Προς το περιεχόμενο

Breaking bad........μετα το χαος.......


alexioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Dharma108 είπε

Και επισης μιλαμε για σειρα 120 επεισοδιων που κρατησε πολυ κοσμο μεχρι το τελος.

120 επεισοδια που μπορεις να τα δεις και δευτερη και τριτη φορα ανετα και σε καθηλωνουν παντα ακομα και αν ξερεις το τελος. Αντιθετα το BB, αν και την πρωτη φορά που το ειδα το θεωρουσα φοβερή σειρα, όταν προσπαθησα να το ξαναδώ προσφατα στο Μακεδονια TV, δεν μπορουσα με τιποτα. Θεωρώ την εξέλιξη της υποθεσης πολύ αργή και αν ξέρεις και το τέλος, δεν έχει κανένα ενδιαφέρον να το ξαναδείς. Προσωπική άποψη και εντελώς υποκειμενική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ξερω, αλλα ο αλγοιρθμος του Youtube αρχισε να μου βγαζει βιντεακια απο το Breaking Bad. δεν την εχω δει την σειρα, περιμενω παντα να ολοκληρωθουν και μετα αν εχω κεφι, βλεπω κατι.

ενταξει, εχoyn ειπωθει τα καλυτερα λογια, ειναι φαινομενο στην τηλεοραση, πολυβραβευμενη, αψογα σκηνοθετημενη και παιγμενη, και κυριως ποσο ρεαλιστικη ειναι. το τονιζω το τελευταιο διοτι το διαβαζα συχνα στα ξενα φορα. ενταξει.

εχω δει καμια δεκαρια θανατους απο τη σειρα μεχρι τωρα. και οι περισσοτεροι ειναι καρτουνιστικοι. ΚΑΡΤΟΥΝ. σε σημειο να γελαω με αυτα που εβλεπα. διοτι οταν ακουω ρεαλισμο σε μαφιοζικη σειρα, τουλαχιστον οσο αφορα τους θανατους, το μυαλο μου παει σε κατι απο Godfather η Scarface. οχι απο b-movie cheesefest.

απορια. ετσι καρτουνιστικη ειναι και η υπολοιπη σειρα; η ειναι πιο σοβαρη;

Επεξ/σία από KilliK
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KilliK είπε

δεν ξερω, αλλα ο αλγοιρθμος του Youtube αρχισε να μου βγαζει βιντεακια απο το Breaking Bad. δεν την εχω δει την σειρα, περιμενω παντα να ολοκληρωθουν και μετα αν εχω κεφι, βλεπω κατι.

ενταξει, εχoyn ειπωθει τα καλυτερα λογια, ειναι φαινομενο στην τηλεοραση, πολυβραβευμενη, αψογα σκηνοθετημενη και παιγμενη, και κυριως ποσο ρεαλιστικη ειναι. το τονιζω το τελευταιο διοτι το διαβαζα συχνα στα ξενα φορα. ενταξει.

εχω δει καμια δεκαρια θανατους απο τη σειρα μεχρι τωρα. και οι περισσοτεροι ειναι καρτουνιστικοι. ΚΑΡΤΟΥΝ. σε σημειο να γελαω με αυτα που εβλεπα. διοτι οταν ακουω ρεαλισμο σε μαφιοζικη σειρα, τουλαχιστον οσο αφορα τους θανατους, το μυαλο μου παει σε κατι απο Godfather η Scarface. οχι απο b-movie cheesefest.

απορια. ετσι καρτουνιστικη ειναι και η υπολοιπη σειρα; η ειναι πιο σοβαρη;

Δες την σειρα killik χθες. Και στο καπακι better call saul. Εχω κατι χρονια που την ειδα και πριν κατι βδομαδες ειδα κανα 2 επεισοδια απο την τεταρτη σεζον και ειπα παλι τι επος ηταν αυτο. Απο τις λιγες σειρες που ειδα 15 επεισοδια σερι χωρις σταματημο και ηθελα και αλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ειναι καλυτερα να δω πρωτα το Saul που ειναι prequel, και μετα το BB? εφοσων ολοκληρωθει πρωτα.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KilliK είπε

δεν ξερω, αλλα ο αλγοιρθμος του Youtube αρχισε να μου βγαζει βιντεακια απο το Breaking Bad. δεν την εχω δει την σειρα, περιμενω παντα να ολοκληρωθουν και μετα αν εχω κεφι, βλεπω κατι.

ενταξει, εχoyn ειπωθει τα καλυτερα λογια, ειναι φαινομενο στην τηλεοραση, πολυβραβευμενη, αψογα σκηνοθετημενη και παιγμενη, και κυριως ποσο ρεαλιστικη ειναι. το τονιζω το τελευταιο διοτι το διαβαζα συχνα στα ξενα φορα. ενταξει.

εχω δει καμια δεκαρια θανατους απο τη σειρα μεχρι τωρα. και οι περισσοτεροι ειναι καρτουνιστικοι. ΚΑΡΤΟΥΝ. σε σημειο να γελαω με αυτα που εβλεπα. διοτι οταν ακουω ρεαλισμο σε μαφιοζικη σειρα, τουλαχιστον οσο αφορα τους θανατους, το μυαλο μου παει σε κατι απο Godfather η Scarface. οχι απο b-movie cheesefest.

απορια. ετσι καρτουνιστικη ειναι και η υπολοιπη σειρα; η ειναι πιο σοβαρη;

Εκανα 10 χρονια να την δω. Τωρα που την εχω δει? Ζηλευω αυτους που δεν την εχουν δει ακομα...

Δεν εχει καμια σχεση με καρτουν. Ειναι δραματικη σειρα ξεκαθαρα. Εχει μια φαση καρτουν καπου στην αρχη (εκει με το δεντρο που κουτουλαει ο αλλος), αλλα ειναι απλα ευχαριστη νοτα. Η σειρα εχει αρκετο black humor, ο ρολος του ειναι για μην κουραζει ως δραματικοτατη σειρα που ειναι αλλα και να σατηριζει καταστασεις. Και για να μην ψυχοπλακωνεσαι απο αυτα που συμβαινουν γιατι αυτα που δειχνει ειναι καπως βαρια. 

Ειναι σειρα για μεγαλους, δεν ενδεικνυται για παιδια. Ωριμη, δουλεμενη, με εμβαθυνση χαρακτηρων ως εκει που δεν παει αλλο, χαρακτηρες τεντωμενοι απο ακραιες καταστασεις, συμπεριφορες στα ορια αντοχης. Το σεναριο αληθοφανεστατο, σαν γενικο κονσεπτ ειναι λιγο δυσπιστο αλλα μονον αν δεν κατσεις να την δεις. Μετα σε πειθει ευκολα. Εχει ρεαλιστικοτατους χαρακτηρες και πολυ καλες ερμηνειες.

Αμα το παρεις αποφαση, να ξερεις πως ισως χρειαστει να ξενυχτησεις μιας και πλεον την εχεις ολοκληρη στα χερια σου. Προσεχε πολυ τα spoilers, ειναι βασικο να μην ξερεις τιποτα.

Προσωπικα την βαζω πολυ ψηλα, απο τις καλυτερες δραματικες σειρες που εχω δει. Και απολυτα ΣΟΒΑΡΗ.

Μην χανεις χρονο, απολαυσε την.

Και μετα, βλεπεις και το prequel Better Call Saul.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KilliK είπε

δεν ειναι καλυτερα να δω πρωτα το Saul που ειναι prequel, και μετα το BB?

Οχι οχι αν δεις πρωτα το breaking bad θα εκτιμησεις απειρως περισσοτερο το better call saul. Αν κανεις το αντιθετο δεν θα σου φανει το ιδιο. Ακομα δεν εχει τελειωσει το better call saul βεβαια εχει ακομα μια σεζον. Παρολο που ξερουμε το τελος καποιων χαρακτηρων στο better call saul το ενδιαφερον ειναι τεραστιο και βλεπουμε πως φτασαμε στο breaking bad. Aπειρα τα easter eggs. Δες BB και στο καπακι BBC ειναι απο τις σειρες που οσο προχωρανε ανεβαινουν και τελειωνουν οπως πρεπει ουτε να τις αρμεξουν ουτε τιποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, KilliK είπε

δεν ειναι καλυτερα να δω πρωτα το Saul που ειναι prequel, και μετα το BB? εφοσων ολοκληρωθει πρωτα.

Χωρις να εχω δει ακομη την τελευταια σεζον του Saul, να σου πως το prequel ειναι prequel μονον οσον αφορα το 90% περιπου της σειρας. Το υπολοιπο 10% ειναι καθαρο sequel αφου διαδραματιζεται μετα το BB.... Σχεδον σε καθε επεισοδιο δηλαδη, μας δειχνουν πχ 40 λεπτα prequel αλλα και 5-10 λεπτα sequel... Μαλιστα, στοχος ειναι να δεις πως εξελισεται ο κεντρικος χαρακτηρας πριν (μεσα στο Saul) και πως κατανταει (μετα το BB). Απο που ξεκιναει και που καταληγει ενας ανθρωπος. Οι ανθρωποι ειναι απλα καλιτεχνες του δραματος, δε το συζητω. Το αντικτυπο στον χαρακτηρα το καταλαβαινεις καλυτερα φυσικα αν πρωτα εχεις δει το  ΒΒ. Eτσι δημιουργηθηκε το Saul, βασισμενο στα γεγονοτα του BB. 

Λεγοντας αυτα, σου προτεινω να δεις το BB πρωτο γιατι απλα το Saul δεν φτιαχτηκε ακριβως σαν προδρομος αλλα σαν εξελιξη ενος χαρακτηρα μεσα απο δυο σειρες. Aσε που υπαρχει και το ενδεχομενο να γινεις τελειως spoiled στην τελευταια σεζον του Saul που ομως ακομα δεν εχω δει. 

Οι παραγωγοι αυτων των σειρων, δουλευουν παρα πολυ - οσο δε φανταζεσαι - στην εξελιξη χαρακτηρων, βασισμενοι σε αυτα που εχουν ηδη δειξει πριν, και στη μια και στην αλλη σειρα. Με τη χρονικη σειρα που τα εχουν δειξει. Δε νομιζω λοιπον οτι μπορεις να τα δεις αλλιως...

Επεξ/σία από qspock
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BB, τι να πω για αυτη τη σειρα. Τα εχουν πει ολα οι προηγουμενοι.

Εμενα μου εκανε κατι το οποιο δε μου εχει ξανακανει σειρα: Καθε σεζον με κολλαγε ολο και περισσοτερο, ηταν κλιμακωτα η μια καλυτερη της αλλης. Εχω δει καποιες δεκαδες διαφορετικες σειρες και ολες σε καποιο σημειο εκαναν κοιλια, ειτε μικρη ειτε μεγαλη.

Την ειδα παλι περυσι (μονορουφι) μαζι με τη γυναικα μου η οποια δεν το εψηνε αρχικα και την απολαυσα το ιδιο. Το ιδιο και εκεινη.

Καθαρο 10/10 απο εμενα.

Επισης συμφωνω, πρωτα ΒΒ και μετα Saul.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη σεζόν δε βλέπεται. Δηλ αν δε σου πει κάποιος δες το γιατί μετά γίνεται φοβερό δεν κάθεσαι να το δεις. 

Μαζί με το prison break τα θεωρώ τις δύο καλύτερες σειρές 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, adi32 said:

Η πρώτη σεζόν δε βλέπεται. Δηλ αν δε σου πει κάποιος δες το γιατί μετά γίνεται φοβερό δεν κάθεσαι να το δεις. 

Μαζί με το prison break τα θεωρώ τις δύο καλύτερες σειρές 

To οποίο Prison Break μετά την 1η season αρχίζει να μην βλέπεται. 

Το αντίστροφο από το Breaking Bad δλδ. 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και αμα βαλεις και τους δευτεροδεκατους ηθοποιους....... το 9.4 του imdb γινεται ευκολα 8.  Μονο ο γουιλ και ο πιτσιρικας ο πινκμαν κρατανε λιγο και αυτοι με δυσκολια. Η γυναικα του γουιλ και ο πρακτορας και μπατζανακης του ειναι επιεικως τριτοδευτεροι. Η γυναικα του μετα τα μποτοξ στη σ04 εγινε και λιγο γελοια εμφανισιακα.

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To BB θελει υπομονη,δεν ειναι σειρα που σε "γαντζωνει" με τα πρωτα 1-2 επεισοδια.

Αλλα αποζημιώνει οσους συνεχισουν.ΙΜΟ οπως και με το Dexter οι 4 πρωτες σαιζον ειναι καλυτερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

To οποίο Prison Break μετά την 1η season αρχίζει να μην βλέπεται. 

Το αντίστροφο από το Breaking Bad δλδ. 😛

Εμενα μου άρεσαν όλες. Λίγο στην τελευταία το χάλασε. 

Τόσες εναλλαγές, πλοκή, μέρη, πολλούς καλούς χαρακτήρες δεν έχω ξαναδεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...