Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ObeyWario! είπε

Ακόμη και να ισχύει αυτό απο 1/1/21 δεν κατάλαβα γιατί σε πήραν σήμερα που δεν ισχύει για να σου το πουν;

Ότι και να γίνει τελικά με τα ψηφίσματα κτλ αν το δέμα είναι στα χέρια τους πρέπει απλά να στο παραδώσουν με τα όσα ισχύουν τώρα

Δεν καταλαβες θα στο εκτελωνίσουν με το νεο ετος, τι τους εχεις για χαζους:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Zergoulini είπε

 

το ξερω φιλε μου και εγω αυτο τους ειπα. Αλλα με ενας φιλος μου που πηρε απο Αγγλια και το ιδιο πραμα. Δε ξερω τι να πω. Μαλλον κοιτανε να βγαλουμε χρημα με την σεσουλα.

Ζήτα email να τους στείλεις απόδειξη και στείλτους αυτό:
 

Spoiler

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Zergoulini είπε

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Μια ερωτηση, διαβαζω οτι κλεισανε συμφωνια για το Brexit αλλα σημερα που περιμενα ενα δεμα απο Αγγλια, με πειρανε τηλ απο την DHL και μου ειπαν οτι χρειαζεται να γινει εκτελωνισμος. 

 Οποτε παιζει να εχει γινει συμφωνια αλλα να μην εχει ενεργοποιθει ακομα;

ελεγαν πριν συμφωνια οτι αν δειξεις οτι η αποστολη εγινε το 2020,

δεν εχεις τελωνειο.

θα προσπαθουσα να επιμεινω να μην πληρωσω δασμους.

δεν νομιζω καθολου καθολου οτι θα καθιερωθουν δασμοι απο αγγλια.

 

αν πληρωνεις δασμους για μολυβια κλπ,

τοτε ανταλλακτικα αυτοκινητων,

τροφιμα, υλικα βιομηχανιας κλπ

πρεπει να κανουν το ιδιο,

πραγμα που σημαινει πολεμικες πρακτικες , με τεραστια επιδραση επι εμποριου στην Εε,

απιστευτη φορολογηση, 

κλίμακες, ταξινομηση,

που υποθετει τεραστια συστηματα ελεγχου που δεν εφαρμοζονται ουτε στα κινεζικα μερικες φορες.

εκτος αν κανω λαθος

σκεψου να πληρωνουν δασμους ανταλλακτικα γερμανικων αμαξιων , εργαλεια 

κ τροφες προς αγγλια.

θα γεμισουν κινεζικα οι αγγλοι

κ οι γερμανοι γαλλοι πολωνοι θα χασουν γερο πελατη απ το σπιτι τους μεχρι χτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα κάτι από Αγγλία πριν καμιά δεκαριά μέρες ώστε να το έχω πριν αλλάξει ο χρόνος και μπει τελωνείο (πριν γίνει η εμπορική συμφωνία).

Οι μ@λ#κες από το μαγαζί όμως άργησαν πολύ να το στείλουν και λένε το απέστειλαν σήμερα.

Είχα ησυχάσει αλλά με αυτά που ακούω εδώ δεν ξέρω τι να πιστέψω. Μου φαίνεται περίεργο να μπουν τα πράγματα τελωνείο για λίγες μέρες απλά μέχρι να έρθει σε ισχύ η συμφωνία, από την άλλη ποιος ξέρει.

Δεν φτάνει δηλαδή που με έγδαραν στα μεταφορικά θα φάω τριπλό κάζο. Ελπίζω να ισχύει αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω ότι με απόδειξη αποστολής πριν την αλλαγή του χρόνου θα υπάρχει απαλλαγή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμφωνία έχει περάσει στα γρήγορα και απο UK, θα ισχύει απο 1/1/21 για να μη δημιουργηθεί χάος μέχρι να οριστικοποιηθεί προς τέλος Φεβρουαρίου.

Άκρη δεν  έβγαλα γιατί οι περισσότεροι δημοσιογράφοι κάνουν copy paste σε αρκετά όμως υπάρχει αναφορά σε ελεύθερο εμπόριο τουλάχιστον σε ότι έχει να κάνει με λιανική

https://www.cnn.gr/kosmos/story/248791/brexit-fon-nter-laien-kai-s-misel-ypegrapsan-tin-emporiki-symfonia-vretanias-ee

Ο Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Σαρλ Μισέλ και η Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν υπέγραψαν εκ μέρους της ΕΕ τη συμφωνία εμπορίου και συνεργασίας Ευρωπαϊκής Ένωσης - Ηνωμένου Βασιλείου. Αυτή η συμφωνία θα μεταφερθεί τώρα στο Ηνωμένο Βασίλειο για να υπογραφεί από τον πρωθυπουργό Μπόρις Τζόνσον.

Σημειώνεται ότι η συμφωνία στην οποία κατέληξαν Βρυξέλλες και Λονδίνο για την μετά Brexit εποχή, ενεκρίθη χθες, Τρίτη, από τις ευρωπαϊκές κυβερνήσεις των 27, ανοίγοντας τον δρόμο για την προσωρινή εφαρμογή της από την 1η Ιανουαρίου.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν ισχύσει τελικα τελωνείο, φανταστείτε τις αλλαγες που πρεπει να γίνουν στο ελληνικό, και την αλλαγή ζώνης δρομολόγησης των δεματων απο Αγγλία, ουτε το Πάσχα δεν θα παραλάβουμε τα φετινά δέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Επίσης αν ισχύσει τελικα τελωνείο, φανταστείτε τις αλλαγες που πρεπει να γίνουν στο ελληνικό, και την αλλαγή ζώνης δρομολόγησης των δεματων απο Αγγλία, ουτε το Πάσχα δεν θα παραλάβουμε τα φετινά δέματα

Γιατί; Δεν έρχονται δέματα απο χώρες εκτός ΕΕ τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί; Δεν έρχονται δέματα απο χώρες εκτός ΕΕ τώρα?

Έρχονται αλλα ξεφορτώνονται άλλου και αλλου τα εντος τη εε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Έρχονται αλλα ξεφορτώνονται άλλου και αλλου τα εντος τη εε

Απλά θα αλλάξει ο τόπος ξεφορτωσης.Δεν το βλέπω κάτι δύσκολο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Επίσης αν ισχύσει τελικα τελωνείο, φανταστείτε τις αλλαγες που πρεπει να γίνουν στο ελληνικό, και την αλλαγή ζώνης δρομολόγησης των δεματων απο Αγγλία, ουτε το Πάσχα δεν θα παραλάβουμε τα φετινά δέματα

Ήδη μου έχουν έρθει δέματα απο uk με το χαρτάκι ελεύθερο τελωνείου πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Ήδη μου έχουν έρθει δέματα απο uk με το χαρτάκι ελεύθερο τελωνείου πάνω

Αν εχεις δεμα ελεύθερο τελωνείου, το δεμα δεν ειναι στο τελωνειο το εχει η μεταφορική σου και δεν εχεις κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Zergoulini είπε

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Μια ερωτηση, διαβαζω οτι κλεισανε συμφωνια για το Brexit αλλα σημερα που περιμενα ενα δεμα απο Αγγλια, με πειρανε τηλ απο την DHL και μου ειπαν οτι χρειαζεται να γινει εκτελωνισμος. 

 Οποτε παιζει να εχει γινει συμφωνια αλλα να μην εχει ενεργοποιθει ακομα;

Είσαι σίγουρος ότι ήταν από Αγγλία το δέμα για το οποίο σε πήραν? Σήμερα έφτασε στην Ελλάδα παραγγελία που έκανα προχθές με DHL Express και πέρασε κανονικά στο τοπικό κατάστημα χωρίς να μεσολαβήσει τελωνείο, όπως γινόταν τόσο καιρό.

Το κακό είναι ότι δεν ξέρω τι θα ισχύσει από 1.1 γιατί ακόμα και αν δεν έχει ΦΠΑ (λόγω της εμπορικής συμφωνίας), δεν θα έχει τέλη εκτελωνισμού (αμοιβή) και μάλιστα τσιμπημένα, ειδικά όταν πρόκειται για courier όπως η DHL? Και τα 3 μαγαζιά που ψωνίζω από αγγλία έχουν μοναδική μέθοδο αποστολής την DHL. Θα έπρεπε να υπάρχει πιο σαφής ενημέρωση για αυτό το θέμα προς τους ιδιώτες καταναλωτές, καθώς ψάχνω εδώ και 10 ημέρες και δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι ισχύει.

Είχα φάει τρελό ξέσκισμα σαν νέωπας στις αγορές πριν χρόνια με τη FEDEX από ΗΠΑ για μια θήκη κινητού (!) καθώς τότε δεν γνώριζα ότι πρέπει να αποφεύγουμε τις κούριερ για αγορές εκτός ΕΕ...  Και μάλιστα το μεγαλύτερο ποσό στην ανάλυση που μου είχαν στείλει με email ήταν η αμοιβή του εκτελωνιστή. Από τοτε το πήρα το μαθημά μου :)

Επεξ/σία από conqueror06
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αν εχεις δεμα ελεύθερο τελωνείου, το δεμα δεν ειναι στο τελωνειο το εχει η μεταφορική σου και δεν εχεις κανένα πρόβλημα

Όχι εννοώ ότι παρέλαβα κάτι απο UK πριν μια βδομάδα και είχε πάνω το γνωστό χαρτάκι πράσινο χαρτάκι που κολλάνε για αυτά εκτός ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει τσακωθηκα μαζι τους. Ειναι ζωα. Τους ειπα οτι δε εχετε το δικαιωμα να μου λετε για τελωνειο οταν ακομα δεν εχει κλεισει ο χρονος. Ακρη δε εβγαλα παντως. Γενικα ακουγεται οτι θα υπαρξει συμφωνια αλλα κανεις δε ξερει τι θα γινει. Μεχρι στιγμης παντως η DHL μαλλον και αλλες εταιρες κανουν οτι θελουν. 

 Εχω ενα φιλο που δουλευει σε ενα Site με αθλητικα το οποιο εμπορευτεται απο Αγγλια. Ξερετε ποσο του ζητησανε για ενα δεμα αξιας 1300€ ??

161€ τελη εκτελωνισμου

+ φορος επι του τιμολογιου

+ Τελη και Δασμοι

+ Αμοιβη εκτελωνηστη.

Ολα μαζι βγαινανε 400€ +

Καταγραφή.PNG

Επεξ/σία από Zergoulini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και το φιρμάνι, βγήκε

https://www.capital.gr/tax/3505978/ti-allazei-apo-aurio-sta-teloneia-logo-brexit

Βεβαια δεν λεει κατι για τις ταχυδρομικές αποστολές, αλλα μιλαει ξεκαθαρα πλεον για τελωνεία, ειδομεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...