Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, therock είπε

  Η απαντηση ειναι ενδεχομενως πως περσυ με DHL η εταιρια καλυπτε η ιδια τους δασμους για να προωθηση international παραγγελιες

 

 

Οχι,η απάντηση είναι ότι φετος το UK εχει φύγει απο την ΕΕ ολοκληρωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/6/2021 στις 9:25 ΠΜ, therock είπε

Ρε παιδια εφαγα και γω δασμους απο Αγγλια σημερα. Ειναι ενα μαγαζακι με αρωματα που ειχα παραγγειλει και περσυ Αυγουστο. ΠΕρσυ ειχε φυγει με DHL και δε πληρωσα κατι περαν του checkout

Φετος εφυγε με Dpd και 2 μερες υστερα, σημερα δηλαδη, μου σκασε ειδοποιηση τελωνειο απο Γαλλια για 21 ευρω. Ελεος πρεπει τωρα αναγκαστικα να ταπ ληρωσω αυτα?

πακετο..... ποσο εχουν αν τα επαιρνες απο ελλαδα?

 

1743399871_typef.jpg.45164beaa8f26465ab5bc0a09d39e569.jpg5475.jpg.a0ec7c762c8df0a2fe2e157909f2fd53.jpg12.jpg.71b4e3152a8b1d4bb29fd44ac0cb138d.jpg

Επεξ/σία από George56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

27 λεπτά πριν, George56 είπε

πακετο..... ποσο εχουν αν τα επαιρνες απο ελλαδα?

 

1743399871_typef.jpg.45164beaa8f26465ab5bc0a09d39e569.jpg5475.jpg.a0ec7c762c8df0a2fe2e157909f2fd53.jpg12.jpg.71b4e3152a8b1d4bb29fd44ac0cb138d.jpg

Οσες φορες παιρνω απο εξωτερικο ειναι επειδη κατι δεν υπαρχει ελλαδα, και οχι για να γλιτωσω τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας θελω να ρωτησω  αν αγορασω κατι απο αγγλια με τιμη 90 GBPs ,και στο προγραμμα Global Shipping υπάρχει περιπτωση να με σκίσουν με τιποτα @@ες στο τελωνειο ;

έχει καποιος εμπειρία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί φίλοι, επισυνάπτω το κάτωθι απόσπασμα από ιστοσελίδα με προϊόντα ρουχισμού, προκειμένου να με διαφωτίσει κάποιος, εφόσον δύναται και θέλει, διότι σκέπτομαι να αγοράσω ορισμένα πράγματα αξίας 204 ευρώ (άνευ των μεταφορικών εξόδων).

Delivery to EU destinations continues as normal. Currently, Atom Retro is covering any customs duties to EU countries so you can be confident there won't be any additional customs duty to pay upon delivery.* Due to Brexit there maybe delivery delays to some countries. 

* Local taxes not included in the customs duty may still be payable. Please contact your local tax office for further information as this varies from country to country. This offer is subject to change without notice. 

Λαμβάνοντας υπ' όψιν όσα αναφέρονται ανωτέρω, καθώς και το κόστος τής αγοράς, ποιο θα είναι πάνω–κάτω το τελικό ποσόν που θα χρειαστεί να καταβάλω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Agnoros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι, θέλω να παραγγείλω από ένα μαγαζί στη Αγγλία  που δεν στέλνει Ελλάδα μέσω eshopwedrop. Το πακέτο κοστίζει συνολικά 34 λίρες, και θεωρητικα έχω πρώτη παραγγελία μέχρι 10 ευρώ τζάμπα αποστολή. Ξέρει κανείς πόσο θα κοστίσει στο τέλος, κυρίως για το τελωνειο αγχωνομαι. Πόσα ακριβώς βγαίνει το τελωνειο για αυτήν την τιμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stressfairy είπε

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι, θέλω να παραγγείλω από ένα μαγαζί στη Αγγλία  που δεν στέλνει Ελλάδα μέσω eshopwedrop. Το πακέτο κοστίζει συνολικά 34 λίρες, και θεωρητικα έχω πρώτη παραγγελία μέχρι 10 ευρώ τζάμπα αποστολή. Ξέρει κανείς πόσο θα κοστίσει στο τέλος, κυρίως για το τελωνειο αγχωνομαι. Πόσα ακριβώς βγαίνει το τελωνειο για αυτήν την τιμή; 

Εξαρτάται με τι θα γίνει η αποστολή. Αν γίνει με ΕΛΤΑ (που είναι το φθηνότερο για σένα) και σταματήσει στο τελωνείο, 24% ΦΠΑ (8,15 ευρώ) + 15 ευρώ τέλος εκτελωνισμού = 23,15 ευρώ. σχεδόν διπλή τιμή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TuXaKoS είπε

Εξαρτάται με τι θα γίνει η αποστολή. Αν γίνει με ΕΛΤΑ (που είναι το φθηνότερο για σένα) και σταματήσει στο τελωνείο, 24% ΦΠΑ (8,15 ευρώ) + 15 ευρώ τέλος εκτελωνισμού = 23,15 ευρώ. σχεδόν διπλή τιμή :)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Με ΕΛΤΑ λέει, τώρα αν εννοεί το κούριερ ή το ταχυδρομείο δεν ξέρω… αλλά λέει στην πόρτα θα έρθει… όποτε λογικά το κούριερ! Πάντα με μπέρδευε που έχουν το ίδιο όνομα ενώ το ένα είναι ιδιωτικό.  Είναι σίγουρο δηλαδή ότι οι τιμές είναι ακριβείς; Ή κλέβουν στα τελωνεία; Επίσης υπάρχει και η περίπτωση να μην σταματήσει τελωνείο εφόσον είναι λούτρινο; Ή όλα σταματάνε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stressfairy είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Με ΕΛΤΑ λέει, τώρα αν εννοεί το κούριερ ή το ταχυδρομείο δεν ξέρω… αλλά λέει στην πόρτα θα έρθει… όποτε λογικά το κούριερ! Πάντα με μπέρδευε που έχουν το ίδιο όνομα ενώ το ένα είναι ιδιωτικό.  Είναι σίγουρο δηλαδή ότι οι τιμές είναι ακριβείς; Ή κλέβουν στα τελωνεία; Επίσης υπάρχει και η περίπτωση να μην σταματήσει τελωνείο εφόσον είναι λούτρινο; Ή όλα σταματάνε; 

Τι εννοείς "το ένα" είναι ιδιωτικό;

όσο "ιδιωτικό" είναι τα ΕΛΤΑ είναι και τα ΕΛΤΑ courier.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος τρόπος επικοινωνίας με το τελωνείο? Περιμένω ένα απλό δέμα από UK, που κανονικά έπρεπε να έχει έρθει στις 6/6/21 και ακόμη δεν έχω λάβει ειδοποίηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lektikos είπε

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος τρόπος επικοινωνίας με το τελωνείο? Περιμένω ένα απλό δέμα από UK, που κανονικά έπρεπε να έχει έρθει στις 6/6/21 και ακόμη δεν έχω λάβει ειδοποίηση.

Δεν θα κερδίσεις κάτι με επικοινωνία στο τελωνείο. Τι πάει να πει κανονικά έπρεπε να είχε έρθει 6/6/21; Ποιος έδωσε αυτήν την ημερομηνία; Από τη στιγμή που ένα δέμα πρέπει να περάσει τελωνείο, τουλάχιστον στην Ελλάδα, αυτό σημαίνει μεγάλη καθυστέρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...