Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστίζει η ζωή στη πιο φθηνή γκαρσονιέρα με πολλές περικοπές σε έξοδα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Heyho είπε

Πόσοι καλομαθημένοι υπάρχουν; 700€ για να μείνεις μόνος σου και μόνο με τα βασικά; LOL

Φακές δεν τρώτε; Φασόλια; Ρεβύθια; Παξιμάδια; Από λαϊκές δεν ψωνίζετε; 

οχι παραγγέλνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

για να ζησεις οκ Αθηνα μονος θες μινιμουμ 1500 εαν δεν μαγιρευις

Με λιγότερα από 3 χιλιάρικα δε βγαίνεις απ την πόρτα σου..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Paraskeyh είπε

Εγώ μένω σε σπίτι  25 τετραγωνικά πληρώνω για ενοίκιο 200 ευρώ  και 100 ευρώ έρχονται οι υπόλοιποι λογαριασμοί οπότε υπολόγισε πάγια έχεις 300 ευρώ το μήνα.Από κει και πέρα είναι το τι θα φάς και αν θα βγείς.Το φαγητό μαζί με τα υπόλοιπα τα του σπιτιού θες κατά μέσο όρο 200-300 ευρώ το λιγότερο άρα  με 500-600 ευρώ το μήνα την παλεύεις οικονομικά.Αυτά!

και εγώ αυτό πιστεύω  , πιστεύω τα 500 είναι το μίνιμουμ , έχω ζήσει σε 250 ευρώ ενοίκιο αλλά δεν είχα δικό μου μετρητή ΔΕΗ , η σπιτονοικοκυρά ήταν πολύ καλή και έδινα 40 ευρώ το δίμηνο , έξοδα είχα περίπου 140 ευρώ το μήνα σουπερ μαρκετ , εξόδους οικονομικά κανα καφέ , ίντερνετ τηλέφωνο το βασικό , διακοπές κανα μπανάκι αυθημερόν ήμουνα κοντά στο μισάωρο απο παραλία ,

για κάτω απο 500 βγές απο την πόλη , πάνε επαρχία , θα τη βγάζεις πιο φθηνά , καθαρότερος αέρας , πιο απλή ζωή πιο οικονομική, ο τρόπος ζωής της πόλης και οι φίλοι σε παρασύρουν σε ένα lifestyle υποχρεώσεων και κοινωνικών must που τρέχεις και δεν φτάνεις

 

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, 1988panos2171 said:

Στην επαρχία νοικιάζω 45τμ με 150€ (σε μεγάλη πόλη θα είναι το πολύ 30τμ).

ΔΕΗ 20€/μήνα με χρήση laptop, ψυγείου και θερμοσίφωνα 3-4 φορές την εβδομάδα από Μάρτιο έως Νοέμβριο (το χειμώνα έχω μπόιλερ).

Ιντερνετ 20€

Κοινόχρηστα 8-10€/μήνα

Νερό 12€/μήνα

Πετρέλαιο θέρμανσης 350-400€/έτος

Αν βγάλουμε τη θέρμανση κάτι λιγότερο από 220€/μήνα μόνο τα πάγια έξοδα.

Πως σου έρχεται η ΔΕΗ 20€ το μήνα; Εδώ σε σπίτι που πέθανε η γιαγιά μου πριν χρόνια και είναι ένα σπίτι ΚΛΕΙΣΤΟ χωρίς ψυγεία χωρίς τίποτα και μόνο τα τέλη και οι φόροι είναι 17€ το μήνα. Από μια λάμπα που υπάρχει κάτω και την χρησιμοποιούμε αν κατέβει κάποιος σπίτι για 5 λεπτάκια και έρχεται 2-3€ το ρεύμα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Μου αρέσει που κάποιοι υπολογίζετε στανταρακι έξοδο τα 20 ευρω για ιντερνετ όμως το πολύ αλλα τόσα για έξοδα καθαριότητας...

Με αυτά που διαβάζουμε θα ξεκινήσουμε να κυκλοφορούμε έτσι έξω :

Στιγμιότυπο 2019-04-29, 22.11.32.png

Δεν φτάνουν για ένα άτομο; 

11 ώρες πριν, Baator είπε

Κατάντια δεν θα πει τίποτα. Και αυτά μάλιστα για άτομο που υποτίθεται έχει 8ωρη εργασία και βγάζει αυτά τα 600 ευρώ για τα οποία συζητάμε.

Δεν συζητάμε για άνεργο. Συζητάμε για κάποιον που έχει σταθερή 8ωρη εργασία και αν μπορεί να νοικιάσει μια τρώγλη των 30 τετραγωνικών και να ζει μόνος του,

και το συμπέρασμα (πέρα από τα αστεία) είναι πως ΔΕΝ γίνεται.

Είμαστε ξεκάθαρα τριτοκοσμική χώρα, δεν νοείται σε χώρα της Δύσης σε καιρό ειρήνης να έχεις μόνιμη, 8ωρη δουλειά και να συζητάμε αν μπορείς να συντηρήσεις τον εαυτό σου ή όχι.

Γιατί συγκατοικούν στις άλλες χώρες και ζορίζονται τότε; Δε νομίζω ότι είναι μόνο εδώ το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να τα λεμε τα πραγματα οπως ειναι, η Ελλάδα πραγματικα ειναι τριτοκοσμικη και αυτο το ξερουμε απο το 2010. Και στο εξωτερικο δεν ειναι καλυτερα. Ο αδελφος μου 26 χρονων συγκάτοικει με εναν και πληρωνει 600£ τον μηνα με μισθο 1600£ και τα αλλα 1000 με το ζορι του βγαινουν για φαΐ και αλλες υποχρεώσεις. Τελος παντων. Εγω δουλευω απο τα 16 μου ντελιβερη με 4€ την ωρα 4ωρο (μαυρα) οποτε ο μισθος μου κυμαίνεται στα 480-500€. Το ξερω οτι ειναι επικίνδυνη δουλεια αλλα κατι επρεπε να κανω και εγω. Σημερα 21 μενω μονος μου εδω και 1 χρονο στα νοτια προαστια με ενα σπιτι 35 τμ φουλ επιπλωμενο και στα 70€  το ρευμα μου ερχεται 60€ το δίμηνο, νερο 9€ το τριμηνο και πραγματικα δεν κανω κατακρατηση σε τιποτα. Και το σπιτι ειναι σε εξερετικη κατασταση με την αυλιτσα του και εξερετικα συμπαθητικο. Βεβαια το βρηκα μεσω γνωστου και μεσω ανθρωπων που με εμπιστευονταν.  Το θεμα το φαγητου το εχω λυμενο γιατι στα 20 σταματησα το ντελιβερι και ξεκινησα σερβις σε ψητοπωλείο με τα ιδια χρηματα οποτε εχω προσβαση σε οτιδηποτε κρεατικο/σαλατα θελω και χωρις να επιβαρυνομαι οικονομικα. Επισης δεν εχω και τα εξοδα βενζίνης και σερβις που ηθελε το μηχανάκι. Και περα απο αυτο ειμαι και φοιτητης οικονομικων στην αθηνα οποτε εχω και δωρεαν σιτιση και μειωμενα κόμιστρα. Αλλα ενα 50€ σιγουρα μου φευγει για ειδη προσωπικης υγειηνης. Οποτε ειμαστε στα 150€ παγιο κοστος. Καθε μηνα λοιπον μου μενουν και μου μεναν και τοτε που δουλευα ντελιβερη σιγουρα 300-350€ ( χωρις να υπολογιζονται μπουρμπουαρ). Στα 20 μου πηρα και ενα ωραιοτατο seat ibiza στα 5000€ euro 5 ,1200 κυβικά πετραιλαιο (δεν εχει τελη κυκλοφορίας). Και πηγαινω σχολη και δουλεια με αυτο οποτε μειων περιπου 100€ βενζινες (πολλα λεω). Οποτε καθε μηνα μου περισσεύουν τουλαχιστον 200€. Η αληθεια ειναι οτι δεν πολυ βγαίνω οποτε γιαυτο και μου περισσεύουν. Αλλα και παλι δεν νιωθω οτι στερουμε κατι. Η αληθεια ειναι οτι εχει να κανει με τον ανθρωπο/ την δουλεια / το εισοδημα του / τις γνωριμιες του το ολο θεμα της ανεξαρτητοποιησης. Αλλα δεν ειναι δυσκολο. Το καθε τι θελει τον τροπο του και την προσέγγιση του. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jojoiop είπε

Λοιπον για να τα λεμε τα πραγματα οπως ειναι, η Ελλάδα πραγματικα ειναι τριτοκοσμικη και αυτο το ξερουμε απο το 2010. Και στο εξωτερικο δεν ειναι καλυτερα. Ο αδελφος μου 26 χρονων συγκάτοικει με εναν και πληρωνει 600£ τον μηνα με μισθο 1600£ και τα αλλα 1000 με το ζορι του βγαινουν για φαΐ και αλλες υποχρεώσεις. Τελος παντων. Εγω δουλευω απο τα 16 μου ντελιβερη με 4€ την ωρα 4ωρο (μαυρα) οποτε ο μισθος μου κυμαίνεται στα 480-500€. Το ξερω οτι ειναι επικίνδυνη δουλεια αλλα κατι επρεπε να κανω και εγω. Σημερα 21 μενω μονος μου εδω και 1 χρονο στα νοτια προαστια με ενα σπιτι 35 τμ φουλ επιπλωμενο και στα 70€  το ρευμα μου ερχεται 60€ το δίμηνο, νερο 9€ το τριμηνο και πραγματικα δεν κανω κατακρατηση σε τιποτα. Και το σπιτι ειναι σε εξερετικη κατασταση με την αυλιτσα του και εξερετικα συμπαθητικο. Βεβαια το βρηκα μεσω γνωστου και μεσω ανθρωπων που με εμπιστευονταν.  Το θεμα το φαγητου το εχω λυμενο γιατι στα 20 σταματησα το ντελιβερι και ξεκινησα σερβις σε ψητοπωλείο με τα ιδια χρηματα οποτε εχω προσβαση σε οτιδηποτε κρεατικο/σαλατα θελω και χωρις να επιβαρυνομαι οικονομικα. Επισης δεν εχω και τα εξοδα βενζίνης και σερβις που ηθελε το μηχανάκι. Και περα απο αυτο ειμαι και φοιτητης οικονομικων στην αθηνα οποτε εχω και δωρεαν σιτιση και μειωμενα κόμιστρα. Αλλα ενα 50€ σιγουρα μου φευγει για ειδη προσωπικης υγειηνης. Οποτε ειμαστε στα 150€ παγιο κοστος. Καθε μηνα λοιπον μου μενουν και μου μεναν και τοτε που δουλευα ντελιβερη σιγουρα 300-350€ ( χωρις να υπολογιζονται μπουρμπουαρ). Στα 20 μου πηρα και ενα ωραιοτατο seat ibiza στα 5000€ euro 5 ,1200 κυβικά πετραιλαιο (δεν εχει τελη κυκλοφορίας). Και πηγαινω σχολη και δουλεια με αυτο οποτε μειων περιπου 100€ βενζινες (πολλα λεω). Οποτε καθε μηνα μου περισσεύουν τουλαχιστον 200€. Η αληθεια ειναι οτι δεν πολυ βγαίνω οποτε γιαυτο και μου περισσεύουν. Αλλα και παλι δεν νιωθω οτι στερουμε κατι. Η αληθεια ειναι οτι εχει να κανει με τον ανθρωπο/ την δουλεια / το εισοδημα του / τις γνωριμιες του το ολο θεμα της ανεξαρτητοποιησης. Αλλα δεν ειναι δυσκολο. Το καθε τι θελει τον τροπο του και την προσέγγιση του. 

εισαι ωραιος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, marmagia είπε

Πως σου έρχεται η ΔΕΗ 20€ το μήνα; Εδώ σε σπίτι που πέθανε η γιαγιά μου πριν χρόνια και είναι ένα σπίτι ΚΛΕΙΣΤΟ χωρίς ψυγεία χωρίς τίποτα και μόνο τα τέλη και οι φόροι είναι 17€ το μήνα. Από μια λάμπα που υπάρχει κάτω και την χρησιμοποιούμε αν κατέβει κάποιος σπίτι για 5 λεπτάκια και έρχεται 2-3€ το ρεύμα 

Τελη και φοροι πανε με τα τετραγωνικα και νομιζω παιζουν και αλλα ρολο(πχ τοποθεσια). Ισως το δικο σου να ειναι μεγαλυτερο ή και σε ακριβοτερο δήμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Τελη και φοροι πανε με τα τετραγωνικα και νομιζω παιζουν και αλλα ρολο(πχ τοποθεσια). Ισως το δικο σου να ειναι μεγαλυτερο ή και σε ακριβοτερο δήμο.

1 ευρω το τετραγωνικο με ειπαν

13 ώρες πριν, lumiakias2017 είπε

Το καλύτερο που έχω κάνει μόνος ήταν 440 ευρώ, τον πρώτο μήνα που μετακόμισα.
Γκαρσονιέρα 250, κοινόχρηστα 10, δεη 50, νερό 5, σταθερό 20, 20 εύρω delivery και 80 ευρώ σουπερμάρκετ. Κοινωνικό πείραμα βέβαια, μήνας Σεπτέμβριος και όλη μέρα στο PC.

Δεν άντεξα δεύτερο μήνα βέβαια και τώρα που σταθεροποιήθηκαν τα έξοδα, είμαι περίπου 540-550 χωρίς γκομενιλίκια, ρούχα, ότι έχει να κάνει με το pc και έκτακτα.

rent 450 all included - θερμανση- αιρ κοντιτιον- νερο- δεη -κτλ κτλ

φαει εξω καθε μερα σχεδον και σπιτι καμια φορα υπολογιζω 500- μαζι με αλλα πραγματα που ενα σπιτι χριαζεται- 

αμαξι 200-300 βενζίνα

μενω με 100-200 το πολυ 

χωρις κοπέλα- χωρίς εξόδους- λιώνω στον υπολογιστή 

Και επειδή  κάποιοι  θα λέτε Όχι δεν τα βγάζει αυτά.. τα χρήματα ορίστε .

με λιγα λογία - ξοδεύω και απο τα λίγα έτοιμα που ειχα 

 

Screenshot_20190430-130733.jpg

Επεξ/σία από APPLEGEEK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jojoiop είπε

Λοιπον για να τα λεμε τα πραγματα οπως ειναι, η Ελλάδα πραγματικα ειναι τριτοκοσμικη και αυτο το ξερουμε απο το 2010. Και στο εξωτερικο δεν ειναι καλυτερα. Ο αδελφος μου 26 χρονων συγκάτοικει με εναν και πληρωνει 600£ τον μηνα με μισθο 1600£ και τα αλλα 1000 με το ζορι του βγαινουν για φαΐ και αλλες υποχρεώσεις. Τελος παντων. Εγω δουλευω απο τα 16 μου ντελιβερη με 4€ την ωρα 4ωρο (μαυρα) οποτε ο μισθος μου κυμαίνεται στα 480-500€. Το ξερω οτι ειναι επικίνδυνη δουλεια αλλα κατι επρεπε να κανω και εγω. Σημερα 21 μενω μονος μου εδω και 1 χρονο στα νοτια προαστια με ενα σπιτι 35 τμ φουλ επιπλωμενο και στα 70€  το ρευμα μου ερχεται 60€ το δίμηνο, νερο 9€ το τριμηνο και πραγματικα δεν κανω κατακρατηση σε τιποτα. Και το σπιτι ειναι σε εξερετικη κατασταση με την αυλιτσα του και εξερετικα συμπαθητικο. Βεβαια το βρηκα μεσω γνωστου και μεσω ανθρωπων που με εμπιστευονταν.  Το θεμα το φαγητου το εχω λυμενο γιατι στα 20 σταματησα το ντελιβερι και ξεκινησα σερβις σε ψητοπωλείο με τα ιδια χρηματα οποτε εχω προσβαση σε οτιδηποτε κρεατικο/σαλατα θελω και χωρις να επιβαρυνομαι οικονομικα. Επισης δεν εχω και τα εξοδα βενζίνης και σερβις που ηθελε το μηχανάκι. Και περα απο αυτο ειμαι και φοιτητης οικονομικων στην αθηνα οποτε εχω και δωρεαν σιτιση και μειωμενα κόμιστρα. Αλλα ενα 50€ σιγουρα μου φευγει για ειδη προσωπικης υγειηνης. Οποτε ειμαστε στα 150€ παγιο κοστος. Καθε μηνα λοιπον μου μενουν και μου μεναν και τοτε που δουλευα ντελιβερη σιγουρα 300-350€ ( χωρις να υπολογιζονται μπουρμπουαρ). Στα 20 μου πηρα και ενα ωραιοτατο seat ibiza στα 5000€ euro 5 ,1200 κυβικά πετραιλαιο (δεν εχει τελη κυκλοφορίας). Και πηγαινω σχολη και δουλεια με αυτο οποτε μειων περιπου 100€ βενζινες (πολλα λεω). Οποτε καθε μηνα μου περισσεύουν τουλαχιστον 200€. Η αληθεια ειναι οτι δεν πολυ βγαίνω οποτε γιαυτο και μου περισσεύουν. Αλλα και παλι δεν νιωθω οτι στερουμε κατι. Η αληθεια ειναι οτι εχει να κανει με τον ανθρωπο/ την δουλεια / το εισοδημα του / τις γνωριμιες του το ολο θεμα της ανεξαρτητοποιησης. Αλλα δεν ειναι δυσκολο. Το καθε τι θελει τον τροπο του και την προσέγγιση του. 

Ωραίος, αλλά 50€ είδη προσωπικής υγιεινής τι παίρνεις; Πολλά δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ritchie77 είπε

Αστα. Εγω με 2 χιλιαρικα και ζοριζομαι. Τα μουνακια θελουν μπελβεντερε και δεν εχω ν'αλλαξω και λαστιχα στην πορσε. Δεν παει αλλο αυτη η κατασταση

για δες...

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Ωραίος, αλλά 50€ είδη προσωπικής υγιεινής τι παίρνεις; Πολλά δεν είναι;

λιγα ειναι- χαρτί τοιλετας- μάσκα προσώπου- οδοντόκρεμα - νερο για σιδερο - πουκάμισα στο καθαριστήριο καμιά φορά ανάλογα 

κτλ κτλ

 

Επεξ/σία από APPLEGEEK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

1 ευρω το τετραγωνικο με ειπαν

rent 450 all included - θερμανση- αιρ κοντιτιον- νερο- δεη -κτλ κτλ

φαει εξω καθε μερα σχεδον και σπιτι καμια φορα υπολογιζω 500- μαζι με αλλα πραγματα που ενα σπιτι χριαζεται- 

αμαξι 200-300 βενζίνα

μενω με 100-200 το πολυ 

χωρις κοπέλα- χωρίς εξόδους- λιώνω στον υπολογιστή 

Και επειδή  κάποιοι  θα λέτε Όχι δεν τα βγάζει αυτά.. τα χρήματα ορίστε .

με λιγα λογία - ξοδεύω και απο τα λίγα έτοιμα που ειχα 

Screenshot_20190430-130733.jpg

Χαλάς 500ε για φαγητό το μήνα τι θέλεις να συζητήσουμε πάνω σε αυτό?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SakafliaC είπε

Χαλάς 500ε για φαγητό το μήνα τι θέλεις να συζητήσουμε πάνω σε αυτό?

φιλε μου τι να κανω? πεινάω. 10 ευρό δεν 8α δωσεις για μεσημέρι μαζι με καφε? νερο? 

μετα βραδακι νηστικός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...