Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα.

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό νήμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω για το asos αν ξέρει κάποιος..

Έκανε αύξηση στα μεταφορικά? Γιατί από 3€ τα βλέπω πλέον τσιμπημένα, όντας στα 7€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2021 στις 12:01 ΜΜ, blade_runner είπε

μου ήρθε σήμερα μήνυμα από ΕΛΤΑ για αποστολή τιμολ. ή paypal ή απόδειξη για δέμα που μου έστειλαν απο UK στις 9/2 αξίας 50€ με parcelforce (μέσω ebay). Ο πωλητής το είχε στείλει ως δώρο και είναι δυο βάσεις για μόνιτορ dell άρα κάπως ογκώδες. Επομένως με parcelforce εκτελωνίζουν τα ΕΛΤΑ και κάνει 2 μήνες για να έρθει.

σήμερα  παρέλαβα το δέμα από το ταχυδρομείο και πλήρωσα 15€ τέλος εκτελων. + φπα 24% επί των 50€ άρα 27€. Χαμός στο ταχυδρομείο Βριλησσίων 30 άτομα ουρά .. Και απ'οτι μάθαμε, τέλος Απριλίου φεύγουν με εθελούσια άλλα 1900 άτομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2021 στις 12:16 ΜΜ, takeanotice είπε

Δέμα από bookdepository που το έστειλαν 16/02 ακόμη το περιμένω. Πότε λέτε να φτάσει; Άλλο δέμα που στάλθηκε αργότερα μέσα σε 2-3 εβδομάδες έφτασε.

Καλησπέρα, για το δέμα που παρέλαβες πλήρωσες κάτι στο τελωνείο;

Έχει πάρει κανείς άλλος από book depository μέσα στο ΄21; Θέλω να κάνω μια παραγγελία που ξεπερνάει τα 22 ευρώ. Στο site τους λέει πως οι τιμές αυτές είναι τελικές, αλλά better safe than sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Adhan είπε

Καλησπέρα, για το δέμα που παρέλαβες πλήρωσες κάτι στο τελωνείο;

Έχει πάρει κανείς άλλος από book depository μέσα στο ΄21; Θέλω να κάνω μια παραγγελία που ξεπερνάει τα 22 ευρώ. Στο site τους λέει πως οι τιμές αυτές είναι τελικές, αλλά better safe than sorry.

Ήταν οριακά κάτω από 22€. Δεν πλήρωσα κάτι. Είχαν κολλήσει κίτρινο αυτοκόλλητο στο δέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gtsip είπε

Αρα τελικα τι ισχυει? Πληρωνουμε εξτρα δασμουσ για πραγματα απο Η.Β.? Εκτος του ΦΠΑ?

Ισχύει οτι ισχύει για τις τρίτες χώρες Κίνα, Αμερική κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi customs fees are chargeable after sales of £135 or Eur155, anything under that value you wont get customs fees charged.
Many thanks claire

Απάντηση από πωλητή Amazon σε ερώτηση αν θα πληρώσω τελωνείο σε φόρμα αξίας 50 λιρών ...
Τη θέλει να πει ο ποιητής? Όντως δεν θα πληρώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostas421 είπε

Hi customs fees are chargeable after sales of £135 or Eur155, anything under that value you wont get customs fees charged.
Many thanks claire

Απάντηση από πωλητή Amazon σε ερώτηση αν θα πληρώσω τελωνείο σε φόρμα αξίας 50 λιρών ...
Τη θέλει να πει ο ποιητής? Όντως δεν θα πληρώσω?

Κάνει λάθος :) Μέχρι 150 ευρώ δεν πληρώνεις δασμούς αλλά πληρώνεις κανονικά ΦΠΑ + το κόστος εκτελωνισμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά του απάντησε. 

Για αυτό που ρώτησε για αυτό του απάντησε.

Δασμοι δεν χρεώνονται κάτω από 150 ευρώ. Μόνο ο Φ.Π.Α θα χρεωθεί .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TuXaKoS είπε

Κάνει λάθος :) Μέχρι 150 ευρώ δεν πληρώνεις δασμούς αλλά πληρώνεις κανονικά ΦΠΑ + το κόστος εκτελωνισμού. 

150 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά ; Eπίσης το κόστος εκτελωνισμού είναι 15 ευρώ στάνταρ μέχρι τα 150 η αλλάζει ανάλογα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Κόστος εκτελωνισμού δυστυχώς εξαρτάτε από την εταιρεία που θα το εκτελωνίσει.

Αυτός είναι ο τιμοκατάλογος ΕΛΤΑ ο οποίος δεν δεσμεύει άλλες εταιρείες.

https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/Images/4_Tim_Eidika_Teli_Ektelonismou_02_2020.pdf

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

150 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά ; Eπίσης το κόστος εκτελωνισμού είναι 15 ευρώ στάνταρ μέχρι τα 150 η αλλάζει ανάλογα ;

Τα 150 είναι μαζί με τα μεταφορικά (CIF). Εξαρτάται από την εταιρία και από το ποσό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, περιμένω ένα δέμα από UK μου είπαν πως θα σταλεί της 26.4  , με τις αργίες που έρχονται  μεγάλη παρασκευή  ,εργατική πρωτομαγιά και κυριακη του πασχα να υποθέσω πως το δέμα θα κολλήσει κάπου;  η δεν θα έχω θέμα ; Royal Mail χρησιμοποιούν ξέρετε  πόσες μέρες θα κάνει να έρθει  σε ιόνια νησιά , οποίος γνωρίζει παρακαλώ γιατί προσπαθώ να αποφύγω τυχών καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...