Προς το περιεχόμενο

Καινούρια σύνδεση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα γνωρίζοντας μόνο τα βασικά έχω κάποια ερωτήματα . Θέλω να κάνω μια καινουρια συνέδεση με ένα νέο πακέτο από κάποιον πάροχο . Τι διαφορά έχει το vdsl με την απλή σύνδεση ; Και η απλή σύνδεση πως λέγετε ; Πεζει ρόλο το ρουτερ στην ταχύτητα του παρόχου ; Γιατί η ετερεια σου δίνει ένα φτηνιάρικο . Ευχαορστω εκ το προτέρων . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To απλό είναι το adsl που είναι μη αξιόπιστο κατά κύριο λόγο, επειδή τα δεδομένα περνάνε απο χάλκινα καλώδια και έτσι όσο πιο μακριά είναι το κέντρο του ΟΤΕ, τόσο μεγαλύτερη απώλεια υπάρχει στην ταχύτητα(απόσταση,παρεμβολές,κτλπ).

Στο VDSL η νέα τεχνολογία για εμάς και παλιά για το εξωτερικό, περνάνε νέο δίκτυο μέσω οπτικής ίνας, η οποια δεν εχει παρεμβολές και διάφορα προβλήματα που έχει η adsl και η οποία τερματίζει σε κάτι ντουλάπες που έχει ο κάθε πάροχος στις γειτονιές(KAFAO).Απο την ντουλάπα λοιπόν μέχρι το σπίτι σου η μεταφορά δεδομένων συνεχίζεται με τον παλιό τρόπο(χάλκινα καλώδια).

Ενώ με το adsl θεωρητικά μπορείς να πιάσεις έως 24 mbps, ΜΕ ΤΟ VDSL μπορείς να πιάσεις ταχύτητες απο 50 έως 500mbps, ανάλογα τι τεχνολογία χρησιμοποιείται(vectoring,super vectoring)

H Παγίδα με το VDSL, είναι στο χάλκινο δίκτυο που χρησιμοποιείται απο την ντουλάπα-καφαο μέχρι το σπίτι σου και απο την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου.

Όσο μικρότερη απόσταση απο το καφαο έχει το σπίτι σου και όσο δυνατόν σωστή καλωδίωση(μέσα στο σπίτι) τόσο μεγαλύτερη ταχύτητα μπορείς να επιτύχεις.

Το ρουτερ του πάροχου δεν παίζει ιδιαίτερο λόγω εκτός αν θες να μοιράσεις σε πολλές συσκευές wifi η να στήσεις δίκτυα κτλπ που τα ρουτερ του πάροχου είναι φτωχά.

Όποιος θέλει ας με διορθώσει αυτά είναι μια περίληψη που έχω στο μυαλό μου όσο καιρό διαβάζω το forum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

adsl μεχρι 24.χαλκος απο αστικο κεντρο μεχρι πελατη.

vdsl μεχρι 200 στην παρουσα φαση.χαλκος απο το kv εφοσον εχουν αλλαχτει τα παλια καφαο μεχρι το σπιτι.μικρη διαφορα τιμης οποτε αξιζει το vdsl.για νορμαλ χρηση τα ρουτερ των παροχων ειναι ενταξει. στο vdsl ,ισως χρειαστει μικρη τροποποιηση στην καλωδιωση του σπιτιου για να παρεις τα μεγιστα.

το τι διαλεγεις εξαρτατε τι υποστηριζει η περιοχη σου οπως και τις αναγκες σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, gntelmp said:

Το κατώτερο που μπορώ να πιάσω με vdsl, πόσο είναι; Με adsl έχω 10Mbps.

Επειδή λένε "έως" 50... μπορεί να με vdsl να έχω μόνο 15; 

ναι μπορει.εξαρτατε ποσο κοντα ειναι η καμπινα.επισης αν εισαι κοντα στο αστικο κεντρο  τοτε δεν αλλαζουν οι καμπινες και δινουν vdsl απο το αστικο κεντρο που δεν ειναι οτι καλυτερο.αν εχεις καμπινα γενικα δεν ειναι τρελα δυσκολο να πιασεις 50 εκτος αν εισαι σε περιοχη με λιγα σπιτια που εκει μπορει να υπαρχουν λιγες καμπινες οποτε να εχεις καμπινα στα 400 500 μετρα και να μην μπορεις να πιασεις 50αρι.γενικα παντως θα παιξεις καλυτερα απο adsl.μην σκεφτομαστε αρνητικα.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

εδω η σωστη καλωδιωση για να παρεις τα μεγιστα στο vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, poulinos είπε

ναι μπορει.εξαρτατε ποσο κοντα ειναι η καμπινα.επισης αν εισαι κοντα στο αστικο κεντρο  τοτε δεν αλλαζουν οι καμπινες και δινουν vdsl απο το αστικο κεντρο που δεν ειναι οτι καλυτερο.αν εχεις καμπινα γενικα δεν ειναι τρελα δυσκολο να πιασεις 50 εκτος αν εισαι σε περιοχη με λιγα σπιτια που εκει μπορει να υπαρχουν λιγες καμπινες οποτε να εχεις καμπινα στα 400 500 μετρα και να μην μπορεις να πιασεις 50αρι.γενικα παντως θα παιξεις καλυτερα απο adsl.μην σκεφτομαστε αρνητικα.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

εδω η σωστη καλωδιωση για να παρεις τα μεγιστα στο vdsl

Όταν από 24 παίρνεις λιγότερα από μισά... λογικό είναι να σκεφτόμαστε αρνητικά. Όταν μάλιστα είμαστε ξεκρέμαστοι από το συμβόλαιο. 

Anyway. Αναγκαστικά εκεί θα πάω. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2019 στις 1:26 ΠΜ, poulinos είπε

ναι μπορει.εξαρτατε ποσο κοντα ειναι η καμπινα.επισης αν εισαι κοντα στο αστικο κεντρο  τοτε δεν αλλαζουν οι καμπινες και δινουν vdsl απο το αστικο κεντρο που δεν ειναι οτι καλυτερο.αν εχεις καμπινα γενικα δεν ειναι τρελα δυσκολο να πιασεις 50 εκτος αν εισαι σε περιοχη με λιγα σπιτια που εκει μπορει να υπαρχουν λιγες καμπινες οποτε να εχεις καμπινα στα 400 500 μετρα και να μην μπορεις να πιασεις 50αρι.γενικα παντως θα παιξεις καλυτερα απο adsl.μην σκεφτομαστε αρνητικα.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

εδω η σωστη καλωδιωση για να παρεις τα μεγιστα στο vdsl

Σε αστικό κέντρο χωρίς καμπίνα τι ταχύτητα δίνει περίπου το vdsl; επίσης σε αστικό κέντρο υπάρχει περίπτωση να βάλουν καμπίνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, xristoss1 είπε

30mbps και δεν θα βαλουν καμπινα θα πανε απευθειας για οπτικη ινα μεχρι το σπιτι.

κατσε τα 30 ειναι σιγουρα ; Στο λεω γιατι η wind μου λεει ΕΩΣ 50 και η vodafone 30 αλλα δεν γραφει αν ειναι καθαρα 30...

δες λιγο το θεμα που ανοιξα αν θες .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από το αστικό κέντρο της μεταμόρφωσης στην Λάρισα έχω 50 vdsl καρφωτό με απόσταση στα 125 μέτρα ακριβώς.Μάλιστα σε 17 προφίλ έχω δυνατότητα down εως 81mbps και up 31.Φυσικά με 50 συμβόλαιο όπως είπα πιο πριν το down είναι 49999 και το up 4999

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xstreamgamer είπε

Εγώ πάντως από το αστικό κέντρο της μεταμόρφωσης στην Λάρισα έχω 50 vdsl καρφωτό με απόσταση στα 125 μέτρα ακριβώς.Μάλιστα σε 17 προφίλ έχω δυνατότητα down εως 81mbps και up 31.Φυσικά με 50 συμβόλαιο όπως είπα πιο πριν το down είναι 49999 και το up 4999

Άλλο Λάρισα άλλο Τούμπα... Καμία σχέση 

Εξαλλου εγώ είμαι πολύ πιο μακριά από εα 125 μέτρα. Πως το μέτρησες όμως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από το αστικό κέντρο της μεταμόρφωσης στην Λάρισα έχω 50 vdsl καρφωτό με απόσταση στα 125 μέτρα ακριβώς.Μάλιστα σε 17 προφίλ έχω δυνατότητα down εως 81mbps και up 31.Φυσικά με 50 συμβόλαιο όπως είπα πιο πριν το down είναι 49999 και το up 4999

1 λεπτό πριν, vairass είπε

Άλλο Λάρισα άλλο Τούμπα... Καμία σχέση 

Εξαλλου εγώ είμαι πολύ πιο μακριά από εα 125 μέτρα. Πως το μέτρησες όμως; 

Ρώτησε κάποιος από αστικό κέντρο πόσο θα πιάνει ούτε περιοχή ανέφερε ούτε τίποτα και πήρε απάντηση ότι θα πιάνει μέχρι 30.Πράγμα που δεν ισχύει στα περισσότερα αστικά κέντρα του Ο.Τ.Ε τουλάχιστον καθώς όσα δίνουν vdsl δίνουν 50 σε όσους είναι κοντά.

Όσο για την απόσταση επειδή έχω καμπίνα στα 200 μέτρα ρώτησα στον Ο.Τ.Ε γιατί με έχουν στο αστικό κέντρο και όχι στη καμπίνα και μου είπαν ότι το αστικό κέντρο είναι πιο κοντά είναι μου είπαν 125 μέτρα ακριβώς.Οπότε όταν θα πάμε σε ftth θα είμαι πολύ πιο κοντά.Τουλάχιστον αυτή ήταν η δικαιολογία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...