Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, AlexGr3 είπε

Καλησπέρα,

Είχα παραγγείλει κάτι πράγματα από amazon.co.uk μέσω ενός φίλου που μένει Αγγλία και πήγαν σε εκείνον γιατί δεν τα έστελναν Ελλάδα. Το θέμα είναι ότι εγώ τα πήρα με αρκετά μεγάλη έκπτωση, περίπου μισή τιμή, και απ' ότι διαβάζω τώρα που επισημοποιήθηκε το Brexit περνάνε όλα τελωνείο και βαράνε κατακούτελα ό,τι τους έρθει. Τα έχει στείλει ήδη με ΕΛΤΑ το παιδί και απ' ό,τι είδα απ' το tracking πέρασαν και από τελωνείο οπότε περιμένω απλά το χαρτάκι. Αν πρέπει να πληρώσω ένα μικρό ποσό, οκ να το πληρώσω. Αν μου βάλουν ένα νούμερο που δεν στέκει προφανώς δεν τα δίνω.

Το ερώτημα τώρα είναι το εξής: Μπορώ να τα στείλω πίσω; Αν ναι, τότε ποιο το κόστος; Το επιβαρύνομαι εγώ; Γιατί δεν θέλω να επιβαρύνω και τον φίλο μου με παραπάνω έξοδα. Ο ΦΠΑ που θα μου πουν θα πληρώσω με ποια αξία θα υπολογιστεί; Μήπως ισχύει κάτι άλλο εφόσον τα στέλνει ιδιώτης και όχι επιχείρηση;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Τελικά την γλίτωσα guys, ήρθε το δέμα με τις 3 Alexa και δεν πλήρωσα τίποτα. Τύχη; Ποιος ξέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, pomgr είπε

  

 

ποιά είναι η αξία του αντικειμενου;

ο αριθμός του πακέτου έχει τη μορφή U... GB ;

89 ευρω, βιβλιο

ναι, το tracking ειναι τετοιας μορφης. τεσπα, περιμενω κ βλεπουμε

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, duende είπε

89 ευρω, βιβλιο

ναι, το tracking ειναι τετοιας μορφης. τεσπα, περιμενω κ βλεπουμε

Το πακέτο ειναι δηλαδή Untracked. O αριθμός αυτός δεν είναι του δέματος αλλά της Τελωνειακής Δήλωσης (Customs Declaration) που φερει.  Είναι ενδιαφερον ότι εμφανίζεται στο συστημα tracking των ΕΛΤΑ

Κάποιος νωρίτερα ανέφερε ότι untracked του ηρθε με GLS/ACS Courier.

Περιμένω και εγώ 2 τετοια δεματα (οχι από Amazon). Δε φαινονται καπου. Θα δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, duende είπε

εχει κανεις προσφατη εμπειρια με αγορα βιβλιου? αγορασα απο το γερμανικο amazon αλλα αυτοι το εστειλαν απο αγγλια..βλεπω στο σαιτ των ελτα οτι σημερα μπηκε τελωνειο..παιζει να χρεωσουν εξτρα?

εχει αναφερθεί κάπου ότι τα βιβλία δεν έχουν τελωνείο.Εκτός αν δεν το κατάλαβα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. Παρήγγειλα μέσω ebay ένα προιόν αξίας 200 ευρώ με τα μεταφορικά. Από Αγγλία. Εν τω μεταξύ ξέχασα παντελώς ότι η Αγγλία είναι εκτός Ε.Ε.. (καλά να πάθω θα μου πείτε).

Αφού λοιπόν πλήρωσα, ο άνθρωπος(να ναι καλά) μου έστειλε μνμα πως για να μην πληρωσω δασμούς το βαλε πως στοιχίζει 15 λίρες. Εκεί λοιπόν λέω αμάν είναι εκτός Ε.ε. τον ήπιαμε.

Τώρα με την πατέντα αυτή παίζει να την πηδήξω ή θα πηδηχτώ απ το παράθυρο;😜

Δεν έχω παραγγείλει ποτέ οτιδήποτε εκτός Ε.Ε. για να μην μπλέκω με τέτοιες ιστορίες και να που την πάτησα από αφηρημάδα!

Εν τω μεταξύ αυτό έρχεται στο τοπικό τελωνείο της πόλης μου; Ποια είναι η διαδικασία; γνωρίζει κανείς; Δεν έχω ιδέα!

Επεξ/σία από MitsGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια  καλησπερα εκανα παραγγελια απο farfetch και γραφει το εξης: import duties included you won't need to pay any additional fees. Αρα λογικα τα πληρωνει η εταιρια τους? Υπαρχει περιπτωση να χρεωσουν παλι εδω κατι στο τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

εχει αναφερθεί κάπου ότι τα βιβλία δεν έχουν τελωνείο.Εκτός αν δεν το κατάλαβα καλά.

Δεν υπάρχει καμία διαφοροποίηση του βιβλίου σαν προϊόν που να το απαλλάσσει απο εκτελωνεισμό. Οπως και με όλα, ειναι θέμα τύχης / βαρεμάρας του υπαλλήλου. 

Την προηγούμενη εβδομάδα πλήρωσα 100 ευρώ τελωνείο για βιβλίο με CIF 140 ευρώ απο Αμερική.
Σήμερα πλήρωσα 3 ευρώ τελωνείο (το κόστος ελέγχου μόνο δηλαδή)  για βιβλία με CIF 240 ευρώ απο Αμερική

1 ώρα πριν, MitsGr είπε

Τώρα με την πατέντα αυτή παίζει να την πηδήξω ή θα πηδηχτώ απ το παράθυρο;😜

Εν τω μεταξύ αυτό έρχεται στο τοπικό τελωνείο της πόλης μου; Ποια είναι η διαδικασία; γνωρίζει κανείς; Δεν έχω ιδέα!

Δεν έχεις κάνει κάτι παράνομο εσύ μέχρι τώρα. Κατα 99% θα σου ζητήσουν αποδεικτικό πληρωμής και θα χρεώσουν βάση αυτού. Αν τους δώσεις πλαστό, είναι άλλο θέμα. 

Το δέμα θα εκτελωνειστεί στο σημείο εισόδου. Θα σου έρθει ενημέρωση (γράμμα / μαιλ / τηλεφωνο) που θα ζητάει απόδειξη πληρωμής. Μετα απο αυτό, το Ταχυδρομείο προχωράει στον εκτελωνισμό, το δέμα πάει στο κατάστημα της περιοχής σου οπου πας, πληρώνεις και το παραλαμβάνεις. Τα κουριερ σου βγάζουν τιμή, τους κάνεις εξουσιοδότηση (ή με εμαιλ ή με το ICISnet), πληρώνεις με τον τρόπο της αρεσκίας σου φέρνουν το δέμα σπίτι. 

1 ώρα πριν, alexlolg7 είπε

Παιδια  καλησπερα εκανα παραγγελια απο farfetch και γραφει το εξης: import duties included you won't need to pay any additional fees. Αρα λογικα τα πληρωνει η εταιρια τους? Υπαρχει περιπτωση να χρεωσουν παλι εδω κατι στο τελωνειο?

Κατα 99% όχι, αλλα ποτέ δεν ξες. Ασχετα το τι λέει το FAQ, στην παραγγελέια σου έχουν χρεώσει tax fees; Γιατι δεν νομιζώ να ειναι κάτι που "περνάνε την τιμή του προϊόντος".
Επισης μην ξεχνάς οτι διαφορετικο πράγμα το "duties" και διαφορετικό το ΦΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχυει στο taxes εχει μηδενικη χρεωση στην αποδειξη, αλλα στο faq λεει και all applicable taxes are included οχι μονο για duties paid..εχει πολλους προορισμους παντως για τους οποιους εφαρμοζει το DDP και εκτος Ε.Ε.. 

46 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Δεν υπάρχει καμία διαφοροποίηση του βιβλίου σαν προϊόν που να το απαλλάσσει απο εκτελωνεισμό. Οπως και με όλα, ειναι θέμα τύχης / βαρεμάρας του υπαλλήλου. 

Την προηγούμενη εβδομάδα πλήρωσα 100 ευρώ τελωνείο για βιβλίο με CIF 140 ευρώ απο Αμερική.
Σήμερα πλήρωσα 3 ευρώ τελωνείο (το κόστος ελέγχου μόνο δηλαδή)  για βιβλία με CIF 240 ευρώ απο Αμερική

Δεν έχεις κάνει κάτι παράνομο εσύ μέχρι τώρα. Κατα 99% θα σου ζητήσουν αποδεικτικό πληρωμής και θα χρεώσουν βάση αυτού. Αν τους δώσεις πλαστό, είναι άλλο θέμα. 

Το δέμα θα εκτελωνειστεί στο σημείο εισόδου. Θα σου έρθει ενημέρωση (γράμμα / μαιλ / τηλεφωνο) που θα ζητάει απόδειξη πληρωμής. Μετα απο αυτό, το Ταχυδρομείο προχωράει στον εκτελωνισμό, το δέμα πάει στο κατάστημα της περιοχής σου οπου πας, πληρώνεις και το παραλαμβάνεις. Τα κουριερ σου βγάζουν τιμή, τους κάνεις εξουσιοδότηση (ή με εμαιλ ή με το ICISnet), πληρώνεις με τον τρόπο της αρεσκίας σου φέρνουν το δέμα σπίτι. 

Κατα 99% όχι, αλλα ποτέ δεν ξες. Ασχετα το τι λέει το FAQ, στην παραγγελέια σου έχουν χρεώσει tax fees; Γιατι δεν νομιζώ να ειναι κάτι που "περνάνε την τιμή του προϊόντος".
Επισης μην ξεχνάς οτι διαφορετικο πράγμα το "duties" και διαφορετικό το ΦΠΑ. 

Ναι ισχυει στο taxes εχει μηδενικη χρεωση στην αποδειξη, αλλα στο faq λεει και all applicable taxes are included οχι μονο για duties paid..εχει πολλους προορισμους παντως για τους οποιους εφαρμοζει το DDP και εκτος Ε.Ε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως μίλησα με την εταιρεία και θα το στειλουν πίσω ώπου θα ζητήσω refund. Τα έξοδα (εκτελωνισμος, φόροι κτλπ) υπερέβαιναν την αξία του προϊόντος!!

Επεξ/σία από geogr88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geogr88 είπε

Εγώ πάντως μίλησα με την εταιρεία και θα το στειλουν πίσω ώπου θα ζητήσω refund. Τα έξοδα (εκτελωνισμος, φόροι κτλπ) υπερέβαιναν την αξία του προϊόντος!!

Ελπίζω να μίλησες με αυτόν που σου έστειλε το προϊόν (όχι με το courrier) και να συμφώνησε να το πάρει πίσω και να σου επιστρέψει τα χρήματα ή μέρος αυτών :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TuXaKoS είπε

Ελπίζω να μίλησες με αυτόν που σου έστειλε το προϊόν (όχι με το courrier) και να συμφώνησε να το πάρει πίσω και να σου επιστρέψει τα χρήματα ή μέρος αυτών :)

Ναι έχω μιλήσει.Ειναι από eBay οπότε έτσι κι αλλιώς έχω 30 μέρες για επιστροφή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μπορεί να θεωρηθεί μη σχετικό με το BREXIT, παραθέτω μία εμπειρία μου για παραγγελία από Amazon Αγγλίας.

Παρήγγειλα ένα laptop από το Amazon.co.uk στις 4/1. Αν και ήταν διαθέσιμο, δεν το έστειλαν τότε (δεν μου είπαν το γιατί), αλλά έγινε ξανά διαθέσιμο πριν λίγες ημέρες, οπότε και προχώρησε η παραγγελία. Έγινε κίνηση από την Amazon να τραβήξει τα λεφτά από την κάρτα μου (Πειραιώς), αλλά η συναλλαγή δεν πραγματοποιήθηκε (σε επανηλημένες προσπάθειες της Amazon).

Επικοινώνησα με την Πειραιώς, και μου είπαν ότι πράγματι βλέπουν την προσπάθεια της Amazon να τραβήξει τα λεφτά, αλλά δεν χρησιμοποιεί (η Amazon) το πρωτόκολο 3D Security κατά τη συναλλαγή. Το 3D-S περιλαμβάνει είτε authentication μέσω push notification στο κινητό, είτε κάτι αντίστοιχο μέσω του web-banking. Μου είπαν ότι πλέον είναι υποχρεωτικό για όλες τις συναλλαγές άνω των 30€. Οπότε επικοινώνησα ξανά με την Amazon και τους τα είπα, αλλά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και με ξανα-παρέπεμψαν πάλι στην τράπεζα... Δοκίμασα και με άλλη κάρτα (Alpha Bank), αλλά και εκεί το ίδιο πρόβλημα.

Έχει τύχει σε κανέναν άλλον κάτι αντίστοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, MitsGr είπε

Παιδιά καλησπέρα. Παρήγγειλα μέσω ebay ένα προιόν αξίας 200 ευρώ με τα μεταφορικά. Από Αγγλία. Εν τω μεταξύ ξέχασα παντελώς ότι η Αγγλία είναι εκτός Ε.Ε.. (καλά να πάθω θα μου πείτε).

Αφού λοιπόν πλήρωσα, ο άνθρωπος(να ναι καλά) μου έστειλε μνμα πως για να μην πληρωσω δασμούς το βαλε πως στοιχίζει 15 λίρες. Εκεί λοιπόν λέω αμάν είναι εκτός Ε.ε. τον ήπιαμε.

Τώρα με την πατέντα αυτή παίζει να την πηδήξω ή θα πηδηχτώ απ το παράθυρο;😜

Δεν έχω παραγγείλει ποτέ οτιδήποτε εκτός Ε.Ε. για να μην μπλέκω με τέτοιες ιστορίες και να που την πάτησα από αφηρημάδα!

Εν τω μεταξύ αυτό έρχεται στο τοπικό τελωνείο της πόλης μου; Ποια είναι η διαδικασία; γνωρίζει κανείς; Δεν έχω ιδέα!

Μην πας να το παρεις και αστο να γυρίσει πισω, λογικα θα πρεπει να σου επιστρέψουν ολο το ποσο. Ρωτα τους για να σαι σίγουρος, το πολυ πολυ να χρεωθεις μονο τα μεταφορικα.

Αν καταλαβα καλα ΟΛΑ τα δεματα αξιας 22 ευρω και πανω απο UK περνάνε απο τελωνείο; Και απο ΑSOS το ίδιο ισχυει ή εχουν αποθήκες Ελλάδα και μας έρχονται απο εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο. Αλλά στην πράξη, τι πρέπει να κάνω εγώ? Είναι ενήμεροι και η Amazon και η τράπεζα, αλλά δεν προχωράει η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...