Προς το περιεχόμενο

Δυσκοιλιοτητα


Georgia2726

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Συχνά αντιμετωπίζω θέματα δυσκοιλιοτητας και λόγω άγχους και λογω αλλαγής της διατροφής. Τον τελευταίο καιρό έτρωγα συνεχώς σαλάτες και την μεγάλη βδομάδα επειδή άλλαξα λίγο τις διατροφικές μου συνήθειες μου δημιουργήθηκε αυτό το θέμα. Όλες τις άλλες φορές το αντιμετωπιζα με χυμούς γάλα κλπ και μετά απλά κάποιο διάστημα ήμουν εντάξει. Αυτή τη φορά παρόλο που καταναλωνω μεγάλες ποσότητες φρούτων λαχανικών χυμών κλπ δεν έχω κανένα απολύτως αποτελέσματα στις κενώσεις. Έχω μια φίλη παθολόγο και μου είπε για τα dulcolax μιας και έχω 8 μέρες να πάω τουαλέτα. Πήρα ένα προχτές το βράδυ κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Πήρα δύο χτες βράδυ αν και διάβασα από πολλούς στο ίντερνετ ότι τα δύο τους προκάλεσαν διαρροια επίσης κανένα αποτέλεσμα. Και να τονίσω ότι δεν έχω ξανά πάρει ποτέ αυτό το χάπι και τώρα υο πήρα ως ύστατη λύση γιατί δεν μπορώ να κουνηθω από τον πόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε κάποιον γαστρεντερολόγο. Μπορεί να χρειάζεται να κάνεις κάποιες εξετάσεις. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγενικό μου πρόσωπο ταλαιπωρείται χρόνια και έχει επισκεφθεί πολλούς γαστρεντερολόγους.

Αρχικά στράβωσε όταν του έγραψαν αγχολυτικά, (έκανε ότι εξέταση μπορεί να υπάρχει σχετικά αλλά όλες ήταν καθαρές) μετά δοκίμασε ότι υπάρχει από συμπληρώματα,βότανα κλπ αλλά τίποτα.

Πρέπει να εκλείψει ότι σου προκαλεί άγχος .

Να επισκεφθείς έναν  γιατρό αλλά να ξέρεις ότι το άγχος είναι σημαντικός παράγοντας και η διατροφή και μόνο δε θα σε βοηθήσει,καλό θα ήταν να κάνεις και ελαφριά άσκηση όπως περπάτημα.

 

 

Επεξ/σία από opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, opera είπε

Συγγενικό μου πρόσωπο ταλαιπωρείται χρόνια και έχει επισκεφθεί πολλούς γαστρεντερολόγους.

Αρχικά στράβωσε όταν του έγραψαν αγχολυτικά,μετά δοκίμασε ότι υπάρχει από συμπληρώματα,βότανα κλπ αλλά τίποτα.

Πρέπει να εκλείψει ότι σου προκαλεί άγχος .

Να επισκεφθείς έναν  γιατρό αλλά να ξέρεις ότι το άγχος είναι σημαντικός παράγοντας και η διατροφή και μόνο δε θα σε βοηθήσει,καλό θα ήταν να κάνεις και ελαφριά άσκηση όπως περπάτημα.

Το θέμα είναι ότι πηγαίνω γυμναστήριο καθημερινά και παλιότερα έκανα στίβο και αντιμετώπιζα αυτό το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας σε γαστρεντερολόγο είτε να βρείς κάποιον που ξέρει και να κάνεις κανένα κλισματάκι γιατί μπορείς να πάθεις κοπρόσταση. Το έπαθε φίλη μου και δεν είναι καθόλου ευχάριστη εμπειρία. 8 μέρες δεν είναι καθόλου νορμάλ, πρέπει να το ψάξεις το θέμα με γιατρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για θέματα υγείας δεν ρωτάμε απο δω κι απο κεί ούτε ψάχνουμε στο ίντερνετ γιατροσόφια και μαντζούνια. Κατευθείαν στον γιατρό χωρίς πολλά πολλά. Εκείνος ξέρει καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αδειο στομαχι το πρωι στυψε ενα λεμονι συμπληρωσε με χλιαρο νερο και πιες το. Επισης για πρωινο φαε νιφαδες βρωμης.

Σε οτι αφορα φαρμακα δεν ρωτας στο ιντερνετ, καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. Μονο γιατρος

Επεξ/σία από ritchie77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, το καλυτερο που εχεις να κανεις, εφοσον επηρεαζει την καθημερινοτητα σου, ειναι να επισκεφτεις καποιον ειδικο. Ακομα και τα γνωστα να σου πει (να αλλαξεις τη διατροφη σου, να τρως φυτικες ινες, να πινεις πολυ νερο, να αποφευγεις το πολυ ψωμι και τον τροπο ζωης σου, να αθλεισαι, να μην αναβαλλεις την επισκεψη σου στην τουαλετα οταν σου ερθει) πιστευω θα σε απαλλαξει απο περιττο αγχος, που μαλλον εχεις. Απο κει και περα αν προκυψει κατι αλλο απο το ιστορικο σου (προηγουμενες επεμβασεις, ληψη φαρμακων κλπ) θα σε βοηθησει αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Leleouras said:

milko μαζί με κουλουράκια με σουσάμι (τυρόπιτα everest εναλλακτική) καθισμένη σε παγωμένο μάρμαρο.

με ευχαριστείς μετά.

με επιασε κοψιμο και μονο που το διαβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένα τετοιο πρόβλημα είναι χρονιο οπωσδήποτε τον καταλληλο γιατρο .Η "ελαφρυνση" του εντερου είναι πολύ βασικη και μπορει να δημιουργησει αλλα προβλήματα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Leleouras είπε

milko μαζί με κουλουράκια με σουσάμι (τυρόπιτα everest εναλλακτική) καθισμένη σε παγωμένο μάρμαρο.

με ευχαριστείς μετά.

 

43 λεπτά πριν, redykt είπε

με επιασε κοψιμο και μονο που το διαβασα.

Να συμπληρώσω....

K-1R-ODV6EO_BQ1kGSQTu46C9NjX9BZzAz0ti4xS5Vu425qiI_OfmDXM1NOqf2QMUEmJpMu4xyGfU0GpRZa-ddDRwF-6I_s-sCWeyC8hlR72DHmqhHOzjPJQkibOmaboyHhOoihBPcfwXKhNhsdOPOUzJb3jIgUovh_Fx01f94EsoZYcHDWl0SJswReb5-WPuIvPKDgmx4M7hUIfaRprSoOGpqvAFFYlt8lvEyUuNucOwspF2vhKoe_uyt4_qRMs5Rh04DkjTw2JN4crahna8BqS0IdU0hWHn7ywVud8CAoQ2I3J_23gpgYjLKXnlW0AI8AqxheQhgncOV8W5SjlxpNfwdRdQPpXVuZzII7eJEzxFkTuVHtmZdsF2MuqGtbKfXsDB6EYOvL4AujwmGLPWSWq2p64eHGtPIbWe8w_ESfMkME7T9ehQhmewVfP3X3121FQpK2l2TbvFGNwMyim0nwNfvjva2BQNcdex7OsPiujHNf7RxjrLwmkuePPOGQYPlNaVz8QrHgFCHrjp1eNQ3ORDTG4L8nOBc181NtW4qcFh2cyFJu9ufnwMo6bGBgUNyXtTevzs44LWxyGa-8pz6mOYPNSM4hqIQpYrM_7B-VHOBbAKzHIslL_wxkrJ1PGgbqF2q4TYBkxdCJGvFSS0qkji0vuFCAo=w280-h422-no

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...