Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/12/2021 στις 7:38 ΜΜ, charlymp είπε

Παραγγελία από sportdirect τέλος Νοέμβρη, ύψους 132 € έφτασε χτες όλα καλά, χωρίς καμία επιπλέον χρέωση

Είχες πληρώσει κάτι μέσα στην τιμή όταν τ' αγόρασες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι εκτός και αν στις τιμές έχουν ενσωματώσει , τους δασμούς. Νομίζω όμως ότι το spordirect έχει πλέον αποκτήσει αποθήκη σε χωρα της Ευρωπαικής ένωσης (Βουλγαρία ή Κύπρος αν δε κάνω λάθος) και έρχονται αφού έχουν εκτελωνιστεί εκεί. Το χαρτί πάνω στο δέμα σε εμένα έγραφε σαν τελευταία χώρα αποστολής τη Βουλγαρία. Είχα διαβάσει σε σχετική συζήτηση ότι δεν υπάρχει πλέον θέμα  , πριν προχωρήσω στη παραγγελία.

 

Επεξ/σία από charlymp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Να ρωτήσω κάτι βάσει της μέχρι τώρα εμπειρίας σας. Θέλω να αγοράσω από UK μια ομάδα από το παλιό παιχνίδι Subbuteo, αν θυμάστε, κοστίζει μαζί με τα έξοδα αποστολής (απλό ταχυδρομείο), 26,51euro. Ο φόρος δεν είναι προσαρτημένος από τον έμπορο και δεν νομίζω ότι θα το κάνει κιόλας. Αυτό το πακέτο θα έχει έξοδα εκτελωνισμού γύρω στα 5 ευρώ και επίσης θα επιβάλλουν στο τελωνείο και το 24% του Ελληνικου Φ.Π.Α;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lektikos είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Να ρωτήσω κάτι βάσει της μέχρι τώρα εμπειρίας σας. Θέλω να αγοράσω από UK μια ομάδα από το παλιό παιχνίδι Subbuteo, αν θυμάστε, κοστίζει μαζί με τα έξοδα αποστολής (απλό ταχυδρομείο), 26,51euro. Ο φόρος δεν είναι προσαρτημένος από τον έμπορο και δεν νομίζω ότι θα το κάνει κιόλας. Αυτό το πακέτο θα έχει έξοδα εκτελωνισμού γύρω στα 5 ευρώ και επίσης θα επιβάλλουν στο τελωνείο και το 24% του Ελληνικου Φ.Π.Α;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εφόσον το συνολικό ποσό μαζί με τα έξοδα αποστολής είναι κάτω από 45 ευρώ και η αποστολή γινεται από ιδιώτη και όχι από κάποιο κατάστημα, δεν πρέπει να σταματήσει στο τελωνείο και δεν πρέπει να πληρώσεις τίποτα παραπάνω. Τώρα αν το στείλει με κάποια κούριερ, πιθανόν να σου ζητήσουν να πληρώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Εφόσον το συνολικό ποσό μαζί με τα έξοδα αποστολής είναι κάτω από 45 ευρώ και η αποστολή γινεται από ιδιώτη και όχι από κάποιο κατάστημα, δεν πρέπει να σταματήσει στο τελωνείο και δεν πρέπει να πληρώσεις τίποτα παραπάνω. Τώρα αν το στείλει με κάποια κούριερ, πιθανόν να σου ζητήσουν να πληρώσεις. 

Δεν είναι ιδιώτης, είναι κατάστημα που πουλάει τέτοιου είδους πράγματα. Ευχαριστώ για την απάντηση σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lektikos είπε

Δεν είναι ιδιώτης, είναι κατάστημα που πουλάει τέτοιου είδους πράγματα. Ευχαριστώ για την απάντηση σας!

Τότε ισχύει ότι είπες. Τέλος εκτελωνισμού (εξαρτάται από την εταιρία με την οποία θα έρθει το δέμα. Τα ΕΛΤΑ είναι τα πιο οικονομικά, οτιδήποτε άλλο θα σου βγει *2+ την αξία του δέματος) + 24% ΦΠΑ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας. Σήμερα είδα την εξής ένδειξη από το τελωνείο, "Ελλιπη Πληροφοριακα Στοιχεια Απο Αποστολεα - Τα Ελτα Θα Προχωρησουν Σε Χειρωνακτικη Καταχωρηση".

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

Ειμαι UK και εχω στείλει δέμα Ελλάδα απο τις 15 Δεκεμβρίου. Οκ ηταν ενδιάμεσα Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά, Φώτα και δεν περίμενα να φτασει σε 15 μέρες αλλά εχει περάσει μήνας και δεν ξέρω τι να κάνω.

https://t.17track.net/en#nums=LO031892515GB

Να το θεωρήσω χαμένο και να κάνω claim Royal Mail?

Ή έτσι όπως είναι τα πράγματα, ο ένας μήνας είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει για να φτάσει ενα δέμα Ελλάδα από UK???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, mary said:

Καλησπερα παιδια.

Ειμαι UK και εχω στείλει δέμα Ελλάδα απο τις 15 Δεκεμβρίου. Οκ ηταν ενδιάμεσα Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά, Φώτα και δεν περίμενα να φτασει σε 15 μέρες αλλά εχει περάσει μήνας και δεν ξέρω τι να κάνω.

https://t.17track.net/en#nums=LO031892515GB

Να το θεωρήσω χαμένο και να κάνω claim Royal Mail?

Ή έτσι όπως είναι τα πράγματα, ο ένας μήνας είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει για να φτάσει ενα δέμα Ελλάδα από UK???

Υπολόγισε κανά μηνάκι ακόμα. Δύσκολα να πάρεις κάτι από RM αυτοί τη δουλειά τους την κάνανε σωστά.

Το δέμα σου είναι σε μια αποθήκη στο Ελ. Βενιζέλος περιμένει να κουνηθούν οι δημόσιοι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ/τελωνείων για να φτάσει στον παραλήπτη

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Πάσχα θα  φτάσει.Ελπίζω να μην έστειλες τίποτα Χριστουγεννιάτικο.

Την επόμενη φορά με μεταφορική να εισαι σίγουρη.

Ελπίζω να μην ζητήσουν έξοδα εκτελωνισμού στον παραλήπτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, NikosKallithea said:

^

Το τριμηνο το εχεις στο τσεπακι

 

16 minutes ago, Ukforthemoment said:

Το Πάσχα θα  φτάσει.Ελπίζω να μην έστειλες τίποτα Χριστουγεννιάτικο.

Την επόμενη φορά με μεταφορική να εισαι σίγουρη.

Ελπίζω να μην ζητήσουν έξοδα εκτελωνισμού στον παραλήπτη.

Τόσο χάλια ρε παιδιά; 😕

Οχι δεν ήταν Χριστουγεννιάτικο. Δηλωσα αξια 20 λίρες (27 ήταν κανονικά) και 13 ήταν τα μεταφορικά. Ας ζητήσουν. Μου είπε ο παραλήπτης οτι δεν πειράζει να πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, mary said:

 

Τόσο χάλια ρε παιδιά; 😕

Οχι δεν ήταν Χριστουγεννιάτικο. Δηλωσα αξια 20 λίρες (27 ήταν κανονικά) και 13 ήταν τα μεταφορικά. Ας ζητήσουν. Μου είπε ο παραλήπτης οτι δεν πειράζει να πληρώσει.

Σε γκρουπάκι στο ΦΒ που διαβάζω τόσο τραγικά τα λένε.Και όλα κολλάνε στο τελωνείο .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...