Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φρέσκα κουλούρια από την ποδηλατική μου παρέα. 
 

πρωτος φιλος παρήγγειλε ένα ποδηλατικό τσαντάκι αξίας 40€ και ήρθε το ραβασάκι προς 117€ (όλα τα έξοδα μαζί)
Παρολο που το παρήγγειλε από Γερμανία, του εστάλη από αποθήκη Αγγλία, λόγω διαθεσιμότητας. Φυσικά του είπα να μην παραλάβει και να μετακυλήσει το κόστος στην εταιρεία, διότι δε φταίει αυτός. 
Αναμένουμε απάντηση!

Δευτερος φιλος, παρήγγειλε 21/12 τροχούς από Αγγλία. Του ήρθε μειλ πως λόγω κωλύματος Οι τροχοί θα κατασκευαστούν και αποσταλούν Φεβρουάριο.

Μαζι με το μειλ αυτό, ήρθε κι ένα κόμη που του γράφουν, πως για κάθε έξτρα κόστος λόγω brexit θα το αναλάβουν αυτοί. (Προς τιμήν τους)

Προσωπικά πιστεύω πως θα αργήσει να στρώσει η δουλειά...αν στρώσει. Θα χαθούν τεράστιοι τζίροι/κέρδη. Μόνο εγώ πχ έχω αγοράσει πάμπολλα πράματα από eBay Βρετανίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Φρέσκα κουλούρια από την ποδηλατική μου παρέα. 
 

πρωτος φιλος παρήγγειλε ένα ποδηλατικό τσαντάκι αξίας 40€ και ήρθε το ραβασάκι προς 117€ (όλα τα έξοδα μαζί)
Παρολο που το παρήγγειλε από Γερμανία, του εστάλη από αποθήκη Αγγλία, λόγω διαθεσιμότητας. Φυσικά του είπα να μην παραλάβει και να μετακυλήσει το κόστος στην εταιρεία, διότι δε φταίει αυτός. 
Αναμένουμε απάντηση!

Δευτερος φιλος, παρήγγειλε 21/12 τροχούς από Αγγλία. Του ήρθε μειλ πως λόγω κωλύματος Οι τροχοί θα κατασκευαστούν και αποσταλούν Φεβρουάριο.

Μαζι με το μειλ αυτό, ήρθε κι ένα κόμη που του γράφουν, πως για κάθε έξτρα κόστος λόγω brexit θα το αναλάβουν αυτοί. (Προς τιμήν τους)

Προσωπικά πιστεύω πως θα αργήσει να στρώσει η δουλειά...αν στρώσει. Θα χαθούν τεράστιοι τζίροι/κέρδη. Μόνο εγώ πχ έχω αγοράσει πάμπολλα πράματα από eBay Βρετανίας...

Νομιζω τα ειπαμε και δεν βλεπω αλλη χρησιμότητα στο παρόν θέμα

UK = τρίτη χώρα

Οπως Κίνα, usa κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Speculoos είπε

To sportsdirect δεν υπάρχει μόνο στην Βρετανία, έχει φυσικά καταστήματα σε πολλές χώρες της ΕΕ, Γαλλία, Ισπανία, Κύπρο, Ιταλία, Βέλγιο, Πολωνία κτλ, 16 ΕΕ χώρες αν μέτρησα γρήγορα γρήγορα.

Καταρχήν δεν είπα ότι το sportsdirect δεν έχει καταστήματα αλλου. Προσωπικά μάλιστα έχω βρεθεί και αγοράσει απο sportsdirect store στις Βρυξέλλες.

 

Αυτό που είπα είναι οτι για την ώρα το sportsdirect ειναι εκτός αγώνα για τις αγορές μου αφού κάνει  shipping από Shirebrook UK, άρα δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω αφού θα χρεωθώ τελωνείο.

 

Το ASOS είναι based στο UK αλλα μετέφερε έγκαιρα τις αποθήκες του λόγω brexit στην ΕΕ.

 

Το sportsdirect δεν το έκανε, και χάνει όλους (ή πολλούς) ευρωπαίους από πελάτες. Εκτός αν ξέρεις κάτι άλλο.

 

Αρα το που έχει φυσικά καταστήματα το sportsdirect, αναφορικά με παραγγελίες και shipping, όσο στέλνει τα προιοντα του από UK, δεν παίζει κανένα, ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ, ρόλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. Απο οτι φαινεται δυστυχως σε οσα επισημα εγγραφα εχω διαβασει η Αγγλια λογιζεται πλεον κανονικα σαν 3η χωρα οσον αφορα τις εισαγωγες εξαγωγες. Εχω ενα ερωτηματικο μονο. Εχω διαβασει σε διαφορα φορα και αρθρα που κυκλοφορουν στο νετ οτι υπαρχει ενας ειδικος ορος που εχει συμφωνηθει μεταξυ Ευρωπαικης ενωσης και UK  που δεν εχω καταφερει να το επιβεβαιωσω απο επισημα εγγραφα. Αυτος λεει πως για τα προιοντα που παραγονται UK και δεν εχουν εισαχθει απο 3η χωρα στο UK πως με καποια ειδικη πιστοποιηση που θα συνοδευει το δεμα οτι ειτε θα στελνεται χωρις ΦΠΑ απο αγγλια και θα πληρωνεται μονο το ΦΠΑ στο ελληνικο τελωνειο χωρις λοιπους δασμους, κοστοι εκτελονισμου ειτε θα περναει ως τελωνειακως ελευθερο χωρις κανενα επιπλεον κοστος. Επισης επειδη εκανα αγορα μετα την 1/1/2021 ενος προιοντως το οποιο παραγεται αποκλειστικα Αγγλια και δεν μπορουσα να το προμηθευτω απο αλλη χωρα μιλησα με την Fedex εδω στην Ελλαδα αλλα και με την διαμεσολαβιτη της Fedex στην Αγγλια (uk.interparcel.com) για την συγκεκριμενη αποστολη και μου ειπαν και οι 2 τηλεφωνικος πως αν το προιον πιστοποιειται με τα απαραιτητα εγγραφα οτι ειναι made in the UK πως δεν θα εχει επιπλεον τελωνειακους δασμους. Βεβαια σημερα που εφτασε το δεμα μου στο Ελ. Βενιζελος με πηρε η orbit τηλ που κανει τους εκτελωνισμους για την Fedex και μου ειπαν οτι το προιον πρεπει να περασει τελωνειακο ελεγχο και αφου μου ζητησαν την αποδειξη πληρωμης του Paypal, καποια προσωπικα μου στοιχεια και περιγραφη του προιοντως τωρα ειμαι σε αναμονη για να με ενημερωσουν για το τελικο κοστος που θα πρεπει να πληρωσω για να προχωρησει η διαδικασια του εκτελωνισμου. Η εκπροσωπος της orbit μου ειπε οτι η Αγγλια απο 01-01-2021 ειναι λογιζεται επισημως ως 3η χωρα και οσον αφορα το τελωνειο ισχυει οτι ισχυει και για τις 3ες χωρες. Δεν φανηκε να γνωριζει κατι για εξαιρεση προιοντων made in the uk. Οποιος εχει καποια επισημη πηγη για τον αν τελικα υπαρχει η παραπανω εξαιρεση στα προιοντα made in the uk θα παρακαλουσα να την ποσταρει και να παραθεσει και καποια πηγη. Αυτο που γνωριζω εγω 100% παντως ειναι πως για προιοντα τα οποια ειναι κατασκευασμενα στην Ευρωπαικη ενωση και εχουν εισαχθει σε 3 χωρα αν καποιος τα αγορασει απο την 3η χωρα τοτε με το απαραιτητο πιστοποιητικο T2L δεν υποκεινται σε τελωνειακο ελεγχο συνεπως δεν εχουν κανενα εξτρα κοστος για τον αγοραστη. Παραθετω την παραπανω εξαιρεση απο το site των ελτα.

"Ταχυδρομικά αντικείμενα καταγωγής χώρας  ΕΕ, που εισάγονται στην Ελλάδα μέσω κράτους εκτός ΕΕ, δεν  υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο, εφόσον συνοδεύονται από πιστοποιητικό που αποδεικνύει το ενωσιακό τους χαρακτήρα (Πιστοποιητικό T2L)"

Το link απο τα ΕΛΤΑ για την παραπανω παραθεση ειναι αυτο:

https://www.elta.gr/el-gr/επιχειρήσεις/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimaek22 είπε

"Ταχυδρομικά αντικείμενα καταγωγής χώρας  ΕΕ, που εισάγονται στην Ελλάδα μέσω κράτους εκτός ΕΕ, δεν  υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο, εφόσον συνοδεύονται από πιστοποιητικό που αποδεικνύει το ενωσιακό τους χαρακτήρα (Πιστοποιητικό T2L)"

Το link απο τα ΕΛΤΑ για την παραπανω παραθεση ειναι αυτο:

https://www.elta.gr/el-gr/επιχειρήσεις/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

Καλησπέρα αγαπητέ. Αξίζει ψάξιμο, όμως γνωστός για αντικείμενο made in UK ήδη πέρασε... τελωνείο. Η παράθεση που αναφερεις επίσης πλέον δεν αφορά τη Βρετανία (αναφέρεται σε χώρες ΕΕ). 

https://www.iefimerida.gr/ellada/agores-bretania-teloneio-dasmoi-brexit-kai-ellada

 

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Καλησπέρα αγαπητέ. Αξίζει ψάξιμο, όμως γνωστός για αντικείμενο made in UK ήδη πέρασε... τελωνείο. Η παράθεση που αναφερεις επίσης πλέον δεν αφορά τη Βρετανία (αναφέρεται σε χώρες ΕΕ). 

https://www.iefimerida.gr/ellada/agores-bretania-teloneio-dasmoi-brexit-kai-ellada

 

Ναι ναι σωστα απλα το εβαλα και αυτο σαν παραμετρο σε περιπτωση που ισχυει ειδικη μεταχειριση της Μεγαλης Βρετανιας να εχει πεσει η συγκεκριμενη παραθεση στο τραπεζι των διαπραγματευσεων μεταξυ Ευρωπαικης Ενωσης και Μεγαλης Βρετανιας σε περιπτωση που υπαρχει αυτη η φημολογια για εξαιρεση των προιοντον made in the uk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, irakleideas είπε

Καταρχήν δεν είπα ότι το sportsdirect δεν έχει καταστήματα αλλου. Προσωπικά μάλιστα έχω βρεθεί και αγοράσει απο sportsdirect store στις Βρυξέλλες.

 

Αυτό που είπα είναι οτι για την ώρα το sportsdirect ειναι εκτός αγώνα για τις αγορές μου αφού κάνει  shipping από Shirebrook UK, άρα δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω αφού θα χρεωθώ τελωνείο.

 

Το ASOS είναι based στο UK αλλα μετέφερε έγκαιρα τις αποθήκες του λόγω brexit στην ΕΕ.

 

Το sportsdirect δεν το έκανε, και χάνει όλους (ή πολλούς) ευρωπαίους από πελάτες. Εκτός αν ξέρεις κάτι άλλο.

 

Αρα το που έχει φυσικά καταστήματα το sportsdirect, αναφορικά με παραγγελίες και shipping, όσο στέλνει τα προιοντα του από UK, δεν παίζει κανένα, ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ, ρόλο..

Δεκτό. Η απάντηση ήταν στο συμπέρασμα ότι αν θα χάσει την ΕΕ πελατεία. Σίγουρα από το το online κομμάτι αλλά στα πολλά φυσικά μαγαζιά μια χαρά χαμούλης γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,εχω κανει μια παραγγελια ενα i phone xs απο ιδιωτη απο αγγλια..το χω πληρωσει ηδη με paypal,συμπεριλαμβανομενων κ των εξοδων αποστολης(15 λιρες).Αν εχω καταλαβει καλα θα πρεπει να πληρωσω κι στο τελωνειο;σωστα;σε περιπτωση που ειναι κανενα τρελο ποσο κ δν το πληρωσω εχω επιστροφη χρηματων;γνωριζει κανεις;;οταν εκανα την παραγγελια δν ειχα υπ οψιν μου τις αλλαγες λογω brexit.ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Teric37 είπε

Καλημερα,εχω κανει μια παραγγελια ενα i phone xs απο ιδιωτη απο αγγλια..το χω πληρωσει ηδη με paypal,συμπεριλαμβανομενων κ των εξοδων αποστολης(15 λιρες).Αν εχω καταλαβει καλα θα πρεπει να πληρωσω κι στο τελωνειο;σωστα;σε περιπτωση που ειναι κανενα τρελο ποσο κ δν το πληρωσω εχω επιστροφη χρηματων;γνωριζει κανεις;;οταν εκανα την παραγγελια δν ειχα υπ οψιν μου τις αλλαγες λογω brexit.ευχαριστω 

Πότε το παρήγγειλες; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Teric37 είπε

Πριν μια βδομαδα.το θεμα ειναι οτι δν εγραφε πουθενα για εξοδα τελωνειου

Δε χρειάζεται να γράφει κάτι. Εφόσον το αγόρασες από ιδιώτη, είναι δική σου ευθύνη το τελωνείο όχι δική του. Πως έγινε η αποστολή; Να φανταστώ με κάποια κούριερ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Δε χρειάζεται να γράφει κάτι. Εφόσον το αγόρασες από ιδιώτη, είναι δική σου ευθύνη το τελωνείο όχι δική του. Πως έγινε η αποστολή; Να φανταστώ με κάποια κούριερ; 

Ναι..royal mail international..γνωριζεις μηπως το ποσο που θα πρεπει να πληρωσω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Teric37 είπε

Ναι..royal mail international..γνωριζεις μηπως το ποσο που θα πρεπει να πληρωσω;;

Δυστυχώς αρκετά.. Τέλος εκτελωνισμού ανάλογα την εταιρία με την οποία θα έρθει εδώ (π.χ. για τη DHL αυτό είναι 60 ευρώ) + 24% ΦΠΑ + Δασμούς. 

Όπως είπαμε και σε προηγούμενα ποστ, έχεις 2 επιλογές. Είτε τα πληρώνεις και το παραλαμβάνεις είτε το αφήνεις εκεί και ο αποστολέας έχει 2 επιλογές είτε το παίρνει πίσω και πληρώνει τα μεταφορικά κτλ και σου επιστρέφει κάποιο ποσό αφού αφαιρέσει τα έξοδα είτε το αφήνει στο τελωνείο και δεν σου επιστρέφει τίποτα (που είναι και η επιλογή που τον συμφέρει σε αυτή την περίπτωση..). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...