Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με όποια εταιρεία και να έρθει θα έχεις πληρώσε Φ.Π.Α. τόσο επι του εμπορεύματος όσο και επι των ταχυδρομικών. 

Άρα δεν χρωστάς τίποτα και σε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2021 στις 9:07 ΠΜ, frapes87 είπε

Καλησπέρα παίδες. Έχει κανείς σας πρόσφατη από bookdepository; θέλω να παραγγείλω βιβλίο το οποίο λέει dispatch from UK. Γνωρίζετε αν έχει αποθήκες Ευρώπη ή γενικότερα αν θα γλυτώσω τελωνείο; 

Από προσωπική εμπειρία υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχω χρεωθεί τελωνείο. Τη μία φορά που παρήγγειλα μου ήρθαν με ΕΛΤΑ από ένα σημείο στον Άγιο Δημήτριο (που φαντάζομαι είναι μεσάζοντας). Τη δεύτερη φορά μου ήρθε με UPS. Δεν ξέρω τι συμφωνίες έχουν κάνει, αλλά μέσα σε 1-1μιση μήνα θα σου έρθουν. Αν όχι, στείλε στο support και μπορεί να κάνουν refund ή επαναποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ τον κόσμο, 

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποια ρούχα από Βρετανία και στο site τους υπάρχει αυτή η επισήμανση:

The UK has reached a trade agreement with the EU that has taken effect from 01.01.21. The agreement establishes zero tariffs or duties on trade between the UK & the EU. This means that all orders placed and shipped within Europe will continue as normal and will avoid any further charges.  

Με βάση το παραπάνω, όλα λειτουργούν όπως παλιά, χωρίς έξτρα κόστος. Έχει κάποιο λάκκο η φάβα;  

Επεξ/σία από glad1at0re
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ο λακκος ειναι οτι η αγγλια πλεον ειναι εκτος εε.

Γράφει 

The UK has reached a trade agreement with the EU that has taken effect from 01.01.21. The agreement establishes zero tariffs or duties on trade between the UK & the EU. This means that all orders placed and shipped within Europe will continue as normal and will avoid any further charges.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γράφει 

The UK has reached a trade agreement with the EU that has taken effect from 01.01.21. The agreement establishes zero tariffs or duties on trade between the UK & the EU. This means that all orders placed and shipped within Europe will continue as normal and will avoid any further charges.  

Οπότε αφου το λεει όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελια 2 τεμαχια Avaya refurbished συσκευες με τιμολόγιο για εταιρεια (δεν μπορω να τις βρω αλλου). 40 λιρες οι συσκευές, 40 και τα μεταφορικά με TNT. 

126€ ο εκτελωνισμος με TNT/Orbit courier.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια παραγγελία από Αγγλία, χονδρική, για το κατάστημα μου. Συνολικά πλήρωσα 306GPB μαζι με μεταφορικά. 

Στο μήνυμα μου ανέφεραν το εξής 

Αναφορά σε κείμενο

Also - with the product being UK origin and this will be noted on the invoice for you and there is a trade agreement between UK & EU for these goods - you should not have additional import duties but local taxes may apply.

Τι σημαίνει αυτό? Στην Ελλάδα δεν θα πληρώσω 306χ24%? Το δέμα στάλθηκε με DHL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arsenal είπε

Έκανα μια παραγγελία από Αγγλία, χονδρική, για το κατάστημα μου. Συνολικά πλήρωσα 306GPB μαζι με μεταφορικά. 

Στο μήνυμα μου ανέφεραν το εξής 

Τι σημαίνει αυτό? Στην Ελλάδα δεν θα πληρώσω 306χ24%? Το δέμα στάλθηκε με DHL

λεει για import duties οχι για ΦΠΑ 

Για ΦΠΑ κλπ τοπικούς φορους λεει ocal taxes may apply

1 ώρα πριν, arsenal είπε

Έκανα μια παραγγελία από Αγγλία, χονδρική, για το κατάστημα μου. Συνολικά πλήρωσα 306GPB μαζι με μεταφορικά. 

Στο μήνυμα μου ανέφεραν το εξής 

Τι σημαίνει αυτό? Στην Ελλάδα δεν θα πληρώσω 306χ24%? Το δέμα στάλθηκε με DHL

λεει για import duties οχι για ΦΠΑ 

Για ΦΠΑ κλπ τοπικούς φορους λεει ocal taxes may apply

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2021 στις 2:54 ΜΜ, Tofu είπε

Από προσωπική εμπειρία υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχω χρεωθεί τελωνείο. Τη μία φορά που παρήγγειλα μου ήρθαν με ΕΛΤΑ από ένα σημείο στον Άγιο Δημήτριο (που φαντάζομαι είναι μεσάζοντας). Τη δεύτερη φορά μου ήρθε με UPS. Δεν ξέρω τι συμφωνίες έχουν κάνει, αλλά μέσα σε 1-1μιση μήνα θα σου έρθουν. Αν όχι, στείλε στο support και μπορεί να κάνουν refund ή επαναποστολή.

Πριν ή μετά την κατάργηση του ορίου των 22€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, 

Περιμένω από Amazon.uk ένα σετ  Bluetooth ακουστικών κόστους περίπου 130 ευρώ. Είναι πληρωμένα από τρίτο πρόσωπο, διότι είναι δώρο. Θεωρητικά θα έχει πληρώσει και το import duty ή θα μου σκάσει κανένα φιρμανι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...