Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο ή κολυμβητήριο;


Sahtou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε δίλημμα σχετικά με την επιλογή:γυμναστήριο ή κολυμβητήριο;Αν μπορούν να απαντήσουν κυρίως απόφοιτοι τεφαα λόγω παραπάνω γνώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι πολυ γενικη η ερωτηση σου. Ειναι σαν να ρωτας ντοματα η μαρουλι. Και τα δυο κανουν καλο στην φυσικη σου κατασταση με σωστο προγραμμα / καθοδηγηση / διατροφη και κυριως ξεκουραση.
Για ποιο λογο ρωτας ? Για μειωση λιπους ? Για αυξηση μυικου ογκου ? Για χαλαρη γυμναστικη ? Τι ακριβως θες να πετυχεις ? Τι ωρες συνηθως εισαι ελευθερος να γυμναζεσαι ? Σε τι βαθος χρονου θες να ασχοληθεις με καποιο απο τα δυο ?

Επεξ/σία από omega
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omega είπε

Ειναι πολυ γενικη η ερωτηση σου. Ειναι σαν να ρωτας ντοματα η μαρουλι. Και τα δυο κανουν καλο στην φυσικη σου κατασταση με σωστο προγραμμα / καθοδηγηση / διατροφη και κυριως ξεκουραση.
Για ποιο λογο ρωτας ? Για μειωση λιπους ? Για αυξηση μυικου ογκου ? Για χαλαρη γυμναστικη ? Τι ακριβως θες να πετυχεις ? Τι ωρες συνηθως εισαι ελευθερος να γυμναζεσαι ? Σε τι βαθος χρονου θες να ασχοληθεις με καποιο απο τα δυο ?

Επίσης η κολύμβηση είναι κυρίως αερόβια άσκηση. Μπορείς να επιλέξεις κάποιο γυμναστήριο που έχει και πισίνα ώστε να τα κάνεις και τα δύο. Νομίζω τα Holmes και κάποια yava έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Ε ναι πρέπει να σαι απόφοιτος τεφαα για να ξέρεις τις διαφορές μεταξύ των 2 😛

 

5 ώρες πριν, Sahtou είπε

Είμαι σε δίλημμα σχετικά με την επιλογή:γυμναστήριο ή κολυμβητήριο;Αν μπορούν να απαντήσουν κυρίως απόφοιτοι τεφαα λόγω παραπάνω γνώσεων.

Ήξερα στο γυμναστήριο απόφοιτο ΤΕΦΑΑ που δεν γνώριζε την διαφορά ανάμεσα σε γαστροκνήμιο και υποκνημίδιο.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι ειπαν και οι παραπανω. Εξαρταται τι θελεις να κανεις, τι επιδιωκεις απο την εκγυμναση, τα ωραρια των κοντινων σου γυμναστηριων/κολυμβητηριων.

Εγω εχω επιλεξει το κολυμβητηριο και πηγαινω 3-4 φορες την εβδομαδα κανοντας χαλαρη εως το πολυ μετριας εντασης προπονηση με 1.5 εως 2 χιλιομετρα τη φορα(ελευθερο). Ως ασθματικος ηθελα αεροβια ασκηση για να κραταω δυνατα τα πνευμονια μου. Μεχρι τωρα δεν εχω σε προτεραιοτητα το μυικο ογκο ή τη γραμμωση γι αυτο δεν κανω καθολου αναεροβια. 

Αν σε ενδιαφερει να αποκτησεις "σωμα" και σ αρεσει πολυ η κολυμβηση, τοτε θα πρεπει να δωσεις μεγαλη σημασια στην ενταση της προπονησης στην πισινα με πολλαπλες ασκησεις και ρυθμους, αλλα και να κανεις προπονηση εκτος πισινας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μας πει ο ts τι ακριβώς θέλει να πετύχει γιατί ανάλογα τον στόχο του αλλάζει και το πρόγραμμα. Αν δηλαδή θέλει να κάψει κυρίως λίπος ξεκινάει με αντιστάσεις και καταλήγει σε αερόβιο. Αν θέλει όγκο, επικεντρώνεται κυρίως σε αντιστάσεις. Αν θέλει να χάσει κιλά γενικώς τότε επικεντρώνεται κυρίως στο αερόβιο. Αν απλά θέλει να πηγαίνει κάπου να ξεδίνει χωρίς κάποιο στόχο τότε ό,τι και να διαλέξει θα τον βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλωντας για κολυμβητήρια, έχετε να προτείνετε κάποιο για περιοχή κοντά Γαλάτσι/Νέα Ιωνία, δημόσιο ή οικονομικο προγραμμα που να το περιλαμβάνει σε γυμναστήριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, omega είπε

Μιλωντας για κολυμβητήρια, έχετε να προτείνετε κάποιο για περιοχή κοντά Γαλάτσι/Νέα Ιωνία, δημόσιο ή οικονομικο προγραμμα που να το περιλαμβάνει σε γυμναστήριο ?

Στο ΟΑΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξέρω τα δημοτικα κολυμβητήρια, οι ώρες κοινού είναι μετρημένες στα δάχτυλα, έχει πολύ κόσμο και συνήθως δεν με βολεύει με την δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες γυμναστήριο και κολυμβητήριο μαζί θα πρέπει να κοιτάξεις για κάποιο γυμναστήριο στην περιοχή σου που να έχει εγκαταστάσεις πισίνας. Νομίζω δεν βρίσκεις εύκολα εκεί γύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προπονηση πρεπει να εινα κυκλικη ,αν κανεις μονο τρεξιμο η μονο ενδυναμωση δεν εχεις κανει ολοκληρωμενη προπονηση ,πρεπει βασικα να δουλεψει η αεροβια να δυναμωσει η καρδια αλλα αυτο παραλληλα με ενδυναμωση γιατι παραμονευει ο τραυματισμος , η κολυμβηση ειναι κορυφαια αεροβια προπονηση γιατι εχεις πολυ μικρη πιθανοτητα τραυματισμου  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το οποίο έχει τόσο κόσμο τώρα πια, που θα μοιράζεται κάθε λωρίδα το λιγότερο με 3 πλέον. Αρκετές ώρες έχει και το κολυμβητήριο καλλιθέας και με διάδρομο 50 μέτρων και όχι 25. Έτσι μοιράζεται καλλίτερα η «κίνηση». Βέβαια εκεί έχεις άλλα προβλήματα, όπως τραγικά αποδυτήρια.

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...