Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενω εδω με τα ελτα πλεον διαλυμένα, προσωπικό μηδεν, μειωμένα ωραρια, κλείσιμο υποκαταστημάτων, και η πλακα είναι οτι θέλουν και ηλεκτρονικό εμπόριο στην ψοροκώσταινα.

Διομιση ωρες σήμερα, αναμονή για ενα δεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα!

Να κάνω μια ερώτηση; Πλέον επι εποχή brexit τα δέματα που αποστέλλονται με Royal Mail από ποιον εκτελωνίζονται στην Ελλάδα; ΕΛΤΑ ή από gls κλπ;

Προφανως η ερώτηση αφορά τα έξοδα για την αμοιβή του εκτελωνιστή. Αν υπάρχουν ή όχι.

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, i2d_group είπε

Καλησπέρα στην παρέα!

Να κάνω μια ερώτηση; Πλέον επι εποχή brexit τα δέματα που αποστέλλονται με Royal Mail από ποιον εκτελωνίζονται στην Ελλάδα; ΕΛΤΑ ή από gls κλπ;

Προφανως η ερώτηση αφορά τα έξοδα για την αμοιβή του εκτελωνιστή. Αν υπάρχουν ή όχι.

Ευχαριστω

 

Εμενα ολες οι Royal mail αποστολες, μου ηρθαν με ΕΛΤΑ. 
Κοστος τελωνειου για αγορες ανω των €22 ειναι 15€.

Ριξε μια ματια και σε αυτο:

 

033E6E69-D831-426F-8057-4C68EC5B8875.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! Γνωρίζω το κόστος εκτελωνισμό βάση τιμοκαταλόγου ΕΛΤΑ. Απλά επειδή έχω διαβάσει διαφορα για το ποιος παραδίδει royal στην Ελλάδα, είπα να ρωτήσω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2021 στις 9:24 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Δεν έχω αλλάξει γνώμη, έτσι και αλλιώς τελωνείο δεν θα έχω απότι φαίνεται αλλά μέχρι τώρα έχει μια τρομερή αναμονή που δεν ξέρω πως δικαιολογείται. Καλός και ο ιός αλλά το έχουν ξεφτυλίσει.

Είχα πληρώσει και 30 λίρες μεταφορικά και πίστευα ότι θα έρθει γρήγορα, σαν κούριερ. Τραγικό που το απλό ταχυδρομείο έχει τέτοιο κόστος

Εχεις δικιο, μέχρι κ Νοεμβρη σε καμια εβδομαδα ειχα παραλαβει, το πολυ δυο με απλη αποστολη. Απο Δεκέμβρη λιγο ο κοβιντ, λιγο το μειωμενο προσωπικό, λιγο οι γιορτες, βαλε και το μπρεξιτ, σχεδον μήνας. 
Σημερα ειχα ενημέρωση για αποστολη απο 30/12. 
 

E702158C-D372-4112-BE16-A56867982563.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άκυρο,

πως αφαιρώ συνημμένα από μια ανάρτηση?

Επιτέλους, μόνο από κινητό τηλέφωνο κατάφερα να αφαιρέσω το συνημμένο αρχείο (ίσως είναι bug). Ήταν ένα υπηρεσιακό έγγραφο εσωτερικής αλληλογραφίας με σφραγίδες υπογραφές και μάλλον δεν έπρεπε να το αναρτήσω έτσι...Για την ιστορία ήταν εγκύκλιος της ΑΑΔΕ της 29/12/2020 με διευκρινίσεις για τα ισχύοντα και οδηγίες για τους τελωνειακούς όσον αφορά στο Brexit. Έπεσε στα χέρια μου καθώς έψαχνα να δω τι θα πάθω με ένα δέμα από Amazon.co.uk που αγοράστηκε πληρώθηκε την 27/12 και απεστάλη από Αγγλία την 29/12 και σήμερα μπήκε στα Γραφεία Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων των ΕΛΤΑ (Γ.Ε.Τ.Α.). Με μια πρόχειρη ματιά  λοιπόν το δέμα μου δεν υπόκειται σε επιβάρυνση..

 

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι θα ισχυει επισημα για αγαθα απο Αγγλια ( μονο ΦΠΑ, οχι τελωνειο η τελη ουτε δασμους υπο ορους)

 

 

https://www.taxheaven.gr/news/52593/xwris-dasmoys-mono-me-fpa-ta-emporeymata-katagwghs-hn-basileioy?fbclid=IwAR2PWX1Al4sWs5jdrfMQzz-jIgW_1W4ZeOmYwJ3HyS14Mi4hdTd8GY9Ij-c

Επεξ/σία από stathis64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα,

Στις 11/1/2021 έκανα μια αγορά από Αγγλία , το προϊόν έκανε 700 ευρώ (δεν κατασκευάζεται εκεί προφανώς γιατί ένα απλό μαγαζί είναι που το πουλάει, οπότε το προιόν είναι made in china κλασσικά)

Ήρθε λοιπόν μήνυμα από την DPD σήμερα και λέει τα παρακάτω:

 

Αγαπητέ πελάτη, Αγαπητή Πελάτισσα,

Ενημερώνουμε ότι το δέμα σας ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ, που προέρχεται από την Ηνωμένο Βασίλειο και προορίζεται για Ελλάδα είναι επί του παρόντος σε αναμονή μέχρι την πληρωμή των δασμών και φόρων, που ανέρχονται σε €150,00.
Για να συνεχίσουμε τη διαδικασία διεκπεραίωσης και αποστολής στην ακόλουθη διεύθυνση παράδοσης:

GEORGE P.
ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ  ΧΧΧΧ
ΧΧΧΧΧΧΧΧ
ΧΧΧΧΧΧΧΧ - ATHENS


Σας καλούμε να προβείτε πριν από 2021-02-01 στην πληρωμή των δασμών και φόρων του δέματος σας ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ με σύνδεση στην ασφαλή υπηρεσία μας για άμεση πληρωμή τους. Χωρίς πληρωμή από την πλευρά σας πριν από την 2021-02-01, το δέμα σας θα επιστραφεί στον αποστολέα.

 

Το δέμα από ότι βλέπω στο λινκ που μου έστειλαν είναι στο SOUTHAMPTON παρκαρισμένο και περιμένει, η ερώτηση είναι η εξής: εάν πατήσει το δέμα Ελλαδα πάμε για πληρωμή εκ νέου δασμούς και φόρο 24%? οπότε το 150αρι της DPD τι είναι? έξοδα αποστολής δικά τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα κανει τη διαδικασια εκτελωνισμου-ελεγχου εκει και θα εχει αντιστοιχη σημανση. Οποτε δεν πληρωνεις εδω κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, stathis64 είπε

Λογικα κανει τη διαδικασια εκτελωνισμου-ελεγχου εκει και θα εχει αντιστοιχη σημανση. Οποτε δεν πληρωνεις εδω κατι αλλο.

μακάρι Stathis64, θα περιμένω να δω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gpiad είπε

Καλησπέρα και από μένα,

Στις 11/1/2021 έκανα μια αγορά από Αγγλία , το προϊόν έκανε 700 ευρώ (δεν κατασκευάζεται εκεί προφανώς γιατί ένα απλό μαγαζί είναι που το πουλάει, οπότε το προιόν είναι made in china κλασσικά)

Ήρθε λοιπόν μήνυμα από την DPD σήμερα και λέει τα παρακάτω:

Αγαπητέ πελάτη, Αγαπητή Πελάτισσα,

...

Το δέμα από ότι βλέπω στο λινκ που μου έστειλαν είναι στο SOUTHAMPTON παρκαρισμένο και περιμένει, η ερώτηση είναι η εξής: εάν πατήσει το δέμα Ελλαδα πάμε για πληρωμή εκ νέου δασμούς και φόρο 24%? οπότε το 150αρι της DPD τι είναι? έξοδα αποστολής δικά τους?

Έχω εγκλωβισμένα πράγματα  σε αποθήκη στο UK και ψάχνω κι εγώ απάντηση στο πώς εκτελωνΙζει η DPD εδώ και 3 βδομάδες.    Απο διάφορες πληροφορίες που εχω βρει σε ξενα sites , εχω συμπεράνει  ότι   πιθανοτατα θα πραγματοποιεί τον εκτελωνισμό για λογαριασμό του παραλήπτη και θα ζητάει επισημή εξουσιοδότηση για αυτό.  Ωστόσο μολις αυτη τη βδομαδα ξεκίνησαν ξανά  οι αποστολές προς ΕΕ, γιατί ειχαν μεγαλα γραφειοκρατικά προβλήματα με τα τελωνεία. 

Εχω διαβασει οτι η μια πύλη εκτελωνισμου είναι το Eindhoven  της Ολλανδίας και  πιθανόν να υπάρχει άλλη μια στη Γαλλία, που αφορά μάλλον την περίπτωση σου. Η απορία μου είναι ποιάς χώρας ΦΠΑ θα πληρωθεί αν γίνεται ετσι η διαδικασια; (Ολλανδίας/Γαλλίας ή Ελλάδας) Απο τη στιγμή που τα αγαθα πατήσουν εδαφος της ΕΕ εκτελωνισμένα,  υποθετω οτι δεν υπαρχει αλλο εμπόδιο προς Ελλάδα

Το θεμα  δεν είναι οι φόροι/δασμοί, αλλά οι χρεωσεις εκτελωνισμού. Πάντως τιμολόγιο εξοδων  εκτελωνισμου δεν εχω δει ακόμη. Ίσως αυτο ενισχύει το σενάριο οτι το «κουστουμι»  ράβεται για τον καθενα ξεχωριστά πριν την αναχωρηση του δέματος  απο UK και περιλαμβάνει  τα πάντα... 

Παρακαλώ κράτησέ μας ενήμερους! Προσωπικα ελπιζω οτι η DPD  (και ισως η GLS) θα εχουν νορμαλ  χρεώσεις εκτελωνισμού

______________________________________________________________________________

ΥΓ. Η DPD Ολλανδίας αναφερει κόστος εκτελωνισμού μόνο 5 ευρώ + ΦΠΑ  !

 

 

Επεξ/σία από pomgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skai.gr/news/finance/ypeks-aade-xoris-dasmous-mono-me-fpa-ta-emporeymata-apo-to-inomeno-vasileio?fbclid=IwAR2I2uebCVlTGlYBq0rpZC-vKhxR1C_8RnwN5RaLKYeD8HFxGH0WX-J989w

    ΔΕΝ επιβάλλεται δασμός («μηδενικός προτιμησιακός δασμός»)
      Επιβάλλεται ΦΠΑ εισαγωγής (σύμφωνα με τους εθνικούς συντελεστές ανά αγαθό).
      Ελέγχονται τυχόν περιορισμοί, απαγορεύσεις και αδειοδοτήσεις ανά είδος εμπορεύματος και αγαθού (σύμφωνα με την ενωσιακή και εθνική νομοθεσία).

Δηλαδή θα πληρώνουμε μόνο την διαφορά του ΦΠΑ μεταξύ Αγγλίας-Ελλάδας ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρώνουμε τον ΦΠΑ της Ελλάδος. Ο πωλητής μπορεί να αφαιρεσει τον ΦΠΑ μεγάλης Βρετανίας εφόσον εξάγει το προϊόν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kalwdios είπε

https://www.skai.gr/news/finance/ypeks-aade-xoris-dasmous-mono-me-fpa-ta-emporeymata-apo-to-inomeno-vasileio?fbclid=IwAR2I2uebCVlTGlYBq0rpZC-vKhxR1C_8RnwN5RaLKYeD8HFxGH0WX-J989w

    ΔΕΝ επιβάλλεται δασμός («μηδενικός προτιμησιακός δασμός»)
      Επιβάλλεται ΦΠΑ εισαγωγής (σύμφωνα με τους εθνικούς συντελεστές ανά αγαθό).
      Ελέγχονται τυχόν περιορισμοί, απαγορεύσεις και αδειοδοτήσεις ανά είδος εμπορεύματος και αγαθού (σύμφωνα με την ενωσιακή και εθνική νομοθεσία).

Δηλαδή θα πληρώνουμε μόνο την διαφορά του ΦΠΑ μεταξύ Αγγλίας-Ελλάδας ;;;;;

Όχι. 

- Δεν επιβάλλεται δασμός ΜΟΝΟ αν το προιον έχει καταγωγή από το Ηνωμένο Βασίλειο κάτι που δεν ισχύει για το 99% των προιόντων. Πρέπει να συνοδεύουν το πακέτο συγκεκριμένα έγγραφά που να το αποδεικνύουν.

- Επιβάλλεται Ελληνικό ΦΠΑ. Αν έχει αφαιρεθεί το αγγλικό, τότε σωστά θα πληρώσεις μόνο τη διαφορά.

- Θα πληρώσεις τέλος εκτελωνισμού το οποίο διαφέρει ανάλογα το ποιος φέρνει το πακέτο (κάποιος courrier ή τα ΕΛΤΑ) ή αν επιλέξεις να κάνεις μόνος σου τον εκτελωνισμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

- Επιβάλλεται Ελληνικό ΦΠΑ. Αν έχει αφαιρεθεί το αγγλικό, τότε σωστά θα πληρώσεις μόνο τη διαφορά.

Απλώς να συμπληρώσω, ότι  πολλά βρετανικά eshops με υψηλούς τζίρους στην Ελλάδα ήταν υποχρεωμένα (βάσει της κοινοτικής νομοθεσίας) να εφαρμόζουν τον ελληνικο ΦΠΑ και πριν το BREXIT. Οπότε η αλλαγή όσον αφορά το φπα θα είναι μηδενική σ 'αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...