Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, alextg50 είπε

Το παραξενο ειναι οτι δεν εχουν επικοινωνησει μαζι μου καθολου ... και τους εχω στειλει και 3 email απο την προηγουμενη βδομαδα (το τελωνειο της ups εδω ελλαδα).

Ελπιζω να παρουν και οχι απλα να ερθουν εδω και να πουνε "τοσο ειναι , αν το θες πληρωσε"...

Όπως έχουμε γράψει πολλές φορές, ο αποστολέας έχει 2 επιλογές. Είτε να αφήσει το πακέτο στο τελωνείο και να μην σου επιστρέψει τίποτα (που βασικά αυτό τον συμφέρει και αυτο θα κάνουν αργά ή γρήγορα οι περισσότερες εταιρίες που δεν έχουν κάποια πρόβλεψη/συμφωνία για τους δασμούς), είτε θα δεχτεί να πληρώσει για την επιστροφή και αφού αφαίρεσει τα έξτρα έξοδα του, θα σου επιστρέψει ένα μέρος του ποσού. Αν τελικά όντως υπάρχει κάποια χρέωση, σκέψου καλά τι θα κάνεις γιατί αν αποφασίσεις να το παραλάβεις αργότερα θα πληρώσεις πολύ παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Skrobo είπε

Μόλις παρέλαβα δέμα απο UPS, 143,84 ευρώ CIF value, 106,84 εκτελωνισμός. 
Ενα 60-80 να υπολογίζεις. 

Έχω την περιέργειά να δω την ανάλυση του ποσού που πλήρωσες σε  ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού.

Είχε τίποτα περίεργες χρεωσεις, όπως έξοδα αποθήκης κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pomgr είπε

Έχω την περιέργειά να δω την ανάλυση του ποσού που πλήρωσες σε  ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού.

Είχε τίποτα περίεργες χρεωσεις, όπως έξοδα αποθήκης κλπ;

Η προσφορά που μου έστειλαν κατα προσέγγιση πρίν παραδωθεί το δέμα:

Αμοιβή Εκτελωνισμού: 49.60€
Διατακτηκή: 16,00€
Τέλος διαχείρισης Τελωνειακής Αποθήκης: 15,02€
Τέλος προσωρινής Εναπόθεσης σε Τελωνειακή Αποθήκη: 6.68€
Τελωνείο: 34.52€

Συνολο: 121.82€

Οπως είπα, το CIF ήταν 143.84€ και τελικά με χρέωσαν 106,84€, το οποίο ήταν 14,98€ λιγότερα απο την προσφορά. Φαντάζομαι οτι η διαφορά ήταν τα έξοδα αποθήκης όπως λές, καθώς σε αμοιβή, διατακτηκές και τελωνείο είναι fix οι τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Skrobo said:

Η προσφορά που μου έστειλαν κατα προσέγγιση πρίν παραδωθεί το δέμα:

Αμοιβή Εκτελωνισμού: 49.60€
Διατακτηκή: 16,00€
Τέλος διαχείρισης Τελωνειακής Αποθήκης: 15,02€
Τέλος προσωρινής Εναπόθεσης σε Τελωνειακή Αποθήκη: 6.68€
Τελωνείο: 34.52€

Συνολο: 121.82€

Οπως είπα, το CIF ήταν 143.84€ και τελικά με χρέωσαν 106,84€, το οποίο ήταν 14,98€ λιγότερα απο την προσφορά. Φαντάζομαι οτι η διαφορά ήταν τα έξοδα αποθήκης όπως λές, καθώς σε αμοιβή, διατακτηκές και τελωνείο είναι fix οι τιμές. 

Αυτη τη προσφορα ποτε στην εστειλαν ? Γιατι εμενα τωρα λεει οτι ειναι κανονισμενο για παραδοση Δευτερα και δεν εχουν επικοινωνησει μαζι μου καθολου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Skrobo είπε

Η προσφορά που μου έστειλαν κατα προσέγγιση πρίν παραδωθεί το δέμα:

Αμοιβή Εκτελωνισμού: 49.60€
Διατακτηκή: 16,00€
Τέλος διαχείρισης Τελωνειακής Αποθήκης: 15,02€
Τέλος προσωρινής Εναπόθεσης σε Τελωνειακή Αποθήκη: 6.68€
Τελωνείο: 34.52€

Συνολο: 121.82€

Οπως είπα, το CIF ήταν 143.84€ και τελικά με χρέωσαν 106,84€, το οποίο ήταν 14,98€ λιγότερα απο την προσφορά. Φαντάζομαι οτι η διαφορά ήταν τα έξοδα αποθήκης όπως λές, καθώς σε αμοιβή, διατακτηκές και τελωνείο είναι fix οι τιμές. 

Ετσι ακριβως ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NIKO1395 είπε

ρε παιδια οταν επικυρωθει η συμφωνια θα αλλαξει ολο αυτο και θα πληρωνουμε μονο το ΦΠΑ,ετσι δεν ειναι?

Μόνο φπα πληρώναμε όταν ηταν στην εε, τωρα είναι τρίτη χώρα, μην έχεις λοιπόν αυταπάτες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενα μαγαζι απο αγγλια παντως εχουν κανει τα μεταφορικα απο 13 λιρες σε 21 αν θυμαμαι καλα και λενε no customs,safe customs clearence we pay the tax for you. και καλα δεν εχει αλλες χρεωσεις. τωρα πως το καταφερανε αυτο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ώρες πριν, alextg50 είπε

Αυτη τη προσφορα ποτε στην εστειλαν ? Γιατι εμενα τωρα λεει οτι ειναι κανονισμενο για παραδοση Δευτερα και δεν εχουν επικοινωνησει μαζι μου καθολου ...

Περίπου μια εβδομάδα πριν μου παραδωθεί το δέμα. Μου έστειλα μαιλ, ζητησαν αποδεικτηκά για την τιμή, τους εκανα εξουσιοδότηση απο το ICISnet και μετά μου την έστειλα. 

Εχθές μου έστειλαν σε εμαιλ την κανονική προσφορά και τους τρόπους πληρωμής, και πριν προλάβω να δω το μαιλ ήρθε ο courier με το δέμα και πληρώθηκε με αντικαταβολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα στις τελευταίες σελίδες αλλά δεν βρήκα απάντηση.Επειδή έχω αγοράσει από Κίνα-Αμερική και πολλά προϊόντα είχαν περάσει τελωνείο στο παρελθόν.Για την Αγγλία πλεον ισχύει ότι για την Αμερική;Δλδ πάνω από 22€ αξία είναι έξτρα +24% φπα + τέλη εκτελωνισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

Έψαξα στις τελευταίες σελίδες αλλά δεν βρήκα απάντηση.Επειδή έχω αγοράσει από Κίνα-Αμερική και πολλά προϊόντα είχαν περάσει τελωνείο στο παρελθόν.Για την Αγγλία πλεον ισχύει ότι για την Αμερική;Δλδ πάνω από 22€ αξία είναι έξτρα +24% φπα + τέλη εκτελωνισμού;

Ναι, πάνω από 150 και δασμοί. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Δυστυχώς την πάτησα σαν πρωτάρης και προχώρησα σε αρκετές συναλλαγές από Αγγλία μέσα στον Ιανουάριο, χωρίς να σκεφτώ τις αλλαγές λόγω του Brexit.

Λοιπόν έχω τις παρακάτω παραγγελίες, οι οποίες έρχονται όλες με RoyalMail, οπότε θα καταλλήξουν στα ΕΛΤΑ:

- 95.18 ευρώ

- 44.20 ευρώ

- ~150 ευρώ (προσπαθώ να υπολογίσω το ακριβές πόσο γιατί ήταν συνδυασμός πολλαπλών reserved orders) 

- 253 ευρώ (τη συγκεκριμένη νομίζω κατάφερα να την ακυρώσω και λογικά θα πάρω το refund)

 

Έχω τσεκάρει τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ:

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

Από αυτό που καταλαβαίνω είναι πως για συναλλαγές κάτω των 150 ευρώ, πληρώνεις έξτρα 24% VAT και τον εκτελωνισμό που για τα ΕΛΤΑ είναι περίπου στα 20 ευρώ. Αν η συναλλαγή είναι πάνω από 150 ευρώ, τότε πληρώνεις έξτρα δασμούς συν τα υπόλοιπα. Άρα σε μέσες άκρες δεν γλυτώνω το 40ευρω για κάθε συναλλαγή.

 

Η απορία είναι η εξής, για όλες τις συναλλαγές έχω πληρώσει αγγλικό VAT, και θα κλειθώ να πληρώσω και ελληνικό VAT. Είναι κάτι νορμάλ; ; Θα έπρεπε να μην έχω πληρώσει το αγγλικό VAT ή μήπως θα πρέπει να ζητήσω από τους πωήτες να μου επιστραφεί η διαφορά του VAT;

Επιπλέον μιας και έχουν μπλοκάρει τα τελωνεία και τα δέματα μένουν αρκετές μέρες στις αποθήκες τους, αυτό σημαίνει έξτρα χρεώσεις για εμένα;

Βοηθήστε με λίγο να καταλάβω, γιατί είμαι λίγο μπερδεμένος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ. Θα επικοινωνήσει μαζί μου το ΕΛΤΑ για τις χρεώσεις ή όταν πάω για παραλαβή θα μου ζητηθεί να πληρώσω έξτρα;

Επεξ/σία από tony_ml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Είχα παραγγείλει κάτι πράγματα από amazon.co.uk μέσω ενός φίλου που μένει Αγγλία και πήγαν σε εκείνον γιατί δεν τα έστελναν Ελλάδα. Το θέμα είναι ότι εγώ τα πήρα με αρκετά μεγάλη έκπτωση, περίπου μισή τιμή, και απ' ότι διαβάζω τώρα που επισημοποιήθηκε το Brexit περνάνε όλα τελωνείο και βαράνε κατακούτελα ό,τι τους έρθει. Τα έχει στείλει ήδη με ΕΛΤΑ το παιδί και απ' ό,τι είδα απ' το tracking πέρασαν και από τελωνείο οπότε περιμένω απλά το χαρτάκι. Αν πρέπει να πληρώσω ένα μικρό ποσό, οκ να το πληρώσω. Αν μου βάλουν ένα νούμερο που δεν στέκει προφανώς δεν τα δίνω.

Το ερώτημα τώρα είναι το εξής: Μπορώ να τα στείλω πίσω; Αν ναι, τότε ποιο το κόστος; Το επιβαρύνομαι εγώ; Γιατί δεν θέλω να επιβαρύνω και τον φίλο μου με παραπάνω έξοδα. Ο ΦΠΑ που θα μου πουν θα πληρώσω με ποια αξία θα υπολογιστεί; Μήπως ισχύει κάτι άλλο εφόσον τα στέλνει ιδιώτης και όχι επιχείρηση;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2021 στις 4:25 ΜΜ, NIKO1395 είπε

σε ενα μαγαζι απο αγγλια παντως εχουν κανει τα μεταφορικα απο 13 λιρες σε 21 αν θυμαμαι καλα και λενε no customs,safe customs clearence we pay the tax for you. και καλα δεν εχει αλλες χρεωσεις. τωρα πως το καταφερανε αυτο . 

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Αρκετά μαγαζιά από Αγγλία έχουν ξεκινήσει να το κάνουν.

Google: "DDP".

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...