Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Εδώ είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. 

Ένα μεταχειρισμένο αντικείμενο πχ λαπτοπ, που το αγόρασε κάποιος με το προηγούμενο καθεστώς οπότε πληρώθηκε κανονικά ΦΠΑ εντός ευρωπαϊκής ένωσης γιατί τώρα θα πρέπει να ξαναπληρωσει; 

Είναι λίγο διαφορετικό από το παράδειγμα με τις ΗΠΑ αφού με την Αγγλία είχαμε κοινό καθεστώς μέχρι πριν 10 μέρες. 

Ε ναι, γι αυτο αν αγορασες με το παλιό κοινό καθεστως πριν την εξοδο δεν θα χρεωθεις αλλα αν αγορασεις τωρα που βγηκε απο το κοινο καθεστως θα πληρώσεις με τους κανονες τριτων χωρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, markons92 είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Όσοι έχει τύχει να πληρώσετε δασμούς για δέματα, σας δίνουν κάποια απόδειξη τα ΕΛΤΑ όταν παραλαμβάνετε ότι πληρώσατε τελωνείο; 

Ναι Μάρκο. Αναγράφονται αναλυτικά τα κόστη (δασμοί, φπα, κόστος εκτελωνισμού, κλπ) σε απόδειξη που σου δίνουν τα Ελτα. Το λέω από εμπειρία με δέμα από Αμερική (από usps σε ελτα, δηλαδή εθνικά ταχυδρομεία, φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και με ιδιωτικά κούριερ).

1 ώρα πριν, Boolfin είπε

Τωρα αν γνωρίζει κάποιος να μας πει αν το 24% ορίζεται στο συνολικό ποσό μαζί με τα μεταφορικά η μόνο στο κόστος αγοράς, καλό θα ήταν. 

το 24% ορίζεται στο συνολικό ποσό (με τα μεταφορικά). Από προσωπική εμπειρία σε παραγγελία από Αμερική.

Επεξ/σία από SpecialK
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν οι μπλούζες ή τα CD φτιάχτηκαν στο Ηνωμένο Βασιλείο δεν έχει σημασία; Θα πληρώσω και πάλι φόρο εκτελωνισμού + ΦΠΑ ελλάδας; Και ναι , η παραγγελία έγινε στο 2021...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, markons92 είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Όσοι έχει τύχει να πληρώσετε δασμούς για δέματα, σας δίνουν κάποια απόδειξη τα ΕΛΤΑ όταν παραλαμβάνετε ότι πληρώσατε τελωνείο; 

Εγώ όταν πλήρωσα τελωνείο με DHL μου έδωσαν χαρτιά εκτελωνισμου και απόδειξη πληρωμής

 

7 ώρες πριν, Boolfin είπε

Απο την στιγμή που έγινε φορτωτική 15/12 δεν πληρώνεις τιποτα. Εφυγε με προϋποθέσεις Ε.Ε. Απλα κόλλησε λογω αυξημένης κίνησης. 

Εξάλλου, βρίσκεται ηδη Θεσσαλονίκη. Οπου να 'ναι θα στο φέρουν.

Ευχαριστώ, πάντως απο ό,τι κατάλαβα αγορές από Αγγλία πλέον απο 01/01/21 θα επιβαρύνονται με τελωνείο οπότε αντίο UK

Επεξ/σία από MAIK82
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Epitaph6663 είπε

Άρα αν οι μπλούζες ή τα CD φτιάχτηκαν στο Ηνωμένο Βασιλείο δεν έχει σημασία; Θα πληρώσω και πάλι φόρο εκτελωνισμού + ΦΠΑ ελλάδας; Και ναι , η παραγγελία έγινε στο 2021...

Ειναι οι μπλούζες made in UK? Κι εγω αγορασα ενα μπακπακ superdry που είναι αγγλικη μαρκα αλλα ειναι made in china οποτε θα πληρωσω κανονικα. Για τα cd δεν ξερω. 🤯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τα ποστ αλλά έχω μπερδευτεί.

1) Πχ αγοράζω ρούχα από το sports direct συνολικό κόστος 100€ αυτοί τα στέλνουν με DHL πληρώνω 24% ΦΠΑ + 40€ κόστος εκτελονισμου δηλαδή 164€;

2) Στο αμαζον που γίνεται υπολογισμός και χρέωση πλέον από αυτούς έχω το μυαλό μου ήσυχο ή θα χρεωθεί κάτι παραπάνω όταν φτάσει Ελλάδα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, AgiosEfraim είπε

Απόλυτα λογικό αφού δεν είναι ΕΕA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babble tribe είπε

Διάβασα τα ποστ αλλά έχω μπερδευτεί.

1) Πχ αγοράζω ρούχα από το sports direct συνολικό κόστος 100€ αυτοί τα στέλνουν με DHL πληρώνω 24% ΦΠΑ + 40€ κόστος εκτελονισμου δηλαδή 164€;

2) Στο αμαζον που γίνεται υπολογισμός και χρέωση πλέον από αυτούς έχω το μυαλό μου ήσυχο ή θα χρεωθεί κάτι παραπάνω όταν φτάσει Ελλάδα;

 

 

1) θα χρεωθείς ΦΠΑ 24%+κοστος εκτελωνισμού+διατακτική+αποθηκευτικά έξοδα

 

2)αν ειναι απο το Amazon και οχι απο third party seller τότε μολις κάνεις confirm την παραγγελία έχεις πληρώσει τα πάντα αν όμως είναι απο τρίτων πωλητή συνεργάτη της amazon δεν κάνει παρακράτηση custom fees οπότε ο εκτελωνισμός σε βαρύνει εσένα πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Boolfin είπε

Ε ναι, γι αυτο αν αγορασες με το παλιό κοινό καθεστως πριν την εξοδο δεν θα χρεωθεις αλλα αν αγορασεις τωρα που βγηκε απο το κοινο καθεστως θα πληρώσεις με τους κανονες τριτων χωρων. 

Μα το ΦΠΑ ενός λαπτοπ που αγοράστηκε πχ τον Μάρτιο του 2020 έμεινε στην Ευρώπη και έγινε ΕΣΠΑ και κονδύλια. 

Αν το αγοράσω τώρα από το ebay από έναν Άγγλο γιατί θα πρέπει η ευρωπαϊκή ένωση να πάρει πάλι δασμούς; 

*θεωρώ ότι μέρος των εσόδων που έχουν τα κράτη από το ΦΠΑ πάει στην ευρωπαϊκή ένωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Μα το ΦΠΑ ενός λαπτοπ που αγοράστηκε πχ τον Μάρτιο του 2020 έμεινε στην Ευρώπη και έγινε ΕΣΠΑ και κονδύλια. 

Αν το αγοράσω τώρα από το ebay από έναν Άγγλο γιατί θα πρέπει η ευρωπαϊκή ένωση να πάρει πάλι δασμούς; 

*θεωρώ ότι μέρος των εσόδων που έχουν τα κράτη από το ΦΠΑ πάει στην ευρωπαϊκή ένωση; 

Ε τωρα πρεπει να πληρωθουν και τα εμβολια 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από 1 Ιουλίου που καταργείται και το όριο των 22€ και μπαίνουν σε εφαρμογή οι νέοι κανόνες για το ΦΠΑ όταν γίνεται χρήση e-commerce, θα γελάσουμε ακόμα περισσότερο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δηλαδή η παραγγελια μου από sport direct στις 6/1  αξίας συνολικά 165€ θα επιβαρυνθεί με 39,5 ΦΠΑ , 40€ έξοδα εκτελωνισμου .Κατι άλλο; Αν αρνηθώ να τα παραλάβω από τη μεταφορική επιστρέφουν πίσω Αγγλία; Τα έξοδα εκτελωνισμουαν επιστρέψουν πίσω δεν ισχύουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...