Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, NIKO1395 said:

η χωρα παραγωγης προιοντος παιζει ρολο για αγορες ανω των 150 ευρω

 

Είναι σίγουρο πως η χώρα παραγωγής παίζει ρόλο μόνο άνω των 150 ευρώ;

9 hours ago, NIKO1395 said:

 παιδια στο aade.gr για αγορες εως 150 ευρω λεει ΕΔΕ ανευ στατιστικης , επειδη ειμαι λιγος ασχετος τι εννοει?

Δεν είμαι 100% σίγουρη αλλά απ'ότι κατάλαβα εννοεί πως υπάρχει περίπτωση (εκτός αν είναι στάνταρ, και εγώ αυτό αναρωτιέμαι) να χρειαστεί να συμπληρώσεις κάποια ηλεκτρονική τελωνειακή φόρμα όταν έρθει Ελλάδα το πακέτο. Αν πατήσεις "ΕΔΕ ΑΝΕΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΟ ICISNET" στο google θα σου βγάλεί οδηγίες συμπλήρωσης, οπότε φαντάζομαι πως αυτό είναι.

Βέβαια, αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας μας κατατοπίσει.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παντως να ξερετε οτι πιεζουν στην αγγλια τον johnson  για μια πιο στενη σχεση με την ΕΕ και ισως καποια πραγματα αλλαξουν προς το καλυτερο... εχουν  χασει παρα πολλα λεφτα. το πιο πιθανο ειναι καποια στιγμη να ξαναμπουν στην τελωνιακη ενωση καποια στιγμη οπως ειναι η τουρκια πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NIKO1395 είπε

παντως να ξερετε οτι πιεζουν στην αγγλια τον johnson  για μια πιο στενη σχεση με την ΕΕ και ισως καποια πραγματα αλλαξουν προς το καλυτερο... εχουν  χασει παρα πολλα λεφτα. το πιο πιθανο ειναι καποια στιγμη να ξαναμπουν στην τελωνιακη ενωση καποια στιγμη οπως ειναι η τουρκια πχ

Από δύσκολο έως αδύνατο. Να ξαναμπούν στην ΕΕ κάποτε (αν υπάρχει ΕΕ), πιο πιθανό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TuXaKoS είπε

Από δύσκολο έως αδύνατο. Να ξαναμπούν στην ΕΕ κάποτε (αν υπάρχει ΕΕ), πιο πιθανό. 

ναι σε αυτο εχεις δικιο .. εγω λεω απλα για την  τελωνιακη ενωση οπως ειναι η τουρκια,  που δεν ειναι  μελος αλλα στην τελωνιακη ενωση ειναι αν δεν κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NIKO1395 είπε

ναι σε αυτο εχεις δικιο .. εγω λεω απλα για την  τελωνιακη ενωση οπως ειναι η τουρκια,  που δεν ειναι  μελος αλλα στην τελωνιακη ενωση ειναι αν δεν κανω λαθος

Είναι αρκετά πιο σύνθετη η συμφωνία με την Τουρκία εκτός από το δεν υπάρχουν δασμοί (πολλά από αυτά η Αγγλία δεν τα δέχεται και είναι από τους λόγους που επέλεξε την "ελευθερία της"). Η Αγγλία επέλεξε να αφήσει την ΕΕ και πήρε το καλύτερο που μπορούσε θεωρώντας ότι θα έχει μεγαλύτερο όφελος από τις συμφωνίες που θα συνάψει με άλλες χώρες (η νεκροψία θα δείξει αν αυτό ισχύει ή όχι). Προφανώς τα τελωνεία θα συνεχίσουν να είναι απίστευτα αυστηρά με την Αγγλία καθώς πολλές χώρες της ΕΕ θέλουν να αντικαταστήσουν το κενό που δημιουργήθηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αντιλεγω σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο απλα εγω σου λεω οτι δεν το περιμεναν.. θα χασουν παρα πολλα τωρα με την εξοδο απο ΕΕ και την ενιαια αγορα. στο κομματι πχ που με ενδιαφερει (ειδη αθλητικης διατροφης και εξοπλισμος )πολλες εταιριες  μετακινησαν τα γραφεια τους απο αγγλια ,σε ολλανδια και πολωνια,φανταζομαι τι θα γινει και σε αλλους τομεις.εγω εκει πονταρω και λεω οτι αργα η γρηγορα θα το μετανιωσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NIKO1395 είπε

δεν αντιλεγω σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο απλα εγω σου λεω οτι δεν το περιμεναν.. θα χασουν παρα πολλα τωρα με την εξοδο απο ΕΕ και την ενιαια αγορα. στο κομματι πχ που με ενδιαφερει (ειδη αθλητικης διατροφης και εξοπλισμος )πολλες εταιριες  μετακινησαν τα γραφεια τους απο αγγλια ,σε ολλανδια και πολωνια,φανταζομαι τι θα γινει και σε αλλους τομεις.εγω εκει πονταρω και λεω οτι αργα η γρηγορα θα το μετανιωσουν

Θα σου πω κάτι πολύ απλό αν και το θέμα είναι πολύ πιο σύνθετο. Τι πιστεύεις; ότι όλες αυτές οι εταιρίες που μεκίνησαν τα γραφεία τους, τις αποθήκες τους, την φορολογική τους έδρα κτλ εξαιτίας της επιλογής της Αγγλίας, αν η Αγγλία αποφασίσει μετά από 1-2-3 χρόνια να διαπραγματευτεί ξανά τη συμφωνία και να δώσει περισσότερα πράγματα για να πάρει μια καλύτερη τελωνειακή συμφωνία, θα πούνε όπα παιδιά αλλάξανε γνώμη πάμε όλοι πίσω; Δεν έχει κανένα λόγο να δώσει περισσότερα πράγματα η Αγγλία για μια καλύτερη συμφωνία. Η ζημιά (όποια ζημιά) έγινε, πρέπει να προσπαθήσει να κερδίσει ότι θεωρούσε ότι θα κερδίσει όντας εκτός ΕΕ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωση για καθυστερημένες αποστολές αγορών μέσω ebay.co.uk

Ένα μτχ Kindle που αγόρασα από ebay 12/2020 και εστάλη 1/2021 με Royal Mail, έχει κολλήσει εδώ και έναν μήνα στο Langley. Σύμφωνα με Royal Mail, αν περάσουν 23-25 εργάσιμες έχει δικαίωμα (μόνο ο Άγγλος πωλητής) να αιτηθεί refund για απώλεια ή καθυστέρηση.

Σε συνεννόηση με τον πωλητή, σήμερα θα ξεκινούσα τη διαδικασία του δικού μου από refund από ebay.co.uk. Όλως "τυχαίως" όμως αυτή η διαδικασία δεν μπορεί να ολοκληρωθεί από το πρωί. Μπα, δεν βάζει πλάτη το ebay στους πωλητές του, απλά ο server έπαθε βολικό ντουβρουτζά, μόνο για τα refund! Το μήνυμα που βγάζει διαρκώς είναι το "We ran into a problem. Please try again later". Καλό,ε;

 

Επεξ/σία από iagos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορασα κατι απο αγγλια (κοστος 100 ευρο ανευ φπα) και ηρθε με UPS ... εντωμεταξυ εχω στειλει 3 email (καμια απαντηση) και το τηλεφωνο τους απλα δεν λειτουργει ... εφτασε ελλαδα , περασε τελωνειο αλλα αφαντοι ... λογικα περιμενω να ακουσω την λυπητερη ... εννοειται αν ζητησουν κανα κουλο ποσο για εκτελωνισμο θα τους πω να το πανε πισω ...

Επεξ/σία από alextg50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άσχετο με αγορές... Γνωρίζει κανείς τί γίνεται με μετακόμιση από UK και επιστροφή στην Ελλάδα;

Για οικοσκευή κλπ., απαιτείται πλέον εκτελωνισμός και αν ναι, ποια είναι η διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, japetus είπε

Λίγο άσχετο με αγορές... Γνωρίζει κανείς τί γίνεται με μετακόμιση από UK και επιστροφή στην Ελλάδα;

Για οικοσκευή κλπ., απαιτείται πλέον εκτελωνισμός και αν ναι, ποια είναι η διαδικασία;

Κάνε δύο τάματα* και μετά κάλεσε στην πρεσβεία στο Λονδίνο ή σε κάνα προξενείο εάν βρίσκεται κάποιο κοντύτερα σου μπας και έχουν καμιά ιδέα περί αυτού. 

 

*το πρώτο τάμα είναι για να πετύχεις κάποιον να το σηκώσει να μιλήσεις και το δεύτερο για να σου δώσει μια απάντηση και όχι κάτι γενικόλογο ή δεν ξέρω/δεν απαντώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alextg50 είπε

 εννοειται αν ζητησουν κανα κουλο ποσο για εκτελωνισμο θα τους πω να το πανε πισω ...

Μόλις παρέλαβα δέμα απο UPS, 143,84 ευρώ CIF value, 106,84 εκτελωνισμός. 
Ενα 60-80 να υπολογίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Skrobo said:

Μόλις παρέλαβα δέμα απο UPS, 143,84 ευρώ CIF value, 106,84 εκτελωνισμός. 
Ενα 60-80 να υπολογίζεις. 

Καλα , το εχουν παρει πισω με κλειστα τα ματια χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Skrobo said:

Μόλις παρέλαβα δέμα απο UPS, 143,84 ευρώ CIF value, 106,84 εκτελωνισμός. 
Ενα 60-80 να υπολογίζεις. 

Το παραξενο ειναι οτι δεν εχουν επικοινωνησει μαζι μου καθολου ... και τους εχω στειλει και 3 email απο την προηγουμενη βδομαδα (το τελωνειο της ups εδω ελλαδα).

Ελπιζω να παρουν και οχι απλα να ερθουν εδω και να πουνε "τοσο ειναι , αν το θες πληρωσε"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...