Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή προϊόντα όπως κινητά που έρχονται από Κίνα με αποθήκες στην Αγγλία και αλλάζουν track και στέλνονται μετά από Αγγλία πάλι θα έχουμε δασμούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, galimanas είπε

Δηλαδή προϊόντα όπως κινητά που έρχονται από Κίνα με αποθήκες στην Αγγλία και αλλάζουν track και στέλνονται μετά από Αγγλία πάλι θα έχουμε δασμούς?

Λογικά ναι...αλλά και να μην είχες, θα είχες έξοδα τελωνείου και ΦΠΑ.

Ο λόγος που Κινέζικες εταιρίες έχουν αποθήκες στην Ε.Ε. είναι για να μην περνάνε τελωνείο τα προϊόντα που πουλάνε. 

Η Αγγλία πλέον βρίσκεται εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αυτό σημαίνει πως τα πάντα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ θα περνάνε από τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Λογικά ναι...αλλά και να μην είχες, θα είχες έξοδα τελωνείου και ΦΠΑ.

Ο λόγος που Κινέζικες εταιρίες έχουν αποθήκες στην Ε.Ε. είναι για να μην περνάνε τελωνείο τα προϊόντα που πουλάνε. 

Η Αγγλία πλέον βρίσκεται εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αυτό σημαίνει πως τα πάντα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ θα περνάνε από τελωνείο. 

Απλα θα πάνε αλλού,Ιταλία Ολλανδία Γερμανία κλπ.Υπάρχουν λύσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Απλα θα πάνε αλλού,Ιταλία Ολλανδία Γερμανία κλπ.Υπάρχουν λύσεις.

 

Προφανώς, το θέμα είναι για την Αγγλία. Ξέρουν τι να κάνουν οι Κινέζοι (και άλλοι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση, ενα δέμα που έστειλα σε εναν φίλο μου, με royal mail και φτανει ελλαδα με ελτα, εχει μεσα ενα κινητο ( μεταχειρισμενο ) που το εστειλα πριν καποιες μερες εφυγε απο αγγλια βλεπω 2/1/2021... ειναι ομως δεμα δωρο ουσιαστικα, παιζει να παει τιποτα στραβα εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά κλάψτε ελεύθερα. 
Είχα κάνει παραγγελία από Αγγλία, χωρίς να σκεφτώ brexit, ρούχα και μόλις με ενημέρωσαν πως θα έχω καπέλο minimum 45€ έξοδα εκτελωνισμού και ότι απλό προκύψει. Έκπληξη κλασσικά με τα ελληνικά τελωνεία. Επίσης μου είπε η κοπέλα από -DHL πως και αυτοί ψάχνονται. 
το σίγουρο είναι πως για 100€ δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω 50+ από το πουθενά για «αέρα» 

Ας πρόσεχα θα μου πείτε. 
Τωρα δεν ξέρω αν πρέπει να τα επιστρέψω ή να περιμένω να ξεδιαλύνουν τα πράγματα. 

Απο την άλλη λένε πως αν αργήσω θα με χρεώνουν έξοδα αποθήκευσης!!!

Το μόνο που έχω να σας πω είναι προσοχή στις παραγγελίες από UK πλέον. 

Επεξ/σία από Paft_Dunk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Paft_Dunk είπε

Παιδιά κλάψτε ελεύθερα. 
Είχα κάνει παραγγελία από Αγγλία, χωρίς να σκεφτώ brexit, ρούχα και μόλις με ενημέρωσαν πως θα έχω καπέλο minimum 45€ έξοδα εκτελωνισμού και ότι απλό προκύψει. Έκπληξη κλασσικά με τα ελληνικά τελωνεία. Επίσης μου είπε η κοπέλα από -DHL πως και αυτοί ψάχνονται. 
το σίγουρο είναι πως για 100€ δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω 50+ από το πουθενά για «αέρα» 

Ας πρόσεχα θα μου πείτε. 
Τωρα δεν ξέρω αν πρέπει να τα επιστρέψω ή να περιμένω να ξεδιαλύνουν τα πράγματα. 

Απο την άλλη λένε πως αν αργήσω θα με χρεώνουν έξοδα αποθήκευσης!!!

Το μόνο που έχω να σας πω είναι προσοχή στις παραγγελίες από UK πλέον. 

Ναι  τα είπαμε απλά καποιοι αδυνατουν να το πιστέψουν ή δεν θέλουν

Η αγγλια πλέον ειναι τρίτο κράτος και αυτο δεν αλλάζει, το ξεραμε, το περιμέναμε, απλα τώρα το επιβεβαιώσαμε.

Άλλωστε για κατι τέτοια έφυγε, αν ήταν όλα οπως πριν προς τι η αποχώρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Paft_Dunk είπε

Παιδιά κλάψτε ελεύθερα. 
Είχα κάνει παραγγελία από Αγγλία, χωρίς να σκεφτώ brexit, ρούχα και μόλις με ενημέρωσαν πως θα έχω καπέλο minimum 45€ έξοδα εκτελωνισμού και ότι απλό προκύψει. Έκπληξη κλασσικά με τα ελληνικά τελωνεία. Επίσης μου είπε η κοπέλα από -DHL πως και αυτοί ψάχνονται. 
το σίγουρο είναι πως για 100€ δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω 50+ από το πουθενά για «αέρα» 

Ας πρόσεχα θα μου πείτε. 
Τωρα δεν ξέρω αν πρέπει να τα επιστρέψω ή να περιμένω να ξεδιαλύνουν τα πράγματα. 

Απο την άλλη λένε πως αν αργήσω θα με χρεώνουν έξοδα αποθήκευσης!!!

Το μόνο που έχω να σας πω είναι προσοχή στις παραγγελίες από UK πλέον. 

Έχε υπόψη σου, ότι αν δεν πληρώσεις, ο αποστολέας έχει 2 επιλογές: 1. να παρατήσει το πακέτο στο τελωνείο και να μην σου επιστρέψει τίποτα. 2. να πληρώσει τα έξοδα για να το παραλάβει πίσω και να σου επιστρέψει μέρος των χρημάτων. Σε κάθε περίπτωση, δεν πρόκειται να πάρεις πίσω ολόκληρο το ποσό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Paft_Dunk είπε

Παιδιά κλάψτε ελεύθερα. 
Είχα κάνει παραγγελία από Αγγλία, χωρίς να σκεφτώ brexit, ρούχα και μόλις με ενημέρωσαν πως θα έχω καπέλο minimum 45€ έξοδα εκτελωνισμού και ότι απλό προκύψει. Έκπληξη κλασσικά με τα ελληνικά τελωνεία. Επίσης μου είπε η κοπέλα από -DHL πως και αυτοί ψάχνονται. 
το σίγουρο είναι πως για 100€ δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω 50+ από το πουθενά για «αέρα» 

Ας πρόσεχα θα μου πείτε. 
Τωρα δεν ξέρω αν πρέπει να τα επιστρέψω ή να περιμένω να ξεδιαλύνουν τα πράγματα. 

Απο την άλλη λένε πως αν αργήσω θα με χρεώνουν έξοδα αποθήκευσης!!!

Το μόνο που έχω να σας πω είναι προσοχή στις παραγγελίες από UK πλέον. 

Σε χρεώνουν 13,71 ευρώ αποθηκευτικά έξοδα και μετά  6,45 ανα ημέρα μετά το πέραν των πρώτων 48 ωρών στις τελωνειακές αποθήκες.Απο εκεί και πέρα τα συνηθει έξοδα ειναι αμοιβη εκτελωνιστή +ΦΠΑ προϊόντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Paft_Dunk είπε


το σίγουρο είναι πως για 100€ δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω 50+ από το πουθενά για «αέρα» 

Ας πρόσεχα θα μου πείτε. 
Τωρα δεν ξέρω αν πρέπει να τα επιστρέψω ή να περιμένω να ξεδιαλύνουν τα πράγματα. 

Απο την άλλη λένε πως αν αργήσω θα με χρεώνουν έξοδα αποθήκευσης!!!

 

Να πληρώσεις να τα πάρεις.

Σε αντίθετη περίπτωση, και ΠΑΛΙ θα πληρώσεις κάποια λεφτά και ΔΕΝ θα τα πάρεις. Προσοχή, τόσο με τα έξοδα αποθήκευσης, όσο και τον πωλητή που μπορεί να μην δεχθεί full επιστροφή χρημάτων σε δικιά σου υπαναχώρηση (μιας και έχει κόστος για αυτόν να έρθει το πακέτο πίσω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dante80 είπε

Να πληρώσεις να τα πάρεις.

Σε αντίθετη περίπτωση, και ΠΑΛΙ θα πληρώσεις κάποια λεφτά και ΔΕΝ θα τα πάρεις. Προσοχή, τόσο με τα έξοδα αποθήκευσης, όσο και τον πωλητή που μπορεί να μην δεχθεί full επιστροφή χρημάτων σε δικιά σου υπαναχώρηση (μιας και έχει κόστος για αυτόν να έρθει το πακέτο πίσω).

Τον πωλητή τον συμφέρει ξεκάθαρα να αφήσει το πακέτο στο τελωνείο και να μην επιστρέψει τίποτα από το ποσό (και αυτό γίνεται στις περισσότερες περιπτώσεις). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω πως το πιο σωστό είναι πρώτα από όλα να επικοινωνήσω με τον πωλητή ώστε να σιγουρέψω το ενδεχόμενο επιστροφής και μετά να σκεφτώ με ηρεμία τι θα κάνω. 
Συγγνώμη αλλά να πληρώσω για μια υπηρεσία όπου δεν έχω ξεκάθαρη ενημέρωση για χρεώσεις δεν το δέχομαι. (Όχι για τα έξοδα εκτελωνισμού, αυτά είναι ξεκάθαρα)
να ξέρω βρε αδερφέ, για ένα σώβρακο 2€ για ένα ζευγάρι κάλτσες 1€. Ώστε να ξέρω τη λυπητερή από πριν και να τα δεχθώ. Δε νομίζω να είναι παράλογο αυτό. 

Επεξ/σία από Paft_Dunk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Paft_Dunk είπε

Νομίζω πως το πιο σωστό είναι πρώτα από όλα να επικοινωνήσω με τον πωλητή ώστε να σιγουρέψω το ενδεχόμενο επιστροφής και μετά να σκεφτώ με ηρεμία τι θα κάνω. 
Συγγνώμη αλλά να πληρώσω για μια υπηρεσία όπου δεν έχω ξεκάθαρη ενημέρωση για χρεώσεις δεν το δέχομαι. (Όχι για τα έξοδα εκτελωνισμού, αυτά είναι ξεκάθαρα)
να ξέρω βρε αδερφέ, για ένα σώβρακο 2€ για ένα ζευγάρι κάλτσες 1€. Ώστε να ξέρω τη λυπητερή από πριν και να τα δεχθώ. Δε νομίζω να είναι παράλογο αυτό. 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το τελωνείο είναι δική σου ευθύνη και αναγράφεται συνήθως σε όλες τις πωλήσεις στα μικρά γράμματα. Όλοι οι courrier έχουν τιμοκατάλογο με τις χρεώσεις. Όπως μπορείς να υπολογίσεις τα έξοδα για μια παραγγελία από Αμερική, μπορείς και για μια παραγγελία από Αγγλία. Καποιες φορές αυτό το κάνει αυτόματα ο πωλητής και το συμπεριλαμβάνει στην τιμή (με όποιο ρίσκο αυτό έχει π.χ. Amazon), κάποιες άλλες όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το τελωνείο είναι δική σου ευθύνη και αναγράφεται συνήθως σε όλες τις πωλήσεις στα μικρά γράμματα. Όλοι οι courrier έχουν τιμοκατάλογο με τις χρεώσεις. Όπως μπορείς να υπολογίσεις τα έξοδα για μια παραγγελία από Αμερική, μπορείς και για μια παραγγελία από Αγγλία. Καποιες φορές αυτό το κάνει αυτόματα ο πωλητής και το συμπεριλαμβάνει στην τιμή (με όποιο ρίσκο αυτό έχει π.χ. Amazon), κάποιες άλλες όχι.

Την παραγγελία την έκανα πριν το brexit και δεν είχα «επίσημη» ενημέρωση τότε. 
Το ότι το αγνόησα πλήρως, ήταν δικό μου λάθος με αποκορύφωση πως διάβασα μια είδηση για οικονομική συμφωνία μεταξύ EU και GB αλλά είχε να κάνει με δασμούς και επιχειρήσεις και όχι με τελωνείο ή/και ιδιώτες. Οπότε, όπως είπα και από την αρχή, ας πρόσεχα, δικό μου λάθος. 
Σχετικά με την εκτίμηση νομίζω πως δεν μπορείς να το υπολογίσεις. Αυτό που έστειλαν από DHL:

Παρακαλώ σημειώστε ότι το κόστος φόρων και δασμών μας γνωστοποιείται μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας του εκτελωνισμού και είναι έξοδα που προκύπτουν από το τελωνείο. Δεν έχουμε τη δυνατότητα εκτίμησης τελωνειακών εξόδων και εφόσον η αποστολή σας εκτελωνιστεί δεν είναι εφικτό να γίνει άρνηση παραλαβής

Εκτός και αν υπάρχει τρόπος και δεν το γνωρίζω εγώ. Όπως καταλαβαίνεις η εμπειρία μου με εκτελωνισμούς είναι μηδαμινή. 

 

Επεξ/σία από Paft_Dunk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα αν το κοστος των προιοντων ειναι 100 ευρω θα πληρωσεις 24% φπα + τελος εκτελωνισμου (δασμοι μπαινουν πανω απο τα 150 ευρω)

οποτε το υπολογιζεις 70 Ευρω συνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...