Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με ασυρματο δικτυο


xarosid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα κ συγνωμη αν δεν βγει σωστο νοημα αλλα ειμαι κ εγω ψιλοασχετος κ θελω την βοηθεια σας. Λοιπον μενει ο πατερας μου λαυριο κ δεν εχει ιντερνετ σπιτι. Πιανω wi fi απο ενα αλλο κτηριο που δινει δωρεαν ιντερνετ στα γυρω σπιτια. Στο σπιτι μας δεν πιανει παρα μια γραμμη. Εχω βαλει μια εξωτερικη κεραια την οποια με καλωδιο την εχω συνδεσει με ενα  tplink dap 1360 νομιζω λεγεται το μοντελο. Το οποιο το εχω κανει repeater για να πιανω καλυτερο  σημα στο σπιτι αλλα και στο λαπτοπ μου. Δυστυχως δεν τα καταφερνω. Ενημερωτικα εχω δει πως αλλαζω ip για να εχω προσβαση στο repeater και ουσιαστικα να πιανω σημα στο σπιτι. Δεν ξερω αν υπαρχει αλλος τροπος η να βρω αλλο μοντελο η να κανω κατι αλλο. Ευχαριστω εκ των προτερων. Οτι απορια εχετε ειμαι εδω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να πιανω ιντερνετ στο σπιτι μου και τις μονες ρυθμισεις που εχω κανει ειναι να βαζω την ιδια ιp στο λαπτοπ μου με για να μπορω να μπενω στο repeater μου και να μπορω να πιανω ιντερνετ.αυτην την στιγμη δεν δουλευει τιποτα και πιανω μια γραμμη στο wifi απο το λαπτοπ μου

2 λεπτά πριν, xarosid είπε

θελω να πιανω ιντερνετ στο σπιτι μου και τις μονες ρυθμισεις που εχω κανει ειναι να βαζω την ιδια ιp στο λαπτοπ μου με για να μπορω να μπενω στο repeater μου και να μπορω να πιανω ιντερνετ.αυτην την στιγμη δεν δουλευει τιποτα και πιανω μια γραμμη στο wifi απο το λαπτοπ μου

συπληρωνω βρηκα και το μοντελο της εξωτερικης κεραιας που εχω για να πιανω καλυτερο σημα. EDUP EP-8523

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DAP-1360 είναι ένα εσωτερικό ΑΡ που δουλεύει σε διάφορα ασύρματα mode και έχει μόνο μία θύρα LAN. Το EP-8523 είναι ένα εξωτερικό ΑΡ που συνδέεται μέσω USB καλωδίου μόνο με έναν υπολογιστή.

Αυτές οι 2 συσκευές είναι ασύμβατες μεταξύ τους και απορώ πως τις έχεις συνδέσει. Είναι λογικότατο να μην σου δουλεύει τίποτα.

Γράψε αναλυτικά τι έχεις κάνει και τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις και πώς έχουν τα δεδομένα:

  • Αυτός που σας δίνει πρόσβαση είναι φίλος, γνωστός ή κάποιο δημόσιο hotspot;
  • Θέλεις να είσαι στο ίδιο υποδίκτυο με όλους που παίρνετε πρόσβαση και να έχετε μεταξύ σας επικοινωνία  ή δεν σ' ενδιαφέρει αυτό;
  • Θέλεις να μοιράζεις την σύνδεση μόνο σε ασύρματες δικές σου συσκευές ή και σε ασύρματες;
  • Ξέρεις που περίπου είναι το σημείο με το οποίο θα συνδεθείς, αν έχει εξωτερική κεραία και αν έχεις οπτική επαφή;
  • Όταν λες ότι πιάνεις με 1 γραμμή, εννοείς μέσα στο σπίτι με τον υπολογιστή ή σε εξωτερικό χώρο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ πρωτο: αυτος που μου δινει προσβαση ειναι ουσιαστικα του δημου. δεν ειναι free wifi αλλα εχει δωσει στον πατερα μου τον κωδικο του wifi.δευτερο:δεν με ενδιαφερει.τριτο : για αρχη θελω να πιανω στο παπτοπ μου.αν υπαρχει τροπος να μπορεσω να πιανω και στο κρεβατι μου με το κινητο ακομα καλυτερα.τεταρτο: το κτηριο ουσιαστικα δεν ειναι ουτε 100 μετρα,ενα τετραγωνο παρακατω ειναι.με το κινητο μου σκεψου αν κολλησω στην ακρη του εξωτερικου τοιχου του σπιτιου πιανω μια γραμμη στο wi fi.πεμπτο:πιανω μια γραμμη αλλοτε δυο αναλογως και τον καιρο μεσα στο σπιτι με το λαπτοπ.με το κινητο δεν πιανω τιποτα,οπως σου αναφερα και στην πανω γραμμη πρεπει να κολλησω στον εξωτερικο τοιχου του σπιτιου για να πιασω με το κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις 2 συσκευές που αναφέρεις πως τις έχεις συνδέσει και τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στην κάθε μία;

Που τις έχεις τοποθετήσει; Δίπλα στο παράθυρο, εκεί που πιάνεις το σήμα ή σε άλλο σημείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η εξωτερικη κεραια την εχουμε κρεμασει στο εξωτερικο παραθυρο που εχουμε και κοιταει στο κτηριο που μας δινει το ιντερνετ.απο  εκει φευγει ενα καλωδιο προς ενα ρουτερ που εχουμε.και κατεβενει με ενα αλλο καλωδιο στο dap 1360.και απο το dap σινδεεται με το λαπτοπ.το μονο που εχω κανει ειναι να φτιαχνω κατι ip για να μπορω να εχω προσβαση στο repeater και να το ρυθμιζω.ουσιαστικα αυτο που εχω κανει δειχνει αυτο εδω το βιντεο.και αντι να χρησιμοποιω την κεραια του μηχανηματος την εχω βγαλει και εχω βαλει το καλωδιο απο την εξωτερικη μου κεραια.Αυτο το εχω κανει γιατι την εξωτερικη κεραια ουσιαστικα την εχω στο παταρι μου ψηλα σε ενα παραθυρο που εχω στο σπιτι απεξω κρεμασμενη

 

ααααα και αυτες τις μερες το εφερα το DLINK ΣΠΙΤΙ μου αθηνα που εχω ιντερνετ wind συγκεκριμενα να το δοκιμασω και εκανα παλι οτι δειχνει στο βιντεο αλλα παλι τιποτα.

Επεξ/σία από xarosid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάμε πάλι από την αρχή, διότι κάθε φορά βγάζεις καινούργιο λαγό.

Έχεις ένα εξωτερικό ΑΡ, το EDUP EP-8523 κατά δήλωσή σου. Αυτό έχει μόνο μία θύρα USB. Συνδέεται μόνο σε συσκευή με αντίστοιχη θύρα και μάλιστα λειτουργεί μόνο σε υπολογιστή (ή λάπτοπ). Σε καμία άλλη συσκευή.

Λες τώρα για πρώτη φορά, ότι αυτό το ΑΡ το συνδέεις σε έναν router. Ποιος είναι αυτός και πως έχει συνδεθεί, αφού η κεραία έχει μόνο USB θύρα ενώ ο router μόνο RJ45;

Από τον router κατεβάζεις καλώδιο δικτύου προς το DAP-1360. ΟΚ, τουλάχιστον αυτό είναι σωστό και καλό για αργότερα.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην νομιζεις και εγω χαμενα τα εχω ο πατερας μου εκει προσπαθει να κανει αλχημειες βλεποντας βιντεακια απο youtube και στο τελος την πληρωνω εγω. αν υπαρχει καλωδιο 220 ετσι μου ειχε πει οτι λεγοταν που αυτο κατεβενε απο την κεραια προς το dap.τωρα για το ρουτερ μπορει να μην το ειχε βαλει πανω.συγνωμη που σε τρελενω βραδιατικα.

γενικα εγω σκεφτομουν να του επερνα οτι χρειαζοταν για να πιασει επιτελους το σημα απο τον δημο αφου εχει τον κωδικο και αν μπορω να μπενουν κιαλλεσ συσκευες ασυρματα απο τα κινητα δηλαδη.

και απο οτι μου ειχε πει ειχε ερθει μια περιοδο ενας τεχνικος φιλος του και του το ειχε φτιακσει αλλα του ειχε πει οτι αν το πειραξεις δεν ερχομαι να στο φτιαξω παλι γιατι ειναι ταλαιπωρια και ειναι ολοκληρη διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, όπως έγραψα πριν, το DAP-1360 μπορεί να δουλέψει σε διάφορες καταστάσεις. Αρχικά στην περίπτωσή σου ως AP client, δηλαδή να λαμβάνει ασύρματα και να δίνει ενσύρματα ή ως Repeater δηλαδή να λαμβάνει ασύρματα και να δίνει πάλι ασύρματα. Όμως αν υπάρχει και άλλη συσκευή πριν από αυτό που κάνει λήψη, τότε καλύτερα είναι να χρησιμοποιηθεί ως ΑΡ, δηλαδή να λαμβάνει ενσύρματα και να δίνει ασύρματα.

Έρχεσαι λοιπόν και αναφέρεις ότι έχεις ένα εξωτερικό ΑΡ. Μόνο που αυτό συνδέεται και λειτουργεί μόνο με υπολογιστή. Μάλιστα το προχωράς, αναφέροντας ότι είναι συνδεδεμένο με κάποιο άλλο router και αυτό στην συνέχεια με το D-Link. Αυτά δεν γίνονται όπως ήδη ανέφερα.

Για αρχή και μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο, κάνε το βασικό. Βάλε δηλαδή το D-Link να δουλεύει ως repeater. Θα το τοποθετήσεις δίπλα σε ένα παράθυρο στο οποίο υπάρχει καλύτερη λήψη του σήματος που θέλεις να πιάσεις και το ρυθμίζεις σύμφωνα με το βίντεο που έδειξες πριν.

Όταν τελειώσεις με τις ρυθμίσεις, θα αποσυνδεθείς από το D-Link, θα ορίσεις την κάρτα δικτύου του υπολογιστή να παίρνει αυτόματα τα στοιχεία και θα συνδεθείς ασύρματα στο D-Link. Κανονικά αν έχουν πάει όλα καλά, θα έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη που ρωταω απλα οπως σου ειπα ειμαι και ψιλοασχετος.τι εννοεις να ορισω την καρτα δικτυου του υπολογιστη?πως το κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ίδιο τρόπο που πριν όρισες σταθερή ΙΡ διεύθυνση ώστε να συνδεθείς στο μενού της συσκευής. Μόνο που τώρα θα τα βάλεις όλα στο auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοκιμασα ακριβως αυτο στο σπιτι μου.εβγαλα το καλωδιο απο το ρουτερ μου και σινεδεσα με το dap και τον υπολογιστη μου.και αφου εκανα ολη την διαδικασια βλεποντας το βιντεο λεω θα δουλεψει αν θα εχω προσβαση στο ιντερνετ αφου εχω τελιωσει ΟΛΑ τα βηματα.Αλλα μου εδιχνε στον σταθερο μου υπολογιστη οτι δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ και στις ενδειξεις κατω δεξια μου το ειχε με κιτρινο θαυμαστικο.

μηπως εχει καει? γιατι στου πατερα μου το σπιτι στο λαυριο εχουν πολλεσ πτωσεις ρευματος.τα λαμπακια παντωςσ δουλευανε οσα επρεπε να αναβουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xarosid είπε

το δοκιμασα ακριβως αυτο στο σπιτι μου.εβγαλα το καλωδιο απο το ρουτερ μου και σινεδεσα με το dap και τον υπολογιστη μου.και αφου εκανα ολη την διαδικασια βλεποντας το βιντεο λεω θα δουλεψει αν θα εχω προσβαση στο ιντερνετ αφου εχω τελιωσει ΟΛΑ τα βηματα.Αλλα μου εδιχνε στον σταθερο μου υπολογιστη οτι δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ και στις ενδειξεις κατω δεξια μου το ειχε με κιτρινο θαυμαστικο.

μηπως εχει καει? γιατι στου πατερα μου το σπιτι στο λαυριο εχουν πολλεσ πτωσεις ρευματος.τα λαμπακια παντωςσ δουλευανε οσα επρεπε να αναβουν

με το κινητό ασύρματα μπάινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...