Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, ppaio είπε

To χτύπημα για πολλές μικρομεσαίες επιχειρήσεις στο ΗΒ θα είναι μεγάλο...και αρκετές θα κλείσουν

Δεν έχει και πολλές μικρομεσαίες επιχειρήσεις το UK. Ειδικά στο λιανεμπόριο. H οικονομία στηρίζεται περισσότερο σε μεγαλα brands κα μεγάλους resellers. Ότι κάποιοι θα σταματήσουν να στέλνουν από UK σε ευρώπη και ανάποδα ισχύει. Όλα βέβαια ξεκίνησαν σαν δυσκολία γιατί το Royal mail έβαλε διαχειριστικό κόστος 8 λίρες flat rate! Αυτό πρακτικά σκότωσε το ebay και το etsy (εκεί ήταν οι μικροέμποροι κυρίως). Νομίζω προς το παρον το πιο σοφό για τους καταναλωτές και από τις 2 μεριές είναι να ψωνίζουν "τοπικά" τους πρώτους 1-2 μήνες μέχρι να ξεκαθαρίσει 100% τι γίνεται.

28 λεπτά πριν, Teric37 είπε

Ναι..royal mail international..γνωριζεις μηπως το ποσο που θα πρεπει να πληρωσω;;

 

18 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Δυστυχώς αρκετά.. Τέλος εκτελωνισμού ανάλογα την εταιρία με την οποία θα έρθει εδώ (π.χ. για τη DHL αυτό είναι 60 ευρώ) + 24% ΦΠΑ + Δασμούς. 

ΕΛΤΑ θα έρθει το δέμα, τι δουλειά έχει η DHL με το Royal mail? Ότι ξεκινάει με RM καταλήγει ΕΛΤΑ. Επομένως πρέπει να δεις το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ. Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να ξεφύγει τον έλεγχο, αλλά επι του παρόντος νομίζω ότι τα δέματα από uκ είναι κόκκινο πανί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, gthe είπε

Δεν έχει και πολλές μικρομεσαίες επιχειρήσεις το UK. Ειδικά στο λιανεμπόριο. H οικονομία στηρίζεται περισσότερο σε μεγαλα brands κα μεγάλους resellers. Ότι κάποιοι θα σταματήσουν να στέλνουν από UK σε ευρώπη και ανάποδα ισχύει. Όλα βέβαια ξεκίνησαν σαν δυσκολία γιατί το Royal mail έβαλε διαχειριστικό κόστος 8 λίρες flat rate! Αυτό πρακτικά σκότωσε το ebay και το etsy (εκεί ήταν οι μικροέμποροι κυρίως). Νομίζω προς το παρον το πιο σοφό για τους καταναλωτές και από τις 2 μεριές είναι να ψωνίζουν "τοπικά" τους πρώτους 1-2 μήνες μέχρι να ξεκαθαρίσει 100% τι γίνεται.

 

ΕΛΤΑ θα έρθει το δέμα, τι δουλειά έχει η DHL με το Royal mail? Ότι ξεκινάει με RM καταλήγει ΕΛΤΑ. Επομένως πρέπει να δεις το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ. Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να ξεφύγει τον έλεγχο, αλλά επι του παρόντος νομίζω ότι τα δέματα από uκ είναι κόκκινο πανί.

Δεν ήμουν σίγουρος για αυτό. Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Σε αυτή τη περίπτωση φαντάζομαι πέφτει στο cif 500-1000 ευρώ, όπου τα ΕΛΤΑ χρεώνουν 25 ευρώ + 24% ΦΠΑ + Δασμούς. 

Και εγώ πιστεύω ότι αυτήν την περίοδο, κινητό που έρχεται από Αγγλία, 99% θα σταματήσει τελωνείο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Δεν ήμουν σίγουρος για αυτό. Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Σε αυτή τη περίπτωση φαντάζομαι πέφτει στο cif 500-1000 ευρώ, όπου τα ΕΛΤΑ χρεώνουν 25 ευρώ + 24% ΦΠΑ + Δασμούς. 

Και εγώ πιστεύω ότι αυτήν την περίοδο, κινητό που έρχεται από Αγγλία, 99% θα σταματήσει τελωνείο.. 

Το +24% φπα ειναι για το 24% του κινητου η της αξιας του εκτελωνισμου;για ενα κινητο κοντα στο 500αρικο πληρωνεις περιπου αλλα150 ευρω...σωστα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Teric37 είπε

Το +24% φπα ειναι για το 24% του κινητου η της αξιας του εκτελωνισμου;για ενα κινητο κοντα στο 500αρικο πληρωνεις περιπου αλλα150 ευρω...σωστα;;

Το ΦΠΑ και οι Δασμοί πάνε στο CIF δηλαδή στο κόστος του προϊόντος μαζί με τα έξοδα αποστολής (και την ασφάλεια αν υπάρχει). Σε αυτό θα πληρώσεις δηλαδή 24% + δασμούς (νομίζω 2.5%, μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό). Σωστά, αν πλήρωσες 500 ευρώ να περιμένεις ένα έξτρα κόστος κοντά στα 150 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Το ΦΠΑ και οι Δασμοί πάνε στο CIF δηλαδή στο κόστος του προϊόντος μαζί με τα έξοδα αποστολής (και την ασφάλεια αν υπάρχει). Σε αυτό θα πληρώσεις δηλαδή 24% + δασμούς (νομίζω 2.5%, μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό). Σωστά, αν πλήρωσες 500 ευρώ να περιμένεις ένα έξτρα κόστος κοντά στα 150 ευρώ.

Με λιγα λογια την πατησα..το θεμα ειναι οτι σε αλλα κινητα απο us σου γραφει απο κατω το κοστος για το τελωνειο...σε αυτην την παραγγελια που ηταν απο uk δν εγραφε τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Teric37 είπε

Με λιγα λογια την πατησα..το θεμα ειναι οτι σε αλλα κινητα απο us σου γραφει απο κατω το κοστος για το τελωνειο...σε αυτην την παραγγελια που ηταν απο uk δν εγραφε τπτ.

Πάντα υπάρχουν ψιλά γράμματα για κάτι τέτοια. Αλλά σε κάθε περίπτωση, τέτοια κόστη βαραίνουν πάντα τον αγοραστή. Δεν είναι υποχρέωση του πωλητή να γνωρίζει το νομικό πλαίσιο και τα έξοδα που προκύπτουν σε κάθε χώρα. Ειδικά όταν μιλάμε για αγοραπωλησίες μεταξύ ιδιωτών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Πάντα υπάρχουν ψιλά γράμματα για κάτι τέτοια. Αλλά σε κάθε περίπτωση, τέτοια κόστη βαραίνουν πάντα τον αγοραστή. Δεν είναι υποχρέωση του πωλητή να γνωρίζει το νομικό πλαίσιο και τα έξοδα που προκύπτουν σε κάθε χώρα. Ειδικά όταν μιλάμε για αγοραπωλησίες μεταξύ ιδιωτών. 

Οκ ευχαριστω!!υπεθεσα οτι επειδη το γραφει σε αγορες απο αμερικη οτι θα γραφει αν υπαρχει κ στο αγγλικο e bay.τελος παντων ευχαριστω κ ελπιζω οι επομενοι να ειναι πιο προσεκτικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να παραγγείλω παπούτσια από το sportsshoes.com που είναι based in UK επειδή δεν τα βρίσκω αλλού στο νούμερο μου. Ερώτηση: απ'όσο διάβασα από 22/45 € έως 150 € υπόκεινται μόνο σε ΦΠΑ. Άμα είναι να σπάσω την παραγγελία στα δυο (<150) ή υπάρχει περίπτωση να δεχτούν την παραγγελία δυο ζευγάρια;

Ξέρει κανείς τι παίζει με το συγκεκριμένο κατάστημα από 1/1/21 και μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Μην αγοραζετε...δεν ξερετε αν και ποτε θα τα παρετε,ειναι πολλα τα προβληματα και μετα τον Μαρτη ισως ειναι και περισσοτερα

Γιατι «αν» τα παρουμε;μπορει να καθυστερησει αλλα γτ να μν ερθει καν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ θα ερθουν δεν το εννοω κυριολεκτικα,αλλα δεν θα ξερεις ποτε...ουτε ποσο θα στοιχιζουν τελικα...κι απο Μαρτη ισως γινει χειροτερη η κατασταση οταν θα αλλαξει παλι το καθεστως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stavpal είπε

Ήθελα να παραγγείλω παπούτσια από το sportsshoes.com που είναι based in UK επειδή δεν τα βρίσκω αλλού στο νούμερο μου. Ερώτηση: απ'όσο διάβασα από 22/45 € έως 150 € υπόκεινται μόνο σε ΦΠΑ. Άμα είναι να σπάσω την παραγγελία στα δυο (<150) ή υπάρχει περίπτωση να δεχτούν την παραγγελία δυο ζευγάρια;

Ξέρει κανείς τι παίζει με το συγκεκριμένο κατάστημα από 1/1/21 και μετά;

Αν το σπάσεις σε δύο παραγγελίες θα γλυτώσεις το 2,5 % των δασμών αλλά θα κλειθείς να πληρώσεις δύο φορές το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ (15 ευρώ ) και πιθανόν 2 φορές ταχυδρομικά. 

Δεν νομίζω να σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζευα στο amazon.co.uk 2-3 προιοντα που με ενδιαφέρουν και μ' έκανε εντυπωση οτι στο ενα με πωλητή/διακινητή το amazon για αντικείμενο αξίας 58 λιρες προ αγγλικου φπα τα εξοδα εκτελωνισμου τα υπολογίζει στις 180 λίρες!! Πρωτη φορα βλεπω τετοια αναλογία αξιας προιοντος/εξοδα τελωνείου. Εχω διαβάσει αναφορές απο ατομα εδω μεσα που αγορασαν ολοκληρα λαπτοπ απο αμερική και τοσο μεγαλα εξοδα τελωνείου δεν ειχαν. Επισης κοιτουσα ενα ακομα αξιας περιπου 10 λιρες το οποιο πωλείται και απο την επισημη ιστοσελίδα του προιοντος στις 10 λίρες αλλά και μέσω amazon (με πωλητη/διακινητή την εταιρία που το παραγει) αλλά μεσω amazon μου αφαιρεί το φπα και μαλλον επειδή η τιμή ειναι μικρή δεν μου προσθέτει εξοδα εκτελωνισμού μ' αποτελεσμα απο το αμαζον να μου ερχεται οικονομικότερα. Οταν ερθει Ελλάδα λετε να με χρεώσουν εξτρα παρά την μικρή του τιμή και οτι το αμαζον που αυτο αναλαμβάνει το σχετικό κόστος στις υπολοιπες παραγγελίες τωρα δεν ανεφερε τιποτα; 

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vagos789 είπε

Μην αγοραζετε...δεν ξερετε αν και ποτε θα τα παρετε,ειναι πολλα τα προβληματα και μετα τον Μαρτη ισως ειναι και περισσοτερα

εμένα από sports direct ξεκίνησε 8/1 και έφτασε Αθήνα σήμερα 15/1. πέρα από το τελωνείο δεν πάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει. απλά το UK πλέον είναι τρίτη χώρα.

αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έρχονται τα δέματα. από US πως έρχονται δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vagstef είπε

εμένα από sports direct ξεκίνησε 8/1 και έφτασε Αθήνα σήμερα 15/1. πέρα από το τελωνείο δεν πάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει. απλά το UK πλέον είναι τρίτη χώρα.

αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έρχονται τα δέματα. από US πως έρχονται δηλαδη?

Ο άνθρωπος  εννοεί πως είναι μεγάλος ο όγκος και μπορεί να αργήσουν η και να χαθούν δέματα. Όπως επίσης, πως ακόμα δεν ξέρουν που πάνε τα 4 οι τελωνειακοί με τις νέες ρυθμίσεις και μπορεί να κάνουν και λάθος χρεώσεις. Εμένα για παράδειγμα, τηλεφωνικά δεν μου είπαν ποτέ ότι έχω δωρεάν περιθώριο στα 21,99 αλλά πως θα χρεωθώ από το 1ο ευρώ συναλλαγής. Κάτι που τελικά δεν ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...