Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/2/2021 στις 10:23 ΠΜ, Boolfin είπε

Εχω παραγγειλει απο αμαζον UK και το πακετο μου (590€ Συνολικά) ειναι στο τελωνειο εδω και 5 μερες, όταν ξεκαθαρισουν τα πράγματα θα σας  πω και πως εξελίχθηκε. Παντως με τα import fees που πληρωσα και συμφωνα με την αμαζον δεν θα χρειαστεί να πληρώσω κατι επιπλεον. Περιμενω να τελειωσει ο εκτελωνισμος απο UPS. Επισης απο το tracking φαίνεται πως περασε 1ο τελωνειο στην Ουγγαρία. Ισως λοιπόν να εχει ηδη γίνει εκτελωνισμος για την ευρωπη;!

Φίλε τελικά τι έγινε; Το παρέλαβες;
Εφόσον πλήρωσες τα import fees του Amazon δεν θα χρειάστηκε λογικά να πληρώσεις κάτι έξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Φίλε τελικά τι έγινε; Το παρέλαβες;
Εφόσον πλήρωσες τα import fees του Amazon δεν θα χρειάστηκε λογικά να πληρώσεις κάτι έξτρα.

Λεγε με φίλη!

Δυστυχως ειναι ακομη στο τελωνειο με εκτιμώμενη παράδοση 25/02, αλλα δεν νομίζω να πληρώσω κατι, οχι. Αν ειχα εστω μια υποψια πληρωμης δεν θα προχωρουσα σε παραγγελια. Ωστοσο, καθαρα για τυπικους λογους κι επειδή ολα ειναι ακομα κάπως ρευστα θελω να παραλαβω και να μπορω να επιβεβαιωσω τα παραπάνω για να ξερουν και άλλοι που αγοράζουν όπως κι εγω :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Boolfin είπε

Λεγε με φίλη!

Δυστυχως ειναι ακομη στο τελωνειο με εκτιμώμενη παράδοση 25/02, αλλα δεν νομίζω να πληρώσω κατι, οχι. Αν ειχα εστω μια υποψια πληρωμης δεν θα προχωρουσα σε παραγγελια. Ωστοσο, καθαρα για τυπικους λογους κι επειδή ολα ειναι ακομα κάπως ρευστα θελω να παραλαβω και να μπορω να επιβεβαιωσω τα παραπάνω για να ξερουν και άλλοι που αγοράζουν όπως κι εγω :) 

Πρέπει να είναι πολύ ενοχλητική αυτή η αναμονή. Διάβαζα πριν λίγες μέρες ότι η Amazon λόγω των παραπόνων που έχει μαζέψει για το θέμα τελωνείου θα μεταφέρει πολλές από τις δραστηριότητές της από το UK στην Ιρλανδία και θα ξεκινήσει και η κατασκευή μιας τεράστιας αποθήκης σε κάποιο μέρος της Ιρλανδίας· τώρα το πόσο καιρό θα κάνει να ολοκληρωθεί και πότε θα δούμε το αποτέλεσμα στην πράξη είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Πρέπει να είναι πολύ ενοχλητική αυτή η αναμονή. Διάβαζα πριν λίγες μέρες ότι η Amazon λόγω των παραπόνων που έχει μαζέψει για το θέμα τελωνείου θα μεταφέρει πολλές από τις δραστηριότητές της από το UK στην Ιρλανδία και θα ξεκινήσει και η κατασκευή μιας τεράστιας αποθήκης σε κάποιο μέρος της Ιρλανδίας· τώρα το πόσο καιρό θα κάνει να ολοκληρωθεί και πότε θα δούμε το αποτέλεσμα στην πράξη είναι άλλο θέμα.

Ναι ειναι ενοχλητικη η αναμονη αλλα αναμενόμενη και σαφως αξίζει αν υπάρχει μεγαλη διαφορα τιμης σε σχεση με την Ελλάδα.

Φιλος μου που μένει Ιρλανδια με ενημερωσε γι αυτο που λες. Κριμα που δεν μας ευνοεί το prime στη μεταφορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2021 στις 4:31 ΜΜ, simon27 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Πήρα μια φόρμα από το depop με 35£ από το Αγγλία. Ο τύπας μου το έστειλε με απλό ταχυδρομείο από ότι κατάλαβα και δεν έχει ούτε τρακινγκ ούτε τίποτα. Του είπα να μου το στείλει σαν δώρο για να γλυτώσω τελωνεία (που από κατάλαβα πως δεν ισχύει πια). Το θέμα ειναι πως μου την έστειλε στις 19/1. Δηλαδή έχουν περάσει 22 μέρες και ακόμα δεν έχω καμία ενημέρωση από ΕΛΤΑ ή το τελωνείο. Έστειλα ένα email στην ΕΛΤΑ αλλά με γράψανε. Καμιά ιδέα;

Μου ήρθε ειδοποιητήριο στις 19/2 και το παράλαβα σήμερα. Ούτε τελωνείο ούτε τίποτα. Ένας μήνας τίμιο νομίζω αν λάβεις υπόψιν τους καιρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα χθες παρέλαβα απλό δεμα που περίμενα από 19/1,ενώ δεν έχουν έρθει τα άλλα δέματα από 5/1. Το πακέτο είχε ένα Customs declaration..όπου αναγράφεται πάνω η αξία του. Ελπίζω να ξεφρακαρουν και τα υπόλοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλοι,

Έχει παραγγείλει κανείς από Αγγλία τώρα τελευταία untracked? Παρήγγειλα 21/12/20 untracked δέμα από eBay.co.uk και παρέλαβα 5/1/2021. Την 1/2/2021 παρηγγηλα το ίδιο πακέτο απ τον ίδιο και του είπα να γράψει μικρότερη αξία αν του ζητήσουν declaration. Μέχρι και σήμερα δεν έχω παραλάβει,έχουμε καθόλου πληροφορίες για το πόσες μέρες περίπου κάνουν πλέον τα αγγλικά δέματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω κατι τετοια αρθρα

https://www.naftemporiki.gr/story/1696085/bretania-ee-paratasi-gia-tis-304-pire-i-epikurosi-tis-meta-brexit-emporikis-sumfonias

και σκεφτομαι μηπως τελικα ακομη, δεν παιζουν χρεωσεις τελωνειου για δεματα απο Βρετανια.

Εχει παραγγειλει κανεις φετος(2021), απο UK, κατι ιδιαιτερης αξιας/τιμης, να μας πει τι συνεβη; Περα απο amazon που τα προπληρωνεις ολα. Πχ απο ebay κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, mindreader είπε

Διαβαζω κατι τετοια αρθρα

https://www.naftemporiki.gr/story/1696085/bretania-ee-paratasi-gia-tis-304-pire-i-epikurosi-tis-meta-brexit-emporikis-sumfonias

και σκεφτομαι μηπως τελικα ακομη, δεν παιζουν χρεωσεις τελωνειου για δεματα απο Βρετανια.

Εχει παραγγειλει κανεις φετος(2021), απο UK, κατι ιδιαιτερης αξιας/τιμης, να μας πει τι συνεβη; Περα απο amazon που τα προπληρωνεις ολα. Πχ απο ebay κλπ

Εγώ παράγγειλα (από λάθος βιασύνης σε ελληνική διεύθυνση) δεματάκι αξίας €137 από eBay.uk. Ακόμα δεν έχω παραλάβει. 10 ημέρες στο τελωνείο.

 

 

 

97825E16-0FC5-4B1E-BB20-F87E8378C77F.jpeg

Επεξ/σία από i2d_group
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πακέτο μου (90 ευρώ DDP) εξακολουθεί να είναι στο τελωνείο από τις 9/2...

Επεξ/σία από ele4676
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, i2d_group είπε

Εγώ παράγγειλα (από λάθος βιασύνης σε ελληνική διεύθυνση) δεματάκι αξίας €137 από eBay.uk. Ακόμα δεν έχω παραλάβει. 10 ημέρες στο τελωνείο.

 

 

 

97825E16-0FC5-4B1E-BB20-F87E8378C77F.jpeg

Τελικά (κάρμα ιζ ε μπιτς) σήμερα έβγαλε DISPATCH CLOS:

0B84F0E0-BC94-42D6-9892-DEA93B4F641A.png.b803a84b9f5213f976af52a0bfc2688a.png

Άραγε να περιμένω μπιλιέτο, ή έπρεπε να αναγράφει κάτι σχετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ele4676 είπε

Το πακέτο μου (90 ευρώ DDP) εξακολουθεί να είναι στο τελωνείο από τις 9/2...

Και το δικο μου και με ενημέρωσαν οτι αυτη την εβδομάδα θα προχωρήσει , αχαχαχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, omitziz said:

Και το δικο μου και με ενημέρωσαν οτι αυτη την εβδομάδα θα προχωρήσει , αχαχαχαχαχαχ

Συμπάσχοντες και οι δύο χαχα. Από που σε ενημέρωσαν πως θα προχωρήσει αυτήν την εβδομάδα; Απ'το τελωνείο; Εμένα καμία ενημέρωση ;(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ele4676 είπε

Συμπάσχοντες και οι δύο χαχα. Από που σε ενημέρωσαν πως θα προχωρήσει αυτήν την εβδομάδα; Απ'το τελωνείο; Εμένα καμία ενημέρωση ;(

 ναι απο ups και παραδόξως

Σε διακίνηση 24.02.2021 18:01 -

Η υπηρεσία εκτελωνισμού επεξεργάζεται το δέμα σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/02/2021 at 11:41, ele4676 said:

Το πακέτο μου (90 ευρώ DDP) εξακολουθεί να είναι στο τελωνείο από τις 9/2...

Μπερδεύτηκα τώρα... Στην ιστοσελίδα της Fedex λέει πως το πακέτο παρουσιάστηκε στο τελωνείο στην Ελλάδα στις 9/2 . 

Κοίταξα στα ΕΛΤΑ όμως και λέει 8/2 "εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο" και 25/2 (επιτέλους) "άφιξη στη χώρα προορισμού";;; Δεν αναφέρει κάτι για τελωνείο.

Πήγε τελωνείο ή όχι;;; Αυτό μου έλειπε να περιμένω έξτρα πάλι για να πάει τώρα στο τελωνείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...