Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Aν είναι από 22 ευρώ συνολικά και πάνω τότε σχεδόν σίγουρα ναι

Είναι πάνω από 22 ευρώ και έχει πληρωθεί μέσω paypal, μου είπαν σε email πως  η Royal Mail η courier που χρησιμοποιούν  σε ευρωπαϊκους προορισμους κάνει 4-6 ήμερες απλά τώρα με τις αργίες που έρχονται  και αν τον στείλουν  26.4 θα προλάβει να φτάσει ιόνια νησιά;  η θα κολλήσει και εντός  ελλαδας κάπου; ,αυτό με ενδιαφέρει αν γνωρίζεις να μου πεις αν ειναι να το κανονίσω για μετά το πασχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, noKso είπε

η Royal Mail η courier που χρησιμοποιούν  σε ευρωπαϊκους προορισμους κάνει 4-6 ήμερες απλά τώρα με τις αργίες που έρχονται  και αν τον στείλουν  26.4 θα προλάβει να φτάσει ιόνια νησιά;  η θα κολλήσει και εντός  ελλαδας κάπου;

Σε 4-6 μέρες μπορεί όντως να φτάσει Ελλάδα. Στο τελωνείο δεν ξέρω πόσο καιρό θα κάτσει μιας και είναι πάνω από 22 ευρώ. Αν είσαι τόσο κ@#$φαρδος και περάσει έτσι μπορεί να το έχεις. 

 

12 λεπτά πριν, noKso είπε

αυτό με ενδιαφέρει αν γνωρίζεις να μου πεις αν ειναι να το κανονίσω για μετά το πασχα.

Κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα.

Επίσης γνωρίζεις ότι υπάρχει και πιθανότητα να πληρώσεις και τελωνείο ε?

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Επίσης γνωρίζεις ότι υπάρχει και πιθανότητα να πληρώσεις και τελωνείο ε?

Ειχα κάνει στο παρελθόν αγορά από uk και ότι ήταν να πληρώσω μου τα τράβηξαν μέσω paypal όλα μαζί μεταφορικά κτλπ αυτό εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, noKso είπε

Ειχα κάνει στο παρελθόν αγορά από uk και ότι ήταν να πληρώσω μου τα τράβηξαν μέσω paypal όλα μαζί μεταφορικά κτλπ αυτό εννοείς;

Διάβασε κάποια μηνύματα πριν από το δικό σου στο παρόν τόπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, noKso είπε

Τώρα που το κοίταξα  στο ιστορικό, από ολλανδια είχα παραγγείλει τότε...οχι uk. Δλδ ποσό θα ειναι το πόσο και που το πληρώνω;

Πόσο είναι το κόστος του πακέτου μαζί με τα μεταφορικά; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noKso είπε

 

80

Αν σταματήσει τελωνείο (που υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να γίνει), να περιμένεις γύρω στα 35 ευρώ έξτρα (24% ΦΠΑ + Τέλος εκτελωνισμού). Αυτό υπό την προϋπόθεση ότι θα σταματήσει στο τελωνείο και ότι δεν παρήγγειλες από Άμαζον ή κάποιο άλλο site που καλύπτει και τον εκτελωνισμό. Το Paypal δεν έχει καμία σχέση αυτά είναι έξτρα και θα πρέπει να τα πληρώσεις κατά την παραλαβή του πακέτου.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Αν σταματήσει τελωνείο (που υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να γίνει), να περιμένεις γύρω στα 35 ευρώ έξτρα (24% ΦΠΑ + Τέλος εκτελωνισμού). Αυτό υπό την προϋπόθεση ότι θα σταματήσει στο τελωνείο και ότι δεν παρήγγειλες από Άμαζον ή κάποιο άλλο site που καλύπτει και τον εκτελωνισμό. Το Paypal δεν έχει καμία σχέση αυτά είναι έξτρα και θα πρέπει να τα πληρώσεις κατά την παραλαβή του πακέτου.  

Σε ευχαριστώ ,όντως το βλέπω να μένει εκεί

46 λεπτά πριν, Nabuko είπε

80 + 24% φπα +15 έξοδα εκτελωνισμού ελτά

80 +19,2 + 15 = 114,2

Τέλειος. Σε ευχαριστώ πολύ👌
 

46 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Αν σταματήσει τελωνείο (που υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να γίνει), να περιμένεις γύρω στα 35 ευρώ έξτρα (24% ΦΠΑ + Τέλος εκτελωνισμού). Αυτό υπό την προϋπόθεση ότι θα σταματήσει στο τελωνείο και ότι δεν παρήγγειλες από Άμαζον ή κάποιο άλλο site που καλύπτει και τον εκτελωνισμό. Το Paypal δεν έχει καμία σχέση αυτά είναι έξτρα και θα πρέπει να τα πληρώσεις κατά την παραλαβή του πακέτου.  

edit  έκλεισα τελικά την παραγγελία!!

Επεξ/σία από noKso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ.

Ενας φίλος μου θέλει να μου στείλει ενα δέμα από Αγγλία. Δεν ειναι αγορά, μα το θεωρητικά το δέμα έχει προηόντα (κάτι παιχνίδια που του δάνισα).

Αποπηράθικε να τα στείλει με DPD, και επιδεί δεν ήξερε, δήλωσε ότι έχουν αξία 200 λίρες, και τα έστειλε ως "Sample".

Με πήραν απο UPS χτές και μου ζήτισαν 140+€ τελωνείο. (φυσικά τα εστιλα πίσω)

 

Για να μην γίνει μαλακία, τι πρεπει να κάνει για να μήν ξανα έχουμε τέτοιες εκπλίξεις?

Δεν ειναι αγωρά, οπότε έχουμε λίγη ελευθερία εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Kite είπε

Να ρωτήσω και εγώ.

Ενας φίλος μου θέλει να μου στείλει ενα δέμα από Αγγλία. Δεν ειναι αγορά, μα το θεωρητικά το δέμα έχει προηόντα (κάτι παιχνίδια που του δάνισα).

Αποπηράθικε να τα στείλει με DPD, και επιδεί δεν ήξερε, δήλωσε ότι έχουν αξία 200 λίρες, και τα έστειλε ως "Sample".

Με πήραν απο UPS χτές και μου ζήτισαν 140+€ τελωνείο. (φυσικά τα εστιλα πίσω)

 

Για να μην γίνει μαλακία, τι πρεπει να κάνει για να μήν ξανα έχουμε τέτοιες εκπλίξεις?

Δεν ειναι αγωρά, οπότε έχουμε λίγη ελευθερία εδώ.

Δεν υπαρχει λυση, μονο καποια εταιρεια που εχει ανταπόκριση εδω τα ελτα και ισως σου έρθει φτηνότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν υπαρχει λυση, μονο καποια εταιρεια που εχει ανταπόκριση εδω τα ελτα και ισως σου έρθει φτηνότερα

Αν δηλώσει κανένα αστίο ποσό, δεν μπορουν να έρθουν φτηνότερα?

Ή αν το δηλώσει σαν δώρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Kite είπε

Αν δηλώσει κανένα αστίο ποσό, δεν μπορουν να έρθουν φτηνότερα?

Ή αν το δηλώσει σαν δώρο?

Όλα περνούν τελωνείο και τα δώρα. Αν δεν δώσεις απόδειξη τότε απλά θα τιμολογήσουν μόνοι τους και θα βγάλουν φόρους/κόστος πάνω σε αυτή την τιμή. Αν δηλώσει κάποιο αστείο ποσό απλώς θα το αγνοήσουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...