Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειχα βαλει ενα ανταλλακτικο μηχανης στο ebay και βρεθηκε πωλητης  αγοραστης απο Αγγλια.

ψαχνω να δω ποσο θα βγουν τα μεταφορικα μιας και αλλαξαν πλεον για Η.Β. αλλα το θεμα ειναι αν περνανε τελωνειο εκει και χρεωθει αυτος για να τον ενημερωσω.

Επεξ/σία από kostas_87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostas_87 είπε

ειχα βαλει ενα ανταλλακτικο μηχανης στο ebay και βρεθηκε πωλητης απο Αγγλια.

ψαχνω να δω ποσο θα βγουν τα μεταφορικα μιας και αλλαξαν πλεον για Η.Β. αλλα το θεμα ειναι αν περνανε τελωνειο εκει και χρεωθει αυτος για να τον ενημερωσω.

Κατά πάσα πιθανότητα θα περάσει, δεν θα χρεωθεί αυτός αλλά εσύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Κατά πάσα πιθανότητα θα περάσει, δεν θα χρεωθεί αυτός αλλά εσύ. 

εγω πως να χρεωθω?

λαθος δικο μου εννοουσα βρεθηκε αγοραστης απο Αγγλια

Επεξ/σία από kostas_87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_87 είπε

εγω πως να χρεωθω? λαθος δικο μου εννουσα βρεθηκε αγοραστης απο Αγγλια

Άρα αγοραστής βρέθηκε. Ναι θα χρεωθεί. Σίγουρα ΦΠΑ + Δασμούς (αυτό εξαρτάται από την τιμή και το προιόν) + ότι θα χρεώσει η εταιρία με την οποία θα το στείλεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TuXaKoS είπε

Άρα αγοραστής βρέθηκε. Ναι θα χρεωθεί. Σίγουρα ΦΠΑ + Δασμούς (αυτό εξαρτάται από την τιμή και το προιόν) + ότι θα χρεώσει η εταιρία με την οποία θα το στείλεις.. 

οταν λες οτι χρεωσει η εταιρια εννοεις τα μεταφορικα υποθετω.

νομιζω συμπληρωνεις ενα εντυπο που σου δινουν και γραφεις τι στελνεις αλλα δεν ξερω αν ειναι για το τελωνειο ή για απαγορευμενα ηδη π.χ. φαρμακα κτλπ. 

Επεξ/σία από kostas_87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_87 είπε

οταν λες οτι χρεωσει η εταιρια εννοεις τα μεταφορικα υποθετω.

νομιζω συμπληρωνεις ενα εντυπο που σου δινουν και γραφεις τι στελνεις αλλα δεν ξερω αν ειναι για το τελωνειο ή για απαγορευμενα ηδη π.χ. φαρμακα κτλπ. 

Όχι, αν τελικά περάσει τελωνείο (που αν ειναι κάτι μεγάλο, δύσκολα θα το αποφύγει), η εταιρεία θα τον χρεώσει και για τον εκτελωνισμό. Την διαδικασία δηλαδή που πρέπει να γίνει για να φύγει το δέμα από το τελωνείο. Άρα ΦΠΑ + Δασμοί (εξαρτάται) + χρέωση από την εταιρεία για τον εκτελωνισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostas_87 είπε

ειχα βαλει ενα ανταλλακτικο μηχανης στο ebay και βρεθηκε πωλητης  αγοραστης απο Αγγλια.

Στα χρήματα που πλήρωσε στο ebay δεν έχει και ένα +20% vat;

Επεξ/σία από ObeyWario!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, peiraiask είπε

τα κουριερ ειναι ανικητα. ελπιζω κ εγω να τη γλιτωσεις

Καλημέρα. Τελικά την γλίτωσα παιδιά. Δόξα τω Θεώ. Πιθανολογώ επειδή μπήκε από Προμαχώνα και δεν ήρθε αεροπορικώς μέσω Ε.Βενιζέλου την 《πήδηξα》!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MitsGr είπε

Καλημέρα. Τελικά την γλίτωσα παιδιά. Δόξα τω Θεώ. Πιθανολογώ επειδή μπήκε από Προμαχώνα και δεν ήρθε αεροπορικώς μέσω Ε.Βενιζέλου την 《πήδηξα》!

σουπερ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Στα χρήματα που πλήρωσε στο ebay δεν έχει και ένα +20% vat;

δε πληρωσε ακομα οποτε δε ξερω. τωρα που κοιταξα το listing προσθετει 3 λιρες απο μονο του στα μεταφορικα οταν επιλεγω Αγγλια ενω εχω ιδια τιμη για ολες τις χωρες οποτε ισως το υπολογιζει ετσι? αλλα και παλι λιγο ειναι τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_87 είπε

δε πληρωσε ακομα οποτε δε ξερω. τωρα που κοιταξα το listing προσθετει 3 λιρες απο μονο του στα μεταφορικα οταν επιλεγω Αγγλια ενω εχω ιδια τιμη για ολες τις χωρες οποτε ισως το υπολογιζει ετσι? αλλα και παλι λιγο ειναι τι να πω.

Δοκίμασε να κάνεις edit listing μήπως έχεις άλλα μεταφορικά για uk

Υπάρχουν δύο επιλογές, η πρώτη είναι για μόνο uk και μετά μπορείς να προσθέσεις όσες επιλογές για αποστολή θέλεις και να επιλέξεις και άλλες χώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Δοκίμασε να κάνεις edit listing μήπως έχεις άλλα μεταφορικά για uk

Υπάρχουν δύο επιλογές, η πρώτη είναι για μόνο uk και μετά μπορείς να προσθέσεις όσες επιλογές για αποστολή θέλεις και να επιλέξεις και άλλες χώρες

οχι ιδιες ειναι οι τιμες και στα 2. μπηκα στο αγγλικο ebay σαν επισκεπτης και εκει ειδα οτι βαζει παραπανω 3 λιρες για Αγγλια μονο. στο ebay.com ειναι κανονικα οπως το εχω εγω.

Το πιο πιθανο να του βγαζει στο checkout καποιο ποσο παραπανω που το κραταει το ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγελία από amazon uk με ups , έχει περάσει Ουγγαρία και είναι στα Σπάτα τελωνείο από 4/2 κολλημένη. Έχει άλλος παραλάβει πρόσφατα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, omitziz είπε

Έχω παραγγελία από amazon uk με ups , έχει περάσει Ουγγαρία και είναι στα Σπάτα τελωνείο από 4/2 κολλημένη. Έχει άλλος παραλάβει πρόσφατα ?

Καλησπερα φιλε, εχω παρει κατι ακουστικα απο amazon uk και οπως λες ειναι κολλημενο στα Σπατα. Εμενα εχει μια βδομαδα που τα δειχνει στα Σπατα.

Σημερα το πρωι με πηραν τηλεφωνο απο το τελωνειο και μου ειπαν οτι πρεπει να τους δωσω στοιχεια Πατρωνυμο, ΑΦΜ και ΔΟΥ για να γινει η διαδικασια. Οταν την ρωτησα αν θα εχω εξτρα χρεωση μου ειπε οχι. Τα ακουστικα τα εχω πληρωσει 57 ευρω, Ξερει κανεις αν οντως δεν θα πληρωσω κατι παραπανω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, christos_realmad είπε

Καλησπερα φιλε, εχω παρει κατι ακουστικα απο amazon uk και οπως λες ειναι κολλημενο στα Σπατα. Εμενα εχει μια βδομαδα που τα δειχνει στα Σπατα.

Σημερα το πρωι με πηραν τηλεφωνο απο το τελωνειο και μου ειπαν οτι πρεπει να τους δωσω στοιχεια Πατρωνυμο, ΑΦΜ και ΔΟΥ για να γινει η διαδικασια. Οταν την ρωτησα αν θα εχω εξτρα χρεωση μου ειπε οχι. Τα ακουστικα τα εχω πληρωσει 57 ευρω, Ξερει κανεις αν οντως δεν θα πληρωσω κατι παραπανω? 

Ακριβώς τα ίδια τους έδωσα και εγώ .. όχι εάν έχει μεγαλύτερη χρέωση από αυτή που έχεις πληρώσει ήδη την αναλαμβάνει το Amazon. Το θέμα είναι ότι αργούν .. 4η εβδομάδα πάω εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...