Προς το περιεχόμενο

Αρίστευσε στις δοκιμές της DisplayMate η οθόνη OLED του OnePlus 7 Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, nero62 είπε

Ποια είναι αυτή η displaymate? Όλο ξεφυτρώνουν σελίδες που βαθμολογούν διάφορους τομείς. Και όταν λέω "ξεφυτρώνουν" το εννοώ. Δεν έχει καμία εγκυρότητα η συγκεκριμένη σελίδα αφού είναι εντελώς νέα στον χώρο των mobile τουλάχιστον από τα λίγα που είδα στην σελίδα τους.

Ναι, μόνο που η displaymate δεν είναι σελίδα που "ξεφύτρωσε" εχθές και κυρίως δεν καλύπτει μόνο smartphone panels αλλά και επαγγελματικό εξοπλισμό. Οπότε μάλλον έχει μια εγκυρότητα στο να μας πει λεπτομέροιες για το panel. Σίγουρα μεγαλύτερη από τη δική σου πάντως...

Εν τέλει μπορεί ο καλύτερος κριτής όπως λες να είναι τα μάτια σου αλλά αυτό είναι υποκειμενικό κριτίριο καθώς ισχύει μόνο για σένα. Εμένα πχ μπορεί να μου αρέσουν τα oversaturated χρώματα στο Samsung monitor του PC μου αλλά αυτό δεν το κάνει "καλύτερο" τεχνολογικά από ένα της Eizo το οποίο μπορεί να φένεται πιο "μουντό" αλλά έχει επαγγελματικό προσδιορισμό στο χώρο της φωτογραφίας με πολύ μεγαλύτερο εύρος χρωμάτων και διάφορα άλλα που δεν θα τα πιάσει το άπειρο μάτι μου.

 

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Εάν πέρνουμε τα πράγματα μεμονωμένα, τότε ούτε η κάμερα στο κινητό θα έπρεπε να θεωρείται κάτι το επαναστατικό (όταν βγήκε το πρώτο) καθώς ψηφιακές κάμερες υπήρχαν από το μακρινό 1975.

Ας μη κοιτάμε μόνο το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Κολλάς στη λέξη "επαναστατικό" αλλά το γεγονός είναι ότι επιτέλους θα έχουμε oled panels με υψηλότερο ρυθμό ανανέωσης από τα 60Hz που είχαμε μέχρι τώρα. Με αυτό έχει να κάνει η είδηση και όχι με το lcd panel της Razer.

Είναι γεγονός, δεν είναι επανάσταση. Το παράδειγμα σου, ελέω υπερβολής, καταντά άτοτο. Ένα πιο εύστοχο παράδειγμα θα ήταν το πέρασμα καταγραφής βίντεο από τα 1080p 60FPS, σε 4K 60FPS. Η μνήμη στο SoC της κάμερας δεν ήταν αρκετά γρήγορη για να μεταφέρει τόσο bitrate πληροφορίας, οπότε ο αισθητήρας του συνόλου των κινητών τραβούσε 4K/30, πάραυτα, όταν βγήκαν οι πρώτες συσκευές με δυνατότητα 4Κ/60 δεν είπε καμία εταιρία πως έφερε την επανάσταση στις κάμερες, το επόμενο λογικό βήμα έκανε! Πόσο μάλλον όταν είχαμε ξαναδεί 4K/60 απλά με μικρότερο bitrate.

Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε στο βωμό της προώθησης! Πολλές από τις VR συσκευές του εμπορίου έχουν OLED οθόνες στα 90Hz, ΟΘΟΝΕΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΚΙΝΗΤΟΥ.

Επεξ/σία από argipen
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, argipen είπε

Είναι γεγονός, δεν είναι επανάσταση. Το παράδειγμα σου, ελέω υπερβολής, καταντά άτοτο. Ένα πιο εύστοχο παράδειγμα θα ήταν το πέρασμα καταγραφής βίντεο από τα 1080p 60FPS, σε 4K 60FPS. Η μνήμη στο SoC της κάμερας δεν ήταν αρκετά γρήγορη για να μεταφέρει τόσο bitrate πληροφορίας, οπότε ο αισθητήρας του συνόλου των κινητών τραβούσαν 4K/30, πάραυτα, όταν βγήκαν οι πρώτες συσκευές με δυνατότητα 4Κ/60 δεν είπε καμία εταιρία πως έφερε την επανάσταση στις κάμερες, το επόμενο λογικό βήμα έκανε! Πόσο μάλλον όταν είχαμε ξαναδεί 4K/60 απλά με μικρότερο bitrate.

Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε στο βωμό της προώθησης! Πολλές από τις VR συσκευές του εμπορίου έχουν OLED οθόνες στα 90Hz, ΟΘΟΝΕΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΚΙΝΗΤΟΥ.

Μα επίτηδες το παράδειγμα μου ήταν υπεβολικό για να τονίσω την δική σου αστοχία.

Έπειτα, αν διαβάσεις πιο προσεχτικά, μιλάω για τα oled panels σε smartphones και όχι σε λοιπές consumer συσκευές. Χαίρω πολύ αγαπητέ, και οι OLED TV's έχουν ακόμα μεγαλύτερο refresh rate εδώ και καιρό από τις VR συσκευές του εμπορίου που αναφέρεις.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, telis είπε

Έχει με το ότι πάνε σε άλλη μορφή προώθησης που προσωπικά με χαλάει 

Και πως ξέρεις ότι ισχύει αυτό που λες; Ότι σώνει και καλά πλήρωσε; Και πως ξέρεις ότι δεν ισχύει για τους αλλούς; Αν δεν είναι αυτό προκατειλημμένη άποψη, τότε ποια είναι; Ρητορικό.

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Γιατι στις αλλες ναυαρχιδες μεσα στο τελικο κοστος του προιοντος ειναι και τα χρηματα στις διαφημισεις αλλα και στις προωθητικες ενεργειες(δωρα με pre order)που βλεπουμε τις πρωτες μερες,και επισης εχουν ανοιξει service/αντιπροσωπειες στην χωρα μας που και αυτα κοστιζουν.

Το να βλεπει λοιπον καποιος να σου βγαζει μια εταιρεια ενα κινητο με ελλειψεις και χωρις τα παραπανω να προσθετουν στο τελικο κοστος της συσκευης αλλα να σου ζηταει τα ιδια χρηματα με τους αλλους,ε χτυπαει καπως ασχημα. Καπως ετσι την πατησε για παραδειγμα και η γνωστη HTC.

Service εννοείς τα άθλια outsourced services; Μεγάλο κόστος. Και άμα το κινητό είναι στην εγγύηση και θέλει επισκευή φεύγει εξωτερικό. Όπως και να εχει, ελλείψεις εγώ δεν βλέπω στο προϊόν. 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μα επίτηδες το παράδειγμα μου ήταν υπεβολικό για να τονίσω την δική σου αστοχία.

Έπειτα, αν διαβάσεις πιο προσεχτικά, μιλάω για τα oled panels σε smartphones και όχι σε λοιπές consumer συσκευές. Χαίρω πολύ αγαπητέ, και οι OLED TV's έχουν ακόμα μεγαλύτερο refresh rate εδώ και καιρό από τις VR συσκευές του εμπορίου που αναφέρεις.

Δεν αναφέρθηκα στις τηλεοράσεις γιατί είναι διαφορετικό το form-factor... Στις VR συσκευές όμως έχουμε να κάνουμε με 4" έως 6" ίντσες panel, όσο δλδ και των κινητών. Εν κατακλείδι, ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ που θα δούμε OLED 90Hz σε κινητό, αλλά δεν είναι δα και καμία επανάσταση. Έχουμε ξαναδεί και OLED με φοβερά χρώματα, και μεγαλύτερο από αυτό refresh-rate σε άλλου τύπου οθόνες, και OLED όχι μόνο στα 90Hz αλλά και στα 120Hz σε παρεμφερές form-factor και μέγεθος (στα VR headsets του εμπορίου). Δεν ανακάλυψε τον τροχό η OnePlus, το σύστημα έτοιμο ήταν, ούτε σμίκρυνση δεν ήθελε. 

Και για να μην παρεξηγηθώ, τα 90Hz (έχοντας το Razer για λίγο καιρό) ΕΙΝΑΙ λόγος να προτιμήσει κάποιος το 1+7Pro σε σύγκριση με τις προτάσεις του ανταγωνισμού. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!

Επεξ/σία από argipen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, argipen είπε

Δεν αναφέρθηκα στις τηλεοράσεις γιατί είναι διαφορετικό το form-factor... Στις VR συσκευές όμως έχουμε να κάνουμε με 4" έως 6" ίντσες panel, όσο δλδ και των κινητών. Εν κατακλείδι, ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ που θα δούμε OLED 90Hz σε κινητό, αλλά δεν είναι δα και καμία επανάσταση. Έχουμε ξαναδεί και OLED με φοβερά χρώματα, και μεγαλύτερο από αυτό refresh-rate σε άλλου τύπου οθόνες, και OLED όχι μόνο στα 90Hz αλλά και στα 120Hz σε παρεμφερές form-factor και μέγεθος (στα VR headsets του εμπορίου). Δεν ανακάλυψε τον τροχό η OnePlus, το σύστημα έτοιμο ήταν, ούτε σμίκρυνση δεν ήθελε. 

ΟΚ, εγώ προσωπικά πάντως δεν κολλάω στο αν λέγεται επανάσταση ή αν η OP ανακάλυψε τον τροχό. Αυτό που κρατάω είναι ότι έγινε επιτέλους ένα βήμα προς την κατεύθυνση των high refresh rates σε oled smartphones. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

ΟΚ, εγώ προσωπικά πάντως δεν κολλάω στο αν λέγεται επανάσταση ή αν η OP ανακάλυψε τον τροχό. Αυτό που κρατάω είναι ότι έγινε επιτέλους ένα βήμα προς την κατεύθυνση των high refresh rates σε oled smartphones. 

Kαι το Asus rog phone δεν είχε amoled οθονη με refresh rate 90hz ή θυμαμαι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DaemonLord92 είπε

Kαι το Asus rog phone δεν είχε amoled οθονη με refresh rate 90hz ή θυμαμαι λαθος?

Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο. Αν όντως είναι έτσι, πιστεύω ότι με την OP θα γίνει πιο mainstream το χαρακτηριστικό καθώς είναι ένα τηλέφωνο που κυκλοφορεί περισσότερο από το Asus ROG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη φαινεται να μπερδευονται αρκετοι:

το displaymate δεν ειπε(τουλαχιστον μεχρι στιγμης) οτι το oneplus 7 pro εχει την καλυτερη οθονη της αγορας, ειπε απλα οτι εχει κορυφαια οθονη(κατι αναμενομενο για καινουρια, ακριβη ναυαρχιδα σε αντιθεση με τις οθονες που ειχαν μεχρι προσφατα τα oneplus) και κερδιζει το βραβειο που δινει σε αρκετες κορυφαιες οθονες της αγορας.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Service εννοείς τα άθλια outsourced services; Μεγάλο κόστος. Και άμα το κινητό είναι στην εγγύηση και θέλει επισκευή φεύγει εξωτερικό. Όπως και να εχει, ελλείψεις εγώ δεν βλέπω στο προϊόν. 

Service και αντιπροσωπειες εννοω τα αντιστοιχα των Smartec,procordia για Samsung και LG αντιστοιχα(και της Huawei στην Μιχαλακοπουλου)και infoquest για τα Iphone.

Και οχι δεν ειναι ολα αθλια,ουτε αν το κινητο ειναι στην εγγυηση και θελει επισκευη φευγει εξωτερικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tapitas είπε

Πρεπει να το γραψουμε 1000 φορες για ν το καταλαβετε ορισμένοι

Το oneplus 7 pro ειναι ενα καινουργιο κινητο στο lineup με premium specs οπως την εκπληκτικη οθονη και καινουργια κατηγορια τιμης. Ο αντικαταστατης του oneplus 6/6T θα βγει κανονικα και ειναι το απλο 7αρι 

Αλλα ετσι ειναι ο ελληνάρας, αντι να χαιρεται που βγηκε ενα καινουργιο κινητο απο την OP και να εχει μια επιλογη στα 570 και μια αλλη στα 700+ προσπαθει να κράξει

Δε ξέρω ποιός το έχει γράψει 1000 φορές αλλά σόρρυ αλλά είναι ΤΕΛΕΙΩΣ λάθος αυτο.

 

Όλα τα κινητά από Τ σε νέο μοντέλο είναι αλλαγμένα το σασί(3Τ->5, 5Τ->6). Εδώ έχουμε ένα 6Τvol2 η όπως μου αρέσει και είναι το σωστό να λέω "1+7 lite". Το πώς αποφασίζει η κάθε εταιρεία να πει lite & βασική έκδοση ή βασική έκδοση &pro είναι δικό τους θέμα. 

 

Μη φάμε τώρα φαβες.

 

Καλά κάνει η εταιρεία και βλέπει ότι πουλάει σαν ζεστό καρβέλι. Στο χέρι του κάθε καταναλωτή είναι να δείξει ότι η αποτυχημένη κίνηση της γουγλ με την αλλαγή νοοτροπίας (nexus->pixel)θα έχει τα ίδια αποτελέσματα στην 1+.

 

Όταν κινητά σαν τα poco & Xiaomi 9 βγαίνουν σε τέτοιες τιμές απλά μου φαίνεται τρομακτικό να μας φαίνεται φυσιολογική μια αύξηση 100+€ για μια εταιρεία (συμπαθεστατη)που παίρνει τεχνολογίες από τη μαμά εταιρεία (ββκ)και απλά δίνει ένα "flawless" os. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Δε ξέρω ποιός το έχει γράψει 1000 φορές αλλά σόρρυ αλλά είναι ΤΕΛΕΙΩΣ λάθος αυτο.

Όλα τα κινητά από Τ σε νέο μοντέλο είναι αλλαγμένα το σασί(3Τ->5, 5Τ->6). Εδώ έχουμε ένα 6Τvol2 η όπως μου αρέσει και είναι το σωστό να λέω "1+7 lite". Το πώς αποφασίζει η κάθε εταιρεία να πει lite & βασική έκδοση ή βασική έκδοση &pro είναι δικό τους θέμα. 

Μη φάμε τώρα φαβες.

Καλά κάνει η εταιρεία και βλέπει ότι πουλάει σαν ζεστό καρβέλι. Στο χέρι του κάθε καταναλωτή είναι να δείξει ότι η αποτυχημένη κίνηση της γουγλ με την αλλαγή νοοτροπίας (nexus->pixel)θα έχει τα ίδια αποτελέσματα στην 1+.

Όταν κινητά σαν τα poco & Xiaomi 9 βγαίνουν σε τέτοιες τιμές απλά μου φαίνεται τρομακτικό να μας φαίνεται φυσιολογική μια αύξηση 100+€ για μια εταιρεία (συμπαθεστατη)που παίρνει τεχνολογίες από τη μαμά εταιρεία (ββκ)και απλά δίνει ένα "flawless" os. 

Και τα iphone και τα samsung s8-9 ειχαν το ιδιο ιδιο σχεδιασμο, καλα για την apple ας μην μιλησουμε καλυτερα γτ πρεπει να περασει μιση δεκατια για να αλλαξει design

Η διαφορά op7 με mi9 μαλλον θα ειναι γυρω στα 100 ευρω και το 2ο δεν εχει καμια προστασια σε εκθεση με νερο...λιγο νερο να πεσει καταλαθος πάνω του και και μεσα στα επομενα λεπτα εισαι αγχωμενος αν πεταξες στα σκουπιδια ενα μηνιατικο

Οσο για το poco δεν χρειαζεται να ασχοληθουμε παραπάνω...ενα περσυνό flagship soc και μια μπαταρια 4000mah δεν το κανουν και αυτοματα σοβαρο κινητο (στα χρηματα του ειναι εξαιρετικό αλλα δεν υπαρχει καμία συγκριση με flagship)

Επεξ/σία από tapitas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαν μάλλον δε κατάλαβες τι έγραψα. Λέω ότι η 1+ αλλάζει σε ένα από τα δύο της φετινά κινητά (3 μαζί με το 5g) σχέδιο. Αυτός είναι ο στόχος της εταιρείας να αλλάζει σασί στο κινητό στα νέα νούμερα.

Τα Τ μοντέλα βγαίνουν με κάποιες θετικές πινελιές και το νέο μοντέλο είναι αυτό με το νέο σχεδιασμό (και κάμερες 3Τ μια 5 είχε 2 και 5Τ είχε οριζόντια νομίζω και 6 είχε κάθετα τη διάταξη? ίσως κάνω λάθος εδώ).

Το ποστ/point μου above ήταν γιατί το πραγματικό 7ρι της εταιρείας είναι το 7pro και απλά έβγαλε (για λόγους μάρκετινγκ/ανάθεμα από τη κοινότητα για τη τιμή)ένα 7lite/6Tvol2, ενώ το βασικό της κινητό απλά το ονόμασε pro.

 Το Χιαομι μια χαρά εναλλακτικη είναι αλλά τεσπά πες ότι δε σε κάνει: σε αυτά τα λεφτά μιλάμε ότι θα κυμανθεί το Νοτε9(λιγότερη rom). Η λογική να μη πάω σε ένα κορυφαίο αντίστοιχο κινητό ποιά είναι; γιατί να μη πάω σε p30/s10?

Όσο για το ποκο είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ότι πρέσβευε η 1+ και ξαφνικά της τη βαρεσε να γίνει πριμιουμ:ένα σπεκ φλαγκσιπ κιλλερ.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
Λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, shadowfax-1- είπε

Μαν μάλλον δε κατάλαβες τι έγραψα. Λέω ότι η 1+ αλλάζει σε ένα από τα δύο της φετινά κινητά (3 μαζί με το 5g) σχέδιο. Αυτός είναι ο στόχος της εταιρείας να αλλάζει σασί στο κινητό στα νέα νούμερα.

Τα Τ μοντέλα βγαίνουν με κάποιες θετικές πινελιές και το νέο μοντέλο είναι αυτό με το νέο σχεδιασμό (και κάμερες 3Τ μια 5 είχε 2 και 5Τ είχε οριζόντια νομίζω και 6 είχε κάθετα τη διάταξη? ίσως κάνω λάθος εδώ).

Το ποστ/point μου above ήταν γιατί το πραγματικό 7ρι της εταιρείας είναι το 7pro και απλά έβγαλε (για λόγους μάρκετινγκ/ανάθεμα από τη κοινότητα για τη τιμή)ένα 7lite/6Tvol2, ενώ το βασικό της κινητό απλά το ονόμασε pro.

 Το Χιαομι μια χαρά εναλλακτικη είναι αλλά τεσπά πες ότι δε σε κάνει: σε αυτά τα λεφτά μιλάμε ότι θα κυμανθεί το Νοτε9(λιγότερη rom). Η λογική να μη πάω σε ένα κορυφαίο αντίστοιχο κινητό ποιά είναι; γιατί να μη πάω σε p30/s10?

Όσο για το ποκο είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ότι πρέσβευε η 1+ και ξαφνικά της τη βαρεσε να γίνει πριμιουμ:ένα σπεκ φλαγκσιπ κιλλερ.

Ναι ρε φίλε οκ αλλα δεν γινετε να κρατησει ενα κινητο σαν το 6T στα 300 ευρω η oneplus (αλουμινιο+γυαλι,amoled FHD+οθονη, το ισχυροτερο soc που υπαρχει διαθεσιμο παντα απο την qualcomm, καμερες ενα επιπεδο κατω απο τα flagship, απο την μεγαλυτερη αυτονομια σε μπαταρια με flagship soc, ισως το πιο καλοδουλεμενο custom ui στο android, μεμβρανες στεγανοποιησης για προστασια απο νερο και πιτσιλιές και αλλα σημαντικα πραγματα που μπορει να εχει)

Επεξ/σία από tapitas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shadowfax-1- είπε

Μαν μάλλον δε κατάλαβες τι έγραψα. Λέω ότι η 1+ αλλάζει σε ένα από τα δύο της φετινά κινητά (3 μαζί με το 5g) σχέδιο. Αυτός είναι ο στόχος της εταιρείας να αλλάζει σασί στο κινητό στα νέα νούμερα.

Τα Τ μοντέλα βγαίνουν με κάποιες θετικές πινελιές και το νέο μοντέλο είναι αυτό με το νέο σχεδιασμό (και κάμερες 3Τ μια 5 είχε 2 και 5Τ είχε οριζόντια νομίζω και 6 είχε κάθετα τη διάταξη? ίσως κάνω λάθος εδώ).

Το ποστ/point μου above ήταν γιατί το πραγματικό 7ρι της εταιρείας είναι το 7pro και απλά έβγαλε (για λόγους μάρκετινγκ/ανάθεμα από τη κοινότητα για τη τιμή)ένα 7lite/6Tvol2, ενώ το βασικό της κινητό απλά το ονόμασε pro.

 Το Χιαομι μια χαρά εναλλακτικη είναι αλλά τεσπά πες ότι δε σε κάνει: σε αυτά τα λεφτά μιλάμε ότι θα κυμανθεί το Νοτε9(λιγότερη rom). Η λογική να μη πάω σε ένα κορυφαίο αντίστοιχο κινητό ποιά είναι; γιατί να μη πάω σε p30/s10?

Όσο για το ποκο είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ότι πρέσβευε η 1+ και ξαφνικά της τη βαρεσε να γίνει πριμιουμ:ένα σπεκ φλαγκσιπ κιλλερ.

Για τον ίδιο λόγο που δε θα πάει ένας κάτοχος Iphone σε Android.

Για τον ίδιο λόγο που δε θα πάει ένας fan της Xiaomi σε Samsung.

Για τον ίδιο λόγο που κάποιος με HTC πριν χρόνια, αναγκάστηκε να αλλάξει smartphone, πήγε σε Huawei και του κακοφάνηκε.

Για τον ίδιο λόγο που όποιος είναι κάτοχος Samsung συσκευών επί σειρά ετών, δε θα πήγαινε ούτε με σφαίρες σε stock ή σε near stock Android.

Ακριβώς γι αυτόν τον λόγο, όποιος έχει παίξει με Oxygen OS και κόλλησε με αυτό, είτε γιατί είναι γρήγορο, είτε γιατί δε lagαρει, είτε επειδή σου επιτρέπει να κάνεις ότι θες στο λογισμικό χωρίς να χάσεις την εγγύηση σου (προς το παρόν), είτε επειδή είναι από τις πιο γρήγορες εταιρείες στα updates, δεν θες να πας κάπου αλλού. Με λίγα λόγια ο βασικός ανταγωνιστής της είναι η Google με τα Pixels. Ουτε η Sammy, ούτε η Huawei, ούτε η Xiaomi, ούτε η απαράδεκτη νέα Nokia. Για κάποιον που δεν έχει τέτοια "κολλήματα", μπορεί να μεταπηδήσει όπου θέλει!

Και εμένα για παράδειγμα μέχρι πρόσφατα μου άρεσε πολύ η MIUI. Ακόμα μου αρέσει. Αλλά αυτή η κατάσταση με τα μενού, τα υπομενού, τις ρυθμίσεις, τις υπορυθμίσεις και τις διάφορες καρτέλες τους, που εάν είσαι αρχάριος χρήστης παίζει να μην ξέρεις από που ξεκίνησες και πως βρέθηκες μέσα στον λαβύρινθο αυτό, καταντάει βαρετό. Άσε που μετά από updates της MIUI μπορεί να έχουν αλλάξει πολλές ρυθμίσεις μονοπάτια στα μενού του και να ψάχνεις με τις ώρες για να τα ξαναβρείς.

Και σε τελευταία ανάλυση, είναι τόσο αναγκαίο να πας από το OP6 για παράδειγμα, στο 7/7pro; Εγώ με το απλό 5 και το σκέφτομαι ακόμα και εκεί μόνο και μόνο επειδή θέλω κάτι πιο καινούριο σχεδιαστικα για τα σημερινά δεδομένα. Ειδάλλως το 5αρι λειτουργεί ακόμη σαν πριν δύο χρόνια που το αγόρασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...