Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί 

Ξέρει κανεις τι ακριβώς χρεώνεται κάποιος αν παραγγείλει κάτι από Αγγλία μετά το brexit? Συγκεκριμένα με ένδιαφερει για μια αγορά αγαθών των 100€. Συμφέρει ίσως να σπαστεί σε επιμέρους παραγγελίες; Υπάρχει κάποιο εφάπαξ τέλος; Και έχει σημασία ο αριθμός των αντικειμένων της παραγγελίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

 

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί 

Ξέρει κανεις τι ακριβώς χρεώνεται κάποιος αν παραγγείλει κάτι από Αγγλία μετά το brexit? Συγκεκριμένα με ένδιαφερει για μια αγορά αγαθών των 100€. Συμφέρει ίσως να σπαστεί σε επιμέρους παραγγελίες; Υπάρχει κάποιο εφάπαξ τέλος; Και έχει σημασία ο αριθμός των αντικειμένων της παραγγελίας;

https://www.angroid.gr/android-tutorials/allages-apo-1i-ioylioy-kai-katargisi-tis-ateleias-agores-ektos-e-e-kai-teloneio-pos-tha-kano-agores-apo-kina-kai-agglia-posa-tha-pliroso-sto-teloneio

 

Το παραπάνω τα εξηγεί αναλυτικά αλλά δεν είχα χρόνο να το διαβάσω προσεκτικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2021 στις 1:43 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

 

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί 

Ξέρει κανεις τι ακριβώς χρεώνεται κάποιος αν παραγγείλει κάτι από Αγγλία μετά το brexit? Συγκεκριμένα με ένδιαφερει για μια αγορά αγαθών των 100€. Συμφέρει ίσως να σπαστεί σε επιμέρους παραγγελίες; Υπάρχει κάποιο εφάπαξ τέλος; Και έχει σημασία ο αριθμός των αντικειμένων της παραγγελίας;

Μεχρι τα 100Ε εισαι ΟΚ, μετα τα 150Ε πρεπει να το σπασεις

 το φπα  περιλαμβανεται  στην τιμη, εαν παιρνεις απο ebay και bangood, (μεχρι προτινος δεν ισχυε) και αφαιρειται μετα και προστιθεται  το ελληνικο φπα κλασσικα

τελευται aρχισα να παιρνω κ απο bangood,  ειναι καλυ λυση αφου στην τελικη τιμη που βλεπεις  οταν αγοραζεις κατι ειναι ολα πληρωμενα  (τελη, φπα,).

 

 

Περιμενω ενα δεμα apo UK και ελαβα ειδοποιηση  το εξης ειχε μια υπευθυνη δηλωση οπου  ελεγε  για να γινει ο εκτελωνισμος υπογραψτε οτι περιεχει συμπληρωματα διατροφης/καλλυντικα/φαρμακα που προοριζονται μονο για προσωπικη χρηση, δεν περιεχονται χορτο ,μαυρο κ αναλάμβανω την ευθυνη για οτιδηποτε προκυψει.

το τελευταιο  γιατι το βαζουν  εχει τυχει σε αλλον τετοιο γραμμα,?

 

εγω το υπεγραψα γιατι αναμενω το δεμα, νομιζω ηταν κατι μπαρες  πρωτεινης κ  συμπληρωαματα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2021 στις 12:37 ΠΜ, George56 είπε

καλησπερα  εχει παραλαβει κανεις δεμα απο αγγλια  στα μεσα οκτωμβριου

 

7/10/2021, 10:21 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
7/10/2021, 10:05 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
19/9/2021, 04:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
18/9/2021, 11:42 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
18/9/2021, 08:53 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
17/9/2021, 18:17 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

περιμένω δέμα με gadgets ~ 100€ από Ιρλανδία(ΕΕ) που εστάλη από τις 18 Σεπ 21, χωρίς tracking number.  Ρώτησα στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου και μου είπαν ότι υπάρχουν καθυστερήσεις "λόγω covid".

Έχετε παρόμοια εμπειρία? Είναι αναμενόμενη αυτή η καθυστέρηση? Ανησυχώ μην έχει χαθεί....

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σκεφτομαι να παραγγειλω κατι ζευγαρια καλτσες για εμενα και φιλους μου Δρομεις απο ενα ιντερνετικο καταστημα που παιρνω χρονια στην UK και μου απανταει στο ερωτημα μου για φορους Τελωνειακης Ενωσης το ρομποτ.......

We’ve ensured that we’re able to provide the same great service as we did prior to Brexit. All parcels sent to EU countries will be sent DDP (Duty Paid). This means that all VAT, import tax, and any customs charges are all being paid by us. There will be absolutely no difference in charges from before Brexit, to now. The price shown on our website for your order is all you will have to pay.

 

If you place an order for delivery outside of the EU, there may be import duties and taxes to pay to get your parcel as determined by local customs.

 

Please note, we are not liable for any local or import taxes for orders outside of the EU.

 

Συνολικο Κοστος παραγγελιας και εξοδων ειναι περιπου στα 120 ευρω....ξερει κανεις αν θα επιβαρυνθω με Δασμους και ΦΠΑ ή αλλα εξοδα Τελωνειου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο οτι ειδα και διαβασα στο thread, λετε οτι υπαρχουν φπα και δασμοι και στα μεταχειρισμενα. Ενω, σε μια σελιδα των ελτα γραφει το αντιθετο.

Παλιο, 40 περίπου χρονών, ηλεκτρονικο αγγλικης κατασκευης αντικειμενο, με αγορα 26 λιρες και μεταφορικα 17, τι πρόκειται να πάθει στο τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, georgemvg είπε

Απο οτι ειδα και διαβασα στο thread, λετε οτι υπαρχουν φπα και δασμοι και στα μεταχειρισμενα. Ενω, σε μια σελιδα των ελτα γραφει το αντιθετο.

Παλιο, 40 περίπου χρονών, ηλεκτρονικο αγγλικης κατασκευης αντικειμενο, με αγορα 26 λιρες και μεταφορικα 17, τι πρόκειται να πάθει στο τελωνειο;

Σε ποια σελίδα γράφει το αντίθετο; Δασμοί δεν υπάρχουν κάτω από 150 ευρώ θα πληρώσεις ΦΠΑ + τέλος εκτελωνισμού. 

Επεξ/σία από TuXaKoS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Σε ποια σελίδα γράφει το αντίθετο; Δασμοί δεν υπάρχουν κάτω από 150 ευρώ θα πληρώσεις ΦΠΑ + τέλος εκτελωνισμού. 

Μα λεει στην σελιδα των ελτα οτι κατω απο 45€, δεν πληρωνεις φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Από ιδιώτη σε ιδιώτη ισχύει αλλά 43 λίρες είναι 51 ευρώ :) 

Ειναι ιδιωτης και ειμαι ιδιωτης. Οπότε ειναι και τα μεταφορικα μεσα στα 45;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να παραγγείλω μια ζώνη από το γερμανικό strength shop αλλά αφού μίλησα μαζί τους μου είπαν πως θα ξαναφέρουν μέσα Δεκέμβρη... Ξέρει κανείς αν παραγγείλω από το αγγλικό αν πληρώνω τελωνείο, και αν ναι μπορώ να υπολογίσω περίπου πόσο? Ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από RaizO_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...