Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Στα Λάστιχα Πόρτας Αυτοκινήτου


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας επειδή τα λάστιχα στις πόρτες του αυτοκινήτου μου έχουν φθαρεί αρκετά και έχουν κοπεί με αποτέλεσμα το νερό να μπαίνει μέσα πήρα την απόφαση να τα αλλάξω. Πήγα σε ένα κατάστημα με ανταλλακτικά και μου είπε ότι για το συγκεκριμένο αμάξι ( Volkswagen Polo 2000 1.0 ) δεν υπάρχει πλέον λάστιχα και μπορώ να πάω σε ένα μαγαζί να μου βάλει άλλο πέρα απο το αυθεντικό. Και αυτό έκανα... Πήγα μου άλλαξε στην 1 πόρτα και πήρε 30 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση η οποία είναι κάτι πολύ απλό σαν διαδικασία και 5 λεπτά υπόθεση.. Επειδή θέλω να αλλάξω ακόμα στις 3 πόρτες και στο πορτ παγκάζ και για να τον πάω πάλι σε αυτόν μου ζήτησε ακατέβατα 120 ευρώ και επειδή εδώ τριγύρω κάτω απο 110 δεν βρίσκω πουθενά θέλω να σας δώσω μια φωτογραφία με τον τύπο απο το λάστιχο που μου έβαλε αυτός να μου πείτε εάν γνωρίζει κανείς πώς λέγεται και να το ψάξω να το βρω πουθενά απο το ίντερνετ για να τα πάρω και να τα βάλω μόνος μου. Ευχαριστώ.

 

58383506_638160929967025_6542194219350491136_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες εδώ:

https://www.autotecparts.gr/tools-consumables/lastixo-steganopoiisis-sasi.html

Συνήθως τέτοια λάστιχα έχουν αυτοί που πουλάνε κρύσταλλα/παρμπριζ αυτοκινήτων.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δες εδώ:

https://www.autotecparts.gr/tools-consumables/lastixo-steganopoiisis-sasi.html

https://amortiser-antallaktika.gr/?page_id=1216

Συνήθως τέτοια λάστιχα έχουν αυτοί που πουλάνε κρύσταλλα/παρμπριζ αυτοκινήτων.

Βλέπω στο πρώτο λίνκ ότι έχει κάποια αλλά δεν είναι ίδια με το δικό μου παίζει κάποιο ρόλο θα κουμπώσει σωστά εάν δεν είναι ίδιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και παίζει ρόλο, πρέπει οπωσδήποτε να βρεις ακριβώς το ίδιο.

Δοκίμασε και σε αυτόν:

https://carodromos.gr/index.php/listings/ρουμελιώτης-γεώργιος-ευτύχιος-glassdrive/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε κι ο πατριώτης σου ο Joshua πρέπει να βρεις λάστιχο με το ίδιο ακριβώς προφίλ με αυτό που έχει στο αυτοκίνητο . Κατά 99,9% αυτό για το πορτ μπαγκάζ είναι διαφορετικού προφίλ από εκείνο για τις πόρτες. Τιμές όχι παραπάνω από 5  ευρώ το τρέχον μέτρο . Υπολόγισε περί τα  4 μέτρα για κάθε πόρτα  (εννοείται θα μετρήσεις πριν αγοράσεις και θα υπολογίσεις και κάποια εκατοστά παραπάνω  :) ). Συνήθως του πορτ-,παγκαζ είναι κατά τι φθηνότερο από της πόρτας. Αν σε πάρει ο δρόμος σου προς την Αθήνα  εκεί στη Λεωφ Αθηνών και Σπύρου Πάτση έχει πολλά μαγαζιά που πουλάνε τέτοιες τσιμούχες και σε καλύτερες τιμές , ένα 60-70αρι θα το δώσεις σίγουρα  επειδή  τα μέτρα είναι πολλά (δεν τους φαίνεται τα άτιμα αλλά μαζεύονται..),  αν όμως  υπολογίσεις και τις βενζίνες και τα διόδια θα σου βγει μία η άλλη αν είναι να ανέβεις στην Αθήνα μόνο γι αυτή τη δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη μου είναι να τσεκάρεις αν το συγκεκριμένο λάστιχο είναι οκ όσο αφορά την σφραγιση για αέρα / νερό και εφαρμογή την ώρα που κλείνει η πόρτα. Αν όλα είναι οκ πήγαινε στον ίδιο. Δεν σου πήρε πολλά χρήματα έτσι και αλλιώς.  Πιο πολύ θα ταλαιοωρηθεις και δεν θα γλιτώσεις πολλά αν το κάνεις εσύ. 

Επεξ/σία από panoskatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, megaklhs είπε

Καλησπέρα σας επειδή τα λάστιχα στις πόρτες του αυτοκινήτου μου έχουν φθαρεί αρκετά και έχουν κοπεί με αποτέλεσμα το νερό να μπαίνει μέσα πήρα την απόφαση να τα αλλάξω. Πήγα σε ένα κατάστημα με ανταλλακτικά και μου είπε ότι για το συγκεκριμένο αμάξι ( Volkswagen Polo 2000 1.0 ) δεν υπάρχει πλέον λάστιχα και μπορώ να πάω σε ένα μαγαζί να μου βάλει άλλο πέρα απο το αυθεντικό. Και αυτό έκανα... Πήγα μου άλλαξε στην 1 πόρτα και πήρε 30 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση η οποία είναι κάτι πολύ απλό σαν διαδικασία και 5 λεπτά υπόθεση.. Επειδή θέλω να αλλάξω ακόμα στις 3 πόρτες και στο πορτ παγκάζ και για να τον πάω πάλι σε αυτόν μου ζήτησε ακατέβατα 120 ευρώ και επειδή εδώ τριγύρω κάτω απο 110 δεν βρίσκω πουθενά θέλω να σας δώσω μια φωτογραφία με τον τύπο απο το λάστιχο που μου έβαλε αυτός να μου πείτε εάν γνωρίζει κανείς πώς λέγεται και να το ψάξω να το βρω πουθενά απο το ίντερνετ για να τα πάρω και να τα βάλω μόνος μου. Ευχαριστώ.

58383506_638160929967025_6542194219350491136_n.jpg

Στην Αθηνα ειναι.. αλλα για ρωτα και σε αυτον https://www.xo.gr/profile/profile-907471495/el/

Να δεις τι θα σου πει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, megaklhs είπε

Πήγα σήμερα και τα άλλαξα όλα 100 ευρώ μου πήρε μαζί με τοποθέτηση. Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις σας

Δηλαδη  λαστιχα για αλλα 20 χρονια!!!😋

To polo θα το κρατησεις 20 χρονια μεχρι να φθαρθουν και αυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι σε όλους.. Δυστυχώς τώρα έχω πρόβλημα με τις πόρτες μου ότι 2 απο αυτές δεν κλείνουν 100% καλά με αποτέλεσμα σε κάποιες γωνίες να είναι λίγο προς τα έξω η πόρτα και να είναι σαν να είναι ανοιγμένη η πόρτα... Δεν πατάει δηλαδή καλά... Φανταστείτε ότι στον οδηγό δεν πατάει καλά και το φωτάκι δεν κλείνει... Τι μπορώ να κάνω ;  Με κάποιον τρόπο να μαλακώσω τα λάστιχα ; Τι ακριβώς να κάνω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι σου έβαλαν το σωστό μέγεθος? Είσαι σίγουρος ότι έχουν μπει παντού σωστά? Αν η απάντηση και στα δύο είναι ναι τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, τα λάστιχα θα μαλακώσουν με τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είσαι σίγουρος ότι σου έβαλαν το σωστό μέγεθος? Είσαι σίγουρος ότι έχουν μπει παντού σωστά? Αν η απάντηση και στα δύο είναι ναι τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, τα λάστιχα θα μαλακώσουν με τον καιρό.

Δυστυχως οσο για το μεγεθος και εαν το εχει βαλει σωστα δεν το ξερω γιατι δεν ειμαι εγω ο ειδικος... Απλος στις 2 πορτες βλεπω γενικα οτι κλεινει κανονικα αν και με καποια δυσκολια θελει πολυ δυναμη για να κλεισει σωστα ενω στο πορτ μπαγκαζ και στον οδηγο και πισω απο τον συνοδηγο κλεινει με πιο μεγαλη δυσκολια και μαλιστα στις 2 πορτες δεν κλεινει 100%... Αυτος ειπε οτι μολις μαλακωσουν θα κατσουν και θα ειναι καλυτερα αλλα εαν ειναι να διαλεισω τις πορτες μεχρι να μαλακωσουν τοτε καλυτερα ας κραταγα τα παλια τα λαστιχα.. Δεν με καλυπτει η απαντηση του γιαυτο ρωταω και εδω... Επισης το λαμπακι του οδηγου που εχει στην πορτα που πατιετε θεωρητικα και κλεινει μεσα το φως δεν πατιετε σωστα και δεν κλεινει μεσα το φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας από εκεί και να του τα δείξεις τα προβλήματα.

Φυσικό είναι να υπάρχει μια δυσκολία στο κλείσιμο, αλλά όχι και να μη σβήνει το λαμπάκι.

Είχα αλλάξει κι εγώ παλιότερα σε 206, στην πόρτα οδηγού και ήθελε δύναμη μετά για να κλείσει. 

Με είχε στείλει φίλος στο Φίλης Glass, Ακαδημία Πλάτωνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, megaklhs είπε

Καλησπέρα και πάλι σε όλους.. Δυστυχώς τώρα έχω πρόβλημα με τις πόρτες μου ότι 2 απο αυτές δεν κλείνουν 100% καλά με αποτέλεσμα σε κάποιες γωνίες να είναι λίγο προς τα έξω η πόρτα και να είναι σαν να είναι ανοιγμένη η πόρτα... Δεν πατάει δηλαδή καλά... Φανταστείτε ότι στον οδηγό δεν πατάει καλά και το φωτάκι δεν κλείνει... Τι μπορώ να κάνω ;  Με κάποιον τρόπο να μαλακώσω τα λάστιχα ; Τι ακριβώς να κάνω ;

Διαβάζεις αυτά που σου γράφουμε ή τα προσπερνάς; 

Σου είχα γράψει πριν βάλεις σε όλες τις πόρτες να ελέγξεις στην πόρτα του οδηγού αν είναι όλα οκ και μετέπειτα να πας στον ιδιο για τα υπόλοιπα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Διαβάζεις αυτά που σου γράφουμε ή τα προσπερνάς; 

Σου είχα γράψει πριν βάλεις σε όλες τις πόρτες να ελέγξεις στην πόρτα του οδηγού αν είναι όλα οκ και μετέπειτα να πας στον ιδιο για τα υπόλοιπα. 

 Φίλε μου το λάστιχο στην πόρτα του οδηγού ήταν τελείως φθαρμένο και από εκεί τελικά μου έμπαζε και τα νερά. Αφού είχα αλλάξει τα 2 τότε άλλαξα και τα υπόλοιπα... Αφού έγινε η δουλειά ας τα αλλάξω λέω όλα να ησυχάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...