Προς το περιεχόμενο

Το update Μαΐου των Windows 10 δεν εγκαθίσταται σε υπολογιστές με USB flash drives ή SD cards


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, rus είπε

Aσφαλως και τον θελουν, αν δε παει όμως? θα αναγκαστουν να προσαρμοστουν. Θυμησου ποσες παρατασεις πηραν τα xp.

50% και βαλε ολων χρηστων παγκοσμίως ασχολούνται κυριως με gaming?!

Mια από τις μεγαλύτερες τερατολογιες που εχω ακουσει ποτε :)

https://gaimin.io/how-many-gamers-are-there/

2.2 billion or 7.6 billion living on earth, τωρα αν βγάλεις άτομα που δεν έχουν καθόλου υπολογιστή(πχ οι γονείς μου που είναι σχεδόν 60 δεν έχουν καν γνώση για υπολογιστή) κλπ καταλαβαίνεις ότι πάνω κάτω το ποσοστό είναι αρκετά τεράστιο τώρα αν εσένα σου φαίνεται τερατολογια εμένα μου φαίνεται 2019 και πλέον από τα 10 παίζουν lol-fortnite δεν είναι σαν τις παλιότερες γενιές που παίζαμε ποδόσφαιρο βέβαια εγώ είχα από τα 12 αλλά δεν είχαμε τότε την άνεση με το ίντερνετ οπότε mame32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, keysmith είπε

Εγώ δεν θυμάμαι και τόσες διαφορές από τα πρώτα 10άρια.. Διαφορές υπάρχουν σε κάποιες λειτουργίες και χαρακτηριστικά αλλά ασφαλώς πρόκειται για την ίδια έκδοση. Παλιά θα το λέγαμε service pack ή feature pack σήμερα το λέμε.. build? και το ψάχνουμε σε εντολές ver να δούμε τι έχουμε (προσωπικά δεν μου αρέσει η προσέγγιση). 

Η MS η ίδια έχει πει τα 10άρια είναι η τελευταία εγκαταστάσιμη έκδοση των windows. Όχι η τελευταία έκδοση των windows γενικά δλδ δε θα βγουν 11 (ή όπως θα λέγονται τότε).

Ακόμα και αν εγώ δεν κατάλαβα καλά (μιλάει με γρίφους ο γέροντας Μικροσοφτ) όπως και να έχει η ιδέα των 10αριών είναι όντως να αναβαθμίζονται λίγο λίγο όπως ο chrome που κανένας δεν ασχολείται πια ακριβώς έκδοση έχει και λίγο καταλαβαίνει διαφορές από την προηγούμενη έκδοση και η δουλειά γίνεται. 

Όμως αυτό κάποτε θα κάνει κοιλιά και για λόγους re-launch (μαρκετινγκ) νομίζω αναπόφευκτα θα χρειαστεί "νέα" (ντεμέκ ριζική) έκδοση με κάποιο όνομα πχ 11 με άλλο ανανεωμένο ui, theme και άλλα χαριτωμένα.  Γιατί απλά και μόνο το 2030 (πχ) το 10 θα ακούγεται "γερασμένο"..  Οπότε προσωπικά δεν πιστεύω με καμία εξήγηση ότι τα 10άρια είναι τα "Τελευταία" windows

Για την ακρίβεια δεν είναι ούτε καν η τελευταία (επική, μεγάλη) πατάτα στην οποία θα κάνει κωλοτούμπα (όπως σε τόσα) η Microsoft. 😛 

Και τo mac os ονομάζεται 10 εδώ και 20 χρόνια. Κάπως έτσι κινείται πλέον και η Microsoft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δουλευει μια χαρα και επιτελους λυθηκε το προβλημα με το κολλημα οταν εκανες δεξι κλικ > δημιουργια

υγ 

δεν το πηρα μεσω win update αλλα εφτιξα μεσω ενος site on the fly ενα αρχειο iso με την εν λογω ενημερωση 

Επεξ/σία από prokroustis91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ThReSh είπε

Ναι ναι, ήθελες να δεις αν τα ξέρει κι ο απέναντι, rofl. :D

Όχι καμια σχεση, δεν παιδιαριζω.

 

16 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

https://gaimin.io/how-many-gamers-are-there/

2.2 billion or 7.6 billion living on earth, τωρα αν βγάλεις άτομα που δεν έχουν καθόλου υπολογιστή(πχ οι γονείς μου που είναι σχεδόν 60 δεν έχουν καν γνώση για υπολογιστή) κλπ καταλαβαίνεις ότι πάνω κάτω το ποσοστό είναι αρκετά τεράστιο τώρα αν εσένα σου φαίνεται τερατολογια εμένα μου φαίνεται 2019 και πλέον από τα 10 παίζουν lol-fortnite δεν είναι σαν τις παλιότερες γενιές που παίζαμε ποδόσφαιρο βέβαια εγώ είχα από τα 12 αλλά δεν είχαμε τότε την άνεση με το ίντερνετ οπότε mame32

Δεν είναι τι φαινεται σε μενα, κοινος νους είναι. Μονο ένα μικρο ποσοστο των χρηστων παγκομιως εχει τον υπολογιστη μονο για gaming. Τα ατομα που δεν εχουν υπολογιστη δεν υπολογιζονται φυσικα. Ατομα 10 ετων είναι λογικο να ασχολούνται κυριως με gaming. Aτομα μεγαλυτερης ηλικιας ποσο λογικο σου φαινεται κανουν το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rus είπε

Όχι καμια σχεση, δεν παιδιαριζω.

Δεν είναι τι φαινεται σε μενα, κοινος νους είναι. Μονο ένα μικρο ποσοστο των χρηστων παγκομιως εχει τον υπολογιστη μονο για gaming. Τα ατομα που δεν εχουν υπολογιστη δεν υπολογιζονται φυσικα. Ατομα 10 ετων είναι λογικο να ασχολούνται κυριως με gaming. Aτομα μεγαλυτερης ηλικιας ποσο λογικο σου φαινεται κανουν το ιδιο?

7.7 billion σε όλη την γη από όσο φαίνεται είναι τα 2.2 gamers δες την φωτογραφία, επίσης όταν έπαιζα λ2 πολλοί είχαν ηλικία 30+ μέχρι 60 είχα πετύχει 

Screenshot_Chrome_Beta_20190503-000603.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

7.7 billion σε όλη την γη από όσο φαίνεται είναι τα 2.2 gamers δες την φωτογραφία, επίσης όταν έπαιζα λ2 πολλοί είχαν ηλικία 30+ μέχρι 60 είχα πετύχει 

Kαλα, μη παιρνεις σαν ευαγγελιο αυτό που λεει για gamers ένα site που ασχολειται με gaming.

Επισης θυμιζω ότι μιλαμε για  pc users που εχουν αποκλειστικη ενασχοληση τα games, όχι απλα gamers. Games παιζω κι εγω, αλλα κανω και πολλα αλλα στον υπολογιστη μου.

Τωρα τα νουμερα αυτά είναι εντελως αστεια. 7,7 δις σε ολη τη γη, αλλα ο περισσοτερος πληθυσμος είναι υπαναπτυκτες περιοχες, Αφρικη, λατ. Αμερική, Ινδια κλπ.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, rus είπε

Kαλα, μη παιρνεις σαν ευαγγελιο αυτό που λεει για gamers ένα site που ασχολειται με gaming.

Επισης θυμιζω ότι μιλαμε για  pc users που εχουν αποκλειστικη ενασχοληση τα games, όχι απλα gamers. Games παιζω κι εγω, αλλα κανω και πολλα αλλα στον υπολογιστη μου.

Τωρα τα νουμερα αυτά είναι εντελως αστεια. 7,7 δις σε ολη τη γη, αλλα ο περισσοτερος πληθυσμος είναι υπαναπτυκτες περιοχες, Αφρικη, λατ. Αμερική, Ινδια κλπ.

Μέχρι πριν υποστήριζες ότι τα 2.2 και τα 7.6 ήταν σε άτομα που έχουν υπολογιστή μόνο, τεσπα καληνύχτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LIGHT1NG είπε

Μέχρι πριν υποστήριζες ότι τα 2.2 και τα 7.6 ήταν σε άτομα που έχουν υπολογιστή μόνο, τεσπα καληνύχτα 

Εγω? Μαλλον με μπερδευεις με αλλον. Και ποτέ δεν ανεφερα νουμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

Εγω? Μαλλον με μπερδευεις με αλλον. Και ποτέ δεν ανεφερα νουμερα.

 

7 ώρες πριν, rus είπε

Όχι καμια σχεση, δεν παιδιαριζω.

Δεν είναι τι φαινεται σε μενα, κοινος νους είναι. Μονο ένα μικρο ποσοστο των χρηστων παγκομιως εχει τον υπολογιστη μονο για gaming. Τα ατομα που δεν εχουν υπολογιστη δεν υπολογιζονται φυσικα. Ατομα 10 ετων είναι λογικο να ασχολούνται κυριως με gaming. Aτομα μεγαλυτερης ηλικιας ποσο λογικο σου φαινεται κανουν το ιδιο?

Για ξανά σκέψου λίγο 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Για ξανά σκέψου λίγο 😉

Mα εσυ ησουν που μιλησες για 7,7 billion δηλαδή το συνολικο πληθυσμο της γης, οποτε και απαντησα αναλογα.

Ξεχνατε τι εχετε πει καποιοι και μετα κατηγορειτε τους αλλους :)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Mα εσυ ησουν που μιλησες για 7,7 billion δηλαδή το συνολικο πληθυσμο της γης, οποτε και απαντησα αναλογα.

Ξεχνατε τι εχετε πει καποιοι και μετα κατηγορειτε τους αλλους :)

Έβαλα 7.7 billion κ εσύ γράφεις αυτό που σου έκανα bold τα γράμματα η έρευνα με τα 2.2 στους 7.7 περιλαμβάνει όλο τον πληθυσμό έχουν δεν έχουν υπολογιστή στο σπίτι τους από κει και πέρα η επόμενη λύση είναι να πας μια βόλτα από δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο να βελτιώσεις ξανά τις γνώσεις σου γιατί είσαι σε μια φούσκα που άλλα θες να πεις και άλλα γράφεις και στο τέλος άλλο είναι το συμπέρασμα καλή συνέχεια 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Έβαλα 7.7 billion κ εσύ γράφεις αυτό που σου έκανα bold τα γράμματα η έρευνα με τα 2.2 στους 7.7 περιλαμβάνει όλο τον πληθυσμό έχουν δεν έχουν υπολογιστή στο σπίτι τους από κει και πέρα η επόμενη λύση είναι να πας μια βόλτα από δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο να βελτιώσεις ξανά τις γνώσεις σου γιατί είσαι σε μια φούσκα που άλλα θες να πεις και άλλα γράφεις και στο τέλος άλλο είναι το συμπέρασμα καλή συνέχεια 😉

Το θεμα που τεθηκε ηταν για τα ατομα που είναι χρηστες pc, εσυ μετα μιλησες για το πληθυσμο ολης της γης... Καπου μπερδευτηκες αλλα ok, ανθρωπινο. Σε ποιο σημειο χρειαζονται βελτιωση οι γνωσεις μου, τι ειπα που είναι λαθος?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/4/2019 στις 9:12 ΜΜ, keysmith είπε

όσοι έχουν κάτι netbook/tablets κτλ με win 10  με 32gb hdd/storage και το "ξεγέλαγαν" με μια γρήγορη SD για να χωρέσει να μπει το update (γιατί με 32 δεν..) να δω τι θα κάνουν τώρα.. Αυτά τα netbook αν το πρόβλημα δεν διορθωθεί αχρηστεύονται.. Και στα περισσότερα ούτε ο δίσκος δεν αναβαθμίζεται (πολλές φορές είναι κολλημένος) 

Απορώ βέβαια γιατί πουλιόταν από την πρώτη στιγμή με 32gb.. Καμία λογική καθώς και το χρήστη ταλαιπωρούν και το προϊόν (win 10) δυσφημίζουν. 

 

Λοιπόν καλημέρα! Ξαναζωντανεύω το νήμα γιατί χθες , αναβαθμίστηκε (αφού με ρώτησε) στην 1903 το παρακάτω ταμπλετακι:

https://www.e-shop.gr/tablet-archos-90-cesium-89-ips-quad-core-32gb-wifi-bt-windows-10-black-p-PER.920512

 

και μάλιστα με την sd κάρτα μέσα!!!  (απλή kingston 10αρα 32αρα) - έκανε βέβαια κάνα 2ωρο.

Λοιπόν στον mmc έμειναν 2,8GB ελεύθερα (από 29 περίπου), δεν έσβησα το windows.old και θα το κάνω σε  2-3 μέρες.  Στην sd κάρτα μου λέει 19,2 GB ελεύθερα από περίπου 29.

Το χρησιμοποιώ μόνο σαν media player για ήχο με jriver, spotify, vradio 2. Έχω συνδεδεμένο σε usb hub  έναν εξωτερικό 3,5 σκληρό με δική του τροφοδοσία και ένα usb dac. Το usb hub έχει και αυτό δική του τροφοδοσία.Δουλεύει κανονικά, σε sacd iso έχει cpu 78-80% και δεν κάνω άλλες ταυτόχρονες εργασίες.

Έχω την αίσθηση (μπορεί να κάνω λάθος) ότι το ταμπλετάκι είναι λίγο πιο γρήγορο. Για αυτό που το θέλω με κάλυψε.

Τελικά μάλλον ισχύει το παρακάτω:

https://www.zdnet.com/article/windows-10-1903-well-still-update-pcs-with-less-than-32gb-storage-says-microsoft/

 

Επεξ/σία από viman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...