Προς το περιεχόμενο

Breaking bad........μετα το χαος.......


alexioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/3/2021 στις 11:03 ΠΜ, dekulinkgr είπε

Παντα οταν καποιος μου λεει κατι για το breaking bad του δειχνω το παραπανω.Προσωπικα την σειρα πρεπει να την σταματησα στο τελος της 2ης σεζον?Ηταν ενα επισοδιο με μια πισινα που πεφτανε πραγματα απο τον ουρανο.Δεν ηταν για μενα προσωπικα.

Δεν του έδωσες το χρόνο που της αξίζει.

Από εκεί ξεκινάει το πανηγύρι και κορυφώνεται σε braking bad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, AntonisKo είπε

Δεν του έδωσες το χρόνο που της αξίζει.

Από εκεί ξεκινάει το πανηγύρι και κορυφώνεται σε braking bad.

Πλεον λογου χρονου-διαθεσης-ορεξης δεν μπορω να σπαταλησω χρονο για κατι που δεν με τραβαει.Με τα χιλια ζορια εφτασα στο σημειο που εγραψα.

Φταει και το overhype κλασσικα που εφαγα απο φιλους οτι ειναι τρομερη-γαματη κτλπ.Πας με αλλες προσδοκιες.Οποτε λιγο να μην σου αρεσει στην αρχη παει τελειωσε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Φταει και το overhype κλασσικα που εφαγα απο φιλους οτι ειναι τρομερη-γαματη κτλπ.Πας με αλλες προσδοκιες.Οποτε λιγο να μην σου αρεσει στην αρχη παει τελειωσε.

Το θέμα είναι ότι στη συγκεκριμένη σειρά, λόγω φύσης της ιστορίας που πρέπει να σου χτίσει τον χαρακτήρα, ξεκινώντας από κάτι τελείως διαφορετικό, δεν μπορείς να την κρίνεις σωστά αν δεν την δεις όλη. Και στο λέω γιατί είχα πάθει ακριβώς το ίδιο. Στην 3η προσπάθεια κατάφερα να την συνεχίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To overhype γενικά κάνει ζημιά σε πολλούς. Πλέον εγώ όταν θέλω να προτείνω κάτι σε κάποιον δε χρησιμοποιώ βαρύγδουπες εκφράσεις, λέω όσα λιγότερα γίνεται.

Στα του θέματος, κι εγώ επηρεάστηκα απ' το hype αρχικά. Παρόλ' αυτά, επειδή γνώριζα τον Gilligan από τη θητεία του στα X-Files, τη συνέχισα και δικαιώθηκα(ν).

Πάντως εξακολουθώ να θεωρώ ότι σε ένα βαθμό και δεδομένου του υπέρμετρου hype ήταν και είναι λίγο πιο κάτω απ' ότι θεωρείται.

Επίσης ναι, μπορεί να είναι εύκολα η καλύτερη στο είδος της (αν και θα περιμένω να δω πώς θα ολοκληρωθεί το BCS γιατί είναι κι αυτό πολύ δυνατό), αλλά αυτό από μόνο του δε λέει όλη την αλήθεια.

Επίσης, σε replayability δε νομίζω ότι είναι και στην κορυφή της λίστας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 11:03 ΠΜ, dekulinkgr είπε

Παντα οταν καποιος μου λεει κατι για το breaking bad του δειχνω το παραπανω.Προσωπικα την σειρα πρεπει να την σταματησα στο τελος της 2ης σεζον?Ηταν ενα επισοδιο με μια πισινα που πεφτανε πραγματα απο τον ουρανο.Δεν ηταν για μενα προσωπικα.

ήμουν στην ίδια κατάσταση για χρόνια είχα δοκιμάσει να τη ξεκινήσω είχα αντέξει μέχρι το 4ο επεισόδιο. Δεν μπορούσα να καταλάβω τι έβλεπε ο καθένας την έβρισκα τόσο βαρετή.. fast forward όταν βγήκε η ταινία λέω άντε να δώσω άλλη μια ευκαιρία. Ε την πήρα σερί..δεν μπορώ να το εξηγήσω ίσως είναι να έχεις το κουράγιο να δώσεις στην ιστορία να εξελιχθεί; Δεν ξέρω αλλά χαίρομαι που τελικά την είδα 🙂 και δεν άφησα τις αρχικές μου εντυπώσεις να με σταματήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2021 στις 11:02 ΠΜ, p4n0s86 είπε

Το θέμα είναι ότι στη συγκεκριμένη σειρά, λόγω φύσης της ιστορίας που πρέπει να σου χτίσει τον χαρακτήρα, ξεκινώντας από κάτι τελείως διαφορετικό, δεν μπορείς να την κρίνεις σωστά αν δεν την δεις όλη. Και στο λέω γιατί είχα πάθει ακριβώς το ίδιο. Στην 3η προσπάθεια κατάφερα να την συνεχίσω.

 

15 λεπτά πριν, gatokoritso είπε

ήμουν στην ίδια κατάσταση για χρόνια είχα δοκιμάσει να τη ξεκινήσω είχα αντέξει μέχρι το 4ο επεισόδιο. Δεν μπορούσα να καταλάβω τι έβλεπε ο καθένας την έβρισκα τόσο βαρετή.. fast forward όταν βγήκε η ταινία λέω άντε να δώσω άλλη μια ευκαιρία. Ε την πήρα σερί..δεν μπορώ να το εξηγήσω ίσως είναι να έχεις το κουράγιο να δώσεις στην ιστορία να εξελιχθεί; Δεν ξέρω αλλά χαίρομαι που τελικά την είδα 🙂 και δεν άφησα τις αρχικές μου εντυπώσεις να με σταματήσουν.

Δυσκολο παιδια.Αν ημουν φοιτητης και πιο νεος μπορει και να του εδινα μια ευκαιρια ακομη αλλα οπως εγραψα και πιο πανω δεν υπαρχει η διαθεση-χρονος.Και  το κυριοτερο ειμαι σε μια ηλικια πλεον που ξερω τι μου αρεσει και τι οχι.Και το breaking bad δεν ειναι για μενα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πρωτα επεισοδια ειναι λιγο αργα η βαρετα μεχρι να παρει μπρος.την αρχισα το 2009 να φανταστειτε και μετα τη παρατησα και τη επιασα παλι το 2013 λολ.
Eιμουν ετοιμος να τη παρατησω,αλλα ελεγα δε μπορει κατι θα χουνε δει ολοι σχεδον σε αυτο το φορουμ και στο αλλο που δεν ειδα εγω.
και τελικα ΕΙΧΑΝΕ ΔΙΚΙΟ
πηρε τοσο τα πανω της που ευτηχως τα βλεπα ολα μαζεμενα γιατι δεν θα μπορουσα να περιμενω ενα χρονο αναμονη χεχε
τετια αγωνια  με cliffhanger στο τελευταιο επ ειχα να νιωσω απ την ΛΟΣΤ εποχη που κει επαιζαν και απεργειες...
ειναι πος το βλεπει ο καθε ενας
ακομα και σημερα το τελευταιο επ σηκωνει χειροκροτηματα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν θα ξεχασω που ειδα 14 επεισοδια σερι. Ξεκινησα την τριτη σεζον βραδυ και ειδα μεχρι το πρωτο της τεταρτης μεχρι που βγηκε ο ηλιος. 14 απολαυστικα επεισοδια. Μετα απο αυτο θυμαμαι το Orphan Black πρωτη σεζον σερι ολη και το Lost με 9 επεισοδια σερι. GOT την ειδα απο την πρωτη σεζον οταν βγηκε οποτε δεν ειχα και επεισοδια να δω σερι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2021 στις 10:56 ΜΜ, phanispal είπε

Πάντως εξακολουθώ να θεωρώ ότι σε ένα βαθμό και δεδομένου του υπέρμετρου hype ήταν και είναι λίγο πιο κάτω απ' ότι θεωρείται.

Ισως και πιο κατω απο το λιγο. Δεν περιμενω να ειναι ολες οι σκηνες γαμαουα,αλλα ρε φιλε οταν ειναι η βρωμα η Σκαρλετ με την αδερφη της,μονη της,με το γκομενο και δεν ξερω και εγω τι αλλο ( χωρις τον Γουολτερ η το μπατζανακη ) το προχωραω μεχρι να αλλαξει η σκηνη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικως προσοχη σε ολους που θα κατσουν να δουν το breaking bad, αφου εχουν δει σχολια και βαθμολογια...................... εεεε ας κρατανε και πολυ μικρο καλαθι γιατι θα ξενερωσουν πολυ γρηγορα.

 

Μοδα που την ακολουθησαν απλα ειναι και τπτ αλλο.

Επεξ/σία από Gogotsa
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν σειρες που υπηρξαν δημοφιλεις και τελικα στο τελος πολλοι κατι βρηκαν να πουν το αρνητικο(εχοντας δικιο ή οχι δεν με απασχολει). Προσωπικα θεωρω το Lost, με βαση τα δικα μου γουστα, την καλυτερη σειρα εβερ αλλα πολλοι ακομα και δεκα χρονια μετα θα παραπονεθουν για το τελος. Το GOT εγινε ενας μικρος χαμος με την τελευταια σαιζον. Ε το breaking bad ακομα και χρονια μετα δεν εχασε τιποτα απο την θετικοτητα που ειχε στο κοινο, τωρα το να μην αρεσει απολυτως σε ολους ειναι λογικο μιας και δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα.

Το προβλημα για εμενα με το breaking bad ειναι το χαμηλο rewatchability, προσωπικα δεν εχω κατσει να το ξαναδω αν και το αναγνωριζω ως μια απο τις καλυτερες σειρες εβερ. Αντιθετως το Lost το εχω δει τουλαχιστον 6 φορες.....γουστα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η γνώμη είναι πως ο μόνος λόγος που αγαπήθηκε η σειρά απο τόσο κόσμο ήταν επειδή ήταν μόδα και τίποτα άλλο, καλύτερα να μην λέγεται ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είναι σωστή η έκφραση «μόδα ήταν», ίσως είναι πιο σωστό το hype.

Όπως και να 'χει, μπορεί για τη συγκεκριμένη σειρά να μην ισχύει και πολύ, αλλά για σειρές τύπου Prison Break, προσωπικά θα συμφωνήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιο hype μιλάμε το 2008? Εκείνη την εποχή δεν ήταν μόδα καμιά σειρά*, αρκετά αργότερα άρχισε να χτίζεται κοινό γύρω από τις σειρές. Αν μιλάμε για hype 10 χρόνια μετά, από ηλικίες 15-20, που βαριούνται εύκολα και θέλουν μόνο πίου πίου όπως στα games (αιτία για πολλά κακά σε όλες τις βιομηχανίες διασκέδασης αυτό το κοινό), τότε δεν φταίει το Breaking Bad που δεν τους εκπλήρωσε όσα είχαν ακούσει και τα θεωρούν μόδα.

*Άντε να πούμε ότι ήταν το Lost, αλλά ήταν η περίοδος που έκανε τα πρώτα της βήματα η κουλτούρα και σίγουρα το Breaking Bad δεν υπήρχε στον χάρτη των περισσοτέρων, πόσο δε για να μιλάμε για hype.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...