Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, TuXaKoS είπε

Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη, δε ξέρω και για ποια πόλη ενδιαφέρεσαι. Υπάρχουν αρκετές που κάνουν κάθε εβδομάδα δρομολόγια και πηγαίνουν φαγητά ή διάφορα πράγματα σε φοιτητές. Το κόστος, σίγουρα δεν είναι τόσο υψηλό :)

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν κάτι μεταφέρεται οδικώς με μια μεταφορική δεν εμπίπτει στους ίδιους τελωνειακούς κανόνες?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, DrLo είπε

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν κάτι μεταφέρεται οδικώς με μια μεταφορική δεν εμπίπτει στους ίδιους τελωνειακούς κανόνες?

Προσωπική εμπειρία και από πολλούς γνωστούς και φοιτητές (συγκεκριμένα δεν έχω ακούσει από κανέναν να πληρώνει κάτι έξτρα). Είναι γνωστό γενικά, ότι ακόμα (για κάποιο λόγο) δεν ελέγχουν τις μεταφορικές/φορτηγάκια που κάνουν τέτοιες μεταφορές. Θεωρητικά εμπίπτουν στους ίδιους κανόνες στην πράξη, τουλάχιστον ακόμα, όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

με αεροπορικό εισιτήριο θα σου  έρθει πολύ φτηνώτερα.

Καλημέρα, μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ή το αναφέρεις συγκριτικά με το κόστος οδικής μεταφοράς γνωρίζοντάς το?

9 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Eχω διαβασει καλά λογια για 

αλλά δεν έχω ιδία πείρα. 

Ευχαριστώ πολύ, έστειλα ένα email με τα δεδομένα και σε αυτόν, όπως και σε κάποιους άλλους που βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια καπου ειχε παρει το ματι μου οτι καποια μαγαζια οπως πχ m&s , asos κτλ δεν περνανε απο τελωνειο ? Υπήρχε κάποιο χαρτι ....δεν θυμαμαι που το είχα δει.....

Μπορει καποιος να μου βρει το λινκ ή να μου το επιβεβιώσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, imichal74 είπε

ρε παιδια καπου ειχε παρει το ματι μου οτι καποια μαγαζια οπως πχ m&s , asos κτλ δεν περνανε απο τελωνειο ? Υπήρχε κάποιο χαρτι ....δεν θυμαμαι που το είχα δει.....

Μπορει καποιος να μου βρει το λινκ ή να μου το επιβεβιώσει ?

Σύμφωνα με τις σελίδες και των δύο λένε ότι δεν πληρώνεις τελωνείο στην ΕΕ, φαντάζομαι αυτό συμβαίνει γιατί έχουν αποθήκες στην ευρώπη. 

 

Απλά σιγουρέψου ότι βλέπει το site ότι είσαι απο ελλάδα (τέρμα κάτω στην σελίδα να έχει την ελληνική σημαια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2022 στις 9:31 ΠΜ, totis13 είπε

Καλημέρα, μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ή το αναφέρεις συγκριτικά με το κόστος οδικής μεταφοράς γνωρίζοντάς το?

 

O Αεροπορικός ταξιδιώτης έχει μία ατέλεια 400 ευρω  για τα είδη που μεταφέρει.  https://www.taxheaven.gr/news/46237/neos-odhgos-enhmerwshs-taxidiwtwn-apo-thn-aade-dasmoforologikes-apallages-se-proionta-poy-eisagoyn-proswpa-poy-taxideyoyn-apo-trites-xwres

Έτσι δεν εχεις παρά να βρεις ένα φτηνό εισιτήριο, να πας να το πάρεις και να επιστρέψεις. 

Βαλίτσα μόνο για την επιστροφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

O Αεροπορικός ταξιδιώτης έχει μία ατέλεια 400 ευρω  για τα είδη που μεταφέρει.  https://www.taxheaven.gr/news/46237/neos-odhgos-enhmerwshs-taxidiwtwn-apo-thn-aade-dasmoforologikes-apallages-se-proionta-poy-eisagoyn-proswpa-poy-taxideyoyn-apo-trites-xwres

Έτσι δεν εχεις παρά να βρεις ένα φτηνό εισιτήριο, να πας να το πάρεις και να επιστρέψεις. 

Βαλίτσα μόνο για την επιστροφή 

Σε ευχαριστώ! Τελικώς βρέθηκε πολύ καλύτερη τιμή από τα 140. Αν δε βρισκόταν, δε σου κρύβω ότι αυτό που αναφέρεις θα είχε τεράστιο νόημα εξαιρώντας μόνο το χρόνο των ταξιδίων. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2022 στις 4:39 ΜΜ, totis13 είπε

Όχι, μεταφορικά θα έχει τουλάχιστον 25 λίρες ακόμα.

τι μ μεταφορικη βρηκες?

θελω να στειλω δεμα

μπορεις να μου στειλεις μνμ ?

ακομα το εχουν  τελωνειο απο 25/ δεκεμβρη...

stopper.webp

rger.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδες θελω να παραγγειλω κατι απο Αγγλια...μπορει καποιος να μου εξηγησει αν θα πληρωσω ή οχι κατι παραπανω σε τελωνεια κτλ

Screenshot_20220503-232829_Chrome.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2022 στις 11:30 ΜΜ, gedolyk είπε

Παιδες θελω να παραγγειλω κατι απο Αγγλια...μπορει καποιος να μου εξηγησει αν θα πληρωσω ή οχι κατι παραπανω σε τελωνεια κτλ

Screenshot_20220503-232829_Chrome.jpg

54,45+14,95 =69,40

24% X 69,40 = 16,66

Άρα έχεις πληρώσει τον Ελληνικό Φ.Π.Α. και δεν πρόκειται να πληρώσεις τίποτα επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας, αναζητώ κάτι εδώ και καιρό και το έχω βρει μόνο στο ebay.uk. Είναι μια μεταχειρισμένη κονσόλα που ζυγίζει 3.7 κιλά και αξία ως καινούρια έχει γύρω στα 900 ευρώ. Αν την αγοράσω και στείλω ένα φίλο που μένει εκεί κοντά να την παραλάβει και να τη φέρει μέσω αεροδρομίου όταν έρθει καλοκαίρι Ελλάδα θα περάσει προφανώς τελωνείο ε? Δηλαδή δε γλιτώνω τίποτα και πάλι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Electroboy είπε

Γεια σας, αναζητώ κάτι εδώ και καιρό και το έχω βρει μόνο στο ebay.uk. Είναι μια μεταχειρισμένη κονσόλα που ζυγίζει 3.7 κιλά και αξία ως καινούρια έχει γύρω στα 900 ευρώ. Αν την αγοράσω και στείλω ένα φίλο που μένει εκεί κοντά να την παραλάβει και να τη φέρει μέσω αεροδρομίου όταν έρθει καλοκαίρι Ελλάδα θα περάσει προφανώς τελωνείο ε? Δηλαδή δε γλιτώνω τίποτα και πάλι? 

 Προφανώς τελωνείο όχι.Αν το βγάλει απο το κουτί και φαίνεται δικό του εχετε πιθανότητες να περάσει χωρίς πρόβλημα.

Εγω έχω ταξιδεψει κάμποσες φορές μετά το   brexit και μονο μια φορά με σταμάτησαν στο ΕλΒεν και απλά με ρώτησαν αν έχω μετρητά/καπνό/οινόπνευμα.Ταξιδευω πάντα με ένα backpack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...