Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 minutes ago, mary said:

 

Τόσο χάλια ρε παιδιά; 😕

Οχι δεν ήταν Χριστουγεννιάτικο. Δηλωσα αξια 20 λίρες (27 ήταν κανονικά) και 13 ήταν τα μεταφορικά. Ας ζητήσουν. Μου είπε ο παραλήπτης οτι δεν πειράζει να πληρώσει.

ναι, πλέον άμα θες κάτι να στείλεις Ελλάδα καλύτερα με...αυτοσχέδια τριγωνική, του στυλ πρώτα σε φίλο σε Ολλανδία/Γερμανία/οποιαδήποτε χώρα με μη-τεμπέληδες στο ταχυδρομείο/τελωνείο και από κει Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα!

Να ρωτήσω κάτι, στο τελωνείο πως καταλαβαίνουν αν ενα δέμα προέρχεται από ιδιώτη ή από κατάστημα, όταν πρόκειται για αγορά από ebay?

Aν είναι από ιδιώτη, σίγουρα δεν χρεώνεται με άλλες χρεώσεις αν η αξία του δέματος είναι κάτω από 60-70 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

60 η 70 ευρώ χρεώνεται κανονικά με φόρο 

Αγορές από ιδιώτη έστω και 1 ευρώ χρεωνονται. 

Δώρο από ιδιώτη κάτω από 45 ευρώ δεν χρεώνεται. 

Επιπλέον αγορές από Ebay κάτω των 150 ευρώ  σε χρεώνει Φ.Π.Α. το ebay. 

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

60 η 70 ευρώ χρεώνεται κανονικά με φόρο 

Αγορές από ιδιώτη έστω και 1 ευρώ χρεωνονται. 

Δώρο από ιδιώτη κάτω από 45 ευρώ δεν χρεώνεται. 

Επιπλέον αγορές από Ebay κάτω των 150 ευρώ  σε χρεώνει Φ.Π.Α. το ebay. 

 

Και την αξία του πακέτου, αν υποθέσουμε ότι αναγράφεται ως "δώρο" από τον πωλητή, πως την υπολογίζουν στο τελωνείο, ζητάνε παραστατικά ή βάσει της αξίας που έχει δηλώσει πάνω στο δέμα ο ιδιώτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα περιμένω δέμα από ιρλανδια  όχι από την βόρεια χρεωθω τελωνιο? ευχαριστω

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
8/2/2022, 17:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
6/2/2022, 10:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
2/2/2022, 09:18 ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
2/2/2022, 09:18 ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
Επεξ/σία από 1926_fans
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 1926_fans είπε

καλημέρα περιμένω δέμα από ιρλανδια  όχι από την βόρεια χρεωθω τελωνιο? ευχαριστω

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
8/2/2022, 17:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
6/2/2022, 10:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
2/2/2022, 09:18 ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
2/2/2022, 09:18 ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Η Ιρλανδία είναι χώρα μέλος της ΕΕ. Οπότε δεν μπορεί να υπάρξει χρέωση τελωνείου για την αγορά σου…

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου έστειλε η μητέρα μου από Ηνωμένο Βασίλειο ένα φούτερ δώρο. Το είχε σημειώσει ως gift παρόλα αυτά μπήκε τελωνείο και για να το παραλάβω μου ζήτησαν 6,30 Ευρω στα ΕΛΤΑ (+ ότι το είχαν ένα μήνα σε θυρίδα χωρίς να μου στείλουν ποτέ ειδοποιητήριο και εγώ περίμενα τζάμπα). Είχαν βάλει μια αξία στα 16 Ευρώ περίπου φαντάζομαι αυθαίρετα.

Είναι λογικό κάτι τέτοιο; Δε μπορούμε να στέλνουμε πλέον ούτε ιδιώτες μεταξύ μας πράγματα από/στην Αγγλία;

Επεξ/σία από MikeJ
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, υπάρχει κάποιος με εμπειρία τον τελευταίο καιρό από ταξίδι από Αγγλία στην Ελλάδα; έμενα Αγγλία και σκοπεύω να επιστρέψω με μια μεγάλη βαλίτσα με αγορές μου από ebay κτλ, τύπου κόμικς, διακοσμητικά, κτλ. Θα έχω θέμα αν είναι στα κουτιά τους; υπάρχει κάτι που να μπορώ να προσέξω; 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2022 στις 1:25 ΜΜ, MikeJ είπε

Εμένα μου έστειλε η μητέρα μου από Ηνωμένο Βασίλειο ένα φούτερ δώρο. Το είχε σημειώσει ως gift παρόλα αυτά μπήκε τελωνείο και για να το παραλάβω μου ζήτησαν 6,30 Ευρω στα ΕΛΤΑ (+ ότι το είχαν ένα μήνα σε θυρίδα χωρίς να μου στείλουν ποτέ ειδοποιητήριο και εγώ περίμενα τζάμπα). Είχαν βάλει μια αξία στα 16 Ευρώ περίπου φαντάζομαι αυθαίρετα.

Είναι λογικό κάτι τέτοιο; Δε μπορούμε να στέλνουμε πλέον ούτε ιδιώτες μεταξύ μας πράγματα από/στην Αγγλία;

Λογικοτατο.

Δε ξέρω ποιος ξεκίνησε αυτή τη φάεινη παπάρα ότι αν παρει καποιος ένα στυλό και γράψει τη λέξη "δώρο" πάνω σε ένα δέμα αυτόματα by-passαρει για κάποιο περίεργο λόγο όλο το παγκόσμιο εμπορικό συστημα. 

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Λογικοτατο.

Δε ξέρω ποιος ξεκίνησε αυτή τη φάεινη παπάρα ότι αν παρει καποιος ένα στυλό και γράψει τη λέξη "δώρο" πάνω σε ένα δέμα αυτόματα by-passαρει για κάποιο περίεργο λόγο όλο το παγκόσμιο εμπορικό συστημα. 

 

Αυτη η ιστορία πρέπει να εχει λήξη πριν απο καμια 20 plus χρόνια(αν υπηρχε ποτε), αλλα καποιοι την διαιωνίζουν γιατι νομίζουν οτι δεν θα πληρώσουν.

Τουλαχιστον εγω δεν θυμάμαι να υπήρχε απο τοτε που μπήκαμε στο ευρώ και αρχίσαμε της αγορές απο τρίτες χώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγω την "επιτυχια" μου.

Παραγγελια το κατωθι απο ebay uk (πουθενα αλλου δεν το εβρισκα). Ειχα ηδη ετοιμα τα σχετικα (screenshots απο Paypal) για το τελωνειο.

Το βρηκα στην εισοδο του γραφειου το πακετο καμια εβδομαδα μετα οπως τις παλιες καλες εποχες!!

 

 

sc01271440.jpg

Επεξ/σία από Fotis_Greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...