Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρελαβα απο αμαζον. Δεν πληρωσα τιποτα παραπανω αν και το τελωνειο ειχε παραπανω κοστος απο τα import fees της αμαζον. Ισως και γι αυτο να ειχε καθυστερηση πανω απο μηνα στο τελωνειο;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, imichal74 είπε

σημερα παρελαβα την μια παραγγελία απο καταστημα στο uk επειτα απο 40+ μερες αξιας περιπου 100 ευρω (ρουχα)...

Περασε χωρις τελωνειο......με ΕΛΤΑ

με ποια εταιρεία στα έστειλε το κατάστημα; dpd, parcelforce?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Αυτή την εβδομάδα παρέλαβα δέματα που περίμενα από Γενάρη (χωρίς tracking). Γενικά από ο,τι καταλαβαίνω.. δεν χάνεται τίποτα απλά θέλει τεράστια υπομονή (1,5 + μήνες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα παραγγελία ένα panel οθόνης από ebay UK  την Πέμπτη 18/3 με συνολική αξία 160€ , ο πωλητής με ενημέρωσε ότι θα το στείλει με DPD (europe by road). Σήμερα μου ήρθε μήνυμα για πληρωμή φόρων 39.5€. Ο εκτελωνισμός γίνεται στη Γαλλία από chronopost και πληρώνουμε 20% φπα στα 160€+ 7.5€ έξοδα εκτελωνισμού.  Πιο παλιά που είχα παραγγείλει με chronopost μου το είχε φέρει η ACS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΑΙΤ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ...Η 1Η ΗΡΘΕ ΜΕ DHL EXPRESS 45εΥΡΩ ΕΞΟΔΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ +24% ΦΠΑ ΒΑΡΥ ΠΛΗΓΜΑ..Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ DDP ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗ DHL Η  ΓΛΙΤΩΝΩ ΚΑΤΙ?

Επεξ/σία από EFALDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, EFALDA είπε

ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΑΙΤ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ...Η 1Η ΗΡΘΕ ΜΕ DHL EXPRESS 45εΥΡΩ ΕΞΟΔΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ +24% ΦΠΑ ΒΑΡΥ ΠΛΗΓΜΑ..Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ DDP ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗ DHL Η  ΓΛΙΤΩΝΩ ΚΑΤΙ?

Με DPD λογικά θα είναι καλύτερα όπως αναφέρθηκε παραπάνω καθώς ο εκτελωνισμός γίνεται στη Γαλλία (20% ΦΠΑ + 7.5 ευρώ τέλη εκτελωνισμού) και έρχεται σε εσένα με ACS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Μ&S με παραγγελία στις 3 Φεβρουαρίου - αποστολή στις 5 Φεβρουαρίου ακόμα περιμένω - το δέμα λέει ότι από τις 16/2 έφυγε απο Βέλγιο για Ελλάδα. Μίλησα 2 φορές μαζί τους και μου ζητάνε να περιμένω. Θα περιμένω και αυτή την εβδομάδα και μετά θα ζητήσω refund. Μέχρι να φτάσει το δέμα θα φοράμε κοντομάνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 7:08 ΜΜ, davidbrent25 είπε

Καλησπέρα παιδιά! Αυτή την εβδομάδα παρέλαβα δέματα που περίμενα από Γενάρη (χωρίς tracking). Γενικά από ο,τι καταλαβαίνω.. δεν χάνεται τίποτα απλά θέλει τεράστια υπομονή (1,5 + μήνες).

Πήγα και παρέλαβα σήμερα από τα ΕΛΤΑ δέμα από Αγγλία (Royal Mail χωρίς tracking) μετά από σχεδόν 2,5 μήνες από την αποστολή του!! Πάντως, δεν πλήρωσα τίποτε απολύτως. 

Επομένως, όσοι περιμένουμε ακόμη κάνουμε ασκήσεις υπομονής και διαλογισμό.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2021 στις 1:13 ΜΜ, afterdarktales είπε

Καλησπέρα! Ξερει κανείς ποτέ πληρώνουμε ΦΠΑ για αγορές μέσω Amazon uk? Κέρδισα μια δωροεπιταγή και έχω μπερδευτεί με τις εισαγωγές 

Αν η τελική αξία είναι πάνω απο 22 ευρώ (μαζι με μεταφορικά και ασφάλεια), θα πρέπει να πληρώσεις ΦΠΑ και κόστος εκτελωνισμου. 
Καποια μαγαζια στο αμαζον σου επιτρέπουν να προπληρώσεις τους φόρους (και συνήθως ειναι και φθηνότερα γιατι ο εκτελωνισμός γίνεται σε άλλη χώρα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, blade_runner είπε

μπορείς να μας πεις την αξία (τιμή+μεταφορικά) του δεματος ;

Γύρω στα 75 ευρώ συνολικά. Παίζει να είδαν την ημερομηνία αποστολής από UK και να τρόμαξαν, τι να πω. Σημειωτέον, βέβαια, ότι πρόκειται για τυπικό αγγλικό προϊόν που προορίζεται για δώρο (λούτρινο αρκουδάκι Paddington), οπότε ίσως να έπαιξε κι αυτό ρόλο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...