Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστίζει η ζωή στη πιο φθηνή γκαρσονιέρα με πολλές περικοπές σε έξοδα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Σπίτι μέχρι 30m2 150€

ΔΕΗ 40€ το μήνα

ΕΥΔΑΠ 10€ το μήνα

Ίντερνετ 20€ το μήνα

Κοινόχρηστα 20€ το μήνα μεσοσταθμικα χωρίς θέρμανση 

30€ Καθαριστικα, οδοντόκρεμες κλπ κλπ

Τροφή ~ εφόσον μαγειρεύεις μόνος και τρως και σωστά και όχι μόνο αηδίες, θες 300€ το μήνα. 

Σύνολο 570€ χωρίς να έχουμε υπολογίσει έξοδα ντυσίματος, πιθανές εξόδους, ΜΜΜ κλπ. 

Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και μείνεις με συγκάτοικο. Σε όλο τον κόσμο το κάνουν για να μειωθούν τα έξοδα

300 ευρω για φαγητα? δικος μου εισαι συ :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το πιο σημαντικό επίσης οι απρόβλεπτοι παράγοντες!

Δεν είναι απλά μήνας μπει, μήνας βγει. Αν δεν μπορείς να βάλεις κάτι στην άκρη (έστω 30-50ευρώ) κάθε μήνα τότε καλή τύχη.

Τί θα κάνεις αν σε πιάσει ξαφνικός πονόδοντος, αν αρρωστήσεις και χάσεις 3-4 μεροκάματα? Το μικρό σου ανιψάκι έχει γενέθλια, τι θα του πάρεις, καραμέλες?

 

Στα παραπάνω πώς θα ανταπεξέλθεις? Θα τα αφαιρέσεις απο το ήδη οριακό σουπερ μάρκετ?

Πάντα υπάρχει ο απρόβλεπτος παράγοντας και δυστυχώς συμβαίνει πιο συχνά απο ότι θα θέλαμε.

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επαρχία νοικιάζω 45τμ με 150€ (σε μεγάλη πόλη θα είναι το πολύ 30τμ).

ΔΕΗ 20€/μήνα με χρήση laptop, ψυγείου και θερμοσίφωνα 3-4 φορές την εβδομάδα από Μάρτιο έως Νοέμβριο (το χειμώνα έχω μπόιλερ).

Ιντερνετ 20€

Κοινόχρηστα 8-10€/μήνα

Νερό 12€/μήνα

Πετρέλαιο θέρμανσης 350-400€/έτος

Αν βγάλουμε τη θέρμανση κάτι λιγότερο από 220€/μήνα μόνο τα πάγια έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο δεν παμε μπροστα σαν χωρα.Τοση ανεξελεγκτη σπαταλη.διαβαζω 150 300για νοικια και φαι?

https://www.praktiker.gr/c/spitakia-kipou-144

ενα τετοιο εφαπαξ αγορα και ησυχασεςς απο νοικι.Για φαι εχει στην γετονια μου 110€/μηνα ενα πιατο την ημερα σε μαγειρειο.Λογικα αμα ψαχτεις και λιγο μπορεις να πηγαινεις σε συσιτια του δημου τσαμπα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Για αυτο δεν παμε μπροστα σαν χωρα.Τοση ανεξελεγκτη σπαταλη.διαβαζω 150 300για νοικια και φαι?

https://www.praktiker.gr/c/spitakia-kipou-144

ενα τετοιο εφαπαξ αγορα και ησυχασεςς απο νοικι.Για φαι εχει στην γετονια μου 110€/μηνα ενα πιατο την ημερα σε μαγειρειο.Λογικα αμα ψαχτεις και λιγο μπορεις να πηγαινεις σε συσιτια του δημου τσαμπα.

Δηλαδή εσύ θες να μου πεις ότι μπορεί κάποιος να μείνει ΜΟΝΙΜΑ σε ένα σπιτάκι κήπου με ένα πιάτο φαί την ημέρα & συσσίτιο απο τον δήμο?

Τότε ποιος ο λόγος να δουλεύει ο TS? Αν είναι έτσι, δήλωσε άστεγος καλύτερα και τρώγε απο τα σκουπίδια. Ποιο οικονομικά θα σου βγαίνει.

Επεξ/σία από spyroskonst
  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που κάποιοι υπολογίζετε στανταρακι έξοδο τα 20 ευρω για ιντερνετ όμως το πολύ αλλα τόσα για έξοδα καθαριότητας...

Με αυτά που διαβάζουμε θα ξεκινήσουμε να κυκλοφορούμε έτσι έξω :

 

Στιγμιότυπο 2019-04-29, 22.11.32.png

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Μου αρέσει που κάποιοι υπολογίζετε στανταρακι έξοδο τα 20 ευρω για ιντερνετ όμως το πολύ αλλα τόσα για έξοδα καθαριότητας...

Με αυτά που διαβάζουμε θα ξεκινήσουμε να κυκλοφορούμε έτσι έξω :

Στιγμιότυπο 2019-04-29, 22.11.32.png

Απαραίτητο ανσαμπλ, ειδικά τώρα που ανθίζουν οι.. μασχαλίτσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Τη χρειάζομαι για να δραπετεύω για μεγάλα διαστήματα όταν τα πάω άσχημα με τη συγκατοικό μου.

Μηπως να εδινες λιγο περισσοτερες πηροφοριες για την κατασταση σου;

Ισως να μπορουσες να γλυτωσεις το μπλεξιμο με εξτρα γκαρσονιερες κλπ

Τι εννοεις 'η συγκατοικος μου';

Ειναι συντροφος, η απλη συγκατοικος;

Και αν ειναι το δευτερο, για ποιον λογο να δεχτεις να φυγεις απ το σπιτι σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος είπε

5 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Τη χρειάζομαι για να δραπετεύω για μεγάλα διαστήματα όταν τα πάω άσχημα με τη συγκατοικό μου. Δεν είμαι σίγουρος για το φαγητό αλλά κάτι θα υπάρχει που δεν θα χρειάζεται φούρνο και ψυγείο. Θέλω γενικά να είμαι ευέλικτος για να μη πληρώνω και μεταφορικά έξοδα ή έξοδα εγκατάστασης.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

νερό 10 το μήνα ήδη έγραψαν 2 άτομα. εγω δίνω 10 κάθε 4μηνο και είμαστε 2. μας αγαπάει η ευδαπ μάλλον.

ναι ηθελα να το γραψω κι εγω. 9 με 12 ευρω το 3μηνο δινω κι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sphinxgr είπε
 
 
 
1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και μείνεις με συγκάτοικο. Σε όλο τον κόσμο το κάνουν για να μειωθούν τα έξοδα

Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω, δε παλέυεται με τίποτα, δεν αντέχω να ακούω κλάψα και παράπονα.  Κάνε το ένα, κάνε το άλλο, με ενοχλεί το τάδε. Κουράστικα.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω, δε παλέυεται με τίποτα, δεν αντέχω να ακούω κλάψα και παράπονα.  Κάνε το ένα, κάνε το άλλο, με ενοχλεί το τάδε. Κουράστικα.

Την γκαρσονιερα την θελεις για εξτρα χωρο, η για βασικο σου σπιτι (δηλαδη θα φυγεις τελειως απο εκει που εισαι τωρα με τη συγκατοικο;)

Ρωταω γιατι ειναι τελειως διαφορετικα σεναρια τα δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, archer100 είπε

Την γκαρσονιερα την θελεις για εξτρα χωρο, η για βασικο σου σπιτι (δηλαδη θα φυγεις τελειως απο εκει που εισαι τωρα με τη συγκατοικο;)

Ρωταω γιατι ειναι τελειως διαφορετικα σεναρια τα δυο

Πιο πολύ για βασικό σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...