Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γίνεται με τα ΕΛΤΑ γιατί αργούν τόσο πολύ ακόμη και για αλληλογραφία απο Γερμανία;

 

  ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)  τα αρχικά κατ τι σημαίνουν;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω την εμπειρία μου με απλά αντικείμενα επιστολικού απο UK το '21 . Όσοι περιμένουν κατι, θα ελεγα να μην ανησυχουν! Θα έρθει κάποια στιγμή...

1o πακέτο  μεγάλο (στα όρια των διαστάσεων  του επιστολικου): αποστολή απο UK 22/1 ... ειδοποιητηριο 17/2

2ο πακετο μεσαιο: αποστολή απο UK 8/2 ... ακομα δε φαινεται πουθενα.

Απότι εχω παρατηρήσει, τα απλά εμφανίζονται  στο συστημα tracking με τον αριθμο της τελωνειακής δηλωσης (κατι της μορφής UG .... ... GB) μόνο αφότου τα παρει η διανομη ΕΛΤΑ της περιοχής μου.

 

Επίσης 2 μικροί φακελοι με φυσαλίδες:

 απο Γαλλία... αποστολή 12/1 ακομα δεν έχει έρθει

από Αμερική  "First Class Letter" (εδώ γελάμε)... «ξεκουραζεται» στο αεροδρόμιο Αθηνών απο 27/1

Τα ΕΛΤΑ είναι υπό διάλυση και για αυτο δε φταίει η επιδημία. Πρέπει να προσαρμοστούμε

 

 

Επεξ/σία από pomgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά τη γλύτωσα με το τελωνείο. Η παραγγελία με τα μεταφορικά ήταν στις 30 GBP.

Το άλλο στοίχημα είναι με ένα απλό δέμα που περιμένω. Να δούμε πότε θα έρθει....

π3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, lektikos είπε

Λογικά τη γλύτωσα με το τελωνείο. Η παραγγελία με τα μεταφορικά ήταν στις 30 GBP.

Το άλλο στοίχημα είναι με ένα απλό δέμα που περιμένω. Να δούμε πότε θα έρθει....

π3.jpg

Μια απ τα ίδια από 1/2 για κρητη κ ακόμα καμία ενημέρωση -αφού δεν έχει τρακινγκ-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρό πακετάκι αξίας 6-7ε απο Κίνα επιτέλους ξεκόλλησε μετά απο 40 μέρες στο αεροδρόμιο

Απο Γερμανία φάκελος ξεκόλλησε στη μια βδομάδα, δέμα αν και έφτασαν μαζί είναι ακόμη κολλημένο

Έχω την εντύπωση ότι πλέον περνάνε έλεγχο και αυτά εντός ΕΕ για να ελεγχθεί ο αρχικός αποστολέας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρρηγκειλα απο 21/2 amazon.de αυτος εστειλε απο αγγλια σημερα με πηραν τηλεφωνο οτι πρεπει να πληρωσω 50 ευρω σε αυτην την περιπτωση ξερει κανεις τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stavagg31 είπε

Παρρηγκειλα απο 21/2 amazon.de αυτος εστειλε απο αγγλια σημερα με πηραν τηλεφωνο οτι πρεπει να πληρωσω 50 ευρω σε αυτην την περιπτωση ξερει κανεις τι γινεται;

Πληρώνεις και το παραλαμβάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρχισει να ανησυχω..... 2 πακετα απο UK. Το πρωτο ειδικά έχει αποσταλει στις 2/2 απο το μαγαζι. Το 2ο απο M&S στις 2/3...... Ας πουμε οτι το 2ο ειναι φυσιολογικο......Το πρωτο πακετο ομως ? πάνω απο 40 ημέρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imichal74 είπε

Εχω αρχισει να ανησυχω..... 2 πακετα απο UK. Το πρωτο ειδικά έχει αποσταλει στις 2/2 απο το μαγαζι. Το 2ο απο M&S στις 2/3...... Ας πουμε οτι το 2ο ειναι φυσιολογικο......Το πρωτο πακετο ομως ? πάνω απο 40 ημέρες ?

Ανιχνεύσιμα είναι τα πακέτα ή απλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, imichal74 είπε

Εχω αρχισει να ανησυχω..... 2 πακετα απο UK. Το πρωτο ειδικά έχει αποσταλει στις 2/2 απο το μαγαζι. Το 2ο απο M&S στις 2/3...... Ας πουμε οτι το 2ο ειναι φυσιολογικο......Το πρωτο πακετο ομως ? πάνω απο 40 ημέρες ?

Μια απ τα ίδια ο ταχυδρόμος μου είπε ότι κάποια στιγμή θα έρθει για να χαθεί δε χάνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, imichal74 είπε

Εχω αρχισει να ανησυχω..... 2 πακετα απο UK. Το πρωτο ειδικά έχει αποσταλει στις 2/2 απο το μαγαζι. Το 2ο απο M&S στις 2/3...... Ας πουμε οτι το 2ο ειναι φυσιολογικο......Το πρωτο πακετο ομως ? πάνω απο 40 ημέρες ?

Και εγώ περιμένω πακέτο από M&S από τις 3/2. Το tracking έχει κολλήσει στις 16/2 που αναχώρησε από Βέλγιο. Ακόμα Ελλάδα άφαντο. Από Δευτέρα λέω να ζητήσω refund. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ετοιμαζομαι για παραγγελια απο UK sportsshoes.uk κατι ψιλοπραγματα ειμαι πελατης τους 4 χρονια και τους ρωταω αν εχει τελη Τελωνειου στο chat!!! Moυ απαντανε.....ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ απο εμας!!!

Ξερετε αν ισχυει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...