Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστίζει η ζωή στη πιο φθηνή γκαρσονιέρα με πολλές περικοπές σε έξοδα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  για ενοίκιο, έξοδα σπιτιού, φαγητό,  και κανένα καφεδάκι έξω, 500άρικο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Δεν παίζει η ιδέα για οικονομία, πάντα κα΄ποιο έξοδο θα προκύπτει,ΠΑΝΤΑ, οπότε αν η δουλειά σου δεν σου αποφέρει πάνω απο 5-6 κατοστάρικα, , ξεχνάς, διαγράφεις, δεν μελετάς καν την ιδέα για αποταμίευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, aledjo είπε

Σε τοσα ποστ δε διαβασα το πιο σημαντικο εξοδο του super market ..... τα προφυλακτικα!

πας σε ερωτικο μαγαζι εχει 100 με 15 ευρω εληξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, aledjo είπε

για δωσε πληροφοριες γιατι ενδιαφερομαι

Καλλιθέα Θησεως παρ την απο χαμηλα , οπως ανεβαινεις στα δεξιά σου. δουλεύει και μια ΚΑυλ*** μεσα εκει.

Επεξ/σία από APPLEGEEK
πριν 2 χρονια ειχα παει και πηρα τα 100 ΛΟΛ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Δηλάδη όσοι ζουν έτσι επειδή δεν μπορούν αλλιώς τι πρέπει να κάνουν? να αυτοκτονήσουν? Τώρα πέρά από τη πλάκα, με τα παραπάνω περιγράφεις τη ζωή πολλών ανθρώπων που ζουν στη χώρα μας. Θα σταθώ μόνο σε αυτό που είπες περί ηλικίας, αν σκέφτεσαι έτσι δε πρόκειτε να νικίσεις την οικονομική μάχη που απαιτείται όταν ζεις κάτω από τέτιες συνθήκες. Προφανώς πρέπει να δώσεις μάχη για καλύτερες συνθήκες διαβίωσης γιατί το να μείνεις εκεί θα είναι καταστροφικό από κάθε άποψη αλλά αυτή παίρνει χρόνο, προσπάθεια, γνώση και τεράστιες θυσίες και άμα σκέφτεσαι τι έχασες μόνο στη κατάθλιψη και την αυτοκτονία οδηγήσε, δεν θα αντέξεις για να δεις το τέλος των κόπων σου. Βέβαια υπάρχει και το άλλο, άμα αντέξεις και βγεις νικητής τότε τα παράπανω που περιγράφεις δεν θα σε νιάζουν πια καθόλου και μόνο χρήμα θα σκέφτεσαι και ότι όλα είναι σπατάλη. Κάποιοι δεν ζήσανε ποτέ μία καλή μετεμφηβική ζωή και ακόμη και αν έχουν λεφτά τώρα μπορεί πια να μη μπορούν να χαρούν τίποτα με την εμονή που σου αφήνει η ανάγκη για χρήμα. Αυτά είναι σκληρές αλήθειες αλλά υπάρχουν και πιο σκληρές. Το φάρμακο είναι να αγαπάς τη δουλειά σου, να έχεις στόχους, καλή μουσική και πίστη στο θείο.

Τώρα επί του θέματος δε λέω ότι δε μπορώ να διαθέσω πάνω από 300ε το μήνα αλλά πρέπει να ξέρω πιο είναι το μίνιμουμ που απαιτείται σε περίπτωση κακών διακυμάνσεων. Δεν θα πήγαινα σε ένα σπίτι αν είμουν ακριβώς στο όριο αλλά λόγο του είδους της δουλειάς θέλω να έχω ένα περιθώριο γιατί ποτέ δε ξέρεις.

Man, το αν σου φτάνουν το ξέρεις εσύ και οι ανάγκες σου. Εγώ μίλησα αντικειμενικά για την Ελληνική πραγματικότητα. Αυτά περί κατάθλιψης, αυτοκτονίας και πίστης στον θείο (λογικά ήταν typo και εννοείς Θεό) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και δεν χρειάζεται να πάμε εκεί. Το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις και να δεις πως τα βγάζεις πέρα. Πάντως με λίγα λεφτά μην περιμένεις πολλά πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Καλλιθέα Θησεως παρ την απο χαμηλα , οπως ανεβαινεις στα δεξιά σου. δουλεύει και μια ΚΑυλ*** μεσα εκει.

το ονομα του μαγαζιου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλική συμβουλή εστίασε στα έσοδα. Αύξησε τα έσοδα Σου και μη χαλάς ενέργεια στα έξοδα. Και 100€ το μήνα να γλιτώνεις από το Χ πάγιο είναι 1200 το χρονο με τα οποία πάλι δεν θα γίνεις πλούσιος. Πολλά έσοδα =ποιοτική ζωή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πως ζω στο κέντρο της Αθήνας τα τελευταία 2 χρόνια.

Μισθός: 800€
----
Νοίκι: 235€ (Κυψέλη, 40τμ., 1ος όροφος)
Κοινόχρηστα: Χειμώνας έως και 38€ / μήνα καλοκαίρι 20€ / μήνα
Internet: 18,80€/ μήνα (Nova)
Κινητό: 10€ / μήνα (Cosmocarta)
ΔΕΗ: 30€ / μήνα (το έχω δηλώσει ηλεκτρονικά και μου έρχεται ανά μήνα ο λογαριασμός)
Νερό: 9€ / 3μηνο = 3€ / μήνα
SuperMarket/Λαϊκή: 20 - 25€ / εβδομάδα + 10 - 15€ / εβδομάδα λαϊκή αγορά = ~ 35€ / εβδομάδα = 120€ - 130€ / μήνα
===
Υπόλοιπο:  800€ - 464.8€ = 335.2€
----
Αποπληρωμή φοιτητικού δάνειου: 200€ / μήνα 
===
Νέο υπόλοιπο: 335.2€ - 200€ = 135.2€

Μου "περισσεύουν" 135.2€ τον μήνα, για προσωπικές αγορές και εξόδους.
Άρα μια χαρά μπορεί κάποιος μπορεί να μείνει μόνος του με 700€.
Για να μην παρεξηγηθώ.
Δεν είναι μια χαρά κυριολεκτικά, τσίμα-τσίμα το λες και χωρίς να βάζεις στην άκρη για μια ώρα ανάγκης αλλά είναι βιώσιμη η κατάσταση.
Στην περίπτωση μου το μεγάλο μου πρόβλημα είναι το φοιτητικό δάνειο.
Αν δεν είχα αυτό θα είχα βρει ένα καλύτερο σπίτι.

ΥΓ. Ξέχασα να αναφέρω τα μεταφορικά.
Προσωπικά επειδή δουλεύω στο κέντρο, πηγαίνω πολλές φορές με τα πόδια ή με το ποδήλατο και λιγότερο με τα ΜΜΜ.
Επειδή είμαι "large" ας αφαιρέσουμε άλλα 30€ για τα ΜΜΜ.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, XPHSTOS_ είπε

Λοιπόν, πως ζω στο κέντρο της Αθήνας τα τελευταία 2 χρόνια.

Μισθός: 800€
----
Νοίκι: 235€ (Κυψέλη, 40τμ., 1ος όροφος)
Κοινόχρηστα: Χειμώνας έως και 38€ / μήνα καλοκαίρι 20€ / μήνα
Internet: 18,80€/ μήνα (Nova)
Κινητό: 10€ / μήνα (Cosmocarta)
ΔΕΗ: 30€ / μήνα (το έχω δηλώσει ηλεκτρονικά και μου έρχεται ανά μήνα ο λογαριασμός)
Νερό: 9€ / 3μηνο = 3€ / μήνα
SuperMarket/Λαϊκή: 20 - 25€ / εβδομάδα + 10 - 15€ / εβδομάδα λαϊκή αγορά = ~ 35€ / εβδομάδα = 120€ - 130€ / μήνα
===
Υπόλοιπο:  800€ - 464.8€ = 335.2€
----
Αποπληρωμή φοιτητικού δάνειου: 200€ / μήνα 
===
Νέο υπόλοιπο: 335.2€ - 200€ = 135.2€

Μου "περισσεύουν" 135.2€ τον μήνα, για προσωπικές αγορές και εξόδους.
Άρα μια χαρά μπορεί κάποιος μπορεί να μείνει μόνος του με 700€.
Για να μην παρεξηγηθώ.
Δεν είναι μια χαρά κυριολεκτικά, τσίμα-τσίμα το λες και χωρίς να βάζεις στην άκρη για μια ώρα ανάγκης αλλά είναι βιώσιμη η κατάσταση.
Στην περίπτωση μου το μεγάλο μου πρόβλημα είναι το φοιτητικό δάνειο.
Αν δεν είχα αυτό θα είχα βρει ένα καλύτερο σπίτι.

ΥΓ. Ξέχασα να αναφέρω τα μεταφορικά.
Προσωπικά επειδή δουλεύω στο κέντρο, πηγαίνω πολλές φορές με τα πόδια ή με το ποδήλατο και λιγότερο με τα ΜΜΜ.
Επειδή είμαι "large" ας αφαιρέσουμε άλλα 30€ για τα ΜΜΜ.

 

Νοίκι εκεί που είσαι όντος δεν έχει μέσα κοντά ίσως 

κοινοχρηστα 50+ θερμανση κτλ

ιντερνετ ναι οκ

κινητο λιγα λες αλλα οκ

νερο σωστος

σουπερ μαρκετ εαν εισαι αφγανός οκ

135 ευρω ειναι τιποτα μηδεν 

Επεξ/σία από APPLEGEEK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arwindan είπε

Μάλλον πρέπει να καταλάβεις ότι ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και τροπο ζωής. 

Σίγουρα σύμφωνο αλλά αυτά που δίνεις  βγάζεις δεν θα την παλέψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Σίγουρα σύμφωνο αλλά αυτά που δίνεις  βγάζεις δεν θα την παλέψεις 

Δεν έγραψα εγώ κάποια συγκεκριμένα πόσα. Απλά λέω ότι ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες. Για παράδειγμα, εσύ λες ότι παραγγέλνεις απ'εξω για φαγητό κάθε μέρα, ενώ εγώ μόνο 1-2 φορές και τις υπόλοιπες μαγείρεμα στο σπίτι, άρα είναι λογικό να χαλάω λιγότερα χρήματα για φαγητό. 

Επεξ/σία από Arwindan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Δεν έγραψα εγώ κάποια συγκεκριμένα πόσα. Απλά λέω ότι ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες. Για παράδειγμα, εσύ λες ότι παραγγέλνεις απ'εξω για φαγητό κάθε μέρα, ενώ εγώ μόνο 1-2 φορές και τις υπόλοιπες μαγείρεμα στο σπίτι, άρα είναι λογικό να χαλάω λιγότερα χρήματα για φαγητό. 

καλε μου ναι οκ - παλι δεν ειναι 150 ευρω τον μηνα να πεις "βγαινω"

 

εαν 8ες να πεις "βγαινω " 500 σιγουρα να εισαι ανετος ΕΑΝ τυχει κατι αυτο ενοω. και καλα κανεις και μαγιρευις αλλα αυτα τα χρηματα που αναφερεις ουτε αφγανος.

 

για σουπερ 8ες πολλα λεφτα - 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...