Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, andreashellas είπε

Γνωριζουμε αν απο Ιανουάριο θα υπαρχει πλεον τελωνειο για δεματα απο Αγγλια ?

Σε εξαρτημα για τον 3δ εκτυπωτη μου που απεσταλλη απο Αγγλια πριν 2 βδομαδες μεσω DHL μου το περασαν απο τελωνειο κανονικα. Δεν πληρωσα βεβαια κατι αλλα εγραφε στο tracking report ελεχος απο τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mrkra είπε

Σε εξαρτημα για τον 3δ εκτυπωτη μου που απεσταλλη απο Αγγλια πριν 2 βδομαδες μεσω DHL μου το περασαν απο τελωνειο κανονικα. Δεν πληρωσα βεβαια κατι αλλα εγραφε στο tracking report ελεχος απο τελωνειο.

Τα παντα περνούν τελωνειο, το θεμα ειναι αν εχουν τελωνειακούς δασμούς

Δηλαδη αν αγορασει πχ εσυ ενα περιστροφο απο εε νομίζεις οτι θα στο στείλουν σπιτι?

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, andreas1gr said:

Σιγά… δεν θα χάσουμε κάτι σημαντικό. Υπάρχουν τόσα άλλα Ευρωπαϊκά καταστήματα για αγορές που σε κανέναν δεν θα λείψει… Μόνο στους Άγγλους θα λείψουν τα χρήματα μας…

αυτό ακριβώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2020 στις 6:30 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Τα παντα περνούν τελωνειο, το θεμα ειναι αν εχουν τελωνειακούς δασμούς

Στο τρακινγκ εμένα μου γράφει ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

Απ' ότι θυμάμαι, σε παλαιότερα πακέτα δε το έγραφε πάντα. Αυτό σημαίνει τώρα ότι θα γίνει έλεγχος; Η αξία του πακέτου είναι οριακά πάνω από το όριο. 23€ παρά κάτι. Κι αν ανοιχτεί δε σου δίνει την εντύπωση για φθηνότερο. 

Άρα την πατήσαμε;

Δεν είναι από Αγγλία το πακέτο. Σορυ για τη σφήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα ! Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τελωνειακή επιβάρυνση αν αγοράσω κάτι από ΑΓΓΛΙΑ  (από Blurb, δηλαδή κάτι βιβλία ή από Ebay), αν δεν υπάρχει μέχρι το τέλος του έτους , υπάρχει περίπτωση αρχίσει τον Ιανουάριο του 2021? 


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων (για όποια απάντηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GangMW είπε

Καλησπέρα ! Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τελωνειακή επιβάρυνση αν αγοράσω κάτι από ΑΓΓΛΙΑ  (από Blurb, δηλαδή κάτι βιβλία ή από Ebay), αν δεν υπάρχει μέχρι το τέλος του έτους , υπάρχει περίπτωση αρχίσει τον Ιανουάριο του 2021? 


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων (για όποια απάντηση).

Τωρα δεν υπάρχει κάτι ,απο 1-1-2021 θα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Τωρα δεν υπάρχει κάτι ,απο 1-1-2021 θα υπάρχει.

αν έχει γίνει η παραγγελία πριν το τέλος του χρόνου το γλιτώνω ή δεν έχει σχέση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GangMW είπε

αν έχει γίνει η παραγγελία πριν το τέλος του χρόνου το γλιτώνω ή δεν έχει σχέση ?

Δεν είναι σοβαρή απορία αυτή.

Μετράει πότε θα παρουσιαστεί στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Δεν είναι σοβαρή απορία αυτή.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου , για την ευγένεια δεν θα πω τίποτα γιατί είμαι σοβαρός άνθρωπος , ακόμα και με τους αγενείς  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GangMW είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου , για την ευγένεια δεν θα πω τίποτα γιατί είμαι σοβαρός άνθρωπος , ακόμα και με τους αγενείς  

Παρακαλώ,δεν χρειάζεται να πεις κάτι για ευγένειες κλπ .Απλά λίγη κοινή λογική θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Παρακαλώ,δεν χρειάζεται να πεις κάτι για ευγένειες κλπ .Απλά λίγη κοινή λογική θέλει.

H Ευγένεια δεν είναι θέμα λογικής - Καμία απορία, όσο αφελής κι αν είναι, δεν σου δίνει το δικαίωμα να τη χαρακτηρίζεις ΜΗ σοβαρή . Είναι θέμα ευγένειας και παιδείας. Αν δεν θες να το καταλάβεις οκ συνέχισε να συμπεριφέρεσαι όπως θεωρείς ότι αρμόζει στον χαρακτήρα σου ... απλά να ξέρεις ότι και κανένα "συγγνώμη" δεν είναι κακό, ενίοτε ...

 

Επεξ/σία από GangMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GangMW είπε

H Ευγένεια δεν είναι θέμα λογικής - Καμία απορία, όσο αφελής κι αν είναι, δεν σου δίνει το δικαίωμα να χαρακτηρίζεις ΜΗ σοβαρή την απορία του. Είναι θέμα ευγένειας και παιδείας. Αν δεν θες να το καταλάβεις οκ συνέχισε να συμπεριφέρεσαι όπως θεωρείς ότι αρμόζει στον χαρακτήρα σου ... απλά να ξέρεις ότι και κανένα "συγγνώμη" δεν είναι κακό, ενίοτε ...

 

"Συγγνώμη" για ποιο λόγο;Μη σοβαρή την χαρακτήρισα όχι βλακεία ή χαζή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση, η απορία γιατί να μην είναι σοβαρή;

Θα μπορούσε να ισχύει η ημερομηνία αγοράς/αποστολής. Να ανοίξουν το εκάστοτε δέμα στο τελωνείο κι αφού δουν ότι στάλθηκε στις 30/12 να μην έχουν το δικαίωμα να το χρεώσουν. Δε λέω ότι αυτό ισχύει, λέω ότι δεν είναι ασόβαρο να το σκεφτεί κάποιος σαν πιθανότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

"Συγγνώμη" για ποιο λόγο;Μη σοβαρή την χαρακτήρισα όχι βλακεία ή χαζή.

Εντάξει να σαι καλά ,δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ άλλο μαζί σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Random User είπε

Σε κάθε περίπτωση, η απορία γιατί να μην είναι σοβαρή;

Θα μπορούσε να ισχύει η ημερομηνία αγοράς/αποστολής. Να ανοίξουν το εκάστοτε δέμα στο τελωνείο κι αφού δουν ότι στάλθηκε στις 30/12 να μην έχουν το δικαίωμα να το χρεώσουν. Δε λέω ότι αυτό ισχύει, λέω ότι δεν είναι ασόβαρο να το σκεφτεί κάποιος σαν πιθανότητα.

Ημερομηνία παραγγελίας έγραψε ,ούτε αγοράς ούτε αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...