πρόβλημα με την ίδια εταιρία για δέμα από Amazon σκέψου. Περιμένω 1 μήνα+ , έχω μιλήσει 2 φορές μαζί τους, οι ίδιοι άψογοι, μου επέστρεψαν το delivery fee και μετά την αξία του προϊόντος, αλλά καμία ενημέρωση. Μπορεί να έρθει μπορεί να μην έρθει και ποτέ. Αν έρθει μου είπαν, δώρο από την Amazon και μπορώ να το κρατήσω :P

Κατάλαβα.... δεν θα παραλάβουμε ποτε..... σνιφ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Έχω το ίδιο πρόβλημα με την ίδια εταιρία για δέμα από Amazon σκέψου. Περιμένω 1 μήνα+ , έχω μιλήσει 2 φορές μαζί τους, οι ίδιοι άψογοι, μου επέστρεψαν το delivery fee και μετά την αξία του προϊόντος, αλλά καμία ενημέρωση. Μπορεί να έρθει μπορεί να μην έρθει και ποτέ. Αν έρθει μου είπαν, δώρο από την Amazon και μπορώ να το κρατήσω :P

Άλλο ένα παράδειγμα της εξαιρετικής after sales πολιτικής της Αμαζόνας (για όσους δεν γνωρίζουν ...)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, taths3717 είπε

σχετικά με το χαράτσι 15 ευρό απο ΕΛΤΑ ,

μετά απο ένα μηνα  σχεδόν που πλήρωσα 30 ευρο στα ελτα για δυο δέματα,

εχτές μου τα επέστρεψε τα ελτα.

Με ποιον τροπο στα επέστρεψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dev1l είπε

Καλησπέρα παιδιά, ξέρουμε κατά προσέγγιση χρόνο παράδοσης από Αγγλία μέσω Royal Mail ? (International Tracked)

Με ACS θα έρθει, σε 10-12 μέρες max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα και καλη υγεια σε ολους μακρια απο ιους...

μεσα σε αυτο το χαμο απο σοβαρα που σημβαινουν απλα θα ηθελα να πω κατι σαφως οχι τοσο σοβαρο σχετικα με τα ελτα (δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει)

τελικα εφοσον δεν μπορεσαν να αυξησουν τα εσοδα απο το χαρατσι των 15 ευρω αποφασισαν να τα παρουν απο αλλου και εχουν ηδη αυξησει το κοστος αποστολης ειδικα για το εξωτερικο (σχεδον διπλα εξοδα) αλλα και για εντος ελλαδας,

επισης εχω την εντυπωση οτι εχουν δημιουργήσει νεες χρεωσεις οπως αυτη για το αν δεν παραλαβεις το δεμα που σου εστειλαν εντος καποιων ημερων (10 νομιζω δεν ξερω και σορυ αν αυτη η χρεωση προϋπήρχε)...  δεν εχω τσεκαρει ολο τον τιμοκαταλογο  αλλα ισως οι αμεσα ενδιαφερομενοι πρεπει να το κανουν

Επεξ/σία από prokroustis91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πράγματι, από 3/3/20 τα ΕΛΤΑ ανακοίνωσαν νέους τιμοκαταλόγους τόσο για το επιστολικό ταχυδρομείο όσο και για τα δέματα εσωτερικού-εξωτερικού, αλλά και τον τιμοκατάλογο για τον εκτελωνισμό, μετά την ανακατωσούρα της 3/2/20.

Οι δύο πρώτοι τιμοκατάλογοι αφορούν στις συνηθισμένες υπηρεσίες των ΕΛΤΑ και οι αυξήσεις έχουν σχέση, προφανώς, με την οικονομική κατάσταση που βρίσκονται  τα τελευταία χρόνια. Μην ξεχνάμε ότι έχουμε ελεύθερη αγορά και κάθε φορέας ή πάροχος υπηρεσιών μπορεί να τιμολογεί τις υπηρεσίες του όπως αυτός νομίζει. Σε ότι αφορά στην τιμολόγηση των αποθηκευμένων δεμάτων, χρεώνει 0,20€/ημέρα και για μεν του εσωτερικού δεν αναφέρει από πότε ενώ για τα εισερχόμενα από το εξωτερικό μετά την 4η ημέρα από την έκδοση του ειδοποιητηρίου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, anaximandros είπε

Με ACS θα έρθει, σε 10-12 μέρες max.

Έφτασε σήμερα Αθήνα πολύ γρήγορα, το tracking συνεχίζει με ΕΛΤΑ από ότι βλέπω άρα δεν θα έρθει με ACS εκτός αν τα ΕΛΤΑ το δώσουν στην ACS για παράδοση δεν έχω ιδέα πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό κάνω παραγγελία μέσω Αγγλίας.

75DFC414-632A-4778-8657-B0C0FA3DD566.jpeg

Επεξ/σία από Dev1l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χθες παρατηρούνται συνεχείς ανακοινώσεις τραπεζών, οργανισμών, φορέων κλπ, σχετικά με την προσαρμογή τους στα νέα μέτρα.

Η υπόθεση αυτή γίνεται, πλέον, πολύ σοβαρή για την υγεία όλων μας, και επιβάλλεται να δείξουμε την απαραίτητη πειθαρχία, αλλάζοντας τις συνήθειές μας και τον καθημερινό τρόπο ζωής μας, με δεδομένο ότι όλα αυτά θα κρατήσουν πάνω από ένα μήνα και είναι μια νέα και άγνωστη κατάσταση που δεν την έχουμε ξαναζήσει.

Το μότο "μένουμε σπίτι" πρέπει να γίνει συνείδηση από όλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...