Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ξέρει κανείς για ebay συγκεκριμένα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αγοράσω κάτι που στέλνεται από Αγγλία και να γλυτώσω τελωνείο; Δηλαδή βλέπω ότι γράφει "ZeroCustoms charges" αλλά δεν ξέρω αν αρκεί.. έχει δοκιμάσει κανείς πρόσφατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν ο πωλητής έχει ενεργοποιημένο το global shipping program θα σου υπολογίσει αυτόματα τα έξοδα τελωνείου και δεν θα πληρώσεις κάτι παραπάνω. Επίσης αν το αντικείμενο μαζί με τα μεταφορικά είναι κάτω απο 22€ δεν έχει έξοδα τελωνείου και συνήθως γράφει zero custom charges. Δες με ποια εταιρεία στέλνει ή ποσταρε το αντικείμενο να το ελέγξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Merdock είπε

Μένω Αγγλία και με έχει επισκεφτεί η κοπέλα μου. Λόγω της κατάστασης με COVID έμεινε παραπάνω από τι υπολογίζαμε οπότε τις τελειώνουν τα χάπια που παίρνει για τον θυροειδή.

Αν μας στείλουν από Ελλάδα ένα μικρό πακέτο με 3-4 κουτιά από το χάπι που παίρνει για να τη βγάλει μέχρι να γυρίσει Ελλάδα το καλοκαίρι, υπάρχει περίπτωση να υπάρξει θέμα με το τελωνείο;

Νομίζω ότι κανονικά δεν επιτρέπεται να εισάγεις φάρμακα, αλλά μιας και μιλάμε για πολύ μικρό πακέτο και σε βάρος και σε μέγεθος, θα γίνει έλεγχος ή θα περάσει έτσι; 

Mε ταχυδρομείο  φάκελος θα περάσει φαντάζομαι.Αλλιώς σε κάποια απο τις μεταφορικές που έρχονται Αγγλία.Είναι τοσο φτηνά τα χάπια αυτά που θα τα έστελνα και με τους δύο τρόπους και όποιο φτάσει πιο γρήγορα.Αλλιώς στον gp που του εξηγείτε  την κατάσταση ώστε να σας τα γράψει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, blade_runner είπε

αν ο πωλητής έχει ενεργοποιημένο το global shipping program θα σου υπολογίσει αυτόματα τα έξοδα τελωνείου και δεν θα πληρώσεις κάτι παραπάνω. Επίσης αν το αντικείμενο μαζί με τα μεταφορικά είναι κάτω απο 22€ δεν έχει έξοδα τελωνείου και συνήθως γράφει zero custom charges. Δες με ποια εταιρεία στέλνει ή ποσταρε το αντικείμενο να το ελέγξω

Βλέπω κάτι μεταχειρισμένα λαπτοπ όπως αυτό πχ https://www.ebay.com/itm/Apple-MacBook-Pro-16-512GB-SSD-Intel-Core-i7-9th-Gen-2-60-GHz-16GB/124617914854?epid=21035188263&hash=item1d03ce79e6:g:FFsAAOSwZH5gRSP2 . Απλά δεν έχω βρει κάπου ξεκάθαρα αν σε αυτή την τιμή θα προστεθούν έξοδα εκτελωνισμού ή όχι ή αν θα προστεθεί και ΦΠΑ όταν τελικά φτάσει στο τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτό το λαπτοπ έχει το GSP ενεργοποιημένο οπότε η τιμή που θα πληρώσεις έχει όλα τα έξοδα πληρωμένα. Θα βάλεις χώρα αποστολής την Ελλάδα και σου εμφανίζει το κόστος των μεταφορικών και των εξόδων τελωνείου με βάση την τρέχουσα τιμή της δημοπρασίας. Ουσιαστικά το κόστος τελωνείου (δλδ το φπα - γιατί τα έξοδα είναι κόστος αντικειμένου+μεταφορικά * περιπου 24%) το προπληρώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, blade_runner είπε

για αυτό το λαπτοπ έχει το GSP ενεργοποιημένο οπότε η τιμή που θα πληρώσεις έχει όλα τα έξοδα πληρωμένα. Θα βάλεις χώρα αποστολής την Ελλάδα και σου εμφανίζει το κόστος των μεταφορικών και των εξόδων τελωνείου με βάση την τρέχουσα τιμή της δημοπρασίας. Ουσιαστικά το κόστος τελωνείου (δλδ το φπα - γιατί τα έξοδα είναι κόστος αντικειμένου+μεταφορικά * περιπου 24%) το προπληρώνεις

Όπως το λες και συ έχω επιλέξει Ελλάδα στο 'Ship to' (πανω πανω στη σελίδα) και βλέπω ότι η αγγελία κάτω λέει "This item will be shipped through the Global Shipping Program and includes international tracking."  (αυτό που λες ως GSP), οπότε φαντάζομαι ότι με αυτές τις πληροφοριες μπορω να ξεχωρισω και τις αλλες αγγελιες. Πολύ χρήσιμη η βοήθεια σου ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 θα  είχε γιατί είναι πάνω από 22 ευρώ μαζί με τα ταχυδρομικά. 

Αλλά αφού το στέλνει με το global program Δεν Θα έχει. Θα είναι πληρωμένα. 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση,τα 22€ ισχύουν ανάλογα με την ισοτιμία;Δηλαδή αν αγοράσεις κάτι 25$ θα κάνουν την μετατροπή και δεν θα χρεωθείς αφού σήμερα βγαίνει 20.92€ ή το πάνε αντιστοιχία και το πιάνουν 25€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελωνείο κάνει την μετατροπή με έναν μηνιαίο πινακα με σταθερές τιμές. 

όπως αυτό 

https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-03/ΔΕΛΤΙΟ ΙΣΟΤΙΜΙΩΝ 11 03 2021.pdf

Εγώ προσωπικά βάζω revolut που έχω μόνο ευρώ μέσα οπότε κάνει αυτόματα την μετατροπή με την καλύτερη τιμή και έχω απόδειξη σε ευρώ να δείξω όποτε και αν έρθει.

Προχτές χρεώθηκα 21,70 ευρώ με revolut ενώ η alpha με χρέωνε 22,37

Να και η σελίδα για όλους τους μήνες

https://www.aade.gr/epiheiriseis/forologikes-ypiresies/fpa/isotimies-synallagmatos-gia-fpa

Δες και αυτό που είναι από το τελωνείο 

https://drive.google.com/file/d/1ioXXqg1gHxNsVfFJy01kfWJ2ZR-HeZ4M/view

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Ξέρει κάποιος όταν στέλνεται ένα δέμα από UK, με μεταφορική Pitney Bowes, ποια εταιρεία παραδίδει εδώ στην Ελλάδα?

Επίσης, αν αποστέλλεται με Global Shipping Programme, όπως ελέχθη και πιο πάνω, δεν θα έχει δασμούς με οποιαδήποτε εταιρεία κι αν παραδοθεί, σωστά?

Επεξ/σία από lektikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2021 στις 9:55 ΠΜ, lektikos είπε

Καλημέρα! Ξέρει κάποιος όταν στέλνεται ένα δέμα από UK, με μεταφορική Pitney Bowes, ποια εταιρεία παραδίδει εδώ στην Ελλάδα?

Επίσης, αν αποστέλλεται με Global Shipping Programme, όπως ελέχθη και πιο πάνω, δεν θα έχει δασμούς με οποιαδήποτε εταιρεία κι αν παραδοθεί, σωστά?

Θα σου έρθει με UPS λογικά και δεν χρειάζεται να πληρώσεις κάτι εφόσον ειναι με GSP

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sportshoes.uk παραγγελια 10 ζευγαρια καλτσες αξιας 40 ευρω +7,5 ευρω μεταφορικα . η υπαλληλος μου αναφερει οτι ολα ειναι στην τιμη και τα εξοδα Τελωνειου!!! Εχουμε καποια αποψη ??? τι επιπλεον στη χειροτερη να πλερωσω αν τα παραγγειλω παιδια ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, vaggos_24 είπε

Έμαθα ότι αν δουν στο τελωνείο πως πρόκειται για πράγματα χρησιμοποιημένα ή μοιάζουν χρησιμοποιημένα, το όριο που περνάνε ατελώς ανεβαίνει στα 45 ευρώ, ειδάλλως θα εκτελωνιστούν-δασμολογηθούν κανονικά.

 

Επεξ/σία από lektikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...