Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία πότε εβαλες την παραγγελία, αλλά πότε σου λεει το tracking ότι το παρέλαβε για αποστολή η TNT. Αν η αποστολή από Αγγλία ξεκίνησε μετά τις 1/1, κλάφτα Χαράλαμπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω κατι , θελω να αγορασω κατι pop απο ενα αγγλικο μαγαζι  με συνολικο κοστος 125 λιρες μου λεει οτι στη πληρωμη θα μου επιστραφει το 20% ή αν δε γινει αυτο θα μου τα κανει refund αυτος . Στελνει με dpd ελλαδα αλλα και με royal mail που μετα ερχεται με ελτα εδω . Λεω να διαλεξω royal mail γιατι δε ξερω τομκοστος εκτελωνισμου της dpd  τι λετε ? Συμφωνα με οτι διαβασα θα πληρωσω στα ελτα 24% φπα επι της αξιας 100 λιρες πλεον αφου θα εχει αφαιρεθει το φπα του αγγλου + 15 εκτελωνισμο σωστα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rooney79 είπε

παιδια να ρωτησω κατι , θελω να αγορασω κατι pop απο ενα αγγλικο μαγαζι  με συνολικο κοστος 125 λιρες μου λεει οτι στη πληρωμη θα μου επιστραφει το 20% ή αν δε γινει αυτο θα μου τα κανει refund αυτος . Στελνει με dpd ελλαδα αλλα και με royal mail που μετα ερχεται με ελτα εδω . Λεω να διαλεξω royal mail γιατι δε ξερω τομκοστος εκτελωνισμου της dpd  τι λετε ? Συμφωνα με οτι διαβασα θα πληρωσω στα ελτα 24% φπα επι της αξιας 100 λιρες πλεον αφου θα εχει αφαιρεθει το φπα του αγγλου + 15 εκτελωνισμο σωστα ? 

Σίγουρα να διαλέξεις royal mail απλά να περιμένεις μεγάλες καθυστερήσεις αλλά και πάλι είσαι λίγο στο όριο. Καταρχήν θα πληρώσεις 24% ΦΠΑ στο CIF δηλαδή στην αξία του προιόντος μαζί με τα έξοδα αποστολής. Οι 125 λίρες είναι 140 ευρώ. Πάνω από 150 ευρώ πληρώνεις και δασμούς οπότε το Αγγλικό ΦΠΑ θα πρέπει να στο έχει αφαιρέσει πριν την πληρωμή καθώς αν το ποσό βγαίνει πάνω από 150 ευρώ, θα πληρώσεις και δασμούς (Δεν θα ασχοληθούν αν στα έκαναν refund ή αν στα επέστρεψε αργότερα ο πωλητής). Τα ΕΛΤΑ χρεώνουν 15 ευρώ εφόσον η αξία του προιόντος είναι μέχρι 150 ευρώ διαφορετικά χρεώνουν 20. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2021 στις 12:00 ΜΜ, weaponlord είπε

Ωραία ,σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας,θα ενημερώσω με την έκβαση🙂

Τελικά,η παραγγελία που έγινε 12/12/2020 αλλά εστάλει απο Αγγλία στις 05/01/2021 ήρθε χθες 23/1/2021 και χωρίς τελωνειακή επιβάρυνση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Εχω κανει 2 παραγγελίες απο Αγγλια....μια απο marks&spencer και μια απο sportdirect. Αυτές εχουν τελωνειο ? Είχα την εντυπωση ότι οταν αγοράζεις απο Αγγλία δεν υπάρχει τελωνείο...... Η πρώτη παραγγελία ερχεται με dhl και η δεύτερη με fedex.......Το κοστος στην πρώτη 149 ευρώ και στη δευτερη 120...... Να προετοιμαστω ψυχολογικα.......😶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, weaponlord είπε

Τελικά,η παραγγελία που έγινε 12/12/2020 αλλά εστάλει απο Αγγλία στις 05/01/2021 ήρθε χθες 23/1/2021 και χωρίς τελωνειακή επιβάρυνση!

τι αξιας ηταν αυτο που αγορασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, imichal74 είπε

Καλημερα

Εχω κανει 2 παραγγελίες απο Αγγλια....μια απο marks&spencer και μια απο sportdirect. Αυτές εχουν τελωνειο ? Είχα την εντυπωση ότι οταν αγοράζεις απο Αγγλία δεν υπάρχει τελωνείο...... Η πρώτη παραγγελία ερχεται με dhl και η δεύτερη με fedex.......Το κοστος στην πρώτη 149 ευρώ και στη δευτερη 120...... Να προετοιμαστω ψυχολογικα.......😶

Καλησπέρα.

Μα αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει το θρεντ καθώς επίσης και όλη η φασαρια για το brexit ολους αυτούς τους μήνες... η τελωνειακή ανεξαρτητοποίηση.

Ολα εξαρτώνται από το πότε εστάλη η παραγγελία σου. Αν εστάλη από 1/01/2021 και μετά πολύ πιθανόν να περάσεις τελωνείο.

€15 έξοδα + 24% ΦΠΑ. για αξία μέχρι €150. (Μαζί με μεταφορικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, i2d_group είπε

€15 έξοδα + 24% ΦΠΑ. για αξία μέχρι €150. (Μαζί με μεταφορικά).

Λάθος.

100€ + ΦΠΑ το πακέτο της Fedex που θα το πάρει η Orbit.

40€ (ή 45, δεν θυμάμαι ακριβώς) + ΦΠΑ το πακέτο της DHL που εκτελωνίζει η ίδια.

Τα 15αρια είναι για ΕΛΤΑ, κανένα από τα δύο πακέτα του φίλου δεν είναι με ταχυδρομείο.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Λάθος.

100€ + ΦΠΑ το πακέτο της Fedex που θα το πάρει η Orbit.

40€ (ή 45, δεν θυμάμαι ακριβώς) + ΦΠΑ το πακέτο της DHL που εκτελωνίζει η ίδια.

Τα 15αρια είναι για ΕΛΤΑ, κανένα από τα δύο πακέτα του φίλου δεν είναι με ταχυδρομείο.

Ωωωπ έχεις δίκιο! Από ταχύτητα υπολόγισα για ελτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση εάν γνωρίζει κάποιος

Αν υπάρχει δυνατότητα αποστολής ενός αντικειμένου από αγγλία, είτε κατευθείαν εδώ, είτε γερμανία και αφού περάσει εκεί τελωνείο και το παραλάβει συγγενείς να σταλεί εδώ, εκτός από το έξτρα κόστος της αποστολής γερμανία -> ελλάδα, συμφέρει από άποψη χρεώσεων των courier εδώ για απευθείας αποστολή -εκτελωνισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το 100αρικο ειναι στανταρ για την fedex? Το κοστος δηλαδη της διαδικασιας θα βγει μεγαλυτερο απο την αξια των προιοντων??

Τι γινεται σε περιπτωση που δεν το δεχτω αυτο? Τα γυρνανε πισω? Δεν θα επρεπε στο σαιτ που εκανα την παραγγελια να μου λεει γι' αυτες τις χρεωσεις? Μπορω να ζητησω refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, n123 είπε

Να κάνω μια ερώτηση εάν γνωρίζει κάποιος

Αν υπάρχει δυνατότητα αποστολής ενός αντικειμένου από αγγλία, είτε κατευθείαν εδώ, είτε γερμανία και αφού περάσει εκεί τελωνείο και το παραλάβει συγγενείς να σταλεί εδώ, εκτός από το έξτρα κόστος της αποστολής γερμανία -> ελλάδα, συμφέρει από άποψη χρεώσεων των courier εδώ για απευθείας αποστολή -εκτελωνισμό;

Πιθανόν να κερδίζεις κάτι, αν πρόκειται για υψηλής αξίας αντικείμενο. Σίγουρα κερδιζεις απο το χαμηλότερο γερμανικο ΦΠΑ,  αλλά πρέπει να δεις τι έξοδα χρεώνουν οι γερμανικες couriers.

 

23 λεπτά πριν, teris3 είπε

Σοβαρά; Είσαι τυχερός. Ησουν ο ορισμός αυτού που έπρεπε να περάσει τελωνείο

Ο φίλος είχε αναφερει για την αποστολή του: 

Αναφορά σε κείμενο

Label Created    12/22/2020 2:14 P.M.    United Kingdom

Σωστά δεν χρεώθηκε λόγω των μεταβατικών διαταξεων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...