Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Μην πας να το παρεις και αστο να γυρίσει πισω, λογικα θα πρεπει να σου επιστρέψουν ολο το ποσο. Ρωτα τους για να σαι σίγουρος, το πολυ πολυ να χρεωθεις μονο τα μεταφορικα.

Αν καταλαβα καλα ΟΛΑ τα δεματα αξιας 22 ευρω και πανω απο UK περνάνε απο τελωνείο; Και απο ΑSOS το ίδιο ισχυει ή εχουν αποθήκες Ελλάδα και μας έρχονται απο εδώ;

Η Asos έχει αποθήκες στη Γερμανία και στέλνουν από εκεί τις παραγγελίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

47 λεπτά πριν, Luciferia είπε

Η Asos έχει αποθήκες στη Γερμανία και στέλνουν από εκεί τις παραγγελίες.

 

 

ευχαριστο αυτο, ξερουμε αν ισχυει για ολα τα προιοντα και τα καλλυντικα;

λεει σε ενα σημειο αλλα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι μετα brexit και δεν ανανεωσαν τις πληροφοριες

Will I be charged customs?

 

  • Delivery to EU mainland addresses aren't subject to customs or import charges, but each territory works differently. 
Επεξ/σία από JohnnySilverhand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

 

 

 

ευχαριστο αυτο, ξερουμε αν ισχυει για ολα τα προιοντα και τα καλλυντικα;

λεει σε ενα σημειο αλλα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι μετα brexit και δεν ανανεωσαν τις πληροφοριες

Will I be charged customs?

 

  • Delivery to EU mainland addresses aren't subject to customs or import charges, but each territory works differently. 

Κοίτα,λογικά θα ισχύει για όλα τα είδη που έχει το Asos.

Εχω κάνει 2 παραγγελίες από το Γενάρη και δεν είχα καμία έξτρα χρέωση,το μόνο ότι ήταν ρούχα και τις 2 φορές

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, goeap είπε

Αν και μπορεί να θεωρηθεί μη σχετικό με το BREXIT, παραθέτω μία εμπειρία μου για παραγγελία από Amazon Αγγλίας.

Παρήγγειλα ένα laptop από το Amazon.co.uk στις 4/1. Αν και ήταν διαθέσιμο, δεν το έστειλαν τότε (δεν μου είπαν το γιατί), αλλά έγινε ξανά διαθέσιμο πριν λίγες ημέρες, οπότε και προχώρησε η παραγγελία. Έγινε κίνηση από την Amazon να τραβήξει τα λεφτά από την κάρτα μου (Πειραιώς), αλλά η συναλλαγή δεν πραγματοποιήθηκε (σε επανηλημένες προσπάθειες της Amazon).

Επικοινώνησα με την Πειραιώς, και μου είπαν ότι πράγματι βλέπουν την προσπάθεια της Amazon να τραβήξει τα λεφτά, αλλά δεν χρησιμοποιεί (η Amazon) το πρωτόκολο 3D Security κατά τη συναλλαγή. Το 3D-S περιλαμβάνει είτε authentication μέσω push notification στο κινητό, είτε κάτι αντίστοιχο μέσω του web-banking. Μου είπαν ότι πλέον είναι υποχρεωτικό για όλες τις συναλλαγές άνω των 30€. Οπότε επικοινώνησα ξανά με την Amazon και τους τα είπα, αλλά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και με ξανα-παρέπεμψαν πάλι στην τράπεζα... Δοκίμασα και με άλλη κάρτα (Alpha Bank), αλλά και εκεί το ίδιο πρόβλημα.

Έχει τύχει σε κανέναν άλλον κάτι αντίστοιχο?

έχεις χρησιμοποιήσει τις κάρτεσ σου εδώ στην Ελλάδα για να αγοράσεις κάτι από eshop?
Νομίζω ότι πλέον χρειάζεται να εγκαταστήσεις ένα app στο κινητό. Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλα έτσι νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, smpt είπε

έχεις χρησιμοποιήσει τις κάρτεσ σου εδώ στην Ελλάδα για να αγοράσεις κάτι από eshop?
Νομίζω ότι πλέον χρειάζεται να εγκαταστήσεις ένα app στο κινητό. Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλα έτσι νομίζω

Ναι, χρησιμοποιώ τις κάρτες τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Μάλιστα πριν 2 μήνες πήρα και από το ίδιο το Amazon κάτι μικρό (<30€), και δεν μου ζητήθηκε κάποια εξτρά διαδικασία μέσω app (το χρησιμοποιώ επίσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Skrobo είπε

Δεν υπάρχει καμία διαφοροποίηση του βιβλίου σαν προϊόν που να το απαλλάσσει απο εκτελωνεισμό. Οπως και με όλα, ειναι θέμα τύχης / βαρεμάρας του υπαλλήλου. 

Την προηγούμενη εβδομάδα πλήρωσα 100 ευρώ τελωνείο για βιβλίο με CIF 140 ευρώ απο Αμερική.
Σήμερα πλήρωσα 3 ευρώ τελωνείο (το κόστος ελέγχου μόνο δηλαδή)  για βιβλία με CIF 240 ευρώ απο Αμερική

Δεν έχεις κάνει κάτι παράνομο εσύ μέχρι τώρα. Κατα 99% θα σου ζητήσουν αποδεικτικό πληρωμής και θα χρεώσουν βάση αυτού. Αν τους δώσεις πλαστό, είναι άλλο θέμα. 

Το δέμα θα εκτελωνειστεί στο σημείο εισόδου. Θα σου έρθει ενημέρωση (γράμμα / μαιλ / τηλεφωνο) που θα ζητάει απόδειξη πληρωμής. Μετα απο αυτό, το Ταχυδρομείο προχωράει στον εκτελωνισμό, το δέμα πάει στο κατάστημα της περιοχής σου οπου πας, πληρώνεις και το παραλαμβάνεις. Τα κουριερ σου βγάζουν τιμή, τους κάνεις εξουσιοδότηση (ή με εμαιλ ή με το ICISnet), πληρώνεις με τον τρόπο της αρεσκίας σου φέρνουν το δέμα σπίτι. 

Κατα 99% όχι, αλλα ποτέ δεν ξες. Ασχετα το τι λέει το FAQ, στην παραγγελέια σου έχουν χρεώσει tax fees; Γιατι δεν νομιζώ να ειναι κάτι που "περνάνε την τιμή του προϊόντος".
Επισης μην ξεχνάς οτι διαφορετικο πράγμα το "duties" και διαφορετικό το ΦΠΑ. 

Ο φίλος που μου έστειλε το δέμα λέει πως πάνω στο δέμα δεν έχει ούτε τιμή, ούτε κάποιο άλλο στοιχείο που να φαίνεται πως είναι αγορά. Μπορώ να ισχυριστώ οχ ότι είναι δώρο και μου το έστειλε π.χ. ο ξαδερφός μου από την Αγγλία και να μην πληρώσω; Ή πληρώνεις ούτως η άλλως; 

Σε περίπτωση που τους πω πως δεν είναι αγορά και για τον λόγο αυτό δεν έχω κάποια απόδειξη τι γίνεται; Γιατί από τα όσα διαβάζω για προιόν αξίας 200 ευρώ παίζει να μου ζητήσουν άλλα τόσα; 

Και να φανταστείτε πήγα να γλιτώσω 35 ευρώ αλλά παντελώς μα παντελώς λησμόνησα ότι η Αγγλία πλέον είναι 3η χώρα!

4 ώρες πριν, artist1 είπε

Μην πας να το παρεις και αστο να γυρίσει πισω, λογικα θα πρεπει να σου επιστρέψουν ολο το ποσο. Ρωτα τους για να σαι σίγουρος, το πολυ πολυ να χρεωθεις μονο τα μεταφορικα.

Αν καταλαβα καλα ΟΛΑ τα δεματα αξιας 22 ευρω και πανω απο UK περνάνε απο τελωνείο; Και απο ΑSOS το ίδιο ισχυει ή εχουν αποθήκες Ελλάδα και μας έρχονται απο εδώ;

Σε περίπτωση που το κάνω αυτό ο άλλος θα μου επιστρέψει τα 200 ευρώ στο ebay; Μέσω paypal πληρωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MitsGr είπε

Ο φίλος που μου έστειλε το δέμα λέει πως πάνω στο δέμα δεν έχει ούτε τιμή, ούτε κάποιο άλλο στοιχείο που να φαίνεται πως είναι αγορά. Μπορώ να ισχυριστώ οχ ότι είναι δώρο και μου το έστειλε π.χ. ο ξαδερφός μου από την Αγγλία και να μην πληρώσω; Ή πληρώνεις ούτως η άλλως; 

Σε περίπτωση που τους πω πως δεν είναι αγορά και για τον λόγο αυτό δεν έχω κάποια απόδειξη τι γίνεται; Γιατί από τα όσα διαβάζω για προιόν αξίας 200 ευρώ παίζει να μου ζητήσουν άλλα τόσα; 

Και να φανταστείτε πήγα να γλιτώσω 35 ευρώ αλλά παντελώς μα παντελώς λησμόνησα ότι η Αγγλία πλέον είναι 3η χώρα!

Δεν υπάρχει η έννοια δώρο. Ακόμα και για τα δώρα που κερδίζεις σε διαγωνισμούς, αν έρχονται από τρίτη χώρα και σταματήσουν στο τελωνείο, πληρώνεις κανονικά. Αν το παίξεις τρέλα και πεις ότι δεν έχεις απόδειξη, θα το κοστολογήσουν όσο πιστεύουν αυτοί και θα βγάλουν πάνω σε αυτή την τιμή τις χρεώσεις. Συνήθως δε σε συμφέρει κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Δεν υπάρχει η έννοια δώρο. Ακόμα και για τα δώρα που κερδίζεις σε διαγωνισμούς, αν έρχονται από τρίτη χώρα και σταματήσουν στο τελωνείο, πληρώνεις κανονικά. Αν το παίξεις τρέλα και πεις ότι δεν έχεις απόδειξη, θα το κοστολογήσουν όσο πιστεύουν αυτοί και θα βγάλουν πάνω σε αυτή την τιμή τις χρεώσεις. Συνήθως δε σε συμφέρει κάτι τέτοιο. 

Πω ρε παιδιά την πάτησα άσχημα. Γνωρίζεται για 200 ευρώ στο περίπου πόσα θα μου ζητήσουν; γιατί ο φίλος που το αγόρασα δύσκολο να το δεχτεί πίσω εφόσον ήταν οκ στις υποχρεώσεις του. Θα μου πει τις βλακείες τις δικές σου πληρωστες

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γλιτώσω έστω μέρος του ποσού αν είναι τεράστιο;  καμιά πατέντα;

Επεξ/σία από MitsGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MitsGr είπε

Πω ρε παιδιά την πάτησα άσχημα. Γνωρίζεται για 200 ευρώ στο περίπου πόσα θα μου ζητήσουν; γιατί ο φίλος που το αγόρασα δύσκολο να το δεχτεί πίσω εφόσον ήταν οκ στις υποχρεώσεις του. Θα μου πει τις βλακείες τις δικές σου πληρωστες

Με ποια εταιρία έχει γίνει η αποστολή και πότε; τι βλέπεις στο tracking;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MitsGr είπε

 

Screenshot_20210210-122318_eBay.jpg

Λογικά θα σου έρθει με speedex. Δε ξέρω τι ακριβώς χρεώνουν αυτοί και αν κάνουν τον εκτελωνισμό οι ίδιοι ή κάποια άλλη εταιρία. Χονδρικά αν περάσει τελωνείο (γιατί ποτέ δε ξέρεις), Έξοδα εκτελωνισμού της εταιρίας + 24% ΦΠΑ + δασμοί. Να υπολογίζεις 100+ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πληροφοριες που εχω ειναι οτι, η DPD εκτελωνιζει στη Γαλλία με  (γαλλικό) VAT 20% μεσω της θυγατρικης της, Chronopost. Μετα αναλαμβανει Speedex  ή Γενικη Ταχυδρομικη αναλογα αν ειναι οδικη ή express!

Θα σου ερθεί ενα email με το συνολικο κοστος και για παροχη εξουσιοδοτησης. Eξοδα εκτελωνισμου μονο 6 Ευρω!! 

Επεξ/σία από pomgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, goeap είπε

Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο. Αλλά στην πράξη, τι πρέπει να κάνω εγώ? Είναι ενήμεροι και η Amazon και η τράπεζα, αλλά δεν προχωράει η διαδικασία.

Βγαλε μια revolut και σύνδεσε αυτη στο αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Πήρα μια φόρμα από το depop με 35£ από το Αγγλία. Ο τύπας μου το έστειλε με απλό ταχυδρομείο από ότι κατάλαβα και δεν έχει ούτε τρακινγκ ούτε τίποτα. Του είπα να μου το στείλει σαν δώρο για να γλυτώσω τελωνεία (που από κατάλαβα πως δεν ισχύει πια). Το θέμα ειναι πως μου την έστειλε στις 19/1. Δηλαδή έχουν περάσει 22 μέρες και ακόμα δεν έχω καμία ενημέρωση από ΕΛΤΑ ή το τελωνείο. Έστειλα ένα email στην ΕΛΤΑ αλλά με γράψανε. Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...