Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Για αγορά στο ebay που έρχεται από Ιρλανδία πληρώνω τελωνείο? Προσοχή δεν μιλάω για Βόρεια Ιρλανδία που από ότι ξέρω πιάνετε UK. Ας πούμε πχ ότι έρχεται από το Δουβλίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, plotolp είπε

Παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Για αγορά στο ebay που έρχεται από Ιρλανδία πληρώνω τελωνείο? Προσοχή δεν μιλάω για Βόρεια Ιρλανδία που από ότι ξέρω πιάνετε UK. Ας πούμε πχ ότι έρχεται από το Δουβλίνο.

Η Ιρλανδία είναι κανονικά μέλος της ΕΕ, οπότε όχι δεν θα πληρώσεις τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Η Ιρλανδία είναι κανονικά μέλος της ΕΕ, οπότε όχι δεν θα πληρώσεις τελωνείο. 

Α τέλεια σε ευχαριστώ. Και εγώ αυτό φανταζομουν αλλά ήθελα να το επιβεβαιώσω με όλο αυτό το μπέρδεμα του brexit.

Και μιας και είμαι στο νήμα περιμένω και εγώ παραγγελία από uk (κάτω των 22ε) πάνω από μήνα και αγνοητε η τύχη της.. Πρέπει να είναι τουλάχιστον 3 εβδομάδες στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 7:08 ΜΜ, davidbrent25 είπε

Καλησπέρα παιδιά! Αυτή την εβδομάδα παρέλαβα δέματα που περίμενα από Γενάρη (χωρίς tracking). Γενικά από ο,τι καταλαβαίνω.. δεν χάνεται τίποτα απλά θέλει τεράστια υπομονή (1,5 + μήνες).

Περιμένω χωρίς tracking number, δέμα από UK, το οποίο στάλθηκε στις 26/2/21, σύμφωνα με το mail που μου έστειλε. Συμπλήρωσα μήνα, για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lektikos είπε

Περιμένω χωρίς tracking number, δέμα από UK, το οποίο στάλθηκε στις 26/2/21, σύμφωνα με το mail που μου έστειλε. Συμπλήρωσα μήνα, για να δούμε...

Υπομονή.Και να μην παραξενευτεις αν περάσουν 2 μήνες....γιατί τα περισσότερα πακέτα μου ρθαν στους δύο. Βοηθάει πολύ πάντως αν έχεις τηλέφωνο του κέντρου διανομής της περιοχής σου. Επικοινωνούσα τακτικά μαζί τους και με ενημέρωναν αν είχαν παραλάβει πακέτα από αεροδρόμιο η όχι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα παιδιά! Αυτή την εβδομάδα παρέλαβα δέματα που περίμενα από Γενάρη (χωρίς tracking). Γενικά από ο,τι καταλαβαίνω.. δεν χάνεται τίποτα απλά θέλει τεράστια υπομονή (1,5 + μήνες).

τι 1.5 μήνες.....? πολυ παραπανω...... Εγω περιμενω δεμα που εφυγε 1η Μαρτιου......οποτε φανταζομαι εχω ενα ολοκληρο μηνα μπροστά μου.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα! Γνωρίζει κανείς τι θα χρειαστεί να πληρώσω πάνω–κάτω, σε περίπτωση που αποφασίσω εν τέλει να παραγγείλω προϊόντα αξίας 90 ευρώ περίπου (στο τελικό ποσό έχουν συμπεριληφθεί και τα έξοδα αποστολής);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Agnoros είπε

Kαλησπέρα! Γνωρίζει κανείς τι θα χρειαστεί να πληρώσω πάνω–κάτω, σε περίπτωση που αποφασίσω εν τέλει να παραγγείλω προϊόντα αξίας 90 ευρώ περίπου (στο τελικό ποσό έχουν συμπεριληφθεί και τα έξοδα αποστολής);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ανάλογα με ποια εταιρεία θα έρθουν

Ελτα τα ξερεις πιστεύω 15+24% φπα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω κι εγω κατι απο UK, που κανει 170 ευρω, δεν μπορω να το βρω αλλου στην ΕΕ, και το στελνουν με royal mail, κοστος γυρω στο 20ευρω.

Αραγε εχουμε καταληξει, τι επιβαλλεται επ'αυτων;

Γιατι αραια και που, διαβαζω και για δεματα (ανω των 22 ευρω) που δεν ειχαν καμια εξτρα χρεωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2021 στις 1:02 ΜΜ, ele4676 είπε

Το παρέλαβα σήμερα. Αν και στο κατάστημα (feelunique) είχαν πει πως συμπεριλαμβάνονται τελωνειακά έξοδα στην τελική τιμή, λένε πως υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις τελωνείο γιατί μπορεί να μην έχουν ενημερωθεί σωστά στην δική σου χώρα αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο να επικοινωνήσεις με το κατάστημα. Επικοινώνησα μαζί τους αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμα. 

Αξία δέματος 94 ευρώ, πλήρωσα 37 ευρώ στο τελωνείο...

Καλησπερα! Μου συνεβη το ιδιο, εγω βεβαια δεν παρελαβα μεχρι να δω τι θα μου απαντησει η εταιρεια.. Εσενα τι σου ειπαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Agnoros είπε

Το συγκεκριμένο κατάστημα αποστέλλει με UPS.

Ενα 60ρι περίπου υπολόγιζε. 

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Θελω κι εγω κατι απο UK, που κανει 170 ευρω, δεν μπορω να το βρω αλλου στην ΕΕ, και το στελνουν με royal mail, κοστος γυρω στο 20ευρω.

Αραγε εχουμε καταληξει, τι επιβαλλεται επ'αυτων;

Γιατι αραια και που, διαβαζω και για δεματα (ανω των 22 ευρω) που δεν ειχαν καμια εξτρα χρεωση....

Θα πληρώσεις τέλος εκτελωνισμου 20 ευρω, ~45 ευρώ ΦΠΑ, και περίπου 6 ευρώ δασμους, σύνολο περίπου 70. Αυτά με ΕΛΤΑ. Για κουριερ να υπολογίζεις τα διπλάσια. 

Για την τελευταια γράμμη, και εγω μια φορά έτρεχα με 160 και δεν με γράψανε. Δεν σημαίνει οτι είναι ο κανόνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ήρθε σήμερα μήνυμα από ΕΛΤΑ για αποστολή τιμολ. ή paypal ή απόδειξη για δέμα που μου έστειλαν απο UK στις 9/2 αξίας 50€ με parcelforce (μέσω ebay). Ο πωλητής το είχε στείλει ως δώρο και είναι δυο βάσεις για μόνιτορ dell άρα κάπως ογκώδες. Επομένως με parcelforce εκτελωνίζουν τα ΕΛΤΑ και κάνει 2 μήνες για να έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πες μας ποσο θα σου ζητησουν......

Εγω περιμενω τωρα 35 μερες δεμα απο m&s......Τελικα με αυτο τι γινεται ? Δεν πληρωνουμε εκτελωνισμο ?

Επεξ/σία από imichal74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απλό δέμα από UK που εστάλη στις 26/2/21, το παρέλαβα σήμερα 5/4/21. Τελικά ήρθε στην πόλη μου στις 24/3/21, απλά άργησαν να μου στείλουν το ειδοποιητήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...