Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένω μια παραγγελία η οποία είχε δωθεί στη μεταφορική στις 29 του μήνα αλλά δεν γνωρίζω αν έφυγε μέσα στο 2020 από την Αγγλία. Μπορεί να καταλάβει κανείς απ τις παρακάτω πληροφορίες αν γλύτωσε το τελωνείο ή αν υπάρχει πιθανότητα να το περάσει? 

Ευχαριστώ!

Screenshot_4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Βεβαιως 

Εφόσον στα στέλνει ιδιώτης και όχι επιχείρηση , έχεις αφορολόγητο 45 ευρω και όχι 22. 

Ναι απλώς τα προϊόντα με τις εκπτώσεις κάνουν περίπου 80€. Στο τελωνείο πως θα ξέρουν με ποια τιμή να με χρεώσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AlexGr3 είπε

Καλησπέρα,

Είχα παραγγείλει κάτι πράγματα από amazon.co.uk μέσω ενός φίλου που μένει Αγγλία και πήγαν σε εκείνον γιατί δεν τα έστελναν Ελλάδα. Το θέμα είναι ότι εγώ τα πήρα με αρκετά μεγάλη έκπτωση, περίπου μισή τιμή, και απ' ότι διαβάζω τώρα που επισημοποιήθηκε το Brexit περνάνε όλα τελωνείο και βαράνε κατακούτελα ό,τι τους έρθει. Τα έχει στείλει ήδη με ΕΛΤΑ το παιδί και απ' ό,τι είδα απ' το tracking πέρασαν και από τελωνείο οπότε περιμένω απλά το χαρτάκι. Αν πρέπει να πληρώσω ένα μικρό ποσό, οκ να το πληρώσω. Αν μου βάλουν ένα νούμερο που δεν στέκει προφανώς δεν τα δίνω.

Αν νομιζεις οτι αξιζει τη φασαρία και το κοστος, μπορείς με 12ευρω να κανεις "Αίτηση Επανεξέτασης δασμών" στα ΕΛΤΑ.  Μπορεί να εχεις καποιες πιθανότητες προσκομίζοντας τις αρχικες αποδείξεις απο το Amazon. 

Αναφορά σε κείμενο

Το ερώτημα τώρα είναι το εξής: Μπορώ να τα στείλω πίσω; Αν ναι, τότε ποιο το κόστος; Το επιβαρύνομαι εγώ; Γιατί δεν θέλω να επιβαρύνω και τον φίλο μου με παραπάνω έξοδα. Ο ΦΠΑ που θα μου πουν θα πληρώσω με ποια αξία θα υπολογιστεί; Μήπως ισχύει κάτι άλλο εφόσον τα στέλνει ιδιώτης και όχι επιχείρηση;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Αν άρνηθεις το δεμα/ εκτελωνισμό (για οποιοδήποτε λόγο)- επειδή προκειται για εθνικά ταχυδρομεία, θα γυρίσει πίσω στον αποστολέα χωρίς χρέωση για εσένα. Πες  όμως στο φιλο σου να κοιτάξει με την Royal Mail, μην τυχον χρεωνουν τίποτα τελη σε εκείνο για αποτυχημενη παραδοση

Επεξ/σία από pomgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pomgr είπε

Αν νομιζεις οτι αξιζει τη φασαρία και το κοστος, μπορείς με 12ευρω να κανεις "Αίτηση Επανεξέτασης δασμών" στα ΕΛΤΑ.  Μπορεί να εχεις καποιες πιθανότητες προσκομίζοντας τις αρχικες αποδείξεις απο το Amazon. 

Αν άρνηθεις το δεμα/ εκτελωνισμό (για οποιοδήποτε λόγο)- επειδή προκειται για εθνικά ταχυδρομείο κατα θα γυρίσει πίσω στον αποστολέα χωρίς χρέωση για εσένα. Πες στο όμως φιλο σου να κοιτάξει με την Royal Mail, μην τυχον χρεωνουν τίποτα τελη σε εκείνο για αποτυχημενη παραδοση

Με βλέπω να πληρώνω ότι μου πουν και να ξεμπερδεύω γιατί με τα μπρος πίσω δεν θα βγάλουμε ποτέ άκρη. Μας κατέστρεψε ο Μπόρις...

Βέβαια αν πουν κανένα ακραίο νούμερο ίσως δοκιμάσω αυτό με την Αίτηση Επανεξέτασης δασμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα η μια παραγγελια μου κοντα στα 150 ευρω ηρθε σημερα με ACS χωρις καποιο τελωνειο.

Το περιεργο της υποθεσης ειναι πως εγω ειχα επιλεξει Royal Mail και περιμενα να παραδοθει στα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tony_ml είπε

Τελικα η μια παραγγελια μου κοντα στα 150 ευρω ηρθε σημερα με ACS χωρις καποιο τελωνειο.

Το περιεργο της υποθεσης ειναι πως εγω ειχα επιλεξει Royal Mail και περιμενα να παραδοθει στα ΕΛΤΑ.

Καλησπέρα,επειδή περιμένω και γω από Αγγλία ένα δέμα γύρω στα 100 ευρώ.Εννοεις πέρασε τελωνείο και απλά δεν χρεώθηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις προσφατη εμπειρια με αγορα βιβλιου? αγορασα απο το γερμανικο amazon αλλα αυτοι το εστειλαν απο αγγλια..βλεπω στο σαιτ των ελτα οτι σημερα μπηκε τελωνειο..παιζει να χρεωσουν εξτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, tony_ml said:

Τελικα η μια παραγγελια μου κοντα στα 150 ευρω ηρθε σημερα με ACS χωρις καποιο τελωνειο.

Το περιεργο της υποθεσης ειναι πως εγω ειχα επιλεξει Royal Mail και περιμενα να παραδοθει στα ΕΛΤΑ.

Η παραγγελία ήταν DDP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η παραγγελία ήταν Royal Mail χωρίς tracking και σήμερα έλαβα μήνυμα από ACS ότι είναι καθοδον για παράδοση. Άρα δε γνωρίζω αν πέρασε τελωνείο ή όχι, απλά ότι ήρθε από Αγγλία και δεν πλήρωσα τίποτα έξτρα. Αν βοηθάει, η παραγγελία ήταν βινύλια.
 

Να πω την αλήθεια δεν ήξερα μέχρι σήμερα τι είναι το DDP, οπότε από όσο ξέρω δεν πρέπει να ήταν. Φανταστείτε όταν χτύπησε το κουδούνι μιλούσα με μέιλ με τον προμηθευτή για πιθανές χρεώσεις τελωνειου.

Επεξ/σία από tony_ml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, duende είπε

εχει κανεις προσφατη εμπειρια με αγορα βιβλιου? αγορασα απο το γερμανικο amazon αλλα αυτοι το εστειλαν απο αγγλια..βλεπω στο σαιτ των ελτα οτι σημερα μπηκε τελωνειο..παιζει να χρεωσουν εξτρα?

αν ηρθε απο αγγλια απευθειας ελλαδα , θα πληρωσεις τελωνειο. αυτο που με ανησυχει ειναι οτι δεν  το ειδες πριν παραγγειλεις, δεν το εγραφε στη σελιδα του αμαζον καπου οτι "ships from UK" η κατι αναλογο; το βιβλιο ηταν "sold by amazon" η απο καποιο τριτο πωλητη; αν παραγγελνουμε απο γερμανικο αμαζον και δε μας λενε απο που γινεται η αποστολη, θα παιζουμε κορονα γραμματα;

Επεξ/σία από JohnnySilverhand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

αν ηρθε απο αγγλια απευθειας ελλαδα , θα πληρωσεις τελωνειο. αυτο που με ανησυχει ειναι οτι δεν  το ειδες πριν παραγγειλεις, δεν το εγραφε στη σελιδα του αμαζον καπου οτι "ships from UK" η κατι αναλογο; το βιβλιο ηταν "sold by amazon" η απο καποιο τριτο πωλητη; αν παραγγελνουμε απο γερμανικο αμαζον και δε μας λενε απο που γινεται η αποστολη, θα παιζουμε κορονα γραμματα;

Αυτο ακριβως ειναι το θεμα, ηταν in stock στο amazon.de και sold from and shipped by Amazon EU SARL. Και οκ, ξερουμε οτι το amazon στελνει απο διαφορα depots, αλλα δε πρεπει να αναφερει απο ποιο? Αντε βγαλε ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, k4ts0u είπε

Περιμένω μια παραγγελία η οποία είχε δωθεί στη μεταφορική στις 29 του μήνα αλλά δεν γνωρίζω αν έφυγε μέσα στο 2020 από την Αγγλία. Μπορεί να καταλάβει κανείς απ τις παρακάτω πληροφορίες αν γλύτωσε το τελωνείο ή αν υπάρχει πιθανότητα να το περάσει? 

Ευχαριστώ!

Screenshot_4.png

 

Εσένα γιατί να πάει τελωνείο, αφού από Ολλανδία έφυγε. Η Ολλανδία δεν είναι στην Ευρωπαική Ένωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, duende είπε

εχει κανεις προσφατη εμπειρια με αγορα βιβλιου? αγορασα απο το γερμανικο amazon αλλα αυτοι το εστειλαν απο αγγλια..βλεπω στο σαιτ των ελτα οτι σημερα μπηκε τελωνειο..παιζει να χρεωσουν εξτρα?

Να πληρωσεις πάλι ενω εχει ήδη εκδοθει invoice με ελληνικο ΦΠΑ 24% δεν παίζει. Πού ξέρεις ότι πράγματι σταλθηκε απο UK? Μπορεί απλώς να πέρασε Transit από το UK. Με ποια μεταφορική έφυγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pomgr είπε

Να πληρωσεις πάλι ενω εχει ήδη εκδοθει invoice με ελληνικο ΦΠΑ 24% δεν παίζει. Πού ξέρεις ότι πράγματι σταλθηκε απο UK? Μπορεί απλώς να πέρασε Transit από το UK. Με ποια μεταφορική έφυγε;

με RMLGB το εστειλαν, απο το τρακινγκ φαινεται οτι ξεκινησε απο Αγγλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

40 λεπτά πριν, duende είπε

με RMLGB το εστειλαν, απο το τρακινγκ φαινεται οτι ξεκινησε απο Αγγλια

 

ποιά είναι η αξία του αντικειμενου;

ο αριθμός του πακέτου έχει τη μορφή U... GB ;

Επεξ/σία από pomgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...